ranking kont - logo serwisu

Jak sprawdzić, czy przelew doszedł na konto odbiorcy?

ikona kalendarza
08/09/2021
Kiedy zlecasz przelew bankowy, może Ci zależeć na tym, aby pieniądze trafiły do odbiorcy przed określoną datą. Innym razem od terminowego wpływu środków może zależeć wysokość odsetek lub wystąpienie innych sankcji. Przeczytaj, jak sprawdzić, czy przelew dotarł na czas?
jak sprawdzić czy przelew doszedł - obrazek artykułu

W jaki sposób Twoje pieniądze podróżują z banku do banku?

Aby lepiej zrozumieć, jak sprawdzić, czy przelew internetowy dotarł do odbiorcy, powinieneś mieć świadomość, że Twoje środki nie przenoszą się na inny rachunek bankowy automatycznie. Wszystkie sesje uznaniowe oraz obciążające są realizowane za pośrednictwem systemu Elixir. Dotyczy to:

  • osób fizycznych,
  • osób prawnych,
  • jednostek budżetowych,
  • instytucji finansowych.

System Elixir został utworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 1994 r. i od tamtej pory jest nieustannie rozwijany. Dzięki zabezpieczeniu Szafir dane wymieniane w przestrzeni międzybankowej są całkowicie bezpieczne.

Jeżeli nie wskazałeś daty zrealizowania przelewu, konto odbiorcy zostanie uznane podczas najbliższej sesji rozliczeniowej Elixir. Kiedy jednak określiłeś datę jako późniejszą (wszystkie banki oferują taką możliwość), w czasie między przekazaniem środków do Krajowej Izby Rozliczeniowej a uznaniem rachunku odbiorcy Twoje pieniądze są lokowane na nieoprocentowanym rachunku (tzw. rachunku technicznym) i oczekują na swoją kolej.

Jak długo trwa sam przelew? Oczywiście z punktu widzenia użytkownika zajmuje on zaledwie sekundę, ale banki muszą wymienić między sobą informacje o saldach klientów. Ta część operacji zajmuje nawet kilkadziesiąt minut.

Najpierw pytaj u źródła

Banki nie udostępniają informacji na temat realizacji przelewu telefonicznie ani z poziomu aplikacji. Jedyną informacją, jaką dysponujesz, jest potwierdzenie przelewu, które możesz wygenerować w formacie .pdf ze swojego konta użytkownika. Jak sprawdzić, czy przelew doszedł do odbiorcy?

Najprostszym sposobem jest zapytanie danej osoby. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku zakupów internetowych, kiedy sklepy otrzymują setki lub nawet tysiące przelewów dziennie. W tej sytuacji możesz sprawdzić, w jakich godzinach są realizowane sesje płatnicze w Twoim banku.

Czym są sesje przychodzące i wychodzące?

Banki posługują się pojęciem sesji Elixir przychodzących i wychodzących. W ten sposób określają ramy czasowe zarządzania środkami swoich klientów.

Sesje wychodzące to godziny, w których banki „wysyłają” pieniądze nadawcy przelewu do instytucji, w której rachunek ma odbiorca przelewu. Sesje przychodzące z kolei określają czas, kiedy pieniądze powinny być już dostępne na koncie odbiorcy.

Pamiętaj, że banki nie mają jednego wspólnego systemu księgowania. Każda instytucja wyznacza inne pory dnia, chociaż niemal zawsze będą to 3 sesje wychodzące i 3 sesje przychodzące. Jak sprawdzić, czy pieniądze dotarły na konto w danym banku? Sprawdzaj aktualne godziny sesji!

Banki posługują się pojęciem sesji Elixir przychodzących i wychodzących. W ten sposób określają ramy czasowe zarządzania środkami swoich klientów.

Sesje wychodzące to godziny, w których banki „wysyłają” pieniądze nadawcy przelewu do instytucji, w której rachunek ma odbiorca przelewu. Sesje przychodzące z kolei określają czas, kiedy pieniądze powinny być już dostępne na koncie odbiorcy.

Pamiętaj, że banki nie mają jednego wspólnego systemu księgowania. Każda instytucja wyznacza inne pory dnia, chociaż niemal zawsze będą to 3 sesje wychodzące i 3 sesje przychodzące. Sprawdzaj aktualne godziny sesji, żeby dowiedzieć się czy pieniądze dotarły na konto w danym banku!

Jeżeli zależy Ci na terminowym przekazie środków, zawsze sprawdzaj aktualne sesje przelewów, ponieważ niekiedy ulegają one zmianie. Pamiętaj, że sesje Elixir przed „wyjściem” z banku nadawcy i „wejściem” do banku odbiorcy muszą zostać zakwalifikowane do jednej z sesji rozliczeniowych NBP. Wyróżniamy trzy takie sesje:

  • od 9:30 do 11:00,
  • od 13:30 do 15:00,
  • od 16:00 do 17:30.

Część banków już w czasie kiedy użytkownik robi przelew, wyświetla informację na temat szacowanej daty przekazania środków (np. Bank Pekao S.A.). Te dane kalkulowane są właśnie w oparciu o najbliższe sesje Elixir. Więcej informacji na temat tego, jak sprawdzić, czy pieniądze doszły na konto, znajdziesz tutaj.

Polecamy

ikona - promocje

Masz mniej niż 26 lat? Odwiedź stronę: Konto dla Młodych

Czy przelewy są realizowane w weekendy?

W przypadku przelewów zleconych w piątek wieczorem lub w weekend zostaną one zrealizowane w ramach pierwszej sesji Elixir następnego dnia roboczego. Jeżeli zależy Ci, aby przelew „wyszedł” w piątek, najbezpieczniej zlecić go najpóźniej do wczesnych godzin popołudniowych.

Jeżeli Ci się to nie uda, nie ma już większego znaczenia, czy zrobisz to w sobotę rano, czy w niedzielę tuż przed północą. Rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z przelewów natychmiastowych (jak np. Express Elixir), które docierają do odbiorcy nawet w kilkanaście sekund. To powszechna metoda rozliczania w przypadku, gdy istotny jest czas. Rodzajem przelewu natychmiastowego jest też przelew na telefon BLIK, który zazwyczaj jest darmowy.

Zwróć uwagę, że system Elixir dotyczy jedynie przelewów na terenie Polski. Jak sprawdzić, czy pieniądze dotarły na konto zagraniczne? Przelewy w obcej walucie wykorzystują system SWIFT (dla przelewów walutowych innych niż w Euro) oraz SEPA (dla przelewów w Euro na terenie EOG). W przypadku SEPA nie ma możliwości korzystania z przelewów ekspresowych - pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy zawsze do końca następnego dnia roboczego. W przypadku SWIFT czas oczekiwania w zwykłym trybie wynosi do 3 dni roboczych, a w trybie ekspresowym może dojść na konto odbiorcy nawet tego samego dnia.

Czy na pewno podałeś poprawne dane do przelewu?

Innym sposobem na to, jak sprawdzić, czy przelew dotarł do odbiorcy, jest zweryfikowanie jego numeru rachunku bankowego. Możesz to zrobić w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej w historii transakcji. Praktycznie wszystkie instytucje finansowe automatycznie identyfikują już docelowy bank, a nawet jego oddział.

Zawsze sprawdzaj numer konta odbiorcy dwukrotnie, zanim zatwierdzisz przelew. Przepisy ustawy o usługach płatniczych obligują wprawdzie bank do udzielenia klientowi pomocy w razie podania omyłkowego numeru konta, ale na pomocy niestety się kończy.

Zgodnie z art. 143 do 143c ww. ustawy, w razie zawiadomienia banku o przelaniu pieniędzy na niewłaściwy rachunek, ma on obowiązek w terminie 3 dni zawiadomić instytucję prowadzącą rachunek odbiorcy o tym fakcie. Żąda jednocześnie zwrotu kwoty na rachunek techniczny.

Jeżeli jednak odbiorca przelewu nie zwrócił środków, bank nie jest w stanie zrobić nic więcej. Otrzymasz jednak dane osoby, która otrzymała Twoje środki, abyś mógł na własną rękę dochodzić na drodze sądowej odszkodowania z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.

Natomiast w sytuacji, jeżeli konto się zgadza, a mimo to do końca następnego dnia roboczego odbiorca nie otrzymał pieniędzy, pozostaje Ci kontakt z infolinią banku w celu rozwiązania problemu.

Jak widzisz, jest kilka prostych sposobów na to, jak sprawdzić, czy przelew doszedł tam, gdzie trzeba. Jeżeli jednak podałeś poprawny numer rachunku, jest bardzo mało prawdopodobne, aby coś poszło nie tak.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia mężczyznę, który zakłada konto z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego

Przelew weryfikacyjny jako sposób na założenie konta bankowego

PRZECZYTAJ → 
z Google Pay możesz płacić nie tylko telefonem - szczegółowy artykuł!

Google Pay (GPay) - płatności mobilne dla Androida

PRZECZYTAJ → 
obrazek, który symbolizuje procedurę KYC - Know Your Customer, będącą przedmiotem tego artykułu

Procedura KYC – Poznaj Swojego Klienta. Dlaczego ma fundamentalne znaczenie?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross