RankingKont - logo serwisu
ikona kalendarza
24/08/2021

Ile można mieć kont bankowych?

Z badań przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku przez Narodowy Bank Polski wynika, że przynajmniej jedno konto bankowe posiada niemal 90% osób pełnoletnich. Jednocześnie, więcej „bankuje” kobiet niż mężczyzn (blisko 91%). Powoli rośnie także świadomość młodszych użytkowników usług finansowych. Konta stały się na tyle powszechne, że trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Przeczytaj, ile można mieć kont bankowych i kiedy kilka kont bankowych się opłaca!
ikona - strzałka w doł
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
baner prezentujący zimową ofertę Millennium Banku z możliwością zyskania 500 zł w promocji - wersja na urządzeniea stacjonarne
baner prezentujący zimową ofertę Millennium Banku z możliwością zyskania 500 zł w promocji - wersja mobilna
ile można mieć kont bankowych - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Każdy użytkownik może otworzyć różne rodzaje kont bankowych. Są wśród nich m.in. konta rozliczeniowe, rachunki lokat terminowych czy rachunki powiernicze.
  • Nie ma prawnego ograniczenia, co do ilości kont bankowych.
  • Niektórzy klienci otwierają kilka kont bankowych, żeby zyskać w promocji.
  • Drugie konto bankowe może przydać się w różnych przypadkach. Popularnym połączeniem jest konto osobiste wraz z kontem oszczędnościowym.

Jakie rodzaje rachunków bankowych możesz założyć?

Ustawa Prawo bankowe w art. 49 wylicza podstawowe rodzaje kont, jakie banki mogą zakładać dla swoich klientów. Każdy z nich różni się przeznaczeniem oraz zasadami działania. Według przepisów banki mogą tworzyć rachunki:

  • rozliczeniowe,
  • lokat terminowych,
  • oszczędnościowe,
  • oszczędnościowo-rozliczeniowe,
  • terminowych lokat oszczędnościowych,
  • powiernicze.

Aby ułatwić wybór usługi, banki posługują się bardziej zrozumiałą nomenklaturą, wśród której znajdziesz m.in. konta osobiste, walutowe, firmowe czy oszczędnościowe. Czy można mieć konto w dwóch bankach? Oczywiście! A nawet w wielu, jeżeli takie rozwiązanie Ci się opłaci.

Ile można mieć kont bankowych?

W polskim porządku prawnym żadne regulacje nie określają, ile można mieć kont bankowych. W praktyce wszystkie instytucje bankowe oferują możliwość założenia przynajmniej kilku kont (w tym tego samego typu) dla jednej osoby. Ta zasada dotyczy zarówno kont osobistych (taką możliwość daje np. mBank), jak i innego typu. Do każdego z nich może być też wyrobiona osobna karta płatnicza. Tym bardziej nic nie stoi na przeszkodzie, abyś otworzył kilka rachunków w różnych bankach.

To dobry sposób na podzielenie finansów i kontrolowanie wydatków, szczególnie jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (spółki prawa handlowego oraz spółka cywilna mają narzucony przepisami obowiązek posiadania własnego rachunku bankowego).

Kilka kont bankowych a promocje

Wiele osób, zastanawiając się, czy można mieć kilka kont bankowych, podejmuje decyzję o założeniu drugiego konta w banku innym niż ten, gdzie mają konta osobiste. Kierują się możliwością skorzystania z okresowych promocji.

Wiele kont jest darmowych po spełnieniu określonych warunków (np. Bank Millenium wymaga jednej transakcji bezgotówkowej, również blikiem oraz wpłat zewnętrznych na kwotę min. 1000 zł). Na jakie upusty dla nowych klientów możesz liczyć?

logo Santander Banku

Santander Bank Polska kusi premią za założenie konta osobistego i aktywne korzystanie z usług przez 3 miesiące.

Promocja obejmuje też bonusy za polecenie konta i możliwość uzyskania częściowego zwrotu rachunków.

Użytkownicy otrzymają również dostęp do darmowego pakietu bezpieczeństwa w sieci Cyber Secure na 12 miesięcy i lokaty mobilnej z gwarancją korzystnego oprocentowania.

Cechy rachunku
Łatwe do uniknięcia opłaty
Darmowe przelewy natychmiastowe
Darmowe bankomaty BLIK
Paczka promocji
Sprawdź Ofertę
Na stronie Santander Banku
mBank logo
Otwarcie nowego konta w mBanku to możliwość zyskania kilkuset złotych w ramach premii i szereg darmowych usług podstawowych (m.in. otwarcie i prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą przy spełnieniu prostych warunków).
Cechy rachunku
Tanie konto osobiste
Lider bankowości mobilnej
Dostęp do darmowych bankomatów
Premia na start
Sprawdź Ofertę
Na stronie mBank S.A.
Millennium logo
Oferta Banku Millenium to m.in. darmowe otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego Profit, darmowe przelewy blikiem, z wykorzystaniem bankowości internetowej oraz mobilnej. Po spełnieniu dodatkowych warunków możesz liczyć na kartę debetową za 0 zł i bezpłatne prowadzenie rachunku.
Cechy rachunku
Warunkowo darmowe konto
E-bankowość Millennet
Dostęp do bankomatów bez prowizji
Innowacyjne usługi dodatkowe
Sprawdź Ofertę
Na stronie Bank Millennium S.A.
logo Banku Peako
Bank Pekao S.A. przyznaje nowym klientom premię. Daje też możliwość zwolnienia z opłaty za prowadzenie rachunku i korzystanie z Pakietu komfort przez 6 miesięcy).
Cechy rachunku
Łatwe warunki uniknięcia opłat
Dobrze oceniana aplikacja PeoPay
Otwórz konto na selfie z premią
Dostęp do usług dodatkowych
Sprawdź Ofertę
Na stronie Bank Pekao S.A.
ikona rankingu - firmy

Polecamy: najlepsze konta osobiste

Chcesz zobaczyć więcej takich rachunków? Odwiedź ranking kont osobistych.

Czy warto mieć kilka kont bankowych?

Drugie konto w banku przydaje się, kiedy chcesz czerpać różne korzyści z odmiennych produktów finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie konta osobistego do bieżącego zarządzania środkami oraz konta oszczędnościowego, które służy ochronie i pomnażaniu zapasów.

Kilka rachunków to także szansa na zachowanie finansowej niezależności oraz bezpieczeństwa. Z pewnością słyszałeś od znajomych historię o tym, jak bankomat zatrzymał kartę płatniczą (być może nawet sam byłeś ofiarą takiego wypadku). Dobrze więc, aby nie była to Twoja jedyna karta. Poza tym drugi rachunek może się przydać na wypadek przedłużających się prac serwisowych na stronie banku.

Czy można mieć dwa konta w banku i nie płacić za ich utrzymanie? Można! Wiele instytucji gwarantuje darmowe konto oszczędnościowe, jeżeli w tym samym banku masz już założony rachunek osobisty (np. Getin Bank czy mBank).

Jeżeli regularnie podróżujesz za granicę lub np. masz dochody w obcej walucie, dobrym pomysłem będzie poszerzenie portfela finansowego o konto walutowe obsługujące najpopularniejsze obce waluty (Euro, GBP czy USD).

Przed założeniem każdego konta zorientuj się, czy (i jakie) opłaty bank pobiera w związku z jego prowadzeniem i obsługą.

Co za dużo to niezdrowo, czyli zbyt duża ilość kont może zaszkodzić

Rozważania, czy można mieć kilka kont bankowych, niekiedy prowadzą na manowce. Może skutkować to błędnym przeświadczeniem, że im więcej rachunków, tym lepiej.

czasami nie opłaca się mieć za dużo kont

Czasami nie opłaca się mieć za dużo kont - nawet jeśli banki oferują atrakcyjne promocje za otwieranie nowych rachunków.

Pamiętaj, że często brak opłat za prowadzenie rachunku jest uzależniony od spełnienia określonych warunków (np. wpłata określonej sumy z zewnętrznego konta, określona ilość transakcji w miesiącu).

Przy dużej liczbie kont łatwo stracić kontrolę nad swoimi finansami. Zanim się zorientujesz, Twoja misternie ułożona struktura zacznie przynosić więcej strat niż zysków. To szczególnie istotne dziś, gdy wiele banków systematycznie podnosi opłaty za obsługę rachunków.

Dlatego zawsze zakładaj tylko tyle kont, ile jesteś w stanie wykorzystać (oraz ile potrzebujesz), a przed podjęciem zobowiązania dokładnie sprawdź warunki rezygnacji.

Dla większości osób w zupełności wystarczające będą dwa konta osobiste w różnych bankach. Jedno z nich służy wtedy do bieżącej obsługi finansów, a drugie pełni funkcję pomocniczą i pozwala zapoznać się z ofertą konkurencji od strony praktycznej.

To, czy warto mieć kilka kont bankowych, trafnie podsumował amerykański inwestor Warren Buffet, który stwierdził, „(…) Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego (…).”

Sęk w tym, że trzeba zrobić to tak, aby zyskać, a nie stracić!

źródła - ikona

Źródła wykorzystane w tym artykule

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia osobę trzymającą w ręku pióro nad dokumentem, co symbolizuje wpis do rejestru erif

Baza ERIF – ostrzeżenie dla wierzyciela czy rekomendacja dla dłużnika?

PRZECZYTAJ → 
kantor płatność kartą - artykuł

Czy w kantorze można płacić kartą?

PRZECZYTAJ → 
obrazek artykułu: jak wpłacić pieniądze na konto?

Jak wpłacić pieniądze na konto?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starcross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram