ranking kont - logo serwisu

Co to jest paysafecard i do czego służy?

ikona kalendarza
21/04/2022
Robienie zakupów w internecie nie zawsze oznacza konieczność posiadania konta bankowego lub karty debetowej czy kredytowej. Jednym z najpopularniejszych systemów płatniczych o globalnym zasięgu jest paysafecard, często zwane skrótowo paysafe lub PSC. Przeczytaj, jak działa paysafecard i jak możesz z niego skorzystać.
Paysafecard - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Paysafecard to system płatności cyfrowych prepaid obecny na rynkach światowych od ponad 20 lat. Aby korzystać z karty PSC, nie musisz mieć konta w banku, a samą kartę zamówisz przez internet.
 • Kartą PSC możesz płacić zarówno bez rejestracji, jak i po założeniu konta. W zależności od wybranego sposobu korzystania limity i ograniczenia na karcie będą różne. Sama rejestracja paysafecard odbywa się przez internet, doładowania kupisz w sieci lub w wielu sklepach partnerskich.
 • W porównaniu ze zwykłą karta płatniczą system paysafe jest bezpieczniejszy, ponieważ podczas transakcji nie podajesz swoich danych. Wystarczy wprowadzić 16-cyfrowy kod karty.
 • Liczba sieci akceptujących płatności paysafe stale rośnie. W Polsce współpracują z nią największe marki.

Krótka historia paysafecard

Choć sam system paysafe ma już ponad 20 lat, nadal wiele osób mogło o nim nie słyszeć. Przeczytaj, jakie były początki i założenia tego projektu.

Paysafecard.com Wertkarten sp. z o.o. została założona w 2000 r. w Wiedniu jako część grupy kapitałowej Paysafe. Od początku działała na rynku płatności elektronicznych. Zaledwie rok po powstaniu firma zadebiutowała na rynku niemieckim. Obecnie spółka oferuje swoje usługi na terenie aż 60 krajów na całym świecie.

Sam pomysł paysafe był szalenie prosty: dostarczyć odbiorcom kartę prepaidową, którą można kupić w zwykłym sklepie. Magia paysafe miała polegać na tym, że posiadacz karty przepisuje jedynie unikalny 16-cyfrowy kod znajdujący się na karcie i w ten sposób płaci za zakupy.

Od 2004 r. za pomocą karty PSC można też płacić w sieci. W tym samym czasie poszerzono portfolio produktów o drukowane kupony pełniące podobną funkcję jak karty.

Wśród innych ważnych wydarzeń warto wymienić ekspansję na rynek europejski – od 2005 r. W tym celu spółce udało się nawet pozyskać fundusze z Unii Europejskiej na rozwój projektu.

ikona strzałki

Pierwsze kraje, do których trafiło paysafecard:

 • Wielka Brytania;
 • Grecja;
 • Słowenia;
 • Słowacja.

Z czasem spółka pozyskała licencję na handel walutami, wydawaną przez brytyjską instytucją FCA (ang. Financial Conduct Authority), oraz szwajcarską licencję FINMA (ang. Financial Market Supervisory Authority). W 2010 r. wykupiła zezwolenie na korzystanie z systemów YUNA Prepaid Mastercard. Pozwoliło to na obsługę kart paysafe wszędzie tam, gdzie akceptowany jest standard Mastercard.

Najnowszym osiągnięciem firmy jest uruchomienie usługi Paysafecash. To rozwiązanie, które pozwala m.in. na wygenerowaniu przez kupującego kodu kreskowego podczas zakupów on-line i zapłacie gotówką w punkcie sprzedaży stacjonarnej.

Jak działa paysafecard?

Karta PSC jest kartą typu prepaid. Oznacza to, że do korzystania z niej nie jest wymagane posiadanie konta bankowego lub karty płatniczej. Środki przechowywane są bezpośrednio na koncie użytkownika. Aby móc korzystać z tego systemu, należy zarejestrować się na tej stronie, a następnie kupić doładowanie w partnerskim punkcie sprzedaży.

Korzystanie z systemu PSC wymaga doładowania karty poprzez wpisanie kodu znajdującego się na drukowanym potwierdzeniu zakupu. Ten aspekt usługi jest bardzo mocno zbliżony do telefonów na kartę – bez środków finansowych na koncie karta PSC nie będzie pełnić swojej funkcji.

Jak zarejestrować paysafecard?

Z usług paysafe można korzystać z rejestracją lub bez niej. W pierwszym przypadku nie są potrzebne żadne dane osobowe. Wystarczy wpisać 16-cyfrowy kod PIN podczas transakcji. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie kwoty transakcji do 200 zł. Część sklepów internetowych może też wymagać zarejestrowania konta paysafe. Na współpracę z systemem paysafe decyduje się coraz więcej sieci. Aktualną wyszukiwarkę punktów partnerskich znajdziesz znajdziesz na stronie mojeplatnosci.pl.

Karta może być wystawiona nie tylko dla osoby dorosłej, ale też dla nieletniego. To dobry sposób, aby zacząć uczyć dziecko, na czym polega zarządzanie finansami. Konto dla nieletnich ma znacznie niższe limity niż jego pełna wersja, więc nie ma ryzyka utraty znacznych środków.

ikona strzałki

Rejestracja w systemie paysafecard

Rejestracja w systemie jest w pełni darmowa i polega na wypełnieniu internetowego formularza. W tym celu należy podać m.in.:

 • kraj użytkownika;
 • login i hasło;
 • imię i nazwisko;
 • adres;
 • numer telefonu.

Proces rejestracji kończy się weryfikacją poprzez SMS. To rozwiązanie, choć bardziej czasochłonne od uproszczonej wersji usługi bez rejestracji, zwiększa limit transakcji do 4 tys. zł i daje dostęp do szeregu usług dodatkowych, takich jak:

 • płatności za pomocą loginu;
 • możliwość zamawiania kart (w tym kart podarunkowych);
 • dostęp do kodów paysafe w sklepie epin.

Usługi PSC dla klientów indywidualnych i biznesowych

Z systemu paysafe mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. W przypadku firm dostawca usługi zwraca przede wszystkim uwagę na:

 • możliwość dotarcia do osób, które nie korzystają z kont bankowych lub kart płatniczych;
 • powszechną dostępność usługi paysafe i łatwość korzystania z tego rodzaju transakcji;
 • możliwość zintegrowania PSC z systemem płatności wdrożonym w sklepie.

Z kolei konsumenci mają możliwość pobrania aplikacji, która ułatwi zarządzania funduszami prepaid z dowolnego miejsca na świecie. Za pomocą karty możesz płacić także w walucie obcej. Aktualnie system obsługuje blisko 30 walut – od tak popularnych, jak EUR, GBP, czy USD, po peruwiańskie sole i rumuńskie leje. Jeżeli chcesz sprawdzić aktualny przelicznik, zajrzyj na tę stronę.

Limity i opłaty dla paysafecard

Korzystanie z PSC wiąże się koniecznością ponoszenia kosztów manipulacyjnych:

 • od 7 miesiąca używania systemu pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości 10 zł od salda konta;
 • posiadacze konta paysafe muszą zapłacić opłatę manipulacyjną w wysokości 20 zł od 13 miesiąca, jeżeli nie wykonują z niego żadnej transakcji.

Niezależnie od tego opłata roczna w paysafe Mastercard wynosi 40 zł. Płatne jest również doładowanie karty (4% kwoty doładowania) oraz wydanie duplikatu plastiku.

opłaty - obrazek
Opłaty są jedną z największych wad Paysafecard.

Limity transakcji, w zależności od tego, czy użytkownik zarejestrował konto, czy nie, będą różne – 1 tys. zł miesięcznie dla użytkowników niezarejestrowanych i 130 tys. zł rocznie dla zarejestrowanych. Oprócz tego ograniczenia w systemie Mastercard dotyczą m.in.:

 • ilości środków na karcie (maksymalnie 20 tys. zł dla dorosłych, 4 tys. zł dla nieletnich);
 • maksymalnej sumy doładowań odpowiednio na dzień, miesiąc i rok (np. 8 tys. zł dziennie dla dorosłych i 4 ty zł dla nieletnich).

Karty paysafe Mastercard są akceptowane wszędzie tam, gdzie sprzedawcy akceptują karty Mastercard.

Korzystanie z PSC jest wygodne i bezpieczne

W porównaniu do zwykłej karty płatniczej usługi paysafe są bezpieczniejsze, ponieważ korzystanie z karty jest anonimowe. Przy zapłacie nie trzeba podawać danych użytkownika czy logować się do banku. Znacząco ogranicza to ryzyko ataków cyfrowych, choć nadal istnieje możliwość ujawnienia kodu PIN.

Z karty skorzystasz w wielu sieciach handlowych obecnych w Polsce. Wśród nich można wymienić m.in. Empik, Media Markt, Real czy Circle K.

Karty paysafe to wygodna alternatywa dla klasycznej bankowości. Zasięg obejmowany przez ten system stale się zwiększa, a dostawca rozszerza możliwości na kolejne punkty sprzedaży. Jednocześnie jest to rozwiązanie łatwe w obsłudze. Dzięki konieczności każdorazowego zasilania konta środkami panowanie nad domowymi finansami staje się prostsze.

Do zalet kart paysafe z pewnością należy zaliczyć możliwość płacenia bez rejestracji. To bezpieczne rozwiązanie, ponieważ w przypadku zgubienia lub kradzieży karty nie narażasz się na utratę wszystkich środków. Warto też pamiętać o stale rosnącej sieci punktów współpracujących z paysafe.

Wśród wad można wymienić opłaty i prowizje, których nie da się uniknąć. Nadal nie jest to także opcja równie uniwersalna, co karta płatnicza.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
bankowość mobilna

Bankowość mobilna i innowacje w aplikacjach bankowych

PRZECZYTAJ → 
jak wykonać przelew na telefon

Jak przelać pieniądze z telefonu na telefon? 6 sposobów

PRZECZYTAJ → 
anonimowe konto bankowe

Anonimowe Konto Bankowe - czy można takie założyć?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross