logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
15/06/2021
autor ikona
Maciej Szukała

Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą – czy to możliwe?

Kiedy udajemy się za granicę na wymarzone wakacje, nie chcemy zabierać portfela wypchanego gotówką. Rodzi to nie tylko sporo niebezpieczeństw, ale jest też zwyczajnie niewygodne. Choć darmowe wypłaty z bankomatów za granicą zdarzają się coraz częściej, może się okazać, że po drodze pojawi się „bonus” w postaci dodatkowej opłaty lub prowizji. I to niejednej. Wyjaśniamy, kiedy możesz liczyć na bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
artykuł: darmowe wypłaty za granicą
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 21/04/2022
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Bankomaty za granicą za darmo? Dlaczego nie!

Najlepszą sytuacją jest ta, kiedy wypłacamy za granicą pieniądze bez żadnych dodatkowych opłat (zarówno prowizji i opłat dla właściciela bankomatu, jak i opłat po stronie polskiego banku). Wiele instytucji zwalnia nas z prowizji za wypłaty i opłaty za przewalutowanie, jeżeli posiadamy określone konto. Może to być np.:

Bezwarunkowe zwolnienie z opłat za granicą gwarantuje tylko kilka instytucji (m.in. BNP Paribas, Bank Pekao) i jest to związane z opłatami za prowadzenie konta. Tych jednak możemy łatwo uniknąć, jeśli spełnimy określone warunki, jak np. regularne, comiesięczne wpływy na rachunek bankowy.

Z prowizji za wypłaty z bankomatów i przewalutowanie rezygnuje – poza wskazanymi wyżej instytucjami – także Citi Handlowy.

Możliwość korzystania z darmowych bankomatów za granicą gwarantuje także wykupienie pakietu wypłat. Zazwyczaj kosztuje on kilkanaście złotych i umożliwia wypłacanie gotówki bez żadnych dodatkowych opłat na całym świecie przez określony czas. Taką opcję oferuje m.in. Bank ING (15 zł za 30 dni) czy Credit Agricole (7 zł za miesiąc).

Pamiętajmy, że zwolnienia z opłat odnoszą się wyłącznie do prowizji nakładanych przez banki polskie. Nie ma to wpływu na opłaty nakładane przez operatorów zagranicznych.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Darmowe wypłaty za granicą a karta walutowa

Przed zapłatą prowizji lub rozliczenia wypłaty według niekorzystnych kursów może nas uratować także karta walutowa. To specjalne rozwiązanie przeznaczone do obsługi kilku rachunków w walutach obcych. Karta walutowa najczęściej wyrabiana jest dla rachunku prowadzonego w złotówkach, ale pozwala na otwarcie na niej także innych kanałów, przeznaczonych na obce waluty.

Jeżeli więc pojedziemy do USA, to wszystkie transakcje będą rozliczane automatycznie  rachunku w dolarach amerykańskich. Mankamentem tego mechanizmu jest możliwość założenia rachunków jedynie dla popularnych walut (najczęściej będzie to EUR, USD, CHF czy GBP). Znacznie trudniej będzie znaleźć instytucję, która otworzy nam rachunek w tajskich bahtach albo lankijskiej rupii, choć nie jest to niewykonalne.

Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą są dla nas dostępne, o ile rachunek w danej walucie nie jest pusty. W przeciwnym razie system obciąży podstawowe konto złotówkowe i naliczy stosowną prowizję.

Polecamy

ikona - promocje

Znajdź rachunek walutowy dla siebie na stronie: Konta Walutowe

Czy bezpłatne bankomaty za granicą zawsze są… bezpłatne?

W najlepszym wypadku korzystanie z darmowego bankomatu za granicą jest możliwe i z rachunku stracimy dokładnie tyle, ile gotówki otrzymamy. Niekiedy jednak nie uda się uniknąć jednej z zagranicznych opłat. Czym jest DCC i na czym polega Surcharge?

DCC (ang. Dynamic Currency Conversion) to usługa automatycznego przewalutowania na wybraną przez nas walutę. Musi ona zostać poprzedzona wyświetleniem informacji na temat kursu, według którego nastąpi przeliczenie oraz całkowitych kosztów operacji (prowizji).

Nie są to jednak opłaty nakładane przez nasz rodzimy bank, ale przez sieć akceptanta transakcji lub sieci bankomatów. DCC jest niekorzystny z uwagi na wysoki spread, czyli marżę właściciela lub operatora bankomatu, która na ogół wynosi kilka procent.

ile kosztuje wypłata poza granicami

Z kolei opłata Surcharge jest nakładana przez właściciela sieci bankomatów i wynika z kosztów, jakie ponosi on z tytułu utrzymania infrastruktury maszynowej i jej konserwacji. Zazwyczaj Surcharge to dodatek rzędu kilku euro. W skrajnych przypadkach opłaty DCC oraz Surcharge mogą wynieść jednak nawet kilkanaście euro.

Na szczęście zawsze mamy możliwość wycofania się z transakcji przed naliczaniem opłat. O ile jednak w przypadku DCC, wysokość dodatkowego obciążenia podawana jest przed finalizacją wypłaty, to aby ustalić wysokość Surcharge, często musimy zapoznać się z regulaminem świadczenia usług przez właściciela danej sieci bankomatów.

Bądźmy szczerzy, prawie nikt tego nie robi. Wyjeżdżając na długo wyczekiwany urlop do egzotycznego kraju, ostatnie o czym myślimy, to przedzieranie się przez regulamin liczący sobie kilkanaście stron zapisów drobnym drukiem. Może się jednak okazać, że sprawdzenie salda po powrocie sprawi, że zatęsknimy za bankomatami za granicą za darmo.

„Wypłaty z bankomatów za granicą za darmo? Ale ja tego nie potrzebuję…”

Jeżeli nie interesują nas konta z darmowymi bankomatami za granicą i chcemy (lub musimy) po prostu szybko wypłacić pieniądze, możemy to zrobić w każdym, zagranicznym bankomacie. W tej sytuacji musimy liczyć się z:

  • opłatą za dynamiczne przewalutowanie (DCC),
  • opłatą Surcharge,
  • prowizją naszego rodzimego banku za wypłatę z zagranicznej maszyny,
  • prowizją za przewalutowanie dokonywana przez nasz bank.

Oczywiście na komplet opłat zasłużymy sobie jedynie wtedy, kiedy nie podejmiemy wcześniej żadnych działań zmierzających do zmniejszenia kosztów, które trudno określić inaczej, niż drakońskie. Dlaczego?

Sumując wszystkie opłaty, może okazać się, że zapłacimy o kilkanaście procent więcej, niż otrzymamy gotówki z bankomatu. Jeżeli więc nie dysponujemy nielimitowanymi zapasami środków finansowych, warto postarać się nieco zmniejszyć obciążenie, jakie po powrocie z wakacji zobaczymy na swoim koncie.

Wypłaty za granicą z bankomatów za darmo powoli stają się złotym standardem. Prowizje płacimy rzadziej, niż jeszcze kilka lat temu. Nadal jednak brak uważności podczas wypłaty może sprawić, że z naszego konta zniknie większa suma, niż planowaliśmy.

Dlatego przed wyjazdem za granicę warto wybrać odpowiednie konto z darmowymi wypłatami za granicą, zatroszczyć się o kartę walutową i sprawdzić, gdzie w bliskiej okolicy naszego pobytu znajdują się darmowe (lub tanie) bankomaty.

Pozwoli to na lepsze zarządzanie oszczędnościami i dokładniejszą prognozę wydatków jeszcze przed właściwym wyjazdem oraz zagwarantuje brak nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie.

Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
Citi Handlowy promocja
Autor
Maciek Szukala
Maciej Szukała
Copywriter specjalizujący się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Współpracuje m.in. z kancelariami prawnymi, pomagając w budowaniu marki i wizerunku. Z wykształcenia prawnik z uprawnieniami radcy prawnego.
Wszystkie posty autora →
Podobne Artykuły
kredyt odnawialny - obrazek artykułu

Co to jest kredyt odnawialny i jak działa?

ZOBACZ → 
jak zamknąć konto? obrazek

Jak zamknąć konto bankowe i o czym warto pamiętać?

ZOBACZ → 
konto dla gracza - obrazek artykułu

Czym jest Konto dla Graczy i w jakim Banku je Otworzysz?

ZOBACZ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle