Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl

Czy warto mieć dwie karty do jednego konta? 3 możliwe warianty

ikona kalendarza
Opublikowano: 29 czerwca, 2021
Niektórzy zastanawiają się nad tym, w jakiej sytuacji można posiadać dwie karty do jednego konta bankowego. A jeśli jest to możliwe, to czy warto wtedy skorzystać z takiego rozwiązania? Przyjrzałem się najczęstszym sytuacjom, kiedy w ramach jednego konta bankowego użytkownicy mogą skorzystać z więcej niż jednej karty.
dwie karty do jednego konta - obrazek

Dwie karty do jednego konta - wariant 1: wspólne konto

Na początek, jako przykład weźmy sytuację, gdy do tego samego rachunku chcemy posiadać dwie różne karty bankowe. Najczęściej zdarza się to wtedy, kiedy decydujemy się na wspólne konto bankowe.

Wspólne konto bankowe, to rachunek z którego można korzystać najczęściej we dwie, ale czasami nawet więcej osób. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, aby posiadać wspólne konto bankowe wcale nie trzeba być małżeństwem. Wspólny rachunek możesz otworzyć nawet w takiej wtedy, gdy nie jesteś w żadnym stopniu z spokrewniony z drugą osobą. I tak, wspólne konto może otworzyć para narzeczonych, ale też dwójka znajomych (np. dwie koleżanki) czy rodzeństwo.

dwie karty do wspólnego konta - obrazek

Wróćmy jednak do zagadnienia dwóch kart. W przypadku wspólnego rachunku, oboje współposiadacze mogą posiadać własną kartę do konta i korzystać z niej niezależnie od drugiego właściciela. To znaczy, że przykładowo, w tym samym czasie możemy dokonywać zakupów dwóch różnych miejscach (np. w sklepie stacjonarnym i w internecie), a środki potrzebne na opłacenie transakcji, zostaną pokryte ze wspólnego konta.

Jednak w tym miejscu szczególną uwagę należy zwrócić na opłaty. O ile wydanie pierwszej, jak i drugiej karty, zazwyczaj jest darmowe, tak kwestia opłat za obsługę karty jest już bardziej problematyczna.

Najczęściej sprawa wygląda w ten sposób, że aby uniknąć warunkowej opłaty za kartę - warunek uniknięcia opłat należy spełnić... dwukrotnie. Czyli po jednym razie dla każdej karty.

I to nie stanowi większego wyzwania, gdy warunek uniknięcia opłaty jest prosty do spełnienia. Jest tak wtedy, gdy przykładowo wystarczy dokonać jednej płatności kartą w miesiącu, żeby nie ponosić kosztów związanych z obsługą karty płatniczej. Wówczas wystarczyłyby tylko dwie płatności w miesiącu (po jednej dla każdej karty), żeby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Gorzej, gdy warunek uniknięcia opłaty za kartę jest trudniejszy do spełnienia. To np. konieczność dokonania 5 płatności kartą w miesiącu lub płatności bezgotówkowe na kwotę min. 350 zł. W takim przypadku, należałoby więc dokonać przynajmniej 10 płatności kartą (przy czym nie mniej niż 5 każdą z kart) lub opłacić zakupy na kwotę min. 700 zł (nie mniej niż 350 zł dla każdej z kart).

Dwie karty do jednego konta - wariant 2: wirtualna kopia plastiku

Kolejnym możliwym rozwiązaniem, kiedy posiadając jedno konto bankowe, można korzystać z dwóch kart, to sytuacja gdy posiadamy jedną kartę plastikową, a dodatkowo korzystamy z wirtualnej kopii tej karty. Taka możliwość jest dostępna dla posiadaczy konta indywidualnego, do którego została wydana karta debetowa.

Karta wirtualna w tym znaczeniu, to karta dodana do systemu płatności mobilnych, takich jak Google Pay czy Apple Pay. Wtedy, do płatności nie wykorzystujemy zwykłej, plastikowej karty, a zamiast tego jej wirtualną kopię, która posiada również swój własny, wirtualny numer.

W rzeczywistości jednak, jest to jedna i ta sama karta, a zmiana jej numeru, to zabieg mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika (przy transakcji nie są przekazywane dane z karty, tylko tzw. VAN - Virtual Account Number). Pamiętaj jednak, że taka wirtualna karta, jest to w pewnym sensie duplikatem karty plastikowej. To znaczy, że z tej karty może korzystać tylko posiadacz rachunku.

Również w przypadku gdy karta zostanie zgubiona i nastąpi blokada, wtedy nie będzie działać zarówno karta zwykła jak i jej odpowiednik. Konieczne będzie wydanie duplikatu karty i ponowne utworzenie jej wirtualnej kopii.

Dwie karty do jednego konta - wariant 3: karta zwykła + karta przedpłacona

Kolejną możliwością, żeby posiadać dwie karty do jednego konta, jest posiadanie karty zwykłej oraz osobnej, całkiem niezależnej, karty przedpłaconej.

Takie rozwiązanie udostępnia ING Bank Śląski. Posiadacze Konta Direct, którzy korzystają z aplikacji Moje ING, mogą zawnioskować o specjalną K@rtę wirtualną ING Visa.

karta wirtualna ING Visa

Jest to karta przedpłacona, a więc możesz ją zasilić na dowolną kwotę. Następnie posiadacz konta, może wykorzystać taką kartę w celu dokonywania płatności za zakupy w internecie, do określonej kwoty.

Jeszcze dalej poszedł Revolut, który oferuje możliwość generowania jednorazowych kart wirtualnych. To niezwykle bezpieczne rozwiązanie, pozwalające na dokonanie jednorazowej płatności online. Minusy? Rozwiązanie jest dostępne tylko w wyższych planach abonamentowych.

A może... kilka różnych kart do jednego konta?

Cały czas mówimy o korzystaniu z dwóch kart, dołączonych do rachunku w tym samym banku. Co jednak w sytuacji, gdy otwierając jedno konto możemy... skorzystać z kilku kart? Taką unikalną możliwość daje Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas.

Decydując się na to konto, będziemy mogli wybrać jedną spośród... 3 dostępnych kart:

  • Karta Otwarta na Dzisiaj
  • Karta Otwarta na eŚwiat
  • Karta Otwarta na Świat.

Karty różnią się od siebie opłatami i dostępnością usług dodatkowych. Najtańszy wariant, a więc karta Otwarta na Dzisiaj, cechuje się warunkową opłatą wysokości 3 zł, a uniknąć jej pozwoli jedna transakcja bezgotówkowa w miesiącu. Z kolei korzystanie z najdroższego wariantu, a więc Karty Otwartej na Świat, wiąże się ze stałą opłatą wysokości 10 zł, ale za to gwarantuje korzyści dla osób podróżujących, takie jak bezpłatne ubezpieczenie "Rezygnacja z podróży".

Inne Banki, pozwalają czasami dokonać wyboru między kartami Visa czy Mastercard. Wtedy opłaty za kartę jak również jej funkcjonalności, cały czas pozostają niezmienne. Różnice występują jednak w związku z tym, kto jest wydawcą karty. I tak, na przykład Mastercard daje dostęp do programu lojalnościowego Mastercard Bezcenne Chwile, podczas gdy Visa - do programu Visa Oferty.

Na końcowym etapie, gdy dokonamy już wyboru właściwej karty, pozostaje nam decyzja czy w ramach tego samego rachunku chcemy zacząć korzystać z drugiej karty. A jeśli tak - to w jakiej formie. 3 popularne warianty zostały przedstawione w tym artykule.

chevron-down-circlechevron-right-circle