logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
29/06/2021
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Dwie karty do jednego konta: 3 możliwe warianty

Kiedy można posiadać dwie karty do jednego konta bankowego? Przyjrzałem się najczęstszym sytuacjom, kiedy w ramach jednego rachunku użytkownicy mogą korzystać z więcej niż jednej karty. Poznaj 3 możliwości, kiedy można mieć dwie karty do jednego konta.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
dwie karty do jednego konta - obrazek
ikona - podsumowanie
W skrócie

Podsumowanie najważniejszych informacji:

  • Użytkownicy kont bankowych mogą posiadać dwie karty do jednego konta.
  • Najczęściej sytuacja taka ma miejsce w przypadku wspólnego konta bankowego - wtedy każdy z posiadaczy rachunku, może korzystać ze swojej karty.
  • Z drugiej karty można korzystać również w formie wirtualnej kopii plastiku. Taką kartą możesz płacić mobilnie z wykorzystaniem Google Pay lub Apple Pay albo w aplikacji banku.
  • Trzeci wariant, to sytuacja gdy do zwykłego "plastiku" wyrabiasz wirtualną kartę przedpłaconą. Taka karta zwykle służy do realizacji ściśle określonych celów, np. płatności w internecie.
  • Szczegółowe informacje na temat tych rozwiązań znajdziesz w tym artykule.

Przeczytaj cały artykuł lub przeskocz do sekcji, która Cię interesuje.

Dwie karty do jednego konta - wariant 1: wspólne konto

Zacznijmy od sytuacji, gdy do tego samego rachunku chcemy posiadać dwie różne karty bankowe. Jest to możliwe wtedy, kiedy decydujesz się założyć wspólne konto bankowe.

Wspólne konto, to rachunek z którego można we dwie lub więcej osób. Wbrew temu, co może się niektórym wydawać, aby posiadać wspólne konto bankowe wcale nie trzeba być małżeństwem. Wspólny rachunek możesz otworzyć również wtedy, gdy nie jesteś w żadnym stopniu z spokrewniony z drugą osobą. I tak, wspólne konto może otworzyć para narzeczonych, ale grupa znajomych czy rodzeństwo.

dwie karty do wspólnego konta - obrazek
Dwie różne karty do jednego konta? To możliwe. Jak najbardziej!

Gdy założycie taki wspólny rachunek, wtedy oboje współposiadacze mogą korzystać z własnej karty do konta. Można jej używać niezależnie od drugiego właściciela. Przykładowo w tym samym czasie można dokonywać zakupów dwóch różnych miejscach (np. w sklepie stacjonarnym i w internecie) z wykorzystaniem dwóch różnych kart, a środki potrzebne na opłacenie transakcji, zostaną pokryte ze wspólnego konta.

Jednak w tym miejscu szczególną uwagę należy zwrócić na opłaty. O ile wydanie pierwszej, jak i drugiej karty, zazwyczaj jest darmowe, tak kwestia opłat za obsługę karty jest już bardziej skomplikowana.

Najczęściej sprawa wygląda w ten sposób, że aby uniknąć warunkowej opłaty za kartę - warunek uniknięcia opłat należy spełnić po jednym razie dla każdej karty. Jeśli więc z opłaty za kartę zwalnia dokonanie 5 transakcji taką kartą w miesiącu, to wtedy każdy z posiadaczy karty, będzie musiał dokonać pięciu transakcji w miesiącu, aby opłatę za kartę uniknąć.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

I to nie stanowi większego wyzwania, gdy warunek uniknięcia opłaty jest prosty do spełnienia. Gorzej, gdy warunek uniknięcia opłaty za kartę jest trudniejszy do zrealizowania.

Jesli jest nim np. konieczność dokonania 5 płatności kartą w miesiącu, to w takim przypadku, należałoby dokonać przynajmniej 10 płatności kartą (przy czym nie mniej niż 5 każdą z kart) w miesiącu. Nie jest to niemożliwe do zrealizowania, ale warto mieć to na uwadze, żeby uniknąć niepotrzebnych prowizji.

Dwie karty do jednego konta - wariant 2: wirtualna kopia plastiku

Kolejna możliwość kiedy do jednego konta można posiadać dwie karty, to sytuacja gdy tworzysz (dosłownie) wirtualną kopię plastiku.

Taka możliwość jest dostępna dla posiadaczy konta indywidualnego, do którego została wydana karta debetowa.

Karta wirtualna w tym znaczeniu, to karta dodana do systemu płatności mobilnych, takich jak Google Pay czy Apple Pay albo karta służąca do płatności z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku. Wtedy, do płatności nie wykorzystujemy zwykłej, plastikowej karty, a zamiast tego używamy jej wirtualną kopię.

Zobacz też

ikona - promocje

Zobacz też dostępne: Karty Kredytowe

Niektóre systemy mogę zmienić numer karty wirtualnej w celu poprawy bezpieczeństwa.

W rzeczywistości jest to jedna i ta sama karta, a zmiana jej numeru, to zabieg mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika (przy transakcji nie są przekazywane dane z karty, tylko tzw. VAN - Virtual Account Number). Pamiętaj jednak, że taka wirtualna karta, jest to w pewnym sensie duplikatem karty plastikowej wydanej do konta i może z niej korzystać tylko posiadacz rachunku.

W przypadku gdy zgubisz kartę dokonasz blokady, wtedy blokada będzie obowiązywać zarówno dla zwykłej karty jak również jej wirtualnego odpowiednika. Konieczne będzie wydanie duplikatu karty i ponowne utworzenie jej wirtualnej kopii (czyli dodanie karty do systemu takiego jak Google Pay lub Apple Pay).

Dwie karty do jednego konta - wariant 3: karta zwykła + karta przedpłacona

Kolejną możliwością, żeby posiadać dwie karty do jednego konta jest posiadanie karty zwykłej oraz osobnej, całkiem niezależnej karty przedpłaconej, która jest wydana do tego samego rachunku.

Takie rozwiązanie udostępnia ING Bank Śląski. Posiadacze Konta Direct, którzy korzystają z aplikacji Moje ING, mogą zawnioskować o specjalną K@rtę wirtualną ING Visa.

dwie karty do wspólnego konta - obrazek
Posiadacze konta w ING Banku Śląskim mogą zawnioskować o drugą kartę w aplikacji mobilnej.
Konto z premią na start
ING - logo
Konto z K@rtą wirtualną
Dalej
Przejdź do ING

Karta wirtualna tego rodzaju, to karta przedpłacona, którą możesz zasilić na dowolną kwotę. Następnie posiadacz konta, może wykorzystać kartę w celu dokonywania płatności za zakupy w internecie do kwoty środków dostępnych na karcie.

Jeszcze dalej poszedł Revolut, który oferuje możliwość generowania jednorazowych kart wirtualnych. To niezwykle bezpieczne rozwiązanie, pozwalające na dokonanie jednorazowej płatności online. Później taka karta dosłownie znika, a więc nie ma możliwości, żeby ktokolwiek skorzystał ze środków na karcie. Minusy? Taka możliwość jest dostępna tylko w wyższych planach abonamentowych (trzeba więcej zapłacić).

A może kilka różnych kart do jednego konta?

Oprócz dwóch kart do jednego konta, możesz też wybrać jedno konto, które pozwala skorzystać z kilku różnych kart. Takie unikalne rozwiązanie daje Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas.

Decydując się na to konto, możesz wybrać jedną spośród 3 dostępnych kart:

  • Karta Otwarta na Dzisiaj
  • Karta Otwarta na eŚwiat
  • Karta Otwarta na Świat.
Konto z premią na start
logo BNP Paribas
Wybierz jedną z trzech kart
Dalej
Przejdź do BNP Paribas

Te karty różnią się siebie opłatami i dostępnością usług dodatkowych.

Najtańszy wariant, a więc Karta Otwarta na Dzisiaj, wiąże się z koniecznością poniesienia warunkowej opłaty wysokości 5 zł. Możesz jej uniknąć, dokonując trzech transakcji bezgotówkowych w miesiącu.

Z kolei korzystanie z pozostałych wariantów - "Karty Otwartej na eŚwiat" oraz "Karty Otwartej na Świat" - wiąże się ze stałą opłatą wysokości 6 lub 10 zł. W zamian użytkownicy mogą korzystać z korzyści, takich jak bezpłatne ubezpieczenie "Rezygnacja z podróży".

Warto też wiedzieć, że niektóre banki pozwalają dokonać wyboru między kartami Visa czy Mastercard.

W takiej sytuacji opłaty za kartę jak również jej funkcjonalności zazwyczaj są identyczne. Różnice występują jednak w związku z tym, kto jest wydawcą karty. Przykładowo Mastercard daje dostęp do programu lojalnościowego Mastercard Bezcenne Chwile, podczas gdy Visa - do programu Visa Oferty.

Krótkie podsumowanie

Zdecyduj czy chcesz korzystać z kilku kart dołączonych do jednego konta bankowego. Masz kilka możliwości, a z najpopularniejszymi wariantami mogłeś zapoznać się w tym artykule. Druga karta do jednego konta daje sporo szans, ale pamiętaj że aby nie narazić się na dodatkowe koszty, musisz spełnić określone warunki aktywności. Korzystaj z drugiej karty bez dodatkowych opłat i ciesz się nowymi możliwościami, jakie daje takie rozwiązanie.

Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
Citi Handlowy promocja
Autor
Łukasz Scheibinger autor
Łukasz Scheibinger
Założyciel serwisu Rankingkont.pl. Ma wykształcenie ekonomiczne. Doświadczenie zawodowe zdobywał przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE i USA.
Wszystkie posty autora →
Podobne Artykuły
ile można wypłacić z bankomatu? artykuł

Ile można wypłacić z bankomatu? Limity wypłat

ZOBACZ → 
transakcja bezgotówkowa - obrazek

Płatności zbliżeniowe: PayPass i Visa payWave - podstawowe informacje, limity, bezpieczeństwo

ZOBACZ → 
artykuł na temat płatności zbliżeniowych kartą

Jak płacić kartą zbliżeniową?

ZOBACZ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle