ranking kont - logo serwisu

Alior - kantor walutowy banku - analiza oferty | opinia

Kantor walutowy od Alior Bank, to innowacyjne połączenie kantoru internetowego oraz konta walutowego. Dzięki temu rozwiązaniu możesz dokonywać wymiany walut po korzystnym kursie oraz dokonywać wypłat bez kosztów przewalutowania. Dostępne są 23 waluty, a użytkownicy kantoru otrzymają też dostęp do kilku innych, przydatnych rozwiązań.
informacje o kantorze walutowym Alior Banku - obrazek artykułu

To konto daje dostęp do:

23

walut

Euro ikona
Euro
Dolar amerykański ikona
Dolar Amerykański
Funt szterling ikona
Funt Brytyjski
Frank szwajcarski ikona
Frank Szwajcarski

Pozostałe waluty w ofercie: 

SEK (Korona szwedzka), NOK (Korona norweska), JPY (Jen japoński), DKK (Korona duńska), CZK (Korona czeska), CAD (dolar kanadyjski), HUF (Forint węgierski), AUD (Dolar australijski), RUB (Rubel rosyjski), BGN (Lew bułgarski), MXN (Peso meksykańskie), RON (Lej rumuński), ZAR (Rand południowoafrykański), THB (Baht tajski), ILS (Nowy Szekel izraelski), HKD (Dolar hongkoński), HRK (Kuna chorwacka), TRY (Lira turecka) + PLN (Złoty polski)

Alior kantor walutowy - najważniejsze opłaty:

Komentarz eksperta:

Przeanalizowaliśmy Alior kantor walutowy

analiza oferty walutowej - obrazek artykułu

Kantor walutowy Alior Banku, to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie cechy kantoru internetowego oraz konta walutowego. Zakładając konto w kantorze Alior Banku, zyskamy:

 • możliwość skorzystania z rozwiązań charakterystycznych dla kantorów online, a więc przede wszystkim szansę na wymianę walut po korzystnym kursie - często lepszym, niż ten oferowany przez standardowe kantory oraz banki;
 • dostęp do rozwiązań charakterystycznych dla konta walutowego, a więc przede wszystkim możliwość posiadania kont w różnych walutach i dokonywania płatności bezpośrednio w wybranej walucie, bez kosztów przewalutowania (usługa wielowalutowa dołączona do rachunku jest bezpłatna).

Dlaczego są to cechy unikalne kantoru walutowego Alior Banku? To właśnie za sprawą faktu, że kantor jest oferowany przez bank, można więc w prosty sposób połączyć cechy dwóch, różnych produktów jakim jest kantor oraz konto walutowe.

Kantor walutowy Alior Banku - najważniejsze opłaty

W kontekście produktów bankowych takich jak konta walutowe, bardzo istotne znaczenie mają kwestie związane z kosztami. Przykładowo to, czy za granicą będziemy mogli korzystać z darmowych bankomatów oraz czy od płatności realizowanych za granicą nie poniesiemy dodatkowych opłat, ma istotne znaczenie dla wyboru rachunku walutowego. Jak sytuacja kształtuje się w kantorze walutowym Alior Banku? W tabeli poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych kosztów, związanych z tym kontem.

opłaty - ikona

Najważniejsze opłaty

Prowadzenie konta

 • 0 zł- otwarcie rachunku, prowadzenie i korzystanie z usługi Kantor Walutowy
 • 0 zł - powiadomienia SMS do autoryzacji zleceń

Przelewy krajowe

 • 0 zł - polecenie przelewu wewnętrznego na rachunki własne
 • 0 zł - polecenie przelewu w PLN do innego banku krajowego za pośrednictwem bankowości internetowej

Przelewy walutowe

 • 0 zł - polecenie przelewu SEPA (przelew europejski) przez internet
 • 0 - 140 zł - polecenie przelewu walutowego w bankowości elektronicznej: koszt jest zależny od wybranej opcji kosztowej (SHA, OUR, BEN) trybu przelewu (normalny, pilny i ekspresowy) oraz kwoty przelewu. Szczegóły znajdziesz w aktualnym cenniku, do którego link udostępniliśmy na stronie tej analizy. (A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opcji kosztowych i trybów przelewu, przeczytaj artykuł na temat przelewu SWIFT).

Przelewy ekspresowe

 • 1 - 5 zł - polecenie przelewu w zależności od kwoty: od 0,01 zł do 100 000 zł (mniej - taniej; szczegóły znajdziesz w aktualnym cenniku).

Karta płatnicza

 • 0 zł - wydanie karty płatniczej
 • 50 zł - wydanie karty płatniczej w trybie ekspresowym
 • 0 zł - obsługa karty płatniczej
 • 0 zł - zmiana kodu PIN w bankowości internetowej
 • 0 zł - pierwsza transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych w walucie EUR lub innej
 • 9 zł - druga i każda kolejna transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych w walucie EUR lub innej

Bankomaty

 • 0 zł - prowizja od wypłat gotówki w bankomatach krajowych - pierwsza transakcja w miesiącu
 • 9 zł - prowizja od wypłat gotówki w bankomatach krajowych - druga i kolejne transakcje w miesiącu kalendarzowym
 • 0 zł - prowizja banku od wypłat gotówki bankomatach za granicą w walucie EUR lub innej - pierwsza transakcja w miesiącu kalendarzowym
 • 9 zł - prowizja banku od wypłat gotówki bankomatach za granicą w walucie EUR lub innej - druga i każda kolejna transakcja w miesiącu kalendarzowym

Inne operacje i usługi

 • 0 zł - wpłata gotówki na rachunek własny
 • 0 zł - wyciąg dostępny za pośrednictwem bankowości internetowej

Krótki komentarz do opłat

W przypadku oferty Alior Banku opłaty prezentują się... korzystnie. Przede wszystkim nie poniesiemy opłat za założenie rachunku, prowadzenie konta, jak również za wydanie karty walutowej do konta oraz jej obsługę. I przy tym nie trzeba spełniać żadnych warunków. To duży plus oferty.

Bank pozwala również realizować darmowe polecenia przelewu na rachunki własne i rachunki należące do innych banków w kraju. Opłat nie poniesiemy także za polecenie przelewu SEPA.

Opłata za wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą wynosi 0 zł, ale dotyczy to tylko pierwszej wypłaty w miesiącu (w przypadku bankomatów za granicą może zostać również naliczona opłata przez operatora bankomatu, niezależnie od stawki banku).

Jest jednak jedno małe "ale". Chodzi o kartę wielowalutową do rachunku, a konkretnie o płatności tą kartą. W przypadku płatności transgranicznych, pierwsza transakcja nie jest obciążona dodatkowymi kosztami. Jednak już za drugą i każdą kolejną transakcję w miesiącu kalendarzowym zapłacimy 9 zł. To niekorzystne rozwiązanie choćby patrząc z perspektywy płatności w zagranicznych sklepach internetowych lub w przypadku dłuższych pobytów za granicą, kiedy to karta wielowalutowa mogłaby w 100% powinna móc zastąpić płatności w gotówce. W tym jednak przypadku trafiamy na spore ograniczenie.

Najważniejsze cechy kantoru walutowego

Równie istotną cechą kantoru walutowego - dla wielu osób najważniejszą, a jednocześnie tym, co właściwie leży u podstaw działania kantoru walutowego są kursy walut. Z innego artykułu na tej stronie, w którym mogliście przeczytać się gdzie najlepiej wymienić walutę, wynika że to właśnie kantory internetowe są najlepszym miejscem do wymiany walut.

Duże znaczenie ma w tym przypadku niski spread walutowy, a więc różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży walut, co pośrednio przedstawia koszty związane z transakcją wymiany walut.

Jak wygląda spread gdy chodzi o Alior Kantor Walutowy?

Na stronie kantoru sprawdziłem dwa wykresy prezentujące koszty kupna i sprzedaży walut. Zestawiłem dwie pary walut: popularne i łatwo dostępne: USD/PLN; oraz bardziej wyszukane, znacznie trudniej dostępne: ILS / PLN.

Wykresy, które zobaczysz poniżej, w tym przypadku potraktuj tylko jak formę wizualizacji, ale nie sugeruj się nimi - ze względu na różną skale, nierówności na wykresie nie będą oddawać rzeczywistych rozbieżności.

wymiana walut USD / PLN w Kantorze Alior Banku

Spread walutowy w przypadku wymiany USD / PLN w kantorze Alior Banku najczęściej wynosi, w przybliżeniu, około 3 grosze. Momentami, w przypadku największego wahania, to nawet 10 groszy, jednak ta sytuacja stanowi odstępstwo od reguły.

Równie istotną cechą kantoru walutowego - dla wielu osób najważniejszą, a jednocześnie tym, co właściwie leży u podstaw działania kantoru walutowego są kursy walut. Z innego artykułu na tej stronie, w którym mogliście przeczytać się gdzie najlepiej wymienić walutę, wynika że to właśnie kantory internetowe są najlepszym miejscem do wymiany walut. Duże znaczenie ma w tym przypadku niski spread walutowy, a więc różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży walut, co pośrednio przedstawia koszty związane z transakcją wymiany walut.  Jak wygląda spread gdy chodzi o Alior Kantor Walutowy? Na stronie kantoru sprawdziłem dwa wykresy prezentujące koszty kupna i sprzedaży walut. Zestawiłem dwie pary walut: popularne i łatwo dostępne: USD/PLN; oraz bardziej wyszukane, znacznie trudniej dostępne: ILS / PLN.  Wykresy, które zobaczysz poniżej, w tym przypadku potraktuj tylko jak formę wizualizacji, ale nie sugeruj się nimi - ze względu na różną skale, nierówności na wykresie nie będą oddawać rzeczywistych rozbieżności.

W przypadku mniej dostępnej waluty, takiej jak Nowy szekel izraelski, spread jest nieznacznie wyższy. Waha się od niespełna 2 groszy, do ponad 8 groszy, wahania są jednak częstsze niż w przypadku Dolara amerykańskiego.

Dostępność walut zaletą kantoru Alior Banku

Alior Kantor walutowy oferuje dostęp do szerokiej oferty walutowej. I tak oprócz PLN, zyskamy dostęp do:

 • 4 najpopularniejszych walut: EUR, USD, CHF, GBP,
 • odrobinę bardziej wyszukanej oferty, to np. CZK, DKK, HUF
 • kończąc na najmniej dostępnych walutach, takich jak: ZAR, THB, ILS, HKD.

Łącznie kantor daje dostęp aż do 23 różnych walut, co sprawia że w tym wymiarze oferta należy do najbardziej konkurencyjnych na rynku.

Duży plus za dostępność innowacyjnych rozwiązań

Nie od dziś wiadomo, ze Alior wspiera innowacyjne rozwiązania, dopasowane do nowej, cyfrowej rzeczywistości (to właśnie w portfolio banku znajdziemy jedyny taki rachunek - Konto Jakże Osobiste - pozwalające na samodzielny wybór bonusów z puli 11 dostępnych korzyści).

Dlatego też nie powinno dziwić, że w kantorze walutowym Alior Banku, który powstał już w 2012 roku, znajdziemy dzisiaj dużo rozwiązań, które zainteresują nie tylko entuzjastów nowych technologii. Warto zwrócić uwagę na:

 • mobilną autoryzacje push - bezpieczny i wygodny sposób autoryzacji zleceń, przez powiadomienia push wysyłane w aplikacji mobilnej
 • szybkie doładowanie rachunku - dodaj kartę do swojego konta w kantorze, żeby szybko zasilać swój rachunek
 • karta wielowalutowa z szeroką gamą płatności mobilnych: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPAY!
 • premia za aktywność (limitowana czasowo) - aktywni użytkownicy mogą zyskać premię pieniężną za aktywne korzystanie z usługi. Szczegóły oraz dostępność należy sprawdzić na stronie kantoru walutowego Alior Banku, ponieważ ta oferta jest limitowana czasowo.

Karta do konta

Alior Kantor Walutowy, pozwala na skorzystanie z karty wielowalutowej Mastercard. Jej wydanie jest bezpłatne, jak również nie zostaniemy obciążeni kosztami za obsługę tej karty. Szczegóły związane z "plastikiem" dołączonym do kantoru Alior Banku, znajdziesz w ramce u dołu.

Alior Kantor Walutowy - karta do rachunku
Karta wielowalutowa do kantoru walutowego Alior Banku. źródło: kantor.aliorbank.pl

Aplikacja mobilna "Kantor walutowy Alior Banku"

Alior kantor walutowy udostępnia dedykowaną aplikację mobilną dla wygodniejszego zarządzania kontem oraz do dokonywania internetowej wymiany walut. To właśnie szybka wymiana walut należy do najważniejszych funkcjonalności apki. Znajdziemy w niej jednak również sporo innych, przydatnych rozwiązań.

Szczególną uwagę warto zwrócić na:

 • możliwość utworzenia bezpłatnych kont walutowych
 • dostosowanie widoków w aplikacji do własnych preferencji
 • dodawanie stałych odbiorców
 • zlecenia walutowe i wymiana walut po ustalonych kursach
 • komunikaty i mobilna autoryzacja Push - bezpieczna metoda autoryzacji operacji wykonywanych w kantorze walutowym.

Już wkrótce, w ramach testów aplikacji mobilnych na stronie RankingKont.pl, przyjrzymy się bliżej możliwościom tej apki. Tymczasem spójrzmy na oceny klientów. Na dzień publikacji tego artykułu, oceny kształtują się następująco:

 • 3.7 / 5 przy 2,9 tys. ocen - Android (Google Play)
 • 4.6 / 5 przy 4,2 tys. ocen - iOS (App Store).

Ciekawe, że w przypadku tej apki znacznie częściej została ona oceniona przez użytkowników systemu iOS, co jest w pewnym sensie odwróceniem reguły na polskim rynku (częściej korzystamy z urządzeń z systemem Android). Również w wersji iOS aplikacja posiada bardzo wysoką ocenę (4.6/5), podczas gdy ocena wersji na Androida, chociaż jest dobra, ale na pewno mogła być wyższa (ocena wynosi niespełna 4 gwiazdki).

Czy Alior Bank oferuje dobrą jakość aplikacji mobilnej do kantoru walutowego? Na pewno w wersji Android należy nanieść jeszcze trochę usprawnień, natomiast wysokie oceny świadczą o dobrej jakości rozwiązania Alior Banku.

Konto walutowe / Kantor internetowy Alior Banku - opinia eksperta

Alior Kantor walutowy stanowi innowacyjne połączenie kantoru internetowego oraz konta walutowego. Oferta Alior Banku w tym aspekcie jest nie tylko innowacyjna, ale również w kompleksowy sposób odpowiada na zapotrzebowanie klientów.

Do plusów należy zaliczyć nie tylko niskie spready, co przekłada się na korzystne warunki wymiany walut, ale również inne koszty związane z korzystaniem z kantoru.

I tak, nic nie zapłacimy za otwarcie i prowadzenie konta (także kont w walutach), przelewy między rachunkami, krajowe przelewy oraz kartę wielowalutową do konta - wydanie i obsługę tej karty. Pierwsza wypłata w miesiącu z bankomatów w kraju i za granicą jest również darmowa (dotyczy prowizji banku).

Jednak w tym miejscu należy się również przez chwile zatrzymać przy największej wadzie konta walutowego Alior Banku. Jest to prowizja za drugą i kolejne transakcje w miesiącu, dokonywane kartą walutową do rachunku - bez znaczenia czy walutą jest polski złoty czy inne dewizy. Wartość prowizji wynosi 9 zł i ta opłata może okazać się uciążliwa w sytuacji gdy czeka nas dłuższy pobyt za granicą lub gdy regularnie dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku wypłat z bankomatów (pierwsza wypłata darmowa - kolejne 9 zł od każdej transakcji), jednak jest to pewnego rodzaju standard rynkowy dlatego nie uważam, że jest to bardzo istotny minus tej oferty. I są to właściwie nieliczne mankamenty bardzo dobrej oferty Alior Banku.

Po stronie zalet oferty Alior Bank, należy zapisać również mnogość funkcji dodatkowych wpływających bezpośrednio na komfort korzystania z usługi. Należy zwrócić uwagę na takie rozwiązania jak dedykowana aplikacja mobilna, wygodna i bezpieczna mobilna autoryzacja Push, szybkie doładowanie konta z wykorzystaniem karty, dodanej wcześniej do aplikacji czy możliwość korzystania z karty wielowalutowej, z dostępem do szerokiej gamy płatności mobilnych.

Ostatnie, ale nie najmniej istotne, to ile walut jest dostępnych w ofercie. Włączając polskiego złotego, ich aż 23, co stanowi jedną z najbardziej rozbudowanych ofert, aktualnie dostępnych na rynku.

Ofertę Alior Banku oceniam bardzo wysoko i to w wielu aspektach. Jeśli szukasz konta walutowego dla siebie lub chcesz przetestować możliwości, jakie daje kantor internetowy, wtedy zdecydowanie warto sprawdzić co do zaoferowania ma Alior.

Przeanalizowaliśmy też podobne oferty:

mBank konto walutowe - analiza oferty

eKonto walutowe w mBanku, to rachunek oferujący dostęp do 11 walut oraz darmowe wypłaty z bankomatów za granicą. Do plusów należy zaliczyć wysoką jakość bankowości elektronicznej, możliwość dokonywania darmowych przelewów między własnymi kontami walutowymi oraz dostęp do produktów powiązanych, jak lokata walutowa.
Dowiedz się więcej →
pushpin