ranking kont - logo serwisu

mBank konto walutowe - analiza oferty

eKonto walutowe w mBanku, to rachunek oferujący dostęp do 11 walut oraz darmowe wypłaty z bankomatów za granicą. Do plusów należy zaliczyć wysoką jakość bankowości elektronicznej, możliwość dokonywania darmowych przelewów między własnymi kontami walutowymi oraz dostęp do produktów powiązanych, jak lokata walutowa.
eKonto walutowe w mBanku - analiza oferty

To konto daje dostęp do:

11

walut

Euro ikona
Euro
Dolar amerykański ikona
Dolar Amerykański
Funt szterling ikona
Funt Brytyjski
Frank szwajcarski ikona
Frank Szwajcarski

Pozostałe waluty w ofercie: 

JPY (Jen Japoński), NOK (Korona Norweska), SEK (Korona Szwedzka), CZK (Korona Czeska), DKK (Korona Duńska), HUF (Forint Węgierski), HRK (Kuna Chorwacka)

eKonto walutowe - najważniejsze opłaty:

Komentarz eksperta:

Przeanalizowaliśmy eKonto walutowe

analiza oferty walutowej - obrazek artykułu

W ostatnich latach oferta w kategorii produktów walutowych stała się bardzo mocno konkurencyjna. Dużą w tym zasługę miały innowacyjne instytucje FinTech, które sporo "namieszały" na rynku. Pojawienie się w Polsce takich rozwiązań jak Revolut czy Transferwise sprawiło, że banki musiały dostosować swoje rozwiązania w taki sposób, aby nadal posiadać argumenty, będące w stanie przekonać klientów do skorzystania z ich oferty.

eKonto Walutowe jest przykładem rachunku, który z powodzeniem może konkurować z innowacyjnymi rozwiązaniami FinTechowymi. Konto walutowe w mBanku udostępnia możliwość płatności aż w 11 walutach.

Korzystając z tego rachunku uzyskamy dostęp do 4 najpopularniejszych walut: Euro, Dolar Amerykański, Funt Szterling (Funt Brytyjski), Frank Szwajcarski. Dodatkowo możemy skorzystać z 6 innych walut europejskich, są to: Korona Norweska, Korona Szwedzka, Korona Czeska, Korona Duńska, Forint Węgierski, Kuna Chorwacka i Japoński Jen.

Dolar amerykański ikona
mBank Konto walutowe - waluty dostępne w ofercie

EUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK

Na pewno dostępność walut w ofercie, to kluczowa cecha każdego konta walutowego. 3 podstawowe waluty: EUR, GBP i USD oraz także CHF (Frank szwajcarski) to standard. Wszystko ponad to, można uznać za korzystną propozycję. W ofercie mBanku walut jest dostępnych aż 11. Zapoznaj się teraz bardziej szczegółowo z cechami eKonta Walutowego.

eKonto walutowe - najważniejsze opłaty

Konta walutowe wykorzystujemy w konkretnym celu. Z tego względu, oprócz dostępności walut, kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wysokość opłat związanych z rachunkiem. Bardzo istotne są koszty za wypłaty z bankomatów za granicą, przelewy walutowe czy dostępność usługi wielowalutowej.

Rozwiązania dostępne w bankowości elektronicznej i dodatkowe cechy rachunku są również istotne, jednak to właśnie koszty podstawowych operacji na rachunku, są w tym przypadku najważniejsze. Przyjrzyjmy się najważniejszym opłatom za eKonto walutowe.

opłaty - ikona

mBank konto Walutowe: najważniejsze opłaty

Prowadzenie konta i przelewy

 • 0 zł - prowadzenie konta
 • 0 zł - polecenie przelewu SEPA (przelew europejski)
 • 0,35% kwoty przelewu, min. 25 zł max. 200 zł - polecenie przelewu w walucie obcej

Karta płatnicza i bankomaty

 • 30 zł - wydanie karty płatniczej
 • 30 zł - opłata roczna za kartę
 • 4% - prowizja od transakcji w punktach oznaczonych jako: kasyna, kasyna internetowe, salony gier, zakłady bukmacherskie, loterie i totalizatory
 • 0 zł - prowizja od wypłat gotówki w bankomatach za granicą (opłata banku)
 • 10 zł - prowizja od wypłat gotówki w oddziałach banków za granicą
 • 0 zł - prowizja za transgraniczną transakcję płatniczą przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych w walucie rozliczeniowej
 • 3 % od wartości transakcji - prowizja za przewalutowanie od transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki pobierana w walucie innej, niż waluta rozliczeniowa
 • 9 zł - wypłata gotówki w placówce mBanku
 • 5 zł - wypłata w bankomatach na terenie Polski
 • 9 zł - wpłata gotówki w placówce mBanku

Możesz uniknąć opłat za kartę. Potrzeba będzie wyrobić kartę wielowalutową, dołączoną konta osobistego! Za chwilę dowiesz się, jak to zrobić.

Inne operacje na rachunku

 • 5 zł - wyciąg papierowy
 • 40 zł - wydanie zaświadczenia o posiadanym rachunku płatniczym
 • 0 / 3 / 6 / 9 zł - pakiet powiadomień SMS kolejno: 0 / 20 / 45 / 90 SMSów
 • 0,35 zł - każdy SMS poza abonamentem

Analiza najważniejszych opłat

Zatrzymajmy się przez chwilę przy najważniejszych opłatach związane z tym rachunkiem.

Tym, co rzuca się w oczy są: opłata za wydanie karty 30 zł i roczna opłata za obsługę karty do rachunku walutowego w mBanku (również 30 zł).

Trudno się nie zgodzić, że są to wysokie koszty, dobrą wiadomością jest jednak fakt, że można ich uniknąć. Wystarczy otworzyć konto osobiste w mBanku - eKonto - z darmową usługą wielowalutową i podpiąć kartę pod właściwe konto walutowe. Wówczas nie tylko nic nie zapłacimy za wydanie karty, ale również możemy uniknąć opłaty za korzystanie z "plastiku". Opłata za kartę do konta osobistego wynosi 7 zł i można jej uniknąć dokonując płatności bezgotówkowych na kwotę 350 zł w miesiącu. Jeśli więc chcesz uniknąć opłat, polecam ten sposób (dodatkowo w promocji eKonta można zyskać premię).

Kolejna ważna kwestia to wypłaty z bankomatów za granicą. Dużym plusem rachunku jest to, że bank nie pobiera opłat za wypłatę gotówki w walucie poza granicami kraju. Uważaj jednak na prowizję operatora banku oraz pamiętaj, aby zapewnić odpowiednią ilość środków na koncie we właściwej walucie - unikniesz wtedy względnie wysokich kosztów przewalutowania. Szkoda tylko, że osoby, które dokonują wpłaty na rachunek walutowy, nie mogą uniknąć kosztów z tym związanych.

blog ikona
Uniknij opłat za granicą

Surcharge, DCC, prowizja za przewalutowanie... Jakie jeszcze pułapki czekają na klientów wypłacających pieniądze za granicą? W artykule "Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą - jak to działa?" opisaliśmy, jak uniknąć niepotrzebnych opłat.

Uwagę należy zwrócić również na koszty przelewów. Kształtują się one w następujący sposób:

 • przelewy między kontami walutowymi przez internet (w bankowości elektronicznej) możesz realizować bezpłatnie
 • koszt przelewu SEPA jest darmowy, co powoli zaczyna być standardem na rynku
 • z kolei za przelew SWIFT zapłacisz wysokości 0,35% od kwoty przelewu, jednak nie mniej niż 25 zł oraz nie więcej niż 200 zł.

Karta do eKonta walutowego

Do konta walutowego w mBanku, dołączona jest karta Visa Classic. Możesz wybrać kartę walutową w EUR, USD, GBP. Każda z tych kart jest połączona z rachunkiem walutowym i pozwala dokonywać transakcji w dostępnych walutach.

Najważniejsze cechy karty do konta walutowego

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć kosztów, związanych z korzystaniem z karty do rachunku walutowego, jest wybór konta osobistego z kartą wielowalutową i powiązanie jej z rachunkiem walutowym. Wówczas możesz korzystać z usługi walutowej na podobnych zasadach, ale będziesz mogła uniknąć wszystkich opłat.

Karta debetowa do konta osobistego - alternatywne rozwiązanie

Cechy rachunku walutowego

Co jeszcze warto wiedzieć na temat konta walutowego w mBanku? Na pewno warto zwrócić uwagę na bankowość elektroniczną. mBank jest liderem, jak chodzi o jakość rozwiązań bankowości internetowej i mobilnej. Dzięki temu w łatwy sposób możesz zarządzić swoim rachunkiem, sprawdzić stan konta i dostępność odpowiedniej ilości środków w wybranej walucie, co jest bardzo istotne, żeby uniknąć opłat za konto.

W bankowości elektronicznej można dokonywać bezpłatnych przelewów między kontami walutowymi. Również przelew europejski SEPA można zrealizować za darmo. Z kolei realizacja przelewu SWIFT wiąże się z jednorazową prowizją.

Duży plus za dostępność pełnej gamy płatności mobilnych Google Pay i Apple Pay (w przypadku karty do konta w PLN również BLIK), a nawet płatności zegarkiem Garmin Pay i Fitbit Pay.

Osoby korzystające z rachunku przez internet mogą również skorzystać z oferty lokaty walutowej. W przypadku gdy na koncie posiadasz wolne środki, z których nie korzystasz (np. po wyjeździe zagranicznym na Twoim koncie została określona kwota pieniędzy i nie chcesz wymieniać jej na PLN), wtedy korzystając z oferty lokaty walutowej, możesz pozwolić pracować swoim środkom aż do czasu, gdy nie będziesz z nich korzystać ponownie.

eKonto walutowe w mBanku - opinia eksperta

opinia obrazek

Bez wątpienia konto walutowe od mBanku jest jedną z najbardziej konkurencyjnych ofert, jakie możemy znaleźć w portfolio banków działających w Polsce, w tej kategorii produktowej.

W kontekście takich produktów jak konta walutowe bardzo istotne są podstawowe koszty związane z najważniejszymi operacjami oraz dostępność walut w ofercie. mBank swoim klientom pozwala na skorzystanie z 11 walut: są to 4 waluty podstawowe a więc EUR, USD, GBP, CHF oraz JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF i HRK.

Kolejnym plusem konta walutowego od mBanku jest możliwość dokonywania bezpłatnych wypłat z bankomatów za granicą. Bank nie pobierze prowizji za taką operację, jeśli wypłaty dokonamy w walucie znajdującej się w ofercie (pamiętaj, aby wcześniej zapewnić odpowiednią ilość środków na właściwym koncie walutowym).

Jednak to również opłaty są jednocześnie minusem eKonta walutowego. To za sprawą opłaty za wydanie karty i stałej opłaty za korzystanie z karty płatniczej, która co prawda nie jest wysoka - wynosi 30 zł rocznie (a więc mniej niż 3 zł w miesiącu) - to jednak stanowi dodatkowe obciążenie.

Opłaty unikniemy wybierając... eKonto osobiste, a więc rachunek do którego jest dołączona warunkowo darmowa karta walutowa. Po banku, który oferuje najwyższe standardy rozwiązań bankowości elektronicznej - a takim właśnie jest mBank - spodziewalibyśmy się jednak możliwości skorzystania z prostszych, bardziej intuicyjnych rozwiązań.

Na osłodę mamy kilka przydatnych cech powiązanych z kontem a więc lokatę walutową i darmowe przelewy walutowe między własnymi kontami. To wszystko sprawia, że nawet pomimo drobnych mankamentów, oferta walutowa mBanku należy do najbardziej korzystnych na rynku.

Przeanalizowaliśmy też podobne oferty:

Alior - kantor walutowy banku - analiza oferty | opinia

Kantor walutowy od Alior Bank, to innowacyjne połączenie kantoru internetowego oraz konta walutowego. Dzięki temu rozwiązaniu możesz dokonywać wymiany walut po korzystnym kursie oraz dokonywać wypłat bez kosztów przewalutowania. Dostępne są 23 waluty, a użytkownicy kantoru otrzymają też dostęp do kilku innych, przydatnych rozwiązań.
Dowiedz się więcej →
pushpin