ranking kont - logo serwisu

iKonto Biznes w Alior Banku - analiza i opinia

iKonto Biznes sprawdzi się w przypadku osób, które szukają taniego konta dla firm. Jednak niskie koszty nie są jedynym plusem tego rachunku. Osoby, które potrzebują kompleksowego wsparcia rozwoju własnej firmy, mogą wybrać ofertę Alior Banku, który w swojej ofercie posiada wiele przydatnych rozwiązań dla biznesu. Mowa o usługach dostępnych w ramach konta firmowego, jak również produktach towarzyszących (np. kredyty).
iKonto Biznes, czyli Konto Firmowe w Alior Banku - analiza oferty obrazek

Konto Firmowe w Alior Banku - najważniejsze opłaty

Komentarz eksperta:
Spełniam warunkiNie spełniam warunków
OTWÓRZ KONTO

Przeanalizowaliśmy iKonto Biznes

analiza rachunku firmowego - obrazek artykułu

Alior Bank: Konto Firmowe iKonto Biznes - kilka zdań tytułem wstępu

Jakie cechy dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, są istotne w kontekście wyboru odpowiedniego konta firmowego? Jak zawsze, wiele zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, który decyduje się na otwarcie rachunku bankowego. Często jednak można doszukać się cech wspólnych, które są istotne dla małych firm w kontekście wyboru rachunku do prowadzenia działalności gospodarczej. Są to:

 1. Opłaty. Co do tej kwestii właściwie nie ma żadnych wątpliwości. Im taniej, tym lepiej. Szczególnie istotne są opłaty za prowadzenie konta, obsługę karty płatniczej oraz za realizację przelewów.
 2. Dostęp do bezpłatnych bankomatów w kraju i na świecie.
 3. Bankowość elektroniczna - prosty w obsłudze system do zarzadzania kontem online w bankowość internetowej i z wykorzystaniem bankowości mobilnej.
 4. Dostępność płatności mobilnych oraz dodatkowe korzyści dołączone do karty debetowej.
 5. Produkty towarzyszące, z których można korzystać w ramach rachunku firmowego, bez dodatkowych opłat.
 6. A także dostępność promocji, pozwalających odnieść korzyść w związku z użytkowaniem rachunku firmowego.

Dlaczego mowa o tych wszystkich cechach w tym miejscu? Ponieważ iKonto Biznes ciekawym przykładem rachunku dla firm. Alior Bank dla przedsiębiorców przygotował bardzo wyważoną ofertę. W każdym z opisywanych powyżej aspektów, konto ma coś ciekawego do zaoferowania. Jednocześnie żadna korzyść nie wyróżnia się na tyle, żeby mogła zdominować całą resztę.

iKonto Biznes - opłaty za rachunek

iKonto Biznes - rachunek dla firm, który znajdziemy w portfolio Alior Bank, to warunkowo darmowe konto bankowe. W bardzo prosty można uniknąć opłaty, a najważniejsze koszty związane z korzystaniem z iKonta Biznes są następujące:

 • 0 zł - otwarcie i prowadzenie konta (bezwarunkowo darmowe prowadzenie rachunku),
 • 0 / 8 zł - opłata za korzystanie z karty debetowej. Wystarczy dokonać 4 płatności kartą w miesiącu, aby tej opłaty uniknąć.
 • 0 zł - wypłaty z bankomatów Alior Banku oraz pierwsza wypłata w miesiącu z bankomatów sieci Planet Cash i Eurocash.
 • 0 zł - wszystkie internetowe krajowe przelewy w PLN oraz przelew do ZUS i US.
 • 0 zł - pierwszy w miesiącu przelew ekspresowy (Express Elixir).

Nie ulega wątpliwości, że opłaty za konto, są mocną stroną iKonta Biznes w Alior Banku. Za podstawowe operacje na rachunku nie zapłacisz prowizji, a warunkowej opłaty za kartę można uniknąć dokonując 4 płatności bezgotówkowych w miesiącu. Należy otwarcie przyznać, że ten warunek nie należy do najtrudniejszych do spełnienia, a wtedy można korzystać z konta za darmo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z poniższą tabelą, w której znajdziesz listę najważniejszych opłat związanych z tym kontem.

opłaty - ikona

iKonto Biznes - najważniejsze opłaty

Prowadzenie konta i przelewy

 • 0 zł - otwarcie rachunku
 • 0 zł - prowadzenie konta
 • 0 zł - pierwszy przelew natychmiastowy Express Elixir w miesiącu zlecony online
 • 10 zł - każdy kolejny przelew Express Elixir w miesiącu zlecony online
 • 0 zł - przelew SEPA (w EUR) zlecony online w trybie zwykłym przy opcji kosztowej SHA
 • 30 / 10 zł - przelew SORBNET do 1 miliona PLN / w kwocie równej lub powyżej 1 miliona PLN
 • 0 zł - zlecenie stałe - zdefiniowanie, modyfikacja, odwołanie i realizacja w bankowości internetowej
 • 0 / 1 zł - rejestracja i cofnięcie zgody na obciążenie rachunku, realizacja polecenia zapłaty / odwołanie polecenia zapłaty


Karta płatnicza

 • 0 zł - wydanie karty (w tym karty zastrzeżonej)
 • 0 zł - zastrzeżenie karty
 • 0 / 8 zł - opłata za korzystanie z karty debetowej
 • 0 % - prowizja od transakcji bezgotówkowych krajowych
 • 0 % - prowizja od transakcji bezgotówkowych europejskich (na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego w walucie EUR)
 • 4% - prowizja od transakcji zagranicznych

Opłaty za kartę unikniesz dokonując 4 transakcji w miesiącu.


Bankomaty

 • 0 zł - wypłata gotówki bankomatach zlokalizowanych w oddziałach Alior Banku
 • 0 / 5 zł - wypłata gotówki w krajowych bankomatach sieci Euronet i Planet Cash: pierwsza wypłata w miesiącu (z każdego bankomatu) / kolejne wypłaty
 • 3% min. 5 zł - wypłata gotówki w innych sieciach krajowych lub europejskich
 • 3% min. 8 zł - wypłata gotówki w bankomatach zagranicznych oraz w kasach banków zagranicznych

Komentarz do opłat (rozszerzony)

Opłaty do iKonta Biznes w Alior Banku, prezentują się korzystnie. Mankamentów możemy doszukiwać się natomiast jak chodzi o warunki korzystania z rachunku za granicą. Chodzi o prowizje związane z wypłatami z bankomatów oraz płatnościami kartą w innej walucie, poza granicami kraju.

Problem związany z niekorzystnymi przewalutowaniami rozwiązuje karta Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa, dająca dostęp aż do 23 walut, o której dowiesz się więcej w sekcji poświęconej karcie płatniczej.

Karta płatnicza do iKonta Biznes w Alior Banku

Zanim jednak przejdziemy do kwestii płatności zagranicznych, zacznijmy od podstawowej karty płatniczej do rachunku - to karta debetowa Mastercard Business Debit.

Karta pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych, płatności przez internet, a także z wykorzystaniem Google Pay i Apple Pay.

Nawet 23 waluty na jednej karcie

Nowością w ofercie Alior Banku dla firm, jest Karta Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa. Tę kartę możesz zamówić w oddziale Alior Bank. Daje ona możliwość dokonywania płatności w 23 walutach bez przewalutowań. Za powiązanie z kartą 5 pierwszych rachunków pomocniczych, nic nie zapłacisz.

Koszt obsługi karty wynosi 3 złote miesięcznie, pod warunkiem rozliczenia 4 transakcji bezgotówkowych na karcie w danym miesiącu.

Taka karta jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcesz uniknąć kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji.

Jest to unikalne rozwiązanie, choć niektórzy z pewnością preferowaliby powiązanie usługi wielowalutowej z rachunkiem iKonto Biznes w Alior Bank w ramach podstawowej karty płatniczej, dołączonej do rachunku.

iKonto Biznes - usługi dodatkowe dołączone do rachunku

Bankowość elektroniczna

Plusem rachunku iKonto Biznes w ofercie Alior Bank jest intuicyjna, prosta w obsłudze bankowość elektroniczna. Przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mogą zarządzić swoim kontem w systemie bankowości internetowej Alior Online.

W Alior Online możesz:

 • zarządzić rachunkami (sprawdzenie salda, historii transakcji, potwierdzenia transakcji),
 • zrealizować przelewy (także utworzyć serię przelewów), ustawić zlecenia stałe,
 • zarządzić kartami,
 • uzyskać dostęp do innych produktów banku, jak lokaty, pożyczki, kredyty,
 • załatwić sprawy urzędowe,
 • skorzystać z funkcji dodatkowych - to np. koszyk przelewów oferujący możliwość zapisania przelewu do późniejszego zatwierdzenia.

Alior Mobile

Uzupełnieniem systemu bankowości internetowej, jest aplikacja Alior Mobile. W sklepach z aplikacjami, apka posiada oceny powyżej 4 punktów, w skali do 5, a lepiej została oceniona wersja na urządzenia z systemem iOS.

Aplikacja Alior Banku daje podobne możliwości, jak system bankowości internetowej dla klientów korzystających z rachunku iKonto Biznes, przy czym dostęp do rachunku jest zwyczajnie wygodniejszy. Wystarczy smartfon.

Apka Alior Banku jest przede wszystkim prosta w obsłudze i pozwala uzyskać szybki dostęp do możliwości zrealizowania najważniejszych operacji na rachunku. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na pewno należy uznać za plus.

Autodealing

Autodealing, to usługa pozwalająca na dokonywanie transakcji w głównych parach walutowych: PLN, EUR, USD, GBP i CHF, przy stałych kursach, niezależnie od wysokości transakcji.

Platforma jest dostępna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Oferuje również możliwość zawierania transakcji terminowych - fx forward.

"Bank Przedsiębiorczości" - oferta dedykowana dla firm

Alior Bank posługuje się hasłem "Bank przedsiębiorczości". Instytucja oferuje wsparcie dla firm w formie produktów, które nie są związane z kontem bankowym, jednak mogą stanowić wartościową pomoc w rozwoju firmy na różnych etapach.

Aktualnie (lipiec 2021), w ofercie banku znajdziemy takie produkty, jak:

 • kredyt firmowy z obniżoną prowizją,
 • kredyt firmowy na selfie (bez wizyty w banku),
 • kredyt obrotowy z gwarancją BGK,
 • łatwiejszy dostęp do finansowania przedsiębiorstwa z gwarancją de minimis (zabezpieczenie do 80% wartości kredytu).

Ofertę uzupełnia unikalna karta wielowalutowa z dostępem do 23 walut. Bank zdobył nagrodę "Bank Przyjazny Firmie" w rankingu Forbesa.

iKonto Biznes w Alior Banku - podsumowanie i opinia eksperta

iKonto Biznes Alior Banku konto firmowe, które w sposób kompleksowy odpowiada na zapotrzebowanie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Oferta "Banku przedsiębiorczości" rzeczywiście odpowiada na najważniejsze potrzeby osób, które prowadzą własną firmę.

I choć rachunek może nie oferuje dostępu do rewolucyjnych korzyści czy rozwiązań, które robiłyby wielkie "wow", to całościowo jest to bardzo solidna, korzystna oferta, która odpowiada na potrzeby wielu osób prowadzących własną firmę.

obrazek opinii - analiza iKonto Biznes

Do najważniejszych zalet rachunku należy zaliczyć:

 • Niskie opłaty - wystarczy dokonać 4 transakcji kartą, żeby uniknąć warunkowej opłaty za korzystanie z karty płatniczej. Przelewy internetowe są bezpłatne, jest też możliwość wypłacania pieniędzy z bankomatów w kraju bez prowizji.
 • Dostępność promocji, w której możesz zyskać nawet ponad 1000 złotych.
 • Ciekawą ofertę karty wielowalutowej, z dostępem do 23 walut oraz usługę autodealing do realizowania transakcji walutowych.
 • Prosty w obsłudze system bankowości elektronicznej z możliwością zarządzania najważniejszymi czynnościami, jakie są związane z rachunkiem.

Profil działalności Alior Banku jest nastawiony na wsparcie działalności firm dlatego klienci biznesowi mogą również skorzystać preferencyjnych rozwiązań, jak chodzi o inne produkty, jak np. kredyty dla firm.

A co z minusami?

Dużo zostało powiedziane na temat zalet rachunku, czy oferta jest wolna od wad? W rzeczywistości trudno się doszukać mankamentów. Owszem, zawsze można coś poprawić, usprawnić. Jednak w ramach tego co dzisiaj oferuje Alior Bank mówimy raczej tylko o usprawnieniach i drobnych poprawkach, a nie o znaczących zmianach w ofercie.

Można przyczepić się do niskiego oprocentowania na powiązanych produktach oszczędnościowych. Jednak wynika to z sytuacji na rynku.

Przyczepić się można również do wysokich prowizji za wypłaty z bankomatów za granicą, ale osoby prowadzące JDG z powodzeniem mogą w tym celu wykorzystywać kartę debetową do konta osobistego z usługą wielowalutową.

Podsumowując

To wszystko sprawia, że iKonto Biznes w Alior Banku jest solidną i aktualnie jedną z najlepszych ofert dla firm. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i szukają zbalansowanej oferty, na pewno powinny zainteresować się tym, co do zaoferowania ma Alior Bank.

Przeanalizowaliśmy też podobne oferty:

PKO BP Konto Firmowe - recenzja rachunku dla firm

Konto firmowe w PKO BP to warunkowo darmowy rachunek firmowy. Oferta najlepiej sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. PKO Bank Polski udostępnia także pakiet korzyści dla firm oraz możliwość zarządzania rachunkiem w aplikacji IKO.

Konto Mój Biznes w Banku Millennium - recenzja rachunku

Konto Mój Biznes to oferta skrojona dla potrzeb jednoosobowej działalności gospodarczej. Niskie koszty, zwolnienie z najważniejszych opłat przez okres 2 lat, dostęp do spersonalizowanej bankowości mobilnej i premia na start - to najważniejsze cechy tego rachunku.

Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Banku - analiza oferty

Konto Firmowe Godne Polecenia od Santander Banku, to rachunek, który zapewnia dostęp do szerokiej gamy usług dodatkowych, powiązanych z kontem. Teraz w promocji zyskasz nawet 2700 zł premii oraz bezterminowe zwolnienie z opłat!

Konto Przekorzystne Biznes - Konto Firmowe od Pekao SA

Konto Przekorzystne Biznes, to rachunek, który zapewnia dobrą ofertę dla nowych klientów - przez pierwszy rok z konta można korzystać bez opłat, a dodatkowo do zyskania masz nawet 2000 zł premii. Użytkownicy rachunku mogą również skorzystać z bezpłatnego terminala płatniczego i kont pomocniczych w 19 walutach obcych bez kosztów.

Nest Bank Konto Firmowe 'BIZnest Konto' - analiza oferty

BIZNest Konto jest jednym z najtańszych kont firmowych. Użytkownicy tego rachunku nie poniosą opłat za podstawowe operacje bankowe oraz zyskają dostęp do oferty usług dodatkowych, które wspierają bieżącą działalność przedsiębiorstwa.
pushpin