ranking kont - logo serwisu

Największe banki świata - Ranking - Top 10 + 3 innowacje

Z niedawno opublikowanego artykułu, czytelnicy mogli dowiedzieć się, jakie są największe banki w Polsce. Warto uzupełnić tę wiedzę, zapoznając się z listą największych banków na świecie. Czytając ten wpis, dowiesz się, które banki są liderami oraz zobaczysz ich krótką charakterystykę. Dodatkowo poznasz 3 innowacyjne instytucje, które - choć nie znalazły się w zestawieniu największych banków na świecie - to jednak warto zwrócić na nie uwagę, ze względu na ciekawą, nowoczesną propozycję, dostępną w wielu krajach.
największe banki na świecie - obrazek artykułu

Lista największych banków na świecie - kryteria tworzenia rankingu

Banki to instytucje finansowe, dostarczające szeroki zakres produktów i usług, takich jak zarządzanie depozytami, pożyczki i kredyty, zarządzanie majątkiem, wymiana walut i bankowość inwestycyjna. Do klientów banków należą klienci indywidualni, biznesowi oraz inni klienci instytucjonalni.
źródło: investopedia.com

Źródłem Rankingu opublikowanego na tej stronie, jest zestawienie 100 największych banków, opublikowane przez portal spglobal.com.

Komentarz do rankingu

Miejsce w rankingu zostało przyznane, w oparciu o wartość aktywów banku. Najnowsze dane pochodzą z 31 grudnia 2019 i wartość kapitału w tym okresie była decydująca o miejscu, jakie zajęła wybrana instytucja w rankingu największych banków.

W zestawieniu dominują banki z Chin, które zajmują pierwsze 4 miejsca na liście. W top 10 znalazły się również instytucje posiadające swoją siedzibę w Japonii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Francji.

W całym Top 100, nie ma żadnego polskiego banku. Znajdziemy natomiast instytucje, które działają na większą skalę, na terenie naszego kraju. Są to: BNP Paribas SA i Credit Agricole Group (oba w top 10), Citigroup Inc. (13), Banco Santander SA (16) i ING Groep NV (29).

Zestawienie zostało stworzone w oparciu o najnowsze, aktualnie dostępne dane i będzie zaktualizowane, gdy zostaną udostępnione nowe statystyki. Każdy bank, który znalazł się w zestawieniu, został opisany przez następujące cechy: miejsce w rankingu, nazwa, siedziba główna, rok założenia, wartość aktywów oraz krótka charakterystyka.

Dane pochodzą z rankingu, do którego źródło zostało udostępnione powyżej, jak również z oficjalnych stron banków i powiązanych źródeł.

Ranking banków na świecie

Miejsce: 1
Industrial and Commercial Bank of China
Industrial and Commercial Bank of China
Siedziba główna:
Pekin, Chiny
Rok założenia:
1984
Wartość aktywów:
4 324,27 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Założony 1 stycznia 1984 roku, 28 października 2005 roku przeszedł restrukturyzację i przekształcił się w spółkę akcyjną. 27 października 2006 roku znalazł się na Szanghajskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu. Dzisiaj to największy bank na świecie, z liczbą klientów indywidualnych sięgającą 650 milionów. Jeden z liderów na polskim rynku - PKO BP - posiada 10 milionów klientów indywidualnych.

Miejsce: 2

China Construction Bank
China Construction Bank Corporation
Siedziba główna:
Pekin, Chiny
Rok założenia:
1954
Wartość aktywów:
3 643,11 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
China Construction Bank Corporation jest drugim największym na świecie bankiem, pod względem wartości posiadanych aktywów. Jego poprzednik - China Construction Bank - został utworzony w październiku 1954 roku. Bank znalazł się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu w październiku 2005 roku oraz na Szanghajskiej Giełdzie Papierów Wartościowych we wrześniu 2007. Bank posiada ponad 14 tysięcy oddziałów i zatrudnia blisko 350 tysięcy pracowników, a liczba klientów indywidualnych i korporacyjnych - jak możemy dowiedzieć się ze strony banku - wynosi "setki milionów".

Miejsce: 3

Agricultural Bank of China logo
Agricultural Bank of China
Siedziba główna:
Pekin, Chiny
Rok założenia:
1951
Wartość aktywów:
3 572,98 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Poprzednik tego banku - Agricultural Cooperative Bank - został założony w 1951 roku. W styczniu 2009 roku nastąpiła restrukturyzacja i bank przekształcił się w spółkę akcyjną. W lipcu 2010 roku, bank znalazł się na Sznaghajskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu. Do najważniejszych obszarów działalności banku należy: bankowość inwestycyjna, zarządzanie funduszami i ubezpieczenia na życie. Na koniec roku 2016, bank posiadał 23 682 krajowych placówek.

Miejsce: 4

Bank of China
Bank of China
Siedziba główna:
Pekin, Chiny
Rok założenia:
1912
Wartość aktywów:
3 270,15 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Bank of China jest ostatnim na liście bankiem należącym do "wielkiej czwórki" największych banków w Chinach, a jednocześnie liderów światowego zestawienia. Założony ponad 100 lat temu, w roku 1912. Obecny na Szanghajskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od lipca 2006 i Giełdzie Papierów Wartościowych w Hong Kongu od czerwca 2006 roku. Partner Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku oraz zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Miejsce: 5

Mitsubishi UFJ Financial Group
Mitsubishi UFJ Financial Group
Siedziba główna:
Tokio, Japonia
Rok założenia:
2005
Wartość aktywów:
2 892,97 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Pierwszy na liście bank spoza Chin. Bank powstał w październiku 2005 roku w wyniku fuzji pomiędzy tokijskim Mitsubishi Tokyo Financial Group (MTFG) a mającym siedzibę w Osadze UFJ Holdings, natomiast historia grupy rozpoczyna się już w 1880 roku, kiedy powstał Yokohama Specie Bank, który później zmienił nazwę na Bank of Tokyo. Mitsubishi UFJ Financial Group dzisiaj działa w ponad 50 krajach zatrudniając ponad 180 000 pracowników.

Miejsce: 6

HSBC Holdings plc
HSBC Holdings plc
Siedziba główna:
Londyn, Wielka Brytania
Rok założenia:
1865
Wartość aktywów:
2 715,15 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Pierwszy na liście europejski bank, z siedzibą w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Jego historia sięga 1865 roku, kiedy został założony pod nazwą Hongkong and Shanghai Banking Cooperation jako brytyjski bank w Chinach. Swoją siedzibę do Londynu przeniósł w 1991 roku. Dzisiaj bank obsługuje ponad 40 milionów klientów na całym świecie, w 64 krajach.

Miejsce: 7

JP Morgan Chase & Co
JP Morgan Chase & Co
Siedziba główna:
Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Rok założenia:
2000
Wartość aktywów:
2 687,38 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Historia banku sięga 1799 roku, kiedy założono "The Manhattan Company". W roku 2000 nastąpiła fuzja J.P Morgan z Chase Manhattan i tę datę uznaje się za właściwy rok założenia. Dzisiaj bank zatrudnia ponad 250 000 pracowników i działa na terenie ponad 100 krajów.

Miejsce: 8

Bank of America logo
Bank of America
Siedziba główna:
Charlotte, Stany Zjednoczone
Rok założenia:
1998
Wartość aktywów:
2 434,08 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Bank of America powstał w 1998 roku w wyniku fuzji między BankAmerica a NatonsBank. Jest drugim największym bankiem w Stanach Zjednoczonych, który obsługuje ponad 10% wszystkich depozytów w tym kraju. Posiada blisko 4 600 detalicznych centr finansów i zatrudnia ponad 200 000 pracowników.

Miejsce: 9

logo BNP Paribas
BNP Paribas SA
Siedziba główna:
Paryż, Francja
Rok założenia:
2000
Wartość aktywów:
2 429,26 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Historia BNP Paribas sięga 19 wieku, kiedy w konsekwencji rewolucji przemysłowej, swoją działalność rozpoczęli poprzednicy banku. Natomiast Grupa BNP Paribas została utworzona w roku 2000. Bank należy do największych banków Europy. Dzisiaj w skład grupy BNP wchodzi blisko 200 000 pracowników, a zasięg działania obejmuje 68 państw, w tym Polskę. Dla klientów w naszym kraju doskonale znany pod hasłem "Bank zmieniającego się świata".

Miejsce: 10

logo Credit Agricole
Credit Agricole Group
Siedziba główna:
Montrouge, Francja
Rok założenia:
1894
Wartość aktywów:
2 256,72 miliardów USD
Krótka charakterystyka:
Credit Agricole narodził się w 1894 roku. Dzisiaj, grupa działa na terytorium 49 krajów na całym świecie, gdzie obsługuje 52 miliony klientów. Liczba pracowników przekracza 142 000. Credit Agricole działa również na terenie naszego kraju.

Największe banki świata - ale czy najlepsze?

Powyżej jest lista 10 aktualnie największych banków na świecie.

I choć trudno się nie zgodzić, że wielkość instytucji i wysokie miejsce w rankingu są pewnego rodzaju gwarancją jakości i najwyższych standardów usług oferowanych przez te banki, to jednak warto zastanowić się czy największy bank oznacza najlepszy?

Czy pozycja pierwsza w rankingu, gdzie kryterium klasyfikacji jest wartość aktywów, jest jednocześnie jest gwarancją świadczenia lepszych usług niż w przypadku banków znajdujących się na niższych miejscach, a nawet takich instytucji, które zestawieniu nie znalazły się w ogóle?

Warto mieć na względzie, że ranking porządkuje najlepsze instytucje pod względem wartości aktywów. Jak widać z krótkiej charakterystyki, którą możemy znaleźć przy każdym banku, wiele instytucji łączą następujące cechy:

  • Powstały... wiele lat temu. Mówiąc prostym językiem, to instytucje, których korzenie sięgają początków 20 a nawet 19 czy 18 wieku, co zwyczajnie sprawiło że swoją pozycje budowały niekiedy przez setki lat.
  • Instytucje w top zestawienia, często powstały w efekcie fuzji z innymi bankami, co było trampoliną dla ich rozwoju i pozyskania wysokiej wartości aktywów.

Jak widać zestawienie premiuje banki z ugruntowaną pozycją, obecne od wielu (setek!) lat na rynku. Co jednak gdy chodzi o inne, bardziej innowacyjne propozycje?

3 innowacje w bankowości, na które warto zwrócić uwagę

W tym artykule nie mogłoby zabraknąć najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Teraz nie mówimy już tylko na temat największych banków w Europie i na świecie. Banki oraz instytucje, o których za chwile przeczytasz, wprawdzie nie posiadają tak bogatej historii czy tak szerokiej bazy klientów, jak te opisywane do tej pory, jednak wyróżnia je fakt, że są nowoczesne i świetnie dostosowane do realiów dzisiejszego świata. Poznaj ich krótką charakterystykę.

N26

N26 jest mobilnym bankiem, z siedzibą w Niemczech, w Berlinie. Został założony jako startup działający w branży technologii finansowych w roku 2013, a jego nazwa pochodzi od składającej się z 26 sześcianów kostki rubika. Aktualnie swoje usługi Bank oferuje w 22 europejskich krajach, należących do SEPA oraz w Stanach Zjednoczonych. Konto w wersji podstawowej jest w 100% darmowe i można je otworzyć wykorzystując smartfona już w kilka minut.

Monese

Monese to firma z sektora fintech, której krajem pochodzenia jest Wielka Brytania. Jest usługa w 100% mobilną, pozwalającą na korzystanie z konta w Funtach brytyjskich, Euro i w rumuńskich Lejach. Usługa świadczona przez Monese jest alternatywą dla tradycyjnych banków. Firma została założona w 2015 roku, posiada siedzibę w Londynie i działa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W styczniu 2020 roku, Monese posiadało 2 miliony klientów.

Aion Bank

Aion jest nowoczesnym bankiem cyfrowym, który świadczy swoje usługi w modelu subskrypcyjnym. W tym przypadku nie występują więc opłaty warunkowe, a jedna stała opłata miesięczna, która pokrywa określony zakres usług dostępnych w danym planie taryfowym, co jest innowacją, z jaką do tej pory nie mieliśmy do czynienia w naszym kraju. Aion Bank został założony pod koniec 2019 roku, a jego główna siedziba mieści się w w Belgii, w Brukseli. Już wkrótce usługa będzie dostępna także dla użytkowników w Polsce.

Podsumowanie

Wśród największych banków na świecie, w czołówce zestawienia, znajdziemy 4 reprezentantów Chin - w rankingu przodują: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank Corporation, Agricultural Bank of China i Bank of China.

W Top 10 znalazły się też banki z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Z kolei Europę reprezentują: HSBC (Wielka Brytania) oraz działające również na terytorium naszego kraju, a pochodzące z Francji: BNP Paribas i Credit Agricole.

Przyglądając się czołówce zestawienia, łatwo wyciągnąć wniosek, że są to banki, które swoją pozycje budowały przez długie lata, a ich korzenie sięgają niekiedy nawet 18 wieku.

Tymczasem coraz ważniejszą rolę odgrywają instytucje, oferujące innowacyjne rozwiązania dostosowane do nowej, cyfrowej ery. Są wśród nich N26, Monese czy belgijski Aion Bank. I choć trudno sobie wyobrazić, żeby któraś z tych marek mogła w niedalekiej przyszłości zagrozić silnej pozycji światowych liderów, to na pewno warto zwrócić na nie uwagę. Dlatego już niedługo, na naszej stronie pojawi się więcej informacji w temacie tych firm.

Polecamy

ikona - promocje

Najlepiej oprocentowane konta znajdziesz na stronie: Ranking Kont Oszczędnościowych

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
jak szybko założyć konto w banku?

Ile trwa założenie konta w banku? Jak długo trzeba czekać na aktywację?

PRZECZYTAJ → 
jak zapłacić mandat przez internet?

Jak zapłacić mandat przez internet?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat karty płatniczej dla młodzieży - obrazek

Od ilu lat można posiadać kartę płatniczą?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka