ranking kont - logo serwisu

Wirtualne konto bankowe: nowa definicja i oferty [Aktualizacja: 2024]

O wirtualnym koncie bankowym przywykliśmy mówić w odniesieniu do rachunków dostępnych wyłącznie online. Stwierdzenie „wirtualne konto” często pojawia się w kontekście fintechów jak Wise czy Revolut. Tymczasem bankowość elektroniczna rozwinęła się na tyle, że dzisiaj to określenie nabiera nowego znaczenia. Poznaj cechy i oferty wirtualnych rachunków.
obrazek przedstawia nowoczesne karty płatnicze, co jest symbolem wirtualnego konta bankowego
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Wirtualne konto bankowe to pojęcie, które definiuje elektroniczny rachunek bankowy.
 • Sztandarowym przykładem wirtualnego konta jest oferta fintechów, takich jak Revolut czy Wise.
 • Dzisiaj o wirtualnym rachunku możemy mówić także w kontekście tradycyjnych banków, oferujących wysoko wyspecjalizowane usługi bankowości elektronicznej.

Nie tylko fintechy świadczą wirtualne usługi

Rozwiązania oferowane przez instytucje świadczące usługi z zakresu technologii finansowych idą w parze z tym, co innowacyjne. Innowacje, z kolei, są mocno związane z nowymi technologiami. Koło się zamyka i stąd w kontekście wirtualnego konta bankowego, pierwszym skojarzeniem mogą być marki takie jak: Wise, Revolut, N26 czy Monese.

ikona ramki

Jakich korzyści możesz się spodziewać po rachunku wirtualnym? To przede wszystkim:

 • Możliwość szybkiego założenia konta online.
 • W pełni zdalna (wirtualna) obsługa rachunku.
 • Udogodnienia i usługi, których nie znajdziemy w tradycyjnych bankach, jak np.
  • Tańsze przelewy międzynarodowe,
  • Możliwość kupna kryptowalut.

Jednak nie tylko fintechy czy banki wirtualne dają dostęp do cyfrowego rachunku bankowego. Bankowość elektroniczna na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwinęła się w bardzo szybkim tempie. Z samej tylko bankowości mobilnej korzysta już ponad 18 milionów użytkowników (trzykrotnie więcej niż jeszcze w 2016 roku).

Tym samym granica między wirtualnym kontem a zwykłym rachunkiem bankowym powoli się zaciera. Standardowe usługi bankowe są coraz lepiej dostępne. Wciąż jednak to fintechy wiodą prym w tej kategorii.

Tradycyjne Wirtualne Konta Bankowe

Tradycyjny Wirtualny Rachunek Bankowy (wyrażenie zostało użyte nieprzypadkowo), znajdziemy więc w ofercie popularnych marek świadczących usługi w branży technologii finansowych, takich jak Revolut czy Wise.

oznaczenie punktu

Revolut

Revolut zyskał popularność jako rozwiązane umożliwiające korzystne płatności zagraniczne bez kosztów przewalutowania. Niedługo później, banki w Polsce zaczęły na dużą skalę wprowadzać usługę wielowalutową dołączoną bez opłat do standardowych, uniwersalnych kont bankowych, tym samym Revolut stracił istotną przewagę konkurencyjną.

Jakkolwiek, marka Revolut na dobre zagościła na naszym rynku, zyskując szerokie grono odbiorców.

obrazek przedstawia ekran zarządzania kartami w aplikacji Revolut, która została przetestowana przed napisaniem tego artykułu
Aplikacja Revolut to popularne rozwiązanie na polskim rynku.

Revolut jest dostępny w czterech planach taryfowych (bezpłatny plan „Standard”, plan „Plus” od 14,99 zł miesięcznie, plan „Premium” od 29,99 zł miesięcznie oraz „Metal” za 49,99 zł miesięcznie).

Aplikacja Revolut daje możliwość wszechstronnego zarządzania finansami, a do ciekawszych rozwiązań można zaliczyć:

 • Ekspresowe założenie konta w aplikacji mobilnej.
 • Natychmiastowe i bezpłatne przelewy między użytkownikami Revolut.
 • Inteligentny budżet i statystyki do lepszego zarządzania finansami.
 • A także: elastyczne możliwości inwestycyjne, korzystne kursy wymiany walut czy możliwość uzyskania cashbacku za rezerwacje miejsc noclegowych.

Revolut z powodzeniem konkuruje z tradycyjnymi bankami, w niektórych przypadkach dając znacznie więcej możliwości, szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne usługi finansowe. Konto wirtualne Revolut pozwala dokonać zakupu kryptowalut czy realizować bezpieczne płatności jednorazową kartą wirtualną.

kciuk w górze ikona

Plusy Revoluta

 • Dopasuj plan do własnych potrzeb
 • Szeroki wybór korzyści
 • Korzystne warunki płatności zagranicznych
 • 100% zdalne zarządzanie kontem
kciuk w dole ikona

Minusy Revoluta

 • Ograniczone możliwości w bezpłatnym planie
oznaczenie punktu

Wise

Znakiem rozpoznawczym Wise są tanie międzynarodowe przelewy pieniężne. Utworzony przez dwójkę przyjaciół z Estonii – Kristo i Taveeta – startup, za główny cel obrał sobie rozwiązanie problemu drogich płatności zagranicznych.

Dzisiaj Wise to uznana marka, regulowana przez Narodowy Bank Belgii, która swoje usługi świadczy w większości krajów na całym świecie.

Bankowość wirtualna Wise to przede wszystkim szansa na uniknięcie wysokich prowizji przy realizacji międzynarodowych przelewów w różnych walutach. Założyć konto Wise możesz za darmo.

obrazek przedstawia możliwość zarządzania kartą Wise w aplikacji Wise, która została przetestowana przed napisaniem tego artykułu
Wise - podobnie jak Revolut - także udostępnia aplikację mobilną do zarządzania wirtualnym rachunkiem.

Dla klientów w Polsce usługa sprawdzi się doskonale, w przypadku, gdy zlecenie jest realizowane w innej walucie niż EUR (ponieważ przelew europejski SEPA w bankach tradycyjnych często jest darmowy). Przykładowo, przelew w USD do USA, znacznie bardziej opłaca się zrealizować przez Wise niż w tradycyjnym banku.

Wise oferuje wirtualne konto bankowe w 9 walutach (GBP, EUR, USD, AUD, NZD, SGD, RON, CAD oraz HUF). Z kolei międzynarodowa karta Wise daje możliwość realizacji płatności walutowych po rzeczywistym kursie, bez marży i dodatkowych opłat.

Wise przetestowaliśmy pod koniec 2021 roku i przychylamy się do opinii ponad 188 000 użytkowników w serwisie Trustpilot, którzy Wise ocenili lepiej niż dobrze.

kciuk w górze ikona

Plusy Wise

 • Niskie opłaty za przelewy zagraniczne oraz transparenty system naliczania prowizji
 • Szeroka dostępność walut
 • Dobre opinie użytkowników i wysoko oceniona aplikacja
kciuk w dole ikona

Minusy Wise

 • Brak możliwości utworzenia konta z polskim numerem IBAN

Nowe Wirtualne Konta Bankowe

Nowe czasy przynoszą nowe możliwości, a o jakości rodzimych usług e-bankowości możemy wypowiadać się w superlatywach. Bijący kolejne rekordy popularności BLIK, czy wysoko oceniane aplikacje bankowe to potwierdzenie, że nie tylko wirtualne banki zapewniają dostęp do jakościowych usług cyfrowych.

Na jakie wirtualne konta w tradycyjnych bankach warto więc zwrócić uwagę?

oznaczenie punktu

Konto Direct w ING

ING od dawna stawia na rozwiązania bankowości elektronicznej, a Bank Śląski już w 2012 przeprowadził kampanię reklamową, informując nas o tym, że „internetowi mają lepiej”.

Bank rozwija systemy bankowości elektronicznej, a aplikacja „Moje ING” do zarządzania finansami online jest jedną z najlepiej ocenionych aplikacji finansowych w kraju.

obrazek przedstawia ekran startowy w aplikacji Moje ING, która została przetestowana przed napisaniem tego artykułu
Aplikacja "Moje ING" jest jedną z najlepiej ocenionych aplikacji finansowych w Polsce.

Do niedawna zastrzeżeniem w stronę Banku mogła być zastraszająca ilość reklam wbudowanych w aplikację, co źle wpływało na wygodę korzystania z usługi.

Wątpliwość mógł budzić także fakt, że instytucja tworzy rozwiązania, co do praktycznych zastosowań, których można mieć wątpliwości. Klawiatura „Moje ING” do przelewów przez komunikator Messenger należący do Facebooka (dzisiaj Meta Platforms, Inc.) czy „Trener Finansowy”, mający dbać o naszą edukację, budziły sporo kontrowersji.

Sytuacja jednak zmieniła się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy na lepsze i tak:

 • W aplikacji ING znajdziemy wiele praktycznych rozwiązań. Przykładowo, warto zwrócić uwagę np. na usługę „Moje Dokumenty” pozwalającą w bezpiecznym miejscu przechowywać załączniki posiadające wrażliwe dane.
 • Trudno nie odnieść wrażenia, z reklam w aplikacji jest zwyczajnie mniej, a kiedy już przychodzi powiadomienie push z Banku, często posiada ono wartościową i ciekawą treść.
 • Bank oferuje sporo ciekawych rozwiązań, niezwiązanych z bezpośrednio z kontem osobistym:
  • Można, przykładowo, założyć fundusz inwestycyjny przez aplikację. Cały proces kupna funduszu online, włączając wypełnienie ankiety inwestycyjnej, zajmuje ok. 15 minut.
obrazek przedstawia zakupiony fundusz inwestycyjny w aplikacji Moje ING mobile
Kupno funduszu inwestycyjnego to jedna z możliwości dostępnych w aplikacji Moje ING.
  • Warto również zwrócić uwagę na wirtualną kartę płatniczą do bezpiecznych płatności internetowych, przypominającą oryginalne rozwiązanie Revoluta. Trick polega na dokonywaniu płatności przedpłaconą kartą, służącą wyłącznie do zakupów online, której saldo – w przeciwieństwie do głównej karty debetowej – jest odłączone od podstawowego ROR.

Konto wirtualne zwykle daje możliwość dokonywania płatności walutowych na korzystnych warunkach, a ING udostępnia bezpłatną usługę wielowalutową trzech 3 walutach: EUR, USD i GBP.

kciuk w górze ikona

Plusy Konta w ING

 • Zaawansowane rozwiązania bankowości elektronicznej
 • Przydatne usługi powiązane z rachunkiem
 • ING posiada jedną z najlepiej ocenionych aplikacji bankowych
 • Ochrona kapitału przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny
 • Premia na start
kciuk w dole ikona

Minusy Konta w ING

 • Drogie przelewy zagraniczne (z wyłączeniem przelewów SEPA)
 • Słaba oferta walutowa na tle fintechów
oznaczenie punktu

Wirtualne konta w innych bankach

Ciekawymi rozwiązaniami bankowości elektronicznej oraz korzystnymi warunkami płatności walutowych mogą pochwalić się także inne instytucje. Warto zwrócić uwagę co do zaoferowania ma mBank (włączając usługę wielowalutową w 11 walutach), Pekao czy Bank Millennium. O tym, co wyróżnia ofertę poszczególnych instytucji, przeczytasz w innych artykułach na naszej stronie.

Wirtualne konto w 2024 roku, czyli banki nie dają za wygraną

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy, że fintechy mogą zagrozić bankom, a szczytowym okresem zachwytu nad nowymi rozwiązaniami było chyba wejście na rynek mobilnego Aion Banku, co jednak nie zakończyło się planowanym sukcesem.

Równocześnie tradycyjne banki nie dały jednak za wygraną.

Chociaż w sytuacji, gdy rozliczasz się w dolarach singapurskich lub koronach islandzkich rozwiązania oferowane przez Revolut czy Wise będą bezkonkurencyjne, tak dla standardowych płatności w EUR czy PLN, wirtualne konto w zwykłym banku może okazać się świetną alternatywą. Zwłaszcza że otwierając taki rachunek, można liczyć na symboliczną premię, co nie jest praktykowane w przypadku omawianych fintechów.

Podejmując decyzję, uwzględnij swoje potrzeby. W każdym wariancie, który zaprezentowaliśmy w tym artykule, zyskasz dostęp do ciekawych korzyści. Zdecyduj, która oferta najbardziej tobie odpowiada.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Apple Pay

Apple Pay - wszystko na temat płatności iPhone

PRZECZYTAJ → 
obrazek prezentuje kartę z kłódką, co symbolizuje proces zastrzegania karty płatniczej

Zastrzeżenie i blokada karty płatniczej – jak szybko zablokować dostęp do środków na koncie?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę dokonującą obliczeń na smartfonie, co przedstawia człowieka, którego spotkałą kontrola urzędu skarbowego

Wpłata oszczędności na konto a urząd skarbowy

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross