ranking kont - logo serwisu

Pytanie

Od ilu lat można posiadać kartę płatniczą?

Kartę płatniczą możesz wyrobić po ukończeniu 13 roku życia. Wtedy posiadając zgodę opiekuna i swój dowód tożsamości (legitymacja szkolna, paszport lub dowód osobisty), możesz samodzielnie otworzyć konto z kartą. Konta dla osób, które nie ukończyły 13 lat mają ograniczone możliwości i często nie pozwalają na wyrobienie karty do rachunku.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy poniżej
ikona piłka

Szybka piłka - konkretne odpowiedzi na popularne pytania.

artykuł na temat karty płatniczej dla młodzieży - obrazek

Wśród najmłodszej grupy odbiorców usług bankowych, wiele osób zadaje sobie pytanie: od ilu lat można mieć kartę płatniczą? Odpowiedź jest prosta, jednak warto na to zagadnienie spojrzeć trochę szerzej. Zapoznaj się z paczką informacji, które dla Ciebie przygotowałem.

spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 25/05/2023
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Karta płatnicza dla młodzieży - od ilu lat?

Osoby, które ukończą 13 rok życia, nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W tym wieku można już samodzielnie otworzyć konto w banku. W tym celu potrzebne będą:

  • dokument potwierdzający tożsamość - może to być legitymacja szkolna, paszport lub dowód osobisty,
  • zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Młodzież w wieku 13 lat lub więcej, może mieć swoje własne konto w banku (co jest możliwe także w przypadku osób młodszych, jednak wtedy wiąże się to z wieloma ograniczeniami).

Swobodne korzystanie z karty płatniczej, wydanej do konta bankowego jest możliwe w przypadku, gdy posiadacz rachunku ukończył 13 rok życia.

Ile kosztuje karta dla osób od 13 roku życia?

Wiesz już, że konto bankowe z kartą płatniczą można otworzyć po ukończeniu określonego wieku. Na pewno zastanawiasz się, ile może kosztować takie konto. Cóż, w rzeczywistości to, ile trzeba będzie zapłacić za konto bankowe, jest uzależnione przede wszystkim od banku, w którym konto otwierasz.

Często spotykaną sytuacją jest tzw. "warunkowa opłata za kartę". To znaczy, że z karty można korzystać bez żadnych opłat, ale tylko w sytuacji, gdy spełnisz określony warunek aktywności. Może to być na przykład dokonanie transakcji na kwotę 200 zł w miesiącu lub wykonanie jednej płatności kartą płatniczą wydaną do rachunku.

Mam jednak dobrą wiadomość.

Niektóre banki oferują bezwarunkowo darmowe konta dla osób w wieku 13-18 lat. Korzystając z takiego rachunku, nie poniesiesz opłat za:

  • prowadzenie konta,
  • kartę płatniczą,
  • wypłaty z bankomatów w Polsce,
  • przelewy internetowe.

Wydanie karty płatniczej do rachunku najczęściej jest darmowe, a więc z konta możesz korzystać bez żadnych opłat.

Kiedy warto otworzyć Konto dla Młodzieży?

Zastanówmy się przez chwilę kiedy i czy w ogóle warto otwierać konto dla młodzieży?

Pierwszy i chyba najbardziej oczywisty argument na korzyść tego, żeby założyć konto w banku, to właśnie karta płatnicza. Osoby, które ukończyły 13 rok życia, mogą korzystać z karty do konta bankowego, co niesie ze sobą sporo korzyści, jak choćby zwiększone bezpieczeństwo, które zyskujemy wraz z kartą - nie trzeba przy sobie nosić gotówki, żeby dokonać płatności w sklepie.

Kolejna rzecz, to dostęp do usług powiązanych z rachunkiem, za które nic nie zapłacimy. Do najciekawszych należą:

  • aplikacja mobilna banku - apka Twojego banku daje sporo ciekawych możliwości, to na przykład możliwość dokonywania zbliżeniowych płatności telefonem czy sprawdzenie stanu konta na rachunku bankowym przy użyciu smartfona.
  • Efektywne oszczędzanie z usługami takimi jak cele oszczędnościowe czy automatyczne, systematyczne oszczędzanie. W aplikacji mobilnej możesz ustawić cel oszczędnościowy (określisz, że np. chcesz zebrać 1000 zł na wakacje), a następnie podjąć kroki zmierzające do realizacji tego celu w określonym terminie. Innym ciekawym rozwiązaniem są systemy automatycznego oszczędzania. Przykładowo ustawiasz, że chcesz, aby każda transakcja kartą transakcja była zaokrąglona do pełnej złotówki. Wtedy system automatycznie zaokrągli kwotę transakcji, a pewna jej część (np. przy transakcji na kwotę 15,13 zł, będzie to 87 groszy), automatycznie trafi na oprocentowany rachunek oszczędnościowy.
  • Rozwiązania nowoczesnej bankowości - jak płatności bez karty, z wykorzystaniem kodu BLIK lub przelewy na numer telefonu.

Dzisiaj wiele banków udostępnia innowacyjną usługę dokonywania natychmiastowych przelewów na numer telefonu bez opłat.

Trudno również nie zgodzić się z tym, że posiadanie konta bankowego jeszcze przed osiemnastką, zwyczajnie pozwala zbudować zdrowe nawyki związane z zarządzaniem własnymi finansami. Już od najmłodszych lat warto się zainteresować takimi tematami jak ustalanie miesięcznych budżetów czy regularne odkładanie niewielkich kwot pieniędzy. Konto bankowe z kartą płatniczą dla osób młodych takie nawyki pozwala skutecznie tworzyć i rozwijać.

Dziecko poniżej 13 roku życia - czy może mieć własną kartę?

Jak sytuacja wygląda w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13 roku życia? Najmłodsi nadal mogą korzystać z konta bankowego - takie konto będzie powiązane z rachunkiem rodzica lub opiekuna prawnego. Dziecko, które nie ukończyło 13 lat nie może zawierać w swoim imieniu umów i nie może samodzielnie otworzyć sobie rachunku. O konto dla dziecka musi zawnioskować opiekun.

Możliwości kont dla dzieci również będą ograniczone. Jak chodzi o kartę płatniczą, to często nie ma możliwości wydania takiej karty do rachunku dla dziecka. Od tej reguły występują jednak nieliczne wyjątki. To na przykład Konto Przekorzystne Kids z kartą do PeoPay KIDS. Karty dla dzieci często posiadają jednak liczne ograniczenia, jak np. brak możliwości dokonywania płatności internetowych.

W przypadku rozwiązania od Banku Pekao, karta posiada niższe limity płatności - maksymalnie to 500 zł dziennie, podczas gdy domyślny limit wynosi 20 zł w ciągu dnia. Domyślnie karta płatnicza ma również wyłączoną możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych i wypłat z bankomatów. Funkcjami można zarządzać w Panelu Rodzica - to rodzic decyduje o zablokowaniu i odblokowaniu płatności i wypłat z bankomatów.

Podsumowanie

Karta płatnicza do rachunku, jest dostępna dla młodzieży od 13 roku życia. Osoby, które ukończyły 13 lat, mogą mieć konto w banku, które mogą też samodzielnie otworzyć (wymagana jest zgoda opiekuna i dokument tożsamości).

Decydując się na wybór karty płatniczej, warto przede wszystkim zapoznać się z opłatami, jakie z korzystaniem z tej karty się wiążą. Niektóre banki oferują bezwarunkowo darmową kartę do konta dla osób w wieku 13-18 lat, dzięki czemu można uniknąć wszystkich kosztów, bez konieczności spełniania żadnych warunków aktywności.

Dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą samodzielnie korzystać z konta w banku. Rachunek dla nich, może otworzyć rodzic. Takie konto posiada ograniczone funkcjonalności, a karta płatnicza nie zawsze jest dostępna. Jeśli jednak w ofercie znajduje się już karta, to w przypadku najmłodszej grupy odbiorców, którzy nie ukończyli jeszcze 13 lat, zwykle posiada mocno ograniczone funkcjonalności.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
czym jest limit kredytowy - obrazek artykułu

Czy limit kredytowy się opłaca i co warto o nim wiedzieć?

PRZECZYTAJ → 
wkładanie karty do bankomatu - obrazek

Jak włożyć kartę do bankomatu? Oto, co należy wiedzieć!

PRZECZYTAJ → 
karta debetowa - co to jest?

Karta debetowa – czym jest? Najważniejsze informacje

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle