ranking kont - logo serwisu

Czy komornik może zająć konto firmowe za prywatne długi?

ikona kalendarza
17/04/2024
Czasami wystarczy jedna błędna decyzja, aby popaść w długi. Komornik sądowy ma do dyspozycji cały arsenał sposobów egzekucji zarówno świadczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych, za pomocą których może odzyskać należność na rzecz wierzyciela. Co jednak w sytuacji, kiedy dłużnik prowadzi działalność gospodarczą? Czy w takiej sytuacji komornik może zająć konto firmowe za długi zaciągnięte prywatnie?
Przedsiębiorca analizuje stan finansów firmy na tle monitora, zastanawiając się nad konsekwencjami prywatnych długów
informacja - nowa ikona
Kluczowe spostrzeżenia
  • Zajęcie rachunku bankowego to jeden z podstawowych sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych.
  • O tym, czy zajęcie konta firmowego za prywatne długi jest możliwe, decyduje forma prowadzonej działalności gospodarczej.
  • Komornik zajmie rachunek przedsiębiorcy prowadzącego działalność jednoosobową, ale nienależący do spółki prawa handlowego.
  • Pomimo braku kwoty wolnej od zajęcia przepisy pozwalają na zwolnienie spod zajęcia środków niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Poznaj pełen kontekst i zabezpiecz swoją przedsiębiorczość – zapraszamy do lektury całego artykułu!

Na czym polega zajęcie rachunku bankowego?

Na początek warto zrozumieć jak wygląda proces egzekucji pieniędzy.

przykład ikona

Egzekucja z rachunku bankowego polega na zajęciu zgromadzonych na koncie środków. Cała procedura jest realizowana przez komornika na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Organ egzekucyjny może zabrać pieniądze zgromadzone na każdym rodzaju rachunku, w tym bieżącym ROR, walutowym czy oszczędnościowym.

Występuje tylko jeden wyjątek i dotyczy rachunków powierniczych. Zgodnie z art. 59 ust. 4 Ustawy prawo bankowe w razie wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko posiadaczowi rachunku powierniczego środki znajdujące się na tym koncie nie podlegają zajęciu.

Czy zajęcie firmowego konta za prywatne długi jest możliwe?

Prywatne długi właściciela firmy mogą spowodować, że na egzekucję komorniczą będzie narażony także rachunek firmowy. Kiedy prowadzenie firmy zabezpiecza przed zajęciem, a kiedy nie? Wszystko zależy od tego, w jakiej formie prowadzisz działalność gospodarczą.

ikona strzałki

Zajęcie długów w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej

W przypadku najpopularniejszej w formie postaci prowadzenia biznesu, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) firmą jest tak naprawdę osoba, która ją prowadzi. Brak odrębności podmiotowej wiąże się z tym, że nie ma konieczności posiadania konta firmowego. Wszystkie wydatki i transakcje możesz rozliczać z rachunku prywatnego.

Właścicielem rachunku także jest osoba fizyczna, a zgodnie z przepisami organ egzekucyjny ma prawo zająć wyłącznie rachunki należące do dłużnika. Nic więc dziwnego w tym, że konto dla przedsiębiorców prowadzących JDG nie chroni przed egzekucją komorniczą.

ikona strzałki

Spółki prawa handlowego

W przypadku spółek prawa handlowego – i to niezależnie od tego, czy mowa jest o spółce osobowej, czy kapitałowej – komornik nigdy nie zajmie firmowego rachunku bankowego. Wynika to z faktu, że właścicielem danego konta jest dana organizacja.

To samo dotyczy ruchomości i nieruchomości należących do spółki. Wierzyciele muszą liczyć się z tym, że egzekucja prowadzona względem osoby prowadzącej działalność gospodarczą w formie spółki będzie utrudniona.

ikona - informacja

Warto dokonać jednak rozróżnienia między spółką osobową a kapitałową ze względu na zróżnicowanie odpowiedzialności wspólników w poszczególnych kategoriach podmiotów. W przypadku spółki jawnej wspólnicy mogą ponieść odpowiedzialność za długi firmy, jeżeli ta okaże się niewypłacalna. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku komplementariuszy w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

W spółkach kapitałowych wspólnicy nigdy nie odpowiadają za długi osoby prawnej, chyba że wchodzą oni w skład zarządu spółki.

Jak widzisz, może więc dojść do sytuacji odwrotnej – kiedy jako przedsiębiorca będziesz odpowiadał z majątku prywatnego za długi firmowe.

Czy w przypadku rachunku firmowego obowiązuje kwota wolna od zajęcia?

W przypadku zajęcia konta firmowego nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia. Teoretycznie oznacza to, że komornik może zająć wszystkie środki należące do przedsiębiorcy. Procedura cywilna w art. 1061 przewiduje jednak wyjątek od tej zasady.

Zgodnie z przywołanym przepisem, w przypadku zajęcia rzeczy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do sądu wniosek o zwolnienie spod egzekucji składników swojego majątku (w tym także środków pieniężnych).

ikona informacja - ciemna

Do takich można zaliczyć:

  • wymagalne pensje pracownicze;
  • zaliczki na podatek dochodowy;
  • podatek VAT;
  • składki ZUS;
  • raty leasingu lub kredytu.

Warunkiem zwolnienia jest wskazanie innych składników swojego majątku, z których wierzyciel może czerpać należność. Jeżeli sąd nie ustosunkuje się pozytywnie do wniosku o zwolnienie środków niezbędnych do prowadzenia firmy spod zajęcia, masz prawo złożyć zażalenie.

Pamiętaj, że odblokowanie konta firmowego zawsze następuje na wniosek dłużnika. Jeżeli nie podejmiesz działań w tym kierunku, komornik może zablokować rachunek firmowy w całości.

Jak ochronić firmę przed prywatnymi długami? Załóż spółkę!

Zakładanie firmy, mając długi, może wydawać się ryzykowne, ale jest jak najbardziej możliwe i nadal pozwala na zarabianie pieniędzy. Szczególnie dobrze sprawdzi się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Korzystając z systemu S24, możesz założyć ją w ciągu kilku dni. Będziesz miał pewność, że komornik nie zajmie majątku należącego do spółki. Korzystne konto dla spółki założysz bez wychodzenia z domu przez internet.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
koszty jednoosobowej działalności gospodarczej

Koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Z czym musisz się liczyć?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia właściciela firmy i symbolizuje osobę, która otworzyła nowe przedsiębiorstwo

Co jest potrzebne do założenia firmy?

PRZECZYTAJ → 
artykuł o zmianie konta firmowego - obrazek

Jak przeprowadzić zmianę numeru konta firmowego i kiedy jest to konieczne?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross