logo serwisu Ranking Kont porównującego najlepsze oferty produktów finansowych oraz udostępniającego wartościowe i unikalne opracowania
ikona kalendarza
15/06/2021

Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą - czy to możliwe?

Kiedy udajemy się za granicę na wymarzone wakacje, nie chcemy zabierać portfela wypchanego gotówką. Rodzi to nie tylko sporo niebezpieczeństw, ale jest też zwyczajnie niewygodne. Choć darmowe wypłaty z bankomatów za granicą zdarzają się coraz częściej, może się okazać, że po drodze pojawi się „bonus” w postaci dodatkowej opłaty lub prowizji. I to niejednej. Wyjaśniamy, kiedy możesz liczyć na bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
artykuł: darmowe wypłaty za granicą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą są możliwe dla posiadaczy rachunku bankowego, który udostępnia taką możliwość.
  • Alternatywnym rozwiazaniem jest wykupienie pakietu wypłat, który pozwala na korzystanie z darmowych bankomatów za granicą.
  • Karta walutowa może chronić przed niekorzystnymi opłatami i przeliczeniami walut.
  • Udając się za granicę warto wiedzieć o DCC i Surcharge. To dodatkowe opłaty, których czasami nie można uniknąć.
  • Przed wyjazdem za granicę warto wybrać odpowiednie konto z darmowymi wypłatami, sprawdzić dostępność bankomatów i zatroszczyć się o kartę walutową.
  • Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą stają się coraz bardziej powszechne, ale warto pozostać czujnym, aby nie natknąc się na niepotrzebne koszty.

Bankomaty za granicą za darmo? Dlaczego nie!

Najlepszą sytuacją jest ta, kiedy wypłacamy za granicą pieniądze bez żadnych dodatkowych opłat (zarówno prowizji i opłat dla właściciela bankomatu, jak i opłat po stronie polskiego banku). Wiele instytucji zwalnia nas z prowizji za wypłaty i opłaty za przewalutowanie, jeżeli posiadamy określone konto. Może to być np.:

Bezwarunkowe zwolnienie z opłat za granicą gwarantuje tylko kilka instytucji (m.in. BNP Paribas, Bank Pekao) i jest to związane z opłatami za prowadzenie konta. Tych jednak możemy łatwo uniknąć, jeśli spełnimy określone warunki, jak np. regularne, comiesięczne wpływy na rachunek bankowy.

Z prowizji za wypłaty z bankomatów i przewalutowanie rezygnuje – poza wskazanymi wyżej instytucjami – także Citi Handlowy.

ikona nagłówka

Darmowe bankomaty a pakiet wypłat

Możliwość korzystania z darmowych bankomatów za granicą gwarantuje także wykupienie pakietu wypłat. Zazwyczaj kosztuje on kilkanaście złotych i umożliwia wypłacanie gotówki bez żadnych dodatkowych opłat na całym świecie przez określony czas. Taką opcję oferuje m.in. Bank ING (15 zł za 30 dni) czy Credit Agricole (7 zł za miesiąc).

Pamiętajmy, że zwolnienia z opłat odnoszą się wyłącznie do prowizji nakładanych przez banki polskie. Nie ma to wpływu na opłaty nakładane przez operatorów zagranicznych.

ikona nagłówka

Darmowe wypłaty za granicą a karta walutowa

Przed zapłatą prowizji lub rozliczenia wypłaty według niekorzystnych kursów może uratować także karta walutowa. To specjalne rozwiązanie przeznaczone do obsługi kilku rachunków w walutach obcych. Karta walutowa najczęściej wyrabiana jest dla rachunku prowadzonego w złotówkach, ale pozwala na otwarcie na niej także innych kanałów, przeznaczonych na obce waluty.

ikona rankingu

Porównaj najlepsze konta

Najlepsze rachunki pozwalają korzystać z karty wielowalutowej bez prowizji. Zobacz aktualne porównanie najlepszych ROR.

ZOBACZ: Ranking Kont Osobistych »
Premie do 350 zł
AUTOPROMOCJA
ranking kont bankowych na rankingkont.pl - favicon

Podróżując do USA, wszystkie transakcje będą rozliczane automatycznie  rachunku w dolarach amerykańskich. Mankamentem tego mechanizmu jest możliwość założenia rachunków jedynie dla popularnych walut (najczęściej będzie to EUR, USD, CHF czy GBP). Znacznie trudniej będzie znaleźć instytucję, która otworzy nam rachunek w tajskich bahtach albo lankijskiej rupii, choć nie jest to niewykonalne.

Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą są dla nas dostępne, o ile rachunek w danej walucie nie jest pusty. W przeciwnym razie system obciąży podstawowe konto złotówkowe i naliczy stosowną prowizję.

Czy bezpłatne bankomaty za granicą zawsze są… bezpłatne?

W najlepszym wypadku korzystanie z darmowego bankomatu za granicą jest możliwe i z rachunku stracimy dokładnie tyle, ile gotówki otrzymamy. Niekiedy jednak nie uda się uniknąć jednej z zagranicznych opłat. Czym jest DCC i na czym polega Surcharge?

ikona nagłówka

DCC (ang. Dynamic Currency Conversion

DCC (ang. Dynamic Currency Conversion) to usługa automatycznego przewalutowania na wybraną przez nas walutę. Musi ona zostać poprzedzona wyświetleniem informacji na temat kursu, według którego nastąpi przeliczenie oraz całkowitych kosztów operacji (prowizji).

wady i zalety związane z Kontem Firmowym Godnym Polecenia
Wybierając gotówkę za granicą, uważaj na dodatkowe opłaty!

Nie są to jednak opłaty nakładane przez nasz rodzimy bank, ale przez sieć akceptanta transakcji lub sieci bankomatów. DCC jest niekorzystny z uwagi na wysoki spread, czyli marżę właściciela lub operatora bankomatu, która na ogół wynosi kilka procent.

ikona nagłówka

Opłata Surcharge

Z kolei opłata Surcharge jest nakładana przez właściciela sieci bankomatów i wynika z kosztów, jakie ponosi on z tytułu utrzymania infrastruktury maszynowej i jej konserwacji. Zazwyczaj Surcharge to dodatek rzędu kilku euro. W skrajnych przypadkach opłaty DCC oraz Surcharge mogą wynieść jednak nawet kilkanaście euro.

Na szczęście zawsze jest możliwość wycofania się z transakcji przed naliczaniem opłat. O ile jednak w przypadku DCC, wysokość dodatkowego obciążenia podawana jest przed finalizacją wypłaty, to aby ustalić wysokość Surcharge, często musimy zapoznać się z regulaminem świadczenia usług przez właściciela danej sieci bankomatów.

Bądźmy szczerzy, prawie nikt tego nie robi. Wyjeżdżając na długo wyczekiwany urlop do egzotycznego kraju, ostatnie o czym myślimy, to przedzieranie się przez regulamin liczący sobie kilkanaście stron zapisów drobnym drukiem. Może się jednak okazać, że sprawdzenie salda po powrocie sprawi, że zatęsknimy za bankomatami za granicą za darmo.

„Wypłaty z bankomatów za granicą za darmo? Ale ja tego nie potrzebuję…”

ikona ramki

Jeżeli interesuje cię konto z darmowymi bankomatami za granicą i chcesz (lub musisz) po prostu szybko wypłacić pieniądze, można to zrobić w każdym, zagranicznym bankomacie. W tej sytuacji musimy liczyć się z:

  • opłatą za dynamiczne przewalutowanie (DCC),
  • opłatą Surcharge,
  • prowizją naszego rodzimego banku za wypłatę z zagranicznej maszyny,
  • prowizją za przewalutowanie dokonywana przez nasz bank.

Oczywiście na komplet opłat zasłużymy sobie jedynie wtedy, kiedy nie podejmiemy wcześniej żadnych działań zmierzających do zmniejszenia kosztów, które trudno określić inaczej, niż drakońskie. Dlaczego?

Sumując wszystkie opłaty, może okazać się, że zapłacimy o kilkanaście procent więcej, niż otrzymamy gotówki z bankomatu. Jeżeli więc nie dysponujemy nielimitowanymi zapasami środków finansowych, warto postarać się nieco zmniejszyć obciążenie, jakie po powrocie z wakacji zobaczymy na swoim koncie.

Wypłaty za granicą z bankomatów za darmo powoli stają się złotym standardem. Prowizje płacimy rzadziej, niż jeszcze kilka lat temu. Nadal jednak brak uważności podczas wypłaty może sprawić, że z naszego konta zniknie większa suma, niż planowaliśmy.

Dlatego przed wyjazdem za granicę warto wybrać odpowiednie konto z darmowymi wypłatami za granicą, zatroszczyć się o kartę walutową i sprawdzić, gdzie w bliskiej okolicy naszego pobytu znajdują się darmowe (lub tanie) bankomaty.

Pozwoli to na lepsze zarządzanie oszczędnościami i dokładniejszą prognozę wydatków jeszcze przed właściwym wyjazdem oraz zagwarantuje brak nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz Polecaną Promocję
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego dla młodych w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
konto walutowe przez internet - co trzeba wiedzieć?

Jak założyć konto walutowe przez internet? Oto, co powinieneś wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
sesje Elixir

Sesje Elixir i system Elixir: to warto wiedzieć o przelewach bankowych

PRZECZYTAJ → 
płatności mobilne BLIK

BLIK: czym jest? Jak płacić BLIKIEM?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle