ranking kont - logo serwisu

Kiedy założenie konta firmowego ma sens i jak to zrobić?

ikona kalendarza
18/11/2021
Większości z nas trudno na co dzień obejść się bez konta bankowego. Dotyczy to nie tylko konsumentów, ale przede wszystkim przedsiębiorców, którzy dokonują przelewów i innych operacji bankowych znacznie częściej niż osoby, które nie prowadzą własnej działalności. Przeczytaj, jak założyć konto firmowe i kiedy może być ono przydatne.
kiedy warto założyć konto firmowe? obrazek artykułu

Czy zakładanie konta firmowego jest obowiązkowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ obowiązujące przepisy nie nakładają obowiązku posiadania rachunku firmowego na wszystkich przedsiębiorców.

Osoby fizyczne, które rejestrują się w CEIDG, w formularzu rejestracyjnym mogą podać numer prywatnego rachunku bankowego. Wspólnicy zakładający spółkę prawa handlowego nie mają już takiej możliwości.

W praktyce większość firm podejmuje decyzję o założeniu konta firmowego w banku. Dlaczego powinieneś rozważyć taką opcję?

  • Wydatki na życie nie mieszają Ci się z wydatkami powiązanymi z działalnością gospodarczą.
  • Opłaty związane z prowadzeniem rachunku bankowego stanowią koszt uzyskania przychodu, o który możesz pomniejszyć przychód, a tym samym – podatek do zapłaty.
  • Odsetki od środków zgromadzonych na rachunku firmowym nie są opodatkowane podatkiem Belki (ryczałt w wysokości 19%), ale tak jak wszystkie inne przychody przedsiębiorcy (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są „innym przychodem z działalności gospodarczej”).
  • W przypadku wątpliwości organów podatkowych to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania, które wydatki mają charakter firmowy, a które nie. Z rachunkiem firmowym będzie to łatwiejsze.

Założenie konta firmowego w banku ma także inną zaletę – pozwala korzystać z ofert stworzonych specjalnie dla przedsiębiorców.

Założenie konta firmowego a mechanizm podzielonej płatności

Obowiązek założenia firmowego rachunku bankowego pojawia się jednak w sytuacji, kiedy przedsiębiorca jest zobowiązany do stosowania mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment). Co to takiego?

obrazek split payment
Konto firmowe jest konieczne, w sytuacji gdy do płatności trzeba wykorzystać mechanizm split payment. 

Mechanizm split payment w założeniu ma służyć zapobieganiu wyłudzeniom VAT-u przez przedsiębiorców. Polega on na podziale przez kupującego kwoty przelewanej tytułem zapłaty za zakup określonego rodzaju towaru lub usługi na dwie części:

  • kwota podatku VAT trafia na specjalnie w tym celu utworzony rachunek VAT przedsiębiorcy (nie ma on możliwości swobodnego dysponowania zgromadzonymi na nim środkami),
  • kwota netto jest przelewana na „zwykły” rachunek firmowy kontrahenta.

Polecamy

ikona - rankingi

Najlepsze konta firmowe znajdziesz na stronie: Ranking Kont Firmowych

Skorzystanie z procedury split payment nie zawsze jest obowiązkowe. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby kupujący musiał wdrożyć to rozwiązanie?

  • Zarówno kupujący, jak i sprzedawca są podatnikami podatku VAT.
  • Faktura opiewa na kwotę 15 000 zł brutto lub więcej albo na równowartość tej kwoty wyrażonej w innej walucie.
  • Przynajmniej 1 pozycja na fakturze dotyczy tzw. towarów lub usług wrażliwych.

Jakie kategorie towarów lub usług są objęte obowiązkiem stosowania podzielonej płatności? To m.in. paliwa, stal, złom, metale szlachetne, usługi budowlane i części samochodowe. Pełen wykaz towarów i usług objęty mechanizmem podzielonej płatności znajdziesz w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Jeżeli do rozliczenia ma być zastosowany split payment, na fakturze powinna znajdować się adnotacja „mechanizm podzielonej płatności”.

Sankcje za naruszenie przepisów podatkowych w tym zakresie są surowe i obejmują:

  • doliczenie zobowiązania podatkowego w wysokości 30% podatku wskazanego na fakturze,
  • utratę prawa zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu,
  • kary określone w kodeksie karnym skarbowym.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na odpowiednich stronach rządowych.

Dlaczego zakładanie konta firmowego się opłaca?

Wiele instytucji finansowych, chcąc skusić przedsiębiorców do otworzenia u nich rachunku, oferuje współpracę na korzystnych warunkach. Na które oferty powinieneś zwrócić szczególną uwagę?
ikona gwiazdka
Konto Firmowe Godne Polecenia
logo Santander Banku

Konto przeznaczone do obsługi jednoosobowej działalności gospodarczej. Kusi brakiem opłat za założenie i prowadzenie rachunku, utrzymanie karty oraz przelewy (w tym pierwsze 10 przelewów natychmiastowych) w okresie promocyjnym.

Bank daje możliwość korzystania z funkcji eKsięgowości. W okresie promocyjnym można też liczyć na wysoką premię finansową po spełnieniu warunków.

ikona - promocje

Konto z premią

Dalej
Przejdź do Santander Banku
ikona gwiazdka
iKonto Biznes
logo Alior Banku

Alior Bank gwarantuje darmowe prowadzenie rachunku bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków. Oprócz tego do Twojej dyspozycji jest specjalna oferta kredytowa i leasingowa dla przedsiębiorców. W ramach konta masz dostęp do Autodealingu, czyli usługi wymiany waluty przez platformę internetową.

Podobnie jak w przypadku Santander Banku, klienci Alior Banku mogą uzyskać atrakcyjną premię.

ikona - promocje

Konto z premią

Dalej
Przejdź do Alior Banku
ikona gwiazdka
Konto Przekorzystne Biznes
logo Banku Peako

Konto firmowe w Banku Pekao S.A. jest przeznaczone nie tylko dla indywidualnych przedsiębiorców, ale też dla wspólników spółek cywilnych oraz spółek jawnych, partnerskich i z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach usługi możesz otworzyć darmowe konto pomocnicze nawet dla 20 różnych walut.

Przez pierwsze 12 miesięcy prowadzenie rachunku oraz utrzymanie karty jest bezpłatne. Później również łatwo możesz uniknąć opłat po spełnieniu jednego z prostych warunków.

Wśród zalet warto też wymienić pakiety darmowych przelewów zewnętrznych i SEPA. W ramach promocji Bank Pekao S.A. oferuje premię na start.

ikona - promocje

Konto z premią

Dalej
Przejdź do Banku Pekao

Jak założyć konto firmowe w banku?

Założenie firmowego konta bankowego nie jest skomplikowane. Podczas procesu będziesz jednak musiał podać szereg informacji. Część z nich pokrywa się ze standardowymi danymi, które muszą podawać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (np. imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL).

Banki wymagają jednak od przedsiębiorców więcej danych, które służą do zidentyfikowania ich firmy. Najczęściej spotkasz się z koniecznością wskazania:

  • numeru NIP,
  • formy organizacyjno-prawnej (np. działalność jednoosobowa, spółka z.o.o.),
  • pełnej nazwy firmy,
  • kraju prowadzenia działalności gospodarczej,
  • oznaczenie wiodącej działalności według kodów PKD.

Przepisy nakładają także obowiązek udostępnienia informacji m.in. o średniej wartości pojedynczej transakcji na koncie czy procencie obrotu gotówką. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wymaganiach przy zakładaniu konta, zajrzyj tutaj.

Założenie konta firmowego w wielu przypadkach może ułatwić Ci życie i sprawić, że zarządzanie firmą będzie prostsze. Jeżeli planujesz (lub musisz) zostać podatnikiem VAT może się okazać, że będzie to wręcz obowiązkowe!

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia przedsiębiorcę, który dokonuje obliczeń, co symbolizuje wyliczenia kosztów uzyskania przychodu

Co można wrzucić w koszty uzyskania przychodu?

PRZECZYTAJ → 
Przedsiębiorca analizuje stan finansów firmy na tle monitora, zastanawiając się nad konsekwencjami prywatnych długów

Czy komornik może zająć konto firmowe za prywatne długi?

PRZECZYTAJ → 
Uśmiechnięta kobieta pakująca paczki z towarem przy laptopie, rozważając korzyści wynikająće z posiadania konta firmowego

Czy konto firmowe może być kontem osobistym?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle