ranking kont - logo serwisu

Masterpass czyli elektroniczny portfel od Mastercard. Najważniejsze informacje

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Co to jest Masterpass?
 • Jak działa portfel elektroniczny Masterpass? Od rejestracji do opłacenia zakupów.
 • Bezpieczeństwo portfela Masterpass.
 • Czy warto korzystać z Masterpass? Kilka zdań podsumowania.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Masterpass to cyfrowy (elektroniczny) portfel od Mastercard.
 • Dzięki Masterpass zapłacisz za zakupy w różnych sklepach, bez konieczności każdorazowego podawania danych z karty.
 • Rejestracja konta na stronie Masterpass jest darmowa.
 • Mastercard stosuje wysokie standardy bezpieczeństwa, dlatego Twoje płatności są dobrze chronione przed działaniami niepożądanymi.

Szybkie płatności przez internet? Możliwości jest sporo. BLIK, pay-by-link, Google Pay, Apple Pay. Jednym z rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę jest Masterpass.

To portfel elektroniczny, którego dostawcą jest Mastercard. System przechowuje dane w jednym miejscu, dzięki czemu możesz płacić za zakupy u różnych dostawców, bez konieczności każdorazowego podawania wrażliwych danych z karty - do autoryzacji wystarczy Twój login i hasło.

Choć Masterpass jest rozwiązaniem dostarczanym przez Mastercard, to jednak nie znaczy, że skorzystać z usługi mogą korzystać tylko użytkownicy, którzy posiadają kartę debetową lub kredytową wydaną Mastercard. Również osoby posiadające karty płatnicze Visa, American Express, Diner's Club, Discover i JBC mogą korzystać z portfela elektronicznego Masterpass.

Jak działa portfel elektroniczny Masterpass? Od rejestracji do płatności online

Jeśli chcesz dokonywać płatności za zakupy wykorzystując portfel Masterpass od Mastercard, wtedy pierwszym krokiem jest rejestracja Twojej karty. Uwaga: rejestracji dokonujesz na stronie Masterpass - nie w sklepie, gdzie będziesz realizować zakupy, tylko właśnie na stronie Masterpass.

masterpass rejestracja

Zarejestrować możesz się przez tę stronę Masterpass (należy kliknąć przycisk "Rejestracja").

W formularzu rejestracyjnym należy uzupełnić kilka podstawowych danych, jak imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Należy zaakceptować regulamin, ale nie trzeba wyrażać zgód marketingowych. Formularz składa się z kilku kroków (uwaga - zgoda na pliki cookies może przesłaniać przycisk "Dalej" pozwalający na przejście do następnego kroku w formularzu - znajdziesz go w prawym dolnym rogu).

W dalszej części dokonasz autoryzacji SMS i dodasz swoją kartę do portfela. Autoryzacja karty w systemie może wiązać się z tymczasową blokadą kwoty 1-2 zł na Twoim rachunku.

To wszystko, co należy zrobić, aby na Twoim koncie znalazła się aktywna karta Masterpass, która możesz teraz wykorzystywać do bezpiecznego opłacania zakupów.

Cały proces rejestracji zajmuje nie więcej jak 5 minut. Po utworzeniu konta uzyskasz dostęp do swojego profilu. Sprawdzisz historię transakcji, zobaczysz aktywne promocje. Możesz też zarządzać swoimi kartami.

Masterpass - profil konta użytkownika

Tak wygląda profil konta użytkownika portfela Masterpass. Promocje dla użytkowników zobaczymy tylko wtedy, kiedy wyrazimy zgody marketingowe (jeżeli takie promocje w danym momencie są dostępne). Do swojego portfela Masterpass możesz dodać też dane adresowe, co pozwoli dodatkowo usprawnić Twoje zakupy online.

W Twoim profilu uzyskasz też dostęp do innych funkcji: sprawdzisz historię użycia portfela, dodasz nową kartę, sprawdzisz listę zaufanych sklepów i urządzeń (czyli takich, na których możesz dokonywać szybkich płatności internetowych).

Interfejs aplikacji jest niezwykle prosty i raczej nikt nie będzie mieć wątpliwości w jaki sposób zarządzić swoim kontem. Fakt, że portfel elektroniczny jest bardzo prosty w użyciu, z drugiej strony aplikacja nie posiada też zbyt wielu funkcji, więc korzystanie z niej jest niezwykle łatwe. Po stronie minusów znalazłem kilka błędów - np. nie mogę wyłączyć powiadomienia o plikach cookie lub wycofać zgody marketingowej. To raczej nie wpływa na odbiór aplikacji, jednak na pewno dobrze byłoby te błędy wyeliminować.

Płatności Masterpass

Jeśli chcesz zapłacić z wykorzystaniem Masterpass, powinny zostać spełnione dwa warunki:

 1. Musisz dodać swoją kartę do portfela Masterpass. Powyżej opisałem, w jaki sposób możesz dodać swoją kartę.
 2. Sklep, w którym dokonujesz zakupów musi obsługiwać Masterpass.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych sklepów, które udostępniają Masterpass jako sposób na opłacenie zamówienia (zaznaczam, że są to tylko przykładowe sklepy z Masterpass).

tu zapłacisz z MasterPass

Tu zapłacisz z Masterpass

eBilet.pl, eCarrefour, empik.com, frisco.pl, merlin.pl, Multikino, CinemaCity, muve.pl, oleole.pl, Pyszne.pl, euro.com.pl, TicketPro, travelplanet.pl

Kiedy dodasz już kartę do portfela Masterpass i znajdziesz się na stronie sklepu, który umożliwia ten sposób płatności, wtedy wystarczy tylko wybrać tą metodę (zaznaczamy MasterPass, nie karta płatnicza) i następnie sfinalizować transakcję.

płatności masterpass

Płatność finalizujemy na stronie Masterpass (już nie na stronie sklepu). Do autoryzacji wystarczy podać adres e-mail i dane logowania do cyfrowego potrfela, a następnie zatwierdzić transakcję jednym kliknięciem. Teraz zostało nam jeszcze potwierdzenie płatności kartą przy użyciu kodu z banku (zabezpieczenie 3D-Secure) i gotowe!

Masterpass to spora wygoda, ale co z bezpieczeństwem?

Masterpass od Mastercard pozwala na opłacanie zakupów online w bardzo prosty sposób. Tak na dobrą sprawę wystarczy autoryzacja z wykorzystaniem adresu e-mail i hasła. Nie musimy za każdym razem wpisywać numeru karty płatniczej, aby tą kartą płacić.

Na pewno to rozwiązanie jest wygodne, jednak w tym przypadku ogromnie ważne jest też bezpieczeństwo. Można by pomyśleć, że jeśli ktoś uzyska dostęp do naszego portfela elektronicznego, może wtedy w dowolny sposób rozdysponować środki na naszej karcie. Czy jest się czego obawiać? Jak się za chwilę przekonasz, taki strach byłby raczej nieuzasadniony, a masterpass to bezpieczne rozwiązanie.

masterpass co to - poradnik

Oczywiście, jak zawsze przy różnego rodzaju transakcjach internetowych należy zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, bo bez tego żaden rodzaj operacji nie jest w pełni bezpieczny.

Jednak jeśli masz obawy czy skorzystać z Masterpass właśnie ze względów bezpieczeństwa, to mam dobrą wiadomość. Portfel masterpass to bezpieczne rozwiązanie. Poniżej znajdziesz kilka argumentów, które to potwierdzają.

 • Przede wszystkim, korzystając z Masterpass dane karty nie są przechowywane na Twoim komputerze, ani też w systemach sklepów internetowych. Twoje dane są chronione na serwerach Mastercard, a ta Organizacja zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.
 • Kolejnym plusem Masterpass jest fakt, że dane Twojej karty wpisujesz tylko raz - dodając ją do portfela elektronicznego. Nie musisz więc za każdym razem wpisywać numeru karty, kodu bezpieczeństwa na stronie sklepu itd., co wiązało by się z dodatkowym ryzykiem.
 • Dodatkową ochronę transakcji Masterpass (choć niezwiązaną bezpośrednio portfelem) zapewnia 3D-Secure. Transakcje kartą płatniczą w internecie musisz autoryzować kodem SMS.
 • Oprócz tego, nie ponosisz odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje z wykorzystaniem Twojej karty (chargeback).

Portfel elektroniczny Masterpass - podsumowanie

Jak chodzi o bankowość, Polacy uwielbiają innowacyjne rozwiązania. Choć płatność Masterpass, to nie jest tak popularne rozwiązanie jak choćby płatności BLIKIEM (i w moim odczuciu Masterpass raczej nigdy nie zyska takiej popularności w naszym kraju), to na pewno jest to bezpieczna metoda, pozwalająca w wygodny sposób opłacać zakupy. Warto zaznaczyć, że pomimo że usługa jest oferowana przez Mastercard, to do portfela można dodać także inne karty (np. Visa).

Co mogłoby wpłynąć na wzrost popularności Masterpass, to według mnie:

 • rozwój samej aplikacji, dodanie nowych, przydatnych rozwiązań, integracje zwiększające jej funkcjonalność. Obecnie Masterpass to bardzo prosta aplikacja - co wcale nie jest jej wadą - ale nowe, przydatne rozwiązania, na pewno byłyby na plus i mogłyby stanowić pewnego rodzaju przewagę względem konkurencyjnych rozwiązań.
 • Dostępność rozwiązania. Wciąż w wielu sklepach zwyczajnie nie ma możliwości dokonania płatności z wykorzystaniem Masterpass.
 • Promocje dla klientów. W dniu pisaniu tego artykułu nie ma żadnej dostępnej promocji, która mogłaby przyciągnąć nowych użytkowników. Na pewno pojawienie się ofert promocyjnych byłoby z korzyścią dla Klientów, jak i samego dostawcy usługi.

Choć usługa Masterpass nie tak popularna jak np. BLIK, na pewno jest to rozwiązanie, na które na pewno warto zwrócić uwagę w kontekście płacenia za zakupy online. Ciekawy jestem co przyniosą najbliższe miesiące i czy Mastercard będzie w dalszym ciągu rozwijał swój produkt, czy zadowoli się podstawowym zakresem funkcji i rozwiązań, które są dostępne już teraz w ich usłudze.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
mini słowniczek obrazek

Mini słowniczek promocji bankowych – to warto wiedzieć!

PRZECZYTAJ → 
artykuł o karcie Sodexo - obrazek

Karta podarunkowa SODEXO – co warto o niej wiedzieć?

PRZECZYTAJ → 
czym jest program lojalnościowy? obrazek artykułu

Czym jest program lojalnościowy? Wytłumaczenie i przykłady

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starcrosschevron-down-circle