Dwie karty do jednego konta a wspólne konto bankowe
Zacznijmy od sytuacji, gdy do tego samego rachunku chcesz posiadać dwie różne karty bankowe. Jest to możliwe wtedy, gdy zakładasz wspólne konto bankowe.
Jest to rachunek, z którego można w co najmniej dwie osoby. Wbrew temu, co może się wydawać, aby posiadać wspólne konto bankowe, wcale nie trzeba być małżeństwem. Wspólny rachunek możesz otworzyć również wtedy, gdy nie jesteś w żadnym stopniu ze spokrewniony z drugą osobą. Może go otworzyć para narzeczonych, ale też grupa znajomych czy rodzeństwo.
Gdy założycie taki wspólny rachunek, wtedy oboje właścicieli może korzystać z własnej karty do konta. Można jej używać niezależnie od drugiego właściciela.
Warto zwrócić uwagę na opłaty. O ile wydanie karty zazwyczaj jest darmowe, tak kwestia opłat za obsługę karty jest już bardziej skomplikowana.
Aby uniknąć warunkowej opłaty za kartę, należy spełnić tzw. warunek aktywności. W przypadku dwóch kart warunek ten należy spełnić po jednym razie dla każdej karty.
Jeśli więc z opłaty za kartę zwalnia dokonanie 5 transakcji taką kartą w miesiącu, to wtedy każdy z posiadaczy karty, będzie musiał dokonać pięciu transakcji.
Wspólne konto i dwie karty: wady i zalety
Plusy
- niezależność - można równocześnie korzystać z dwóch różnych kart, a każdy właściciel posiada swoją własną kartę
- wygoda
Minusy
- najczęściej w celu uniknięcia opłat, trzeba będzie dwukrotnie spełnić warunki aktywności (raz dla każdej karty)
Dwie karty do jednego konta: wirtualna kopia plastiku
Kolejna możliwość, kiedy do jednego konta można posiadać dwie karty, to sytuacja, gdy tworzysz (dosłownie) wirtualną kopię plastiku.
Taka możliwość jest dostępna dla posiadaczy konta indywidualnego, do którego została wydana karta debetowa.
Karta wirtualna w tym znaczeniu, to karta dodana do systemu płatności mobilnych, takich jak Google Pay czy Apple Pay albo karta służąca do płatności z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku.
Niektóre systemy bankowości elektronicznej mogą zmienić numer karty wirtualnej w celu poprawy bezpieczeństwa.
W rzeczywistości jest to jedna i ta sama karta, a zmiana jej numeru, to zabieg mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika (przy transakcji nie są przekazywane dane z karty, tylko tzw. VAN - Virtual Account Number). Pamiętaj jednak, że taka wirtualna karta, jest to w pewnym sensie duplikatem karty plastikowej wydanej do konta i może z niej korzystać tylko posiadacz rachunku.
W przypadku zgubienia karty blokada będzie obowiązywać zarówno dla zwykłej karty, jak i również jej wirtualnego odpowiednika.
Wirtualna karta jako kopia plastikowej: wady i zalety
Plusy
- wygoda
- bezpieczeństwo
- brak dodatkowych opłat
Minusy
- taka karta jest wirtualnym duplikatem karty - więc może być używana tylko przez posiadacza rachunku
Dwie karty do jednego konta - wariant trzeci: karta zwykła + karta przedpłacona
Kolejną możliwością, żeby posiadać dwie karty do jednego konta, jest posiadanie karty zwykłej oraz osobnej, całkiem niezależnej karty przedpłaconej, która jest wydana do tego samego rachunku.
Porównaj najlepsze konta
Takie rozwiązanie udostępnia ING Bank Śląski. Posiadacze Konta Direct, którzy korzystają z aplikacji Moje ING, mogą zawnioskować o specjalną K@rtę wirtualną ING Visa.
Karta wirtualna tego rodzaju, to karta przedpłacona, którą możesz zasilić na dowolną kwotę. Następnie posiadacz konta, może wykorzystać kartę w celu dokonywania płatności za zakupy w internecie do kwoty środków dostępnych na karcie.
Jeszcze dalej poszedł Revolut, który oferuje możliwość generowania jednorazowych kart wirtualnych. To bezpieczne rozwiązanie, pozwalające na dokonanie jednorazowej płatności online. Po realizacji zapłaty taka karta znika, a więc nie ma możliwości, żeby ktokolwiek skorzystał ze środków na karcie. Minusy? Usługa jest dostępna tylko w wyższych (droższych) planach abonamentowych.
Karta zwykła + wirtualna karta przedpłacona: wady i zalety
Plusy
- innowacyjne rozwiązanie dla lubiących nowinki
- dostępność - w każdej chwili możesz zawnioskować o kartę online i niemal natychmiast zacząć z niej korzystać
- bezpieczeństwo - dokonujesz transakcji kwoty środków dostępnych na karcie
Minusy
- karta może posiadać ograniczone funkcjonalności, np. umożliwia tylko realizowanie płatności online
Kilka różnych kart do jednego konta
Warto wiedzieć, że oprócz dwóch kart do jednego konta możesz też wybrać jedno konto, które pozwala skorzystać z kilku różnych kart. Takie unikalne rozwiązanie daje Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas.
Decydując się na to konto, możesz wybrać jedną spośród 3 dostępnych kart:
- Karta Otwarta na Dzisiaj
- Karta Otwarta na eŚwiat
- Karta Otwarta na Świat.
Karty różnią się siebie opłatami i dostępnością usług dodatkowych.
Najtańszy wariant, a więc Karta Otwarta na Dzisiaj, wiąże się z koniecznością poniesienia warunkowej opłaty wysokości 5 zł. Możesz jej uniknąć, dokonując trzech transakcji bezgotówkowych w miesiącu.
Z kolei korzystanie z pozostałych rozwiązań - "Karty Otwartej na eŚwiat" oraz "Karty Otwartej na Świat" - wiąże się ze stałą opłatą wysokości 6 lub 10 zł. W zamian użytkownicy mogą korzystać z korzyści, takich jak bezpłatne ubezpieczenie "Rezygnacja z podróży".
Warto też wiedzieć, że niektóre banki pozwalają dokonać wyboru między kartami Visa czy Mastercard.
W takiej sytuacji opłaty za kartę, jak również jej funkcjonalności zazwyczaj są identyczne. Różnice występują jednak w związku z tym, kto jest wydawcą karty. Przykładowo Mastercard pozwala skorzystać z programu lojalnościowego Mastercard Bezcenne Chwile.
Dwie karty z jednym rachunkiem: podsumowanie najważniejszych informacji
Możesz korzystać z kilku kart dołączonych do jednego konta bankowego.
Dostępnych jest kilka możliwości, a ten przedstawił jedne z najpopularniejszych, czyli:
- dwie karty do wspólnego rachunku bankowego,
- dwie karty jako wirtualna kopia plastiku,
- dwie karty: karta zwykła i przedpłacona.
Druga karta do jednego rachunku daje sporo szans, ale pamiętaj, że aby nie narazić się na dodatkowe koszty, musisz spełnić określone warunki aktywności.
Korzystaj z drugiej karty bez dodatkowych opłat i ciesz się nowymi możliwościami, jakie daje takie rozwiązanie.