Revolut to potwierdzenie, że w polskiej bankowości ważne są innowacje
Nikogo już nie dziwi sukces BLIKA, choć liczby pokazujące skalę tego osiągnięcia, publikowane co kwartał, wciąż mogą zaskakiwać. W badaniu przeprowadzonym przez Mastercard jeszcze w 2017 roku, niemal co czwarty konsument zadeklarował, że płaci zbliżeniowo codziennie lub prawie codziennie, co w okresie, kiedy wykonywano test, było trzykrotnie wyższym wynikiem od średniej europejskiej. Polska była jednym z pierwszych rynków na świecie, gdzie zadebiutowały płatności mobilne Google Pay. Skala Revoluta, jaką udało im się osiągnąć w Polsce w ciągu zaledwie dwóch lat, potwierdza że nasz kraj odznacza się, jak chodzi o innowacje w bankowości.
"Polska zdecydowanie przoduje (pod kątem innowacji w zakresie finansów - przyp. aut.). Polacy są bardzo otwarci ale i pragmatyczni. Gdy pojawia się usługa, która pozwala zaoszczędzić pieniądze i ułatwia finanse, chcą ją przetestować i powstaje swego rodzaju moda.
Nasze wyzwanie w Polsce było szczególne, bo polskie banki są nowoczesne. Mimo to, udało nam się znaleźć sposób i bez wielkich budżetów marketingowych, z bardzo małym lokalnym zespołem od rozwoju biznesu zbudować skalę miliona użytkowników.
[...] Polaków wyróżnia także otwartość na nowe technologie, lubimy wygodę, jesteśmy elastyczni, nie boimy się zmian."
- Karol Sadaj, Revolut (źródło)
Koniec 2020 roku, gdy zbliżamy się do czasów "post COVIDowych", to okres kiedy mówi się, że będzie to czas usług oferowanych online - co również, a nawet w szczególności, dotyczy bankowości. W najbliższych dniach przyjrzę się z bliska rozwiązaniom oferowanym przez Revolut.
Wyróżniona oferta
Revolut to rozwiązanie 100% online. Co z bezpieczeństwem?
Sporo mówi się o zmianie zachowań, przejściu ze standardowej, tradycyjnej bankowości do kanału online. Tymczasem Revolut od początku swojej działalności istnieje... tylko online.
Firma konsekwentnie buduje ofertę w internecie i kanale mobile. Jeśli na co dzień korzystasz z usług bankowości elektronicznej, a przy tym chcesz dowiedzieć się co ma do zaoferowania firma "zrodzona w mobile", to Revolut jest świetną propozycją.
O czym warto wiedzieć, to że Revolut w Polsce nie jest bankiem, co znaczy, że środki klientów nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czy zatem Revolut jest bezpieczny?
Firma działa w oparciu o licencję e-Money i jest autoryzowana przez FCA - Financial Conduct Authority, która reguluje blisko 60 000 firm oferujących usługi finansowe w Wielkiej Brytanii.
Revolut "chwali się", że są siedmiokrotnie lepsi w zapobieganiu oszustwom z użyciem kart, niż tradycyjne banki. Pieniądze, które przechowujesz w Revolut są trzymane na odrębnych kontach międzynarodowych partnerów bankowych, co oznacza środki klientów są chronione nawet w przypadku, gdyby firma przestała prowadzić działalność (co jest niezwykle mało prawdopodobne...). Oprócz tego, płatności kartą są chronione zgodnie z zasadami organizacji Visa i MasterCard, co zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa.
Co Revolut ma do zaoferowania polskim użytkownikom
Revolut, to jeden z największych europejskich fintechów, a swój sukces zawdzięcza w dużej mierze innowacyjnym rozwiązaniom - co w naszym kraju jest szczególnie istotne. Przyjrzyjmy się z bliska usługom oferowanym przez Revolut.
Warto wiedzieć, że Revolut to nie tylko karta walutowa, pozwalająca dokonywać płatności zagranicznych po korzystnym kursie wymiany i bez kosztów przewalutowania.
Jest to jedna z funkcji Revoluta, to fakt i często właśnie z tym rozwiązaniem kojarzymy startup z Wielkiej Brytanii. Tymczasem korzystając rozwiązań brytyjskiego fintechu, uzyskamy dostęp do znacznie szerszego zakresu usług.
Jak założyć konto w Revolut?
Revolut jest rozwiązaniem 100% online i na każdym kroku da się odczuć, że internet w tym przypadku odgrywa kluczową rolę. Nie powinno więc być zaskoczeniem, że w przypadku brytyjskiego fintecha Revolut, rejestracja odbywa się w całości online. Występują jednak pewne różnice względem stacjonarnych banków.
O ile przyzwyczailiśmy się, że zakładając zwykłe konto w banku, na etapie wysyłania wniosku mamy do wyboru zwykły formularz na stronie banku LUB, od niedawna aplikację mobilną, tak w przypadku Revoluta konto otworzymy tylko w aplikacji mobilnej.
Osoby, które chcą otworzyć u nich konto i trafiają na stronę internetową, nie mogą uzupełnić wniosku, a jedynie kliknąć przycisk "Pobierz aplikację". Wówczas zostaniemy poproszeni o podanie numeru telefonu, a po uzupełnieniu tej informacji otrzymamy SMS-a z linkiem do pobrania apki Revoluta.
Muszę przyznać, że to rozwiązanie przekonuje mnie zdecydowanie bardziej niż propozycja "zwykłych" banków. W przypadku otwierania konta bankowego, kiedy chcesz otworzyć je przez apkę, wtedy zazwyczaj musisz przejść do sklepów Google Play lub App Store i zakładania konta cały proces zaczyna się jakby od początku. W przypadku Revoluta otwieranie konta jest nie tylko bardziej intuicyjne, ale powstaje wrażenie ciągłości, przez co nie ma żadnych problemów z otwarciem konta Revolut.
Otwieranie konta w apce - metoda "przez selfie"
Po pobraniu aplikacji, przy pierwszym włączeniu, pokazuje nam się krótka prezentacja najważniejszych funkcji Revoluta.
Jest to zrobione w takiej formie jak stories (relacje) na Instagramie i generalnie robi bardzo dobre wrażenie (ta metoda prezentacji usług w formie relacji znanych z social mediów jest zresztą wykorzystywana w całej aplikacji, także po założeniu konta).
Jak otworzyć konto z poziomu aplikacji?
Najpierw uzupełniamy swoje dane, podajemy główny powód korzystania z Revolut (wybieramy go z listy), a następnie przechodzimy do weryfikacji tożsamości.
W tym przypadku nie mamy możliwości samodzielnego wyboru jednej z metod dostępnych przy otwieraniu konta online, ponieważ jest ona już wcześniej ustalona.
Dostajemy informacje, że weryfikacja tożsamości jest wymagana ze względu na obowiązujące przepisy prawa. Robimy zdjęcia dowodu - awers i rewers. Gdy jest jakiś problem, np. od dokumentu odbija się światło, aplikacja poinformuje nas o tym w sposób automatyczny, jeszcze przed wykonaniem fotografii.
Następnie jesteśmy proszeni o zrobienie selfie (zobaczymy krótką instrukcję z informacją "prosimy o poważny wyraz twarzy" :).
Na plus oceniam rozwiązanie z owalną ramką w aplikacji, którą bez problemu dopasujemy do kształtu twarzy.
Cykamy zdjęcia, następnie następuje weryfikacja tożsamości i to wszystko. Po chwili przychodzi mail informujący o tym, że konto jest gotowe.
Co wyróżnia proces otwierania konta w Revolut, to jego intuicyjność i płynność. Revolut ma to dopracowane do perfekcji, to robi wrażenie.
Konto Revolut - najważniejsze cechy
Dla wielu Revolut kojarzy się przede wszystkim z płatnościami za granicą, bez kosztów przewalutowania.
Rzeczywiście jest to jedną z cech Revoluta, szczególnie popularną w czasach, gdy usługa wielowalutowa w bankach nie była dostępna tak dobrze, jak obecnie.
I choć płatności międzynarodowe - czy mówimy o zwykłych płatnościach kartą za granicą czy zagranicznych sklepach internetowych - faktycznie są tym co wyróżnia Revoluta, to w rzeczywistości brytyjski fintech daje dostęp do wielu innych rozwiązań. Poznasz je w dalszej części tego artykułu.
Planer budżetu
Jedną z cech konta Revolut jest możliwość tworzenia budżetów. Aplikacja pozwala lepiej zarządzać swoimi środkami zgromadzonymi na koncie. Do dyspozycji mamy:
- Inteligentne analizy - Twoje wydatki są automatycznie kategoryzowane, a na podstawie ich analizy przez aplikację, otrzymujesz wskazówki.
- Cele budżetowe - ustal, ile chcesz wydać w ciągu miesiąca, a Revolut ustali dla Ciebie dzienny limit wydatków. Możesz również ustalić własne limity wydatków.
- Powiadomienia - np. o dziennych wydatkach. Będziesz je otrzymywać, też wtedy, gdy zbliżasz się do przekroczenia budżetu.
Podobne rozwiązanie, ułatwiające planowanie budżetu, jest dostępne w niektórych bankach, jako jedna z cech kont osobistych. W przypadku Revoluta, uwagę zwraca szczegółowe dopracowanie usługi. Powiadomienia otrzymasz w odniesieniu do realizacji założonych celów budżetowych, co jest ciekawą formą personalizacji. Jest też możliwość tworzenia własnych kategorii z poziomu aplikacji, co może okazać się przydatne, gdy te wcześniej zdefiniowane nie są wystarczające.
Sejfy osobiste Vault
Pomocne w realizacji celów oszczędnościowych mogą się okazać sejfy Vault.
To rodzaj elektronicznej skarbonki, gdzie możesz odkładać swoje pieniądze. W sejfach można przechowywać pieniądze nie tylko w PLN, też w blisko 30 walutach, a nawet w towarach i kryptowalutach.
Możesz posiadać "sejfy indywidualne / prywatne", ale również sejfy grupowe, gdzie będziesz odkładać pieniądze z przyjaciółmi lub rodziną na wspólne cele.
A jak odkłądać pieniądze w sejfach? Można to zrobić realizując zwykły przelew. Możesz też ustawić przelewy cykliczne (np. raz w miesiącu w kwocie 100 zł) lub odkładać końcówki od każdej transakcji, gdy dokonujesz przelewu lub płacisz kartą (np. kwota zostanie zaokrąglona do pełnych 10 zł, a reszta powędruje do Twojego sejfu).
Tego rodzaju subkonta oszczędnościowe to rozwiązanie znane i dostępne także wielu bankach. Warto zwrócić uwagę, że Revolut oferuje w tym przypadku takie rozwiązania jak sejfy grupowe czy możliwość oszczędzania w kryptowalutach, co może przekonać osoby, które szczególnie lubią i nie boją się korzystać z innowacyjnych rozwiązań.
Konto Revolut Junior dla dziecka
Od niedawna możesz utworzyć konto "Revolut Junior" dla dziecka i zacząć uczyć Twoje dziecko nawyków finansowych. W wariancie Junior, aplikacja została dostosowana tak, aby dziecko przez zabawę, z zachowaniem bezpieczeństwa, uczyło się dobrych praktyk zarządzania pieniędzmi.
W przypadku konta Junior, posiadasz pełną kontrolę nad kontem dziecka. Możesz blokować i odblokowywać jego kartę płatniczą, otrzymasz alerty dotyczące wydatków i ustalisz niestandardowe kontrole płatności online i zbliżeniowych.
Karta walutowa Revolut
Jedną z wyróżniających cech usługi Revolut jest możliwość korzystania z darmowej karty płatniczej, która daje dostęp do korzystnych kursów wymiany walut i tym samym pozwala na dokonywanie płatności za granicą bez dodatkowych kosztów (naturalnie możesz nią płacić również w Polsce :) ).
Zamawianie karty
Karta Revolut jest zamawiana na etapie już po otwarciu konta. Otwieramy aplikację i wybieramy jeden z wariantów karty. Do wyboru mamy:
- kartę standardową
- karty Premium,
- kartę z flagą (choć bywa, że tego rodzaju karty to są limitowane edycje).
Wybrać możemy również... materiał z jakiego jest wykonana karta. Są to:
- plastik,
- metal.
Darmowa karta, ALE...
Korzystanie z karty jest darmowe, ale... w darmowym planie zapłacimy za jej wysyłkę.
W trybie standardowym koszt wysyłki to aktualnie (grudzień 2020) 24,99 zł. W tym wariancie na kartę poczekamy dosyć długo, bo nawet 2 tygodnie. W przypadku dostawy ekspresowej karta przyjdzie szybciej, w ciągu około tygodnia, jednak koszt wysyłki jest wyższy i sięga blisko 90 zł!
W przypadku gdy korzystamy z wyższego planu - oprócz Standard, do wyboru są też plany Premium i Metal - wysyłka karty jest darmowa. Możemy wtedy również bez opłat wyrobić kartę Premium (podczas gdy standardowo kosztuje to blisko 200 zł).
Karta wirtualna za 0 zł
Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć wszystkich opłat, jest karta wirtualna.
Kartą Revolut wirtualną zapłacimy tak samo, jak kartą zwykłą, plastikową lub metalową.
Plusy: nie ponosimy kosztów wysyłki, a karta wirtualna jest gotowa do użycia niemal natychmiast.
Kartę wirtualną dodajemy do Google Pay lub Apple Pay i następnie od razu możemy zacząć dokonywać płatności telefonem.
Z takiej karty możemy skorzystać na całym świecie, o ile w kraju, w którym przebywamy jest dostępna usługa Google Pay lub Apple Pay.
Specjalnym wariantem karty wirtualnej, są jednorazowe karty wirtualne, które można wygenerować do jednorazowej płatności online. Karta Revolut jednorazowa, to ultra bezpieczne rozwiązanie, wymagany jest do tego jednak wyższy plan abonamentowy.
Płatności Revolut - opłacalne przede wszystkim w podróży zagranicznej
Revolut to usługa, która często jest kojarzona z płatnościami zagranicznymi. To właśnie możliwość dokonywania płatności w zagranicznych sklepach, po korzystnym kursie, przyciąga wielu klientów, którzy nie chcą wykorzystywać w tym celu zwykłej karty debetowej.
Korzystne kursy wymiany walut
Wymiana walut odbywa się po kursie międzybankowym. Z wyjątkiem hrywny ukraińskiej i tajlandzkiego bata, gdzie obowiązuje 1% marży, wymiana walut odbywa się bez dodatkowych ukrytych opłat dla kwoty do 5000 zł w wariancie darmowym, z kolei powyżej tej kwoty wymiana odbywa się z marżą 0,5%. Limity nie obowiązują w przypadku płatnych wariantów konta.
W weekendy (soboty i niedziele), obowiązuje stała marża na poziomie 1% (w przypadku THB i UAH - 2%).
29 subkont walutowych i płatności 150 walutach
Revolut w dniu dzisiejszym (aktualne na grudzień 2020) pozwala utworzyć 29 subkont walutowych, zatem możemy płacić w 30 walutach. Mamy do dyspozycji:
- konto w PLN - podstawowe konto w polskich złotych,
- inne "podstawowe" waluty: Euro (EUR), Dolar Amerykański (USD), Funt Brytyjski (GBP),
- 26 innych walut: AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, HDK, HRK, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY.
Przykładowo, jeśli otworzymy konto w Euro, to przy użyciu tego konta płacić na całym świecie (we wszystkich krajach, gdzie walutą obowiązującą jest Euro). Mamy również możliwość dokonywania opłat w ponad 150 walutach, po międzybankowym kursie walut
Czy Revolut jest darmowy? Porównanie planów
Revolut daje dostęp do większej ilości rozwiązań, niż tylko płatności kartą walutową. A jak wygląda sytuacja, jak chodzi o koszty?
Revolut oraz karta są darmowym rozwiązaniem. W wersji podstawowej możemy korzystać z konta w 100% za darmo. Są jednak dostępne również wyższe plany, za które zapłacimy od 30 do 50 zł, ale też korzystając z nich otrzymamy więcej możliwości.
3 plany: Standard, Premium, Metal
Revolut jest dostępny w 3 planach. Najtańszy - Standard jest darmowy, podczas gdy plany Premium i Metal kosztują kolejno 29,99 zł/mies. i 49,99 zł/mies. Co otrzymamy w każdym z tych planów?
- Standard (0 zł) - otrzymasz w nim wszystko, co zostało opisane do tej pory w tym artykule. Limity w planie Standard są niższe niż w pozostałych planach. Zapłacimy również za dostawę standardowej karty płatniczej (opłaty można uniknąć korzystając z pozostałych planów).
- Premium (29,99 zł) - W tym planie jest wszystko co w planie Standard, a dodatkowo takie udogodnienia jak: ubezpieczenie medyczne za granicą, ubezpieczenie od opóźnionych lotów i zagubionego bagażu, priorytetowa obsługa klienta, jednorazowe karty wirtualne (większe bezpieczeństwo transakcji), bezpłatne przelewy transgraniczne bez limitu, 1 darmowy przelew SWIFT, ekspresowa dostawa na całym świecie, dostęp od karty LongueKey. W tym przypadku obowiązują wyższe limity.
- Metal (49,99 zł) - wszystko co w planach Standard i Premium oraz dodatkowo: ochrona zakupów, ubezpieczenie na sporty zimowe, udział własny - najem samochodu, ekskluzywna karta Revolut Metal oraz bezpłatne karty wstępu do loży na lotnisku, jeśli lot będzie opóźniony o więcej niż godzinę. Warto zwrócić uwagę na zwrot pieniędzy za płatności kartą wysokości 0,1% w Europie i 1% poza Europą (do kwoty 49,99 zł miesięcznie). W planie Metal obowiązują najwyższe limity.
Po dokładne porównanie oraz szczegóły każdego z planów, odsyłam na stronę Revoluta.
Opinia: czy Revolut może zagrozić bankom?
Na koniec chcę się podzielić moją opinią na temat usługi Revolut.
W kontekście Revoluta często pojawiają się pytania: czy może zagrozić tradycyjnym bankom?
Obok rozwiązania firmy z Wielkiej Brytanii trudno przejść obojętnie. Milion użytkowników w dwa lata na naszym rynku robi wrażenie i nie tylko potwierdza fakt, że Polacy lubią innowacje, ale także świadczy o wysokiej jakości usług Revoluta.
Czy jednak znaczy to, że użytkownicy konta Revolut są skłonni całkowicie zrezygnować ze zwykłych kont bankowych?
Bardzo w to wątpię i na pewno nie wszyscy. Choć na przestrzeni ostatnich kilku lat nie raz mogliśmy się przekonać, że rozwiązań internetowych nie można lekceważyć, w tym przypadku w grę wchodzi wiele innych czynników i wątpie, aby Revolut mógł w najbliższym czasie zastąpić tradycyjne banki.
Podsumuję krótko największe wady i zalety Revoluta, zaczynając od gorszych aspektów usługi.
Wady Revoluta
- Zbyt innowacyjny dla pewnej grupy obiorców - jego największą zaletę, czyli innowacyjność, klasyfikuję też jako wadę. Przypuszczam, że o ile spora grupa osób, które uwielbiają innowacyjne rozwiązania, szybko przekona się do usługi, tak na dalszym etapie trudno będzie Revolutowi - przynajmniej w Polsce - zdobyć zaufanie pewnej grupy klientów, którzy preferują tradycyjne rozwiązania. Sytuacja mogłaby się zmienić, gdyby powstały standardowe oddziały. Możliwość zarządzania kontem tylko mobilnie to z jednej strony ogromna zaleta, ale z drugiej również bariera.
- Brak BLIKA - BLIK to polskie rozwiązanie i trudno oczekiwać, aby każdy międzynarodowy FinTech miał je zintegrowane w swoim systemie... Jakkolwiek w Polsce przyzwyczailiśmy się do wygody jaką daje BLIK i chcielibyśmy móc z niego korzystać. Być może w przyszłości BLIK pojawi się w Revolucie (i to nie tylko w Polsce!).
- Brak darmowej dostawy karty w najtańszym planie - w bankach w Polsce jest to standard.
- Opłaty po przekroczeniu limitów określonych w planach - mowa tu np. o wymianie walut powyżej 5000 zł w planie Standard czy wypłatach z bankomatów powyżej określonej kwoty.
Zalety Revoluta
Szczęśliwie zalet Revoluta, w moim odczuciu, jest zdecydowanie więcej niż wad. Zostawiam Was z nimi na koniec artykułu :)
- Bardzo innowacyjny, "zrodzony w mobile", 100% online - czy cechę można sklasyfikować w kategoriach wad i zalet jednocześnie? Tak właśnie zrobiłem w przypadku innowacyjności. Bo fakt, że firma funkcjonuje w 100% online, nie posiada standardowych oddziałów, pewną grupę może odstraszać, z kolei dla innej grupy... może stanowić argument ZA! Sam należę do tej drugiej grupy. Jestem wielkim entuzjastą tego rodzaju rozwiązań. Korzystając z Revoluta niemal w każdym momencie da się odczuć, że ta marka istnieje tylko w digitalu. I mi się bardzo podoba!
- Niskie koszty - choć pojawiają się pojedyncze opłaty, to Revolut w ujęciu całościowym jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Jeśli często podróżujecie za granicę (wiadomo, teraz jest to utrudnione, ale myślę w dłuższej perspektywie), to Revolut z czasem może okazać się niezbędnym elementem każdej podróży.
- Sporo dodatkowych możliwości - warto wiedzieć, że Revolut to nie tylko karta walutowa. To aplikacja, która daje mnóstwo możliwości. Począwszy od codziennego prowadzenia budżetu finansów osobistych, kończąc na kryptowalutach. Apka daje sporo ciekawych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na Sejfy i Rachunki Grupowe.
- Ciągle się rozwija - co zaskoczy nas w kolejnych miesiącach? Gdy dzisiaj wejdziemy na stronę Revolut, widzimy wyszarzone pola jak np. "Towary" czy "Nagrody" z adnotacją "już wkrótce". Otrzymamy więc z pewnością dostęp do nowych rozwiązań. Czy będziemy z nich zadwoleni?