ranking kont - logo serwisu

Internetowe konto walutowe - jakie wybrać?

ikona kalendarza
20/10/2021
Jeżeli często podróżujesz lub dokonujesz zakupów przez internet, korzystając z oferty z zagranicznych sklepów, konto walutowe będzie doskonałym wyborem. Dzięki rachunkowi rozliczeniowemu w obcej walucie możesz obniżyć koszty zagranicznych transakcji i zaoszczędzić. Przeczytaj, jak założyć internetowe konto walutowe i kiedy będzie to dobra decyzja.
internetowe konto walutowe - obrazek artykułu

Na czym polega konto w obcej walucie i o czym powinieneś pamiętać?

Konto walutowe działa analogicznie jak zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR) z tą różnicą, że jest otwierany i prowadzony w innej walucie niż PLN. W zależności od ofert poszczególnych banków, konto walutowe założysz dla kilku lub nawet kilkunastu światowych walut:

  • w PKO BP – EUR, GBP USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF,
  • w mBanku – JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF, GBP,
  • w Santander Banku – EUR, GBP, USD, CHF.

Wiele banków oferuje też karty wielowalutowe, które pozwolą Ci otworzyć rachunek dla kilku walut ze wspólną kartą płatniczą.

Konto walutowe pozwala uniknąć opłaty za przewalutowanie (np. podczas pobytu na wakacjach), kiedy płacisz w lokalnej walucie, dla której masz otwarte konto. W ten sposób zapłacisz dokładnie taką kwotę, jaka widnieje na rachunku. Warunek jest jeden – musisz posiadać na koncie walutowym środki i podłączoną usługę wielowalutową. W przeciwnym razie bank pobierze pieniądze z Twojego konta złotówkowego, a następnie przeliczy według niekorzystnego kursu. Może też doliczyć prowizje za przewalutowanie transakcji.

waluty
Konto z usługą wielowalutową to dzisiaj standard. Pamiętaj, żeby na rachunku zapewnić odpowiednią ilość środków w walucie, w której realizujesz transakcję.

Więcej informacji na temat karty i usługi wielowalutowej znajdziesz tutaj.

Konto walutowe możesz wykorzystywać również do przechowywania pieniędzy, jeżeli pracujesz za granicą. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odkładał tam oszczędności z myślą o ich późniejszej wymianie lub wypłacie.

Jeżeli nie chcesz szczegółowo analizować spreadu dla różnych walut, postaraj się po prostu wymienić walutę tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne. Zazwyczaj korzystne przeliczenia oferują kantory internetowe. Tak wymienione środki możesz wpłacić na konto walutowe.

Każdy z banków stosuje swoją politykę w ustalaniu opłat za transakcje walutowe, dlatego przed dokonaniem wyboru zawsze porównaj oferty kilku instytucji. Nie zapomnij też zapytać konsultanta, czy opłaty kursowe dla transakcji bezgotówkowych i pozostałych są takie same.

Jak założyć internetowe konto walutowe?

Pandemia sprawiła, że wiele banków zaczęło implementować rozwiązania, które eliminują konieczność osobistej wizyty w oddziale. Dlatego coraz częściej spotkasz się z internetowym kontem walutowym, które założysz bez konieczności wychodzenia z domu.

W zależności od tego, czy w danym banku masz już swoje konto osobiste, procedura zakładania rachunku w obcej walucie może wyglądać nieco inaczej.

Jako nowy klient, konto w obcej walucie utworzysz za pośrednictwem formularza danego banku. Taką możliwość oferuje m.in.:

  • bank Santander – Konto24 walutowe – możesz to zrobić całkowicie online, ładując do systemu zdjęcie dowodu osobistego, zamawiając rozmowę z doradcą lub korzystając z usług kuriera;
  • mBank – jeżeli już jesteś klientem banku, wystarczy, że wypełnisz prosty formularz na stronie.

Z kolei w banku PKO BP, ING czy Pekao S.A. istnieje możliwość założenia konta walutowego bezpośrednio z poziomu konta użytkownika (także w aplikacji mobilnej). W tym celu musisz być już jednak klientem banku i posiadać tam konto osobiste.

W ramach usługi niektóre banki oferują także internetowy kantor walutowy. Pozwala on na wymianę jednej waluty na inną całkowicie zdalnie. W ten sposób możesz „zasilić” konto walutowe bez konieczności poszukiwania punktu wymiany gotówki.

Jego zasadniczą zaletą jest to, że działa przez 24 godziny na dobę. Niektóre banki oferują też niższy spread niż w tradycyjnych kantorach (koszty wymiany walut są mniejsze). Usługę kantoru znajdziesz m.in. w Alior Banku, mBanku, Santander Banku oraz banku Citi Handlowym.

Alternatywa dla rachunku bankowego w Euro, czyli fintechy

Jeżeli nie boisz się nowoczesnych rozwiązań albo chcesz przekonać się, jak w praktyce działa alternatywa dla klasycznej bankowości, możesz sprawdzić fintechy. Niektóre spośród nich, jak na przykład Revolut, również oferują konto w walucie obcej, które możesz założyć przez internet.

oferta walutowa fintechów
Otwierasz konto walutowe online? Sprawdź, co do zaoferowania mają fintechy.

W swojej ofercie Revolut ma konto walutowe, które pozwoli Ci przechowywać pieniądze w najpopularniejszych walutach świata. Wystarczy wybrać zakładkę „Dodaj nowe konto”, a następnie wybrać docelową walutę rachunku.

Innym przykładem jest polski ZEN (nazwa pochodzi od angielskich słów „Zero Effort Nonbank”). Instytucja oferuje polski numer IBAN oraz 30 walut. Poza tak popularnymi, jak EUR, GBP i USD, możesz gromadzić pieniądze m.in. w walucie ILS (Nowy Szekiel Izraelski), QAR (Riyale katarskie) czy BHT (Bahty tajskie).

Fintechy coraz częściej wygrywają konkurencję z tradycyjnymi bankami. Za ich wyborem przemawia:

  • niski koszt zakupu i wymiany walut,
  • brak dodatkowych opłat po stronie fintechu,
  • duży wybór docelowej waluty (oraz konta wielowalutowe),
  • prosta i intuicyjna obsługa serwisu – platformy finansowe od samego początku projektowane są z myślą o internautach oraz użytkownikach smartfonów.

Najczęściej w parze z rachunkiem bankowym w fintechu idzie też szereg innych usług: karty wirtualne czy obsługa kilka systemów płatności zbliżeniowych (np. Apple Pay, Google Pay).

Opłaty za przelewy i inne prowizje dla użytkowników konta walutowego

Zakładając konto walutowe, musisz się liczyć z dodatkowymi opłatami na rzecz banku lub innego rodzaju ograniczeniami. Jak wyglądają konta w walucie obcej w wybranych instytucjach?

Alior Bank kusi klientów niskim spreadem, dużą liczbą dostępnych walut (22 różne środki płatnicze) oraz darmowym prowadzeniem konta i obsługą poleceń 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W Alior Banku konto walutowe jest całkowicie darmowe.

Rachunek w mBanku obsługuje 11 różnych walut wraz z opcją wielowalutową oraz darmowymi wypłatami z bankomatów za granicą (ewentualnie może pojawić się opłata za przewalutowanie). Niestety, wydanie karty jest dosyć drogie (30 zł), podobnie jak przelewy walutowe zewnętrzne (0,35%, nie mniej niż 25 zł i nie więcej niż 200 zł). Opłaty za wydanie karty można jednak łatwo uniknąć. Wystarczy, że otworzysz konto osobiste i korzystasz z karty z darmową usługą wielowalutową.

  • Konto walutowe w Aion Banku

Konto w Aion Banku to m.in. darmowa karta walutowa i darmowe przelewy walutowe. Aby je założyć, musisz posiadać już w banku konto osobiste. Niestety rachunek może być utworzony tylko dla 4 głównych walut (EUR, GBP, USD, CHF).

Internetowe konto walutowe to wygodne narzędzie, kiedy dużo podróżujesz lub często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Nieważne, czy założysz je w tradycyjnej instytucji bankowej, czy wolisz sprawdzić jeden z fintechów, przełoży się to na lepsze planowanie wydatków.

Przekonaj się, że konto walutowe nie musi być skomplikowane i świadomie zarządzaj swoimi finansami.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
numer karty kredytowej - obrazek artykułu

Numer karty kredytowej. Czym jest i jak go czytać?

PRZECZYTAJ → 
przelew online

Jak zrobić przelew internetowy? Wskazówki dla początkujących

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat karty płatniczej dla młodzieży - obrazek

Od ilu lat można posiadać kartę płatniczą?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram