
Najważniejsze sekcje artykułu
Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com
Lista największych banków na świecie - kryteria tworzenia rankingu
Banki to instytucje finansowe, dostarczające szeroki zakres produktów i usług, takich jak zarządzanie depozytami, pożyczki i kredyty, zarządzanie majątkiem, wymiana walut i bankowość inwestycyjna. Do klientów banków należą klienci indywidualni, biznesowi oraz inni klienci instytucjonalni.źródło: investopedia.com
Źródłem Rankingu opublikowanego na tej stronie, jest zestawienie 100 największych banków, opublikowane przez portal spglobal.com.
Komentarz do rankingu
Miejsce w rankingu zostało przyznane, w oparciu o wartość aktywów banku. Najnowsze dane pochodzą z 31 grudnia 2019 i wartość kapitału w tym okresie była decydująca o miejscu, jakie zajęła wybrana instytucja w rankingu największych banków.
W zestawieniu dominują banki z Chin, które zajmują pierwsze 4 miejsca na liście. W top 10 znalazły się również instytucje posiadające swoją siedzibę w Japonii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Francji.
W całym Top 100, nie ma żadnego polskiego banku. Znajdziemy natomiast instytucje, które działają na większą skalę, na terenie naszego kraju. Są to: BNP Paribas SA i Credit Agricole Group (oba w top 10), Citigroup Inc. (13), Banco Santander SA (16) i ING Groep NV (29).
Zestawienie zostało stworzone w oparciu o najnowsze, aktualnie dostępne dane i będzie zaktualizowane, gdy zostaną udostępnione nowe statystyki. Każdy bank, który znalazł się w zestawieniu, został opisany przez następujące cechy: miejsce w rankingu, nazwa, siedziba główna, rok założenia, wartość aktywów oraz krótka charakterystyka.
Dane pochodzą z rankingu, do którego źródło zostało udostępnione powyżej, jak również z oficjalnych stron banków i powiązanych źródeł.
Ranking banków na świecie

Miejsce: 2

Miejsce: 3

Miejsce: 4

Miejsce: 5

Miejsce: 6

Miejsce: 7

Miejsce: 8

Miejsce: 9

Miejsce: 10

Największe banki świata - ale czy najlepsze?
Powyżej jest lista 10 aktualnie największych banków na świecie.
I choć trudno się nie zgodzić, że wielkość instytucji i wysokie miejsce w rankingu są pewnego rodzaju gwarancją jakości i najwyższych standardów usług oferowanych przez te banki, to jednak warto zastanowić się czy największy bank oznacza najlepszy?
Czy pozycja pierwsza w rankingu, gdzie kryterium klasyfikacji jest wartość aktywów, jest jednocześnie jest gwarancją świadczenia lepszych usług niż w przypadku banków znajdujących się na niższych miejscach, a nawet takich instytucji, które zestawieniu nie znalazły się w ogóle?
Warto mieć na względzie, że ranking porządkuje najlepsze instytucje pod względem wartości aktywów. Jak widać z krótkiej charakterystyki, którą możemy znaleźć przy każdym banku, wiele instytucji łączą następujące cechy:
- Powstały... wiele lat temu. Mówiąc prostym językiem, to instytucje, których korzenie sięgają początków 20 a nawet 19 czy 18 wieku, co zwyczajnie sprawiło że swoją pozycje budowały niekiedy przez setki lat.
- Instytucje w top zestawienia, często powstały w efekcie fuzji z innymi bankami, co było trampoliną dla ich rozwoju i pozyskania wysokiej wartości aktywów.
Jak widać zestawienie premiuje banki z ugruntowaną pozycją, obecne od wielu (setek!) lat na rynku. Co jednak gdy chodzi o inne, bardziej innowacyjne propozycje?
3 innowacje w bankowości, na które warto zwrócić uwagę
W tym artykule nie mogłoby zabraknąć najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Teraz nie mówimy już tylko na temat największych banków w Europie i na świecie. Banki oraz instytucje, o których za chwile przeczytasz, wprawdzie nie posiadają tak bogatej historii czy tak szerokiej bazy klientów, jak te opisywane do tej pory, jednak wyróżnia je fakt, że są nowoczesne i świetnie dostosowane do realiów dzisiejszego świata. Poznaj ich krótką charakterystykę.
N26
N26 jest mobilnym bankiem, z siedzibą w Niemczech, w Berlinie. Został założony jako startup działający w branży technologii finansowych w roku 2013, a jego nazwa pochodzi od składającej się z 26 sześcianów kostki rubika. Aktualnie swoje usługi Bank oferuje w 22 europejskich krajach, należących do SEPA oraz w Stanach Zjednoczonych. Konto w wersji podstawowej jest w 100% darmowe i można je otworzyć wykorzystując smartfona już w kilka minut.
Monese
Monese to firma z sektora fintech, której krajem pochodzenia jest Wielka Brytania. Jest usługa w 100% mobilną, pozwalającą na korzystanie z konta w Funtach brytyjskich, Euro i w rumuńskich Lejach. Usługa świadczona przez Monese jest alternatywą dla tradycyjnych banków. Firma została założona w 2015 roku, posiada siedzibę w Londynie i działa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W styczniu 2020 roku, Monese posiadało 2 miliony klientów.
Aion Bank
Aion jest nowoczesnym bankiem cyfrowym, który świadczy swoje usługi w modelu subskrypcyjnym. W tym przypadku nie występują więc opłaty warunkowe, a jedna stała opłata miesięczna, która pokrywa określony zakres usług dostępnych w danym planie taryfowym, co jest innowacją, z jaką do tej pory nie mieliśmy do czynienia w naszym kraju. Aion Bank został założony pod koniec 2019 roku, a jego główna siedziba mieści się w w Belgii, w Brukseli. Już wkrótce usługa będzie dostępna także dla użytkowników w Polsce.
Przeczytaj też:
Podsumowanie
Wśród największych banków na świecie, w czołówce zestawienia, znajdziemy 4 reprezentantów Chin - w rankingu przodują: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank Corporation, Agricultural Bank of China i Bank of China.
W Top 10 znalazły się też banki z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Z kolei Europę reprezentują: HSBC (Wielka Brytania) oraz działające również na terytorium naszego kraju, a pochodzące z Francji: BNP Paribas i Credit Agricole.
Przyglądając się czołówce zestawienia, łatwo wyciągnąć wniosek, że są to banki, które swoją pozycje budowały przez długie lata, a ich korzenie sięgają niekiedy nawet 18 wieku.
Tymczasem coraz ważniejszą rolę odgrywają instytucje, oferujące innowacyjne rozwiązania dostosowane do nowej, cyfrowej ery. Są wśród nich N26, Monese czy belgijski Aion Bank. I choć trudno sobie wyobrazić, żeby któraś z tych marek mogła w niedalekiej przyszłości zagrozić silnej pozycji światowych liderów, to na pewno warto zwrócić na nie uwagę. Dlatego już niedługo, na naszej stronie pojawi się więcej informacji w temacie tych firm.
Polecamy

Najlepiej oprocentowane konta znajdziesz na stronie: Ranking Kont Oszczędnościowych