ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
07/06/2023

Zawarcie umowy o konto poprzez złożenie podpisu elektronicznego SMS

obrazek przedstawia osobę, która zakłada konto przy użyciu podpisu elektronicznego
Chcesz założyć rachunek w banku, ale nie masz czasu lub chęci na stanie w kolejce do okienka i wypełnianie papierowych formularzy? Żaden problem – banki oferują szereg udogodnień. Jak jednak zdecydować, która metoda zdalnego otwierania konta będzie lepsza? Przedstawiamy opis podpisu elektronicznego, który jest składany przez kod SMS. Gdzie z niego skorzystasz i jak to działa?

Czym jest podpis elektroniczny?

Aby lepiej zrozumieć, jak wygląda otwieranie rachunku przy użyciu podpisu elektronicznego, wyjaśnimy najpierw, na czym polega to rozwiązanie.

ikona cytatu

Podpis elektroniczny (we wszystkich jego wariantach – podpisu zwykłego, zaawansowanego oraz kwalifikowanego) został wprowadzony do porządku prawnego Unii Europejskiej na mocy przepisów rozporządzenia e-IDAS[1], więc obowiązuje również w Polsce.

To specjalna pieczęć elektroniczna, która pozwala na powiązanie danych identyfikujących użytkownika z danym dokumentem. Podpis powinien być więc unikalnie przyporządkowany do podpisującego, pozwalał na ustalenie jego tożsamości i uniemożliwiał naniesienie późniejszych modyfikacji na dokumencie.

Raz złożonego podpisu elektronicznego nie można cofnąć lub zmienić. Unijny ustawodawca ustalił też, że elektroniczny kwalifikowany jest równorządny z podpisem własnoręcznym. Dlatego dla ważności umowy o prowadzenie rachunku nie ma znaczenia, którą formę autoryzacji wybierzesz.

Jak wygląda otwarcie rachunku bankowego przy użyciu podpisu elektronicznego?

Proces otwierania konta z wykorzystaniem podpisu elektronicznego pokażemy ci na przykładzie banku BNP Paribas, ponieważ aktualnie tylko on oferuje takie rozwiązanie.

ikona: numer 1

Pierwszy krok to złożenie wniosku o założenie konta w aplikacji GO Mobile. Numer telefonu należy potwierdzić, podając kod wysłany we wiadomości.

ikona: numer 2

Następny krok to załadowanie do systemu zdjęcia awersu i rewersu dowodu osobistego oraz krótkich filmików twarzy. To czynności podobne do tych wykonywanych przy zakładaniu konta na selfie.

ikona: numer 3

Kolejny krok obejmuje uzupełnienie formularza wymaganymi informacjami i jego wysłanie.

Po weryfikacji danych bank przesyła na podany numer telefonu wiadomość SMS z kodem, za pomocą którego zatwierdza się umowę. Efekt to podpisana umowa. Bank najczęściej aktywuje rachunek w ciągu kilkunastu minut. Karta do konta jest przesyłana pocztą, otrzymasz ją więc po kilku dniach.

Zalety i wady podpisu elektronicznego

Zasadniczą zaletą omawianej metody jest możliwość założenia konta z dowolnego miejsca, w tym bez wychodzenia z domu. Dzięki temu rachunek jest aktywny od razu, nie musisz jeździć do oddziału banku w celu potwierdzenia czynności ani czekać na dostarczenie dokumentów przez kuriera.

Niestety podpis elektroniczny to rzadko stosowana metoda. Obecnie oferują ją wyłącznie BNP Paribas. Warto pamiętać też o ochronie swoich danych osobowych podczas składania wniosku – wiąże się to z unikaniem wypełniania go w miejscach publicznych.

ikona nagłówka

FAQ

Poniżej znajdziesz krótkie odpowiedzi na pytania dotyczące założenia konta z wykorzystaniem podpisu elektronicznego

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym; https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32014R0910 [dostęp: 07.06.2023 r.]
Więcej artykułów i porad
Autor opracowania
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia osobę przeglądającą dokumenty finansowe z kalkulatorem obok na biurku, co nawiązuje do tematu artykułu o zajęciu konta przez urząd skarbowy

Czy urząd skarbowy może zająć twój rachunek bankowy?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
zagraniczne konto - obrazek

Zagraniczne konto bankowe - jak i gdzie je założyć?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
karty przedpłacone: obrazek do artykułu

Karta przedpłacona: najważniejsze funkcje i praktyczne zastosowania

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
chevron-down