Bankomaty za granicą za darmo? Dlaczego nie!
Najlepszą sytuacją jest ta, kiedy wypłacamy za granicą pieniądze bez żadnych dodatkowych opłat (zarówno prowizji i opłat dla właściciela bankomatu, jak i opłat po stronie polskiego banku). Wiele instytucji zwalnia nas z prowizji za wypłaty i opłaty za przewalutowanie, jeżeli posiadamy określone konto. Może to być np.:
- Konto Elitarne w Alior Bank,
- Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas z kartą otwartą na Świat (darmowe bankomaty grupy BNP Paribas i Global Alliance),
- Konto Przekorzystne lub Konto Świat Premium w Banku Pekao.
Bezwarunkowe zwolnienie z opłat za granicą gwarantuje tylko kilka instytucji (m.in. BNP Paribas, Bank Pekao) i jest to związane z opłatami za prowadzenie konta. Tych jednak możemy łatwo uniknąć, jeśli spełnimy określone warunki, jak np. regularne, comiesięczne wpływy na rachunek bankowy.
Z prowizji za wypłaty z bankomatów i przewalutowanie rezygnuje – poza wskazanymi wyżej instytucjami – także Citi Handlowy.

Darmowe bankomaty a pakiet wypłat
Możliwość korzystania z darmowych bankomatów za granicą gwarantuje także wykupienie pakietu wypłat. Zazwyczaj kosztuje on kilkanaście złotych i umożliwia wypłacanie gotówki bez żadnych dodatkowych opłat na całym świecie przez określony czas. Taką opcję oferuje m.in. Bank ING (15 zł za 30 dni) czy Credit Agricole (7 zł za miesiąc).
Pamiętajmy, że zwolnienia z opłat odnoszą się wyłącznie do prowizji nakładanych przez banki polskie. Nie ma to wpływu na opłaty nakładane przez operatorów zagranicznych.

Darmowe wypłaty za granicą a karta walutowa
Przed zapłatą prowizji lub rozliczenia wypłaty według niekorzystnych kursów może uratować także karta walutowa. To specjalne rozwiązanie przeznaczone do obsługi kilku rachunków w walutach obcych. Karta walutowa najczęściej wyrabiana jest dla rachunku prowadzonego w złotówkach, ale pozwala na otwarcie na niej także innych kanałów, przeznaczonych na obce waluty.

Porównaj najlepsze konta
Najlepsze rachunki pozwalają korzystać z karty wielowalutowej bez prowizji. Zobacz aktualne porównanie najlepszych ROR.

Podróżując do USA, wszystkie transakcje będą rozliczane automatycznie rachunku w dolarach amerykańskich. Mankamentem tego mechanizmu jest możliwość założenia rachunków jedynie dla popularnych walut (najczęściej będzie to EUR, USD, CHF czy GBP). Znacznie trudniej będzie znaleźć instytucję, która otworzy nam rachunek w tajskich bahtach albo lankijskiej rupii, choć nie jest to niewykonalne.
Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą są dla nas dostępne, o ile rachunek w danej walucie nie jest pusty. W przeciwnym razie system obciąży podstawowe konto złotówkowe i naliczy stosowną prowizję.
Czy bezpłatne bankomaty za granicą zawsze są… bezpłatne?
W najlepszym wypadku korzystanie z darmowego bankomatu za granicą jest możliwe i z rachunku stracimy dokładnie tyle, ile gotówki otrzymamy. Niekiedy jednak nie uda się uniknąć jednej z zagranicznych opłat. Czym jest DCC i na czym polega Surcharge?

DCC (ang. Dynamic Currency Conversion
DCC (ang. Dynamic Currency Conversion) to usługa automatycznego przewalutowania na wybraną przez nas walutę. Musi ona zostać poprzedzona wyświetleniem informacji na temat kursu, według którego nastąpi przeliczenie oraz całkowitych kosztów operacji (prowizji).

Nie są to jednak opłaty nakładane przez nasz rodzimy bank, ale przez sieć akceptanta transakcji lub sieci bankomatów. DCC jest niekorzystny z uwagi na wysoki spread, czyli marżę właściciela lub operatora bankomatu, która na ogół wynosi kilka procent.

Opłata Surcharge
Z kolei opłata Surcharge jest nakładana przez właściciela sieci bankomatów i wynika z kosztów, jakie ponosi on z tytułu utrzymania infrastruktury maszynowej i jej konserwacji. Zazwyczaj Surcharge to dodatek rzędu kilku euro. W skrajnych przypadkach opłaty DCC oraz Surcharge mogą wynieść jednak nawet kilkanaście euro.
Na szczęście zawsze jest możliwość wycofania się z transakcji przed naliczaniem opłat. O ile jednak w przypadku DCC, wysokość dodatkowego obciążenia podawana jest przed finalizacją wypłaty, to aby ustalić wysokość Surcharge, często musimy zapoznać się z regulaminem świadczenia usług przez właściciela danej sieci bankomatów.
Bądźmy szczerzy, prawie nikt tego nie robi. Wyjeżdżając na długo wyczekiwany urlop do egzotycznego kraju, ostatnie o czym myślimy, to przedzieranie się przez regulamin liczący sobie kilkanaście stron zapisów drobnym drukiem. Może się jednak okazać, że sprawdzenie salda po powrocie sprawi, że zatęsknimy za bankomatami za granicą za darmo.
„Wypłaty z bankomatów za granicą za darmo? Ale ja tego nie potrzebuję…”

Jeżeli interesuje cię konto z darmowymi bankomatami za granicą i chcesz (lub musisz) po prostu szybko wypłacić pieniądze, można to zrobić w każdym, zagranicznym bankomacie. W tej sytuacji musimy liczyć się z:
- opłatą za dynamiczne przewalutowanie (DCC),
- opłatą Surcharge,
- prowizją naszego rodzimego banku za wypłatę z zagranicznej maszyny,
- prowizją za przewalutowanie dokonywana przez nasz bank.
Oczywiście na komplet opłat zasłużymy sobie jedynie wtedy, kiedy nie podejmiemy wcześniej żadnych działań zmierzających do zmniejszenia kosztów, które trudno określić inaczej, niż drakońskie. Dlaczego?
Sumując wszystkie opłaty, może okazać się, że zapłacimy o kilkanaście procent więcej, niż otrzymamy gotówki z bankomatu. Jeżeli więc nie dysponujemy nielimitowanymi zapasami środków finansowych, warto postarać się nieco zmniejszyć obciążenie, jakie po powrocie z wakacji zobaczymy na swoim koncie.
Wypłaty za granicą z bankomatów za darmo powoli stają się złotym standardem. Prowizje płacimy rzadziej, niż jeszcze kilka lat temu. Nadal jednak brak uważności podczas wypłaty może sprawić, że z naszego konta zniknie większa suma, niż planowaliśmy.
Dlatego przed wyjazdem za granicę warto wybrać odpowiednie konto z darmowymi wypłatami za granicą, zatroszczyć się o kartę walutową i sprawdzić, gdzie w bliskiej okolicy naszego pobytu znajdują się darmowe (lub tanie) bankomaty.
Pozwoli to na lepsze zarządzanie oszczędnościami i dokładniejszą prognozę wydatków jeszcze przed właściwym wyjazdem oraz zagwarantuje brak nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie.