Najważniejsze sekcje artykułu
Co jest potrzebne do założenia konta firmowego? » Dane wymagane do założenia konta firmowego - sporo standardowych informacji » Jakich informacji bank wymaga w szczególności od przedsiębiorców? » Wybierz kartę i... » Zdecyduj jaka forma zawarcia umowy o konto jest najbardziej odpowiednia » Zakładanie konta firmowego łatwiejsze niż załatwienie sprawy w urzędzie
Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com
Co jest potrzebne do założenia konta firmowego?
Banki w naturalny sposób dążą do uproszczenia procesu zakładania rachunku firmowego. Prostszy, łatwy do uzupełnienia formularz, to mniejsza bariera dla klienta, który chce zdecydować się na przetestowanie usług wybranej instytucji i założyć konto firmowe.
Na potrzeby napisania tego artykułu, zdecydowałem się przetestować formularz Santander Banku, który uzupełniają klienci, planujący otworzyć Konto Firmowe Godne Polecenia.
Uzupełnienie formularza, bez wcześniejszego przygotowania zajęło mi niespełna 10 minut. Jakie dane są potrzebne do wysłania wniosku?
Dane wymagane do założenia konta firmowego - sporo standardowych informacji
Na początku zaznaczę, że w tym wpisie koncentruję się na perspektywie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Wiele informacji, które podajemy w formularzu wniosku o konto firmowe, niczym nie różni się od zwyczajnych wniosków o produkty dla klientów indywidualnych. Zostaniemy więc poproszeni o to, aby podać takie dane jak:
- Imię
- Nazwisko
- Kraj urodzenia
- Numer telefonu komórkowego
- Adres e-mail
- PESEL
- Seria i nr dowodu osobistego
- Zgoda na kontakt ze strony banku
Są to Twoje dane osobowe, a bank chroni je, z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa. Przed wysłaniem formularza, warto jednak upewnić się że znajdujesz się na właściwej stronie oraz, że została ona zabezpieczona certyfikatem SSL, który szyfruje Twoje dane w momencie wysyłki. Poznasz to po charakterystycznej kłódce, widocznej przy adresie.
Polecamy
Masz firmę? Zobacz oferty kont bankowych. Odwiedź stronę: Konto Firmowe
Jakich informacji bank wymaga w szczególności od przedsiębiorców?
Niektóre elementy formularza będą dotyczyć tylko osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Co ciekawe, czasami (jak choćby w przypadku Santander Banku), wybrane pola uzupełniają się w sposób automatyczny, po wpisaniu podstawowych danych. Dzieje się tak w przypadku takich pól jak "forma organizacyjno-prawna" czy "kraj prowadzenia działalności".
Poza tymi informacjami w formularzu będziemy musieli podać:
- Numer NIP lub REGON firmy
- Pełną nazwę firmy
- Adres siedziby firmy lub Adres doręczeń (jeśli nie posiadasz głównego adresu wykonywania działalności)
- Adres zamieszkania właściciela, adres korespondencyjny, adres dostarczenia umowy
Inne dane o jakie możemy zostać poproszeni:
- PKD (numer głównej działalności)
- Rodzaj prowadzonej działalności
- Data rozpoczęcia działalności
- Informacje dodatkowe odnośnie wykonywanej działalności (np. "czy prowadzisz kantor?")
- Login do bankowości internetowej
Warto wiedzieć, że w przypadku gdy posiadamy komplety wpis do CEIDG (więcej możesz przeczytać w artykule na temat zakładania firmy przez internet), to takie dane jak PKD czy data rozpoczęcia działalności, często zostaną uzupełnione we wniosku w sposób automatyczny, a więc nie będzie konieczności wpisywania tych informacji ręcznie (podobnie, jak w przypadku opisanym na początku tego akapitu).
Informacje wymagane przepisami prawa
Nie obejdzie się również bez kilku formalności wymaganych przepisami prawa. Zostaniemy zapytani o to, czy jesteśmy osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne, a ze względu na Ustawę z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, będziemy musieli udostępnić informacje takie jak na przykład:
- miesięczne obroty na koncie
- procent obrotu gotówką
- średnia wartość pojedynczej transakcji
Możemy zostać również zapytani o to, czy posiadamy obowiązki podatkowe w innych krajach niż Polska.
Ten etap uzupełniania formularza nie należy do najbardziej przyjaznych, dobra wiadomość jest taka że można go przejść bezboleśnie i w ciągu kilku chwil załatwić wszystkie formalności.
Wybierz kartę i...
Uzupełniając wniosek o konto bankowe, zostaniemy poproszeni o wybór karty do rachunku. (Możemy też otworzyć konto bez karty, zaznaczając ten wariant w formularzu).
Przedsiębiorcy decydujący się założyć rachunek firmowy, często na tym etapie otrzymają również ofertę produktu powiązanego z kontem. Może być to terminal płatniczy, może być to też produkt kredytowy (dowolna forma finansowania dla firm).
Banki często oferują również unikalne rozwiązania dostępne w bankowości elektronicznej. Mogą one być związane z:
- księgowością
- fakturami
- zarządzaniem finansami online
Ten etap jest opcjonalny i w przypadku gdy nie chcesz skorzystać z usługi dodatkowej, możesz go bez problemu pominąć.
Przeczytaj też:
Zdecyduj jaka forma zawarcia umowy o konto jest najbardziej odpowiednia
Jak założyć konto firmowe? Możemy to zrobić w oddziale banku oraz przez internet. W przypadku gdy otwieramy konto w oddziale, sprawa wydaje się oczywista, a wszelkie wątpliwości możemy wyjaśnić na miejscu, w trakcie rozmowy z pracownikiem banku.
Z kolei otwarcie konta online, jest wygodnym sposobem, żeby założyć rachunek dla firmy bez wychodzenia z domu.
Otwarcie rachunku tą metodą, jest poprzedzone uzupełnieniem wniosku na stronie banku. Następnie trzeba wybrać w jakiej formie, na podstawie tego wniosku, zostanie podpisana umowa. Możliwości jest kilka.
Kurier
W przypadku wniosku do konta firmowego, opcja podpisania umowy z kurierem, to jedna z najpopularniejszych metod potwierdzenia tożsamości.
Decydując się na ten wariant, w ciągu kilku dni po wysłaniu wniosku (bywa, że już kolejnego dnia), umowę we wskazane miejsce dostarczy kurier. Na spotkaniu podpiszemy dokument, jego kopia zostanie odesłana do banku. Kurier również zweryfikuje naszą tożsamość.
Jeśli zdecydujesz się otworzyć konto dla firmy tym sposobem, będzie ono aktywne w ciągu kilku dni.
Umowa online (potwierdzona przelewem)
Niektóre banki udostępniają możliwość zawarcia umowy online, potwierdzając umowę z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego.
Przelewu na niewielką kwotę (np. 1 zł) należy dokonać z konta prywatnego.
Otwierając rachunek tym sposobem, konto zostanie aktywowane niemal natychmiast. Istnieją jednak pewne ograniczenia:
- aktywacja rachunku tą metodą jest możliwa, w przypadku gdy konto prywatne zostało wcześniej zweryfikowane w banku (np. jeśli było otwarte przez selfie; wymagana jest wizyta w oddziale banku)
- dane adresowe we wniosku o konto, muszą być identyczne, jak dane w banku, z którego dokonujemy przelewu.
e-dowód osobisty
Niektóre banki (jak np. mBank), pozwalają na założenie konta z wykorzystaniem e-dowodu osobistego. To dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Posiadają ją wszystkie dowody osobiste wydawane na podstawie wniosków składanych od 4 marca 2019 roku.
Do potwierdzenia tożsamości tą metodą, potrzebna będzie aplikacja eDO App na Google Play lub eDO App w wersji na iOS.
Zakładanie konta firmowego łatwiejsze niż załatwienie sprawy w urzędzie
Decydując się otworzyć rachunek dla firm, należy spełnić kilka formalności. Ważne jednak, że proces otwierania takiego konta, do najtrudniejszych nie należy. Formularze są intuicyjne, a niektóre informacje zaczytują się w sposób automatyczny z bazy centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej CEIDG.
Przed otwarciem konta dla działalności gospodarczej warto jednak przygotować kilka dokumentów. To przede wszystkim dowód osobisty oraz dane firmy, jak NIP, REGON oraz kod PKD wykonywanej działalności.