Dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bankowością online, oprócz kwestii tego jak zrobić przelew przez Internet, ważny jest także problem własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa osoby, do której przelewane są pieniądze. Co w takim razie jest potrzebne do realizacji przelewu internetowego? Na jakie sytuacje zwracać szczególną uwagę, gdy chce się zachować bezpieczeństwo podczas realizacji przelewów? Jakie możliwości otwiera przed ludźmi bankowość internetowa?
Sekcje artykułu
Jakie dane są potrzebne do zrobienia przelewu internetowego, a jakie nie? » Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu przelewu internetowego? » Jakie są zalety przelewów internetowych? » Przelew mobilny – czy jest potrzebna znajomość numeru konta? » Inne rodzaje szybkich przelewów » Kiedy lepiej odpuścić wykonanie przelewu (bezpieczeństwo) » Kiedy nie podawać numeru swojego konta, a kiedy jest to bezpieczne?
Jakie dane są potrzebne do zrobienia przelewu internetowego, a jakie nie?
Jak wypełnić przelew internetowy? Zabierając się za wykonanie po raz pierwszy przelewu internetowego z pewnością zastanawiasz się, jakie dane będą Ci do tego potrzebne. Czy całość przebiega w podobny sposób, co przelewy tradycyjne wykonywane w placówkach banku, czy jednak czymś się od siebie różnią?
Do wykonania przelewu przez Internet potrzebnych jest kilka danych. Są to takie informacje, jak imię i nazwisko odbiorcy oraz numer jego rachunku, który składa się z 26 cyfr. Dodatkowo potrzebna będzie również kwota przelewu, która zawsze musi być podana, oraz tytuł przelewu. Wszystkie te informacje są wymagane, aby przelew internetowy mógł zostać wykonany i doszedł do odbiorcy.
Powyżej są pokazane screeny z aplikacji mobilnych, prezentujące przelew online. Pierwszy obrazek prezentuje Konto 360 Millennium, drugi to konto firmowe iKonto Biznes w Alior Banku.
Ważne jest to, że do wykonania przelewu nie są potrzebne dane adresowe odbiorcy. Jeżeli nie znasz czyjegoś miejsca zamieszkania, nadal możesz wysłać tej osobie pieniądze za pomocą przelewu internetowego. Oczywiście jak najbardziej możesz podać te dane, jeżeli chcesz, jednak to tylko wydłuży czas wykonywania przelewu.
Oprócz tego, nie musisz także wprowadzać daty przelewu, ponieważ przelew będzie realizowany w najszybszym możliwym terminie, z pierwszą sesją elixir, która wystąpi po dokonaniu zlecenia. Jedynym wyjątkiem są przelewy, które chcesz wysłać z datą przyszłą. Takie, które powinny pójść konkretnego, ustalonego przez ciebie dnia.
Przy standardowych przelewach internetowych nie musisz martwić się również o walutę, ponieważ ta docelowo ustawiona jest na PLN. Oczywiście, jeżeli zależy Ci na wykonaniu przelewu w innej walucie, zawsze możesz to określić podczas wypełniania formularzu przelewu.
Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu przelewu internetowego?
Przy wykonywaniu przelewu internetowego warto zwrócić uwagę na stronę banku. Strony banków są bardzo dobrze chronione, jednak nie oznacza to, że nie są podatne na różnego rodzaju wirusy. Za każdym razem, gdy dokonuje się przelewu, warto sprawdzić, czy strona banku, z którego chcesz wykonać przelew jest bezpieczne. Sprawdź, czy włączone są certyfikaty bezpieczeństwa (można to zrobić klikając na kłódkę znajdującą się obok adresu strony, w pasku, w którym się go wpisuje). Każde odstępstwo od normy należy traktować jako ostrzeżenie i absolutnie nie należy logować się na konto i nie wykonywać żadnych przelewów. Niektóre strony mogą być łudząco podobne do strony banków, ale pewne detale demaskują oszustwo, które naraża Cię na stratę pieniędzy.
Jakie są zalety przelewów internetowych?
Wykonywanie przelewów internetowych posiada wiele zalet. Przede wszystkim takie przelewy są w większości darmowe, a transakcje autoryzujemy z wykorzystaniem kodu PIN lub innej metody np. Touch lub Face ID.
Czasami trzeba zapłacić drobne kwoty za uwierzytelnienie transakcji przez telefon, jeśli wybierze się taką opcję. SMS-y z kodami mogą kosztować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt groszy. Jednak warto wspomnieć, że za pojedynczy przelew w oddziale banku można zapłacić nawet kilka złotych, zatem wielokrotność kosztu SMS-a autoryzacyjnego.
Kolejną zaletą przelewów online, jest szybkość ich wykonywania. W zaledwie kilka minut można przelać odbiorcy odpowiednią kwotę i nie trzeba przy tym wychodzić z domu. Jeśli odbiorca ma konto w tym samym banku, to pieniądze trafią do niego w zaledwie parę chwil. Jeśli ma konto w innym banku, pieniądze dostanie przy najbliższej sesji elixir.
Przelew mobilny – czy jest potrzebna znajomość numeru konta?
Obecnie wiele banków oferuje swoim klientom również przelewy mobilne za pomocą systemu płatności BLIK. Na czym one polegają? Za ich pomocą można w łatwy sposób przesłać osobie pieniądze na telefon. Przy takich przelewach niepotrzebna jest nawet znajomość numeru konta odbiorcy, trzeba natomiast znać jego numer telefonu. Warto podkreślić, że numer odbiorcy powinien być zarejestrowany w systemie BLIK, aby dało się taki przelew wykonać. Dzięki temu przelew będzie możliwy, ponieważ system BLIK będzie w stanie automatycznie zmienić numer telefonu na przypisany do niego numer rachunku. Jeżeli numeru nie ma w systemie BLIK, wtedy dostaniesz od banku wiadomość, że wykonanie przelewu jest niemożliwe.
Jakie banki oferują mobilne przelewy?
Wszystkie banki posiadają bankowość mobilną, jednak tylko niektóre z nich oferują swoim klientom możliwość wykonywania przelewów przez telefon. Do tych wyjątków należą: mBank, Santander, ING Bank Śląski, Bank Millenium, PKO Bank Polski, Getin Bank czy też Alior Bank oraz wiele innych. Topowe banki mają w swojej ofercie tego typu usługę, dzięki czemu wiele osób jest w stanie skorzystać z przelewów realizowanych przez telefon i na numer telefonu.
Banki z BLIKIEM
Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Getin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Noble Bank, Grupa BPS
Inne rodzaje szybkich przelewów
Jest kilka rodzajów szybkich przelewów. Jednym z nich jest wspomniany wyżej BLIK na numer telefonu, który najczęściej jest przelewem darmowym. Darmowe są także zwykłe przelewy internetowe na konto bankowe odbiorcy. Warto wspomnieć o tym, że przelewy pomiędzy kontami w tym samym banku przychodzą natychmiast i nie trzeba za to dodatkowo płacić. Ponadto, istnieją także przelewy Blue Cash oraz Express Elixir. W większości banków trzeba za nie zapłacić od 5 do 10 złotych, jednak zdarzają się też banki takie, jak Santander, gdzie tego typu błyskawiczne przelewy są całkowicie darmowe. Zarówno przelewy BlueCash, jak i Express Elixir to rozwiązania szybkie, pozwalające przesłać pieniądze na konto w innym banku nawet w ciągu kilku minut.
Kiedy lepiej odpuścić wykonanie przelewu (bezpieczeństwo)
Przeważnie wykonywanie przelewu internetowego jest całkowicie bezpieczną procedurą. Jak zawsze jednak zdarzają się również wyjątki. Najważniejszym z nich jest niewykonywanie przelewów wtedy, gdy korzysta się z publicznego wifi. W takich przypadkach nie ma się niestety pewności, czy z danego wifi nie korzystają jednocześnie osoby podejrzane, które mogą przejąć od ciebie wszystkie potrzebne informacje, za pomocą których dostaną dostęp do twojego konta.
Warto także powstrzymać się od wykonywania przelewu wtedy, gdy musimy skorzystać do tego działania z cudzego sprzętu. Niestety, obecne komputery są na tyle inteligentnymi urządzeniami, że są w stanie zapamiętać wszelkiego rodzaju ustawienia – od numeru login, aż po hasło ustawione aby chronić konto.
Kiedy nie podawać numeru swojego konta, a kiedy jest to bezpieczne?
Przeważnie podawanie swojego numeru konta nie jest czynnością niebezpieczną, ponieważ nie daje wystarczającej ilości informacji, aby mogło zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Warto zawsze być czujnym.
Zdecydowanie nie warto podawać swojego numeru konta wtedy, gdy osoba oprócz niego chce wyciągnąć od Ciebie jeszcze dodatkowe informacje, które nie są potrzebne do wykonania przelewu. Jeśli ktoś poprosi Cię o adres zamieszkania, jeszcze nie jest tak źle - wiele osób jest przekonanych, że są to niezbędne dane do wykonania przelewu. Jeśli jednak ktoś poprosi Cię o adres mailowy czy też numer telefonu, wtedy w głowie powinna zapalić Ci się ostrzegawcza lampka. Nic, co wykracza ponad Twoje imię i nazwisko, i numer konta bankowego oraz kwotę przelewu nie powinno interesować odbiorcy, ani Ciebie gdy wysyłasz przelew. Dawanie większej ilości informacji jest niebezpieczne i może ułatwić oszustom włamanie się na Twoje konto.
Nie podawaj więc numeru konta także wtedy, gdy widzisz informację, że wygrałeś coś tylko dlatego, że jesteś np. 1 000 000 gościem na stronie. Ponadto, nie podawaj numeru konta, w sytuacjach gdy jesteś zmuszony zalogować się z podejrzanej strony, która została ci przesłana za pomocą maila bądź SMSa. Nie należy również podawać numeru konta podczas robienia zakupów w Internecie, który przy płatności przekieruje cię na stronę bez ważnego certyfikatu SSL (tam, gdzie nie ma kłódki przy adresie strony).
Podawanie konta jest bezpieczne wtedy, gdy wiesz komu je podajesz. Gdy znasz osobę lub gdy jest to Twój pracodawca, z którym masz podpisaną umowę. I chociaż wykonywanie przelewów przez Internet i podawanie samego numeru konta jest bezpieczne, to zawsze warto zachowywać czujność. W końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.