ranking kont - logo serwisu

Jak włożyć kartę do bankomatu? Oto, co należy wiedzieć!

ikona kalendarza
09/09/2022
Badanie nawyków dotyczących płatności i korzystania z pieniędzy, przeprowadzone przez Związek Banków Polskich wykazało, że nadal chętnie korzystamy z bankomatów1. Aż 21% Polaków deklaruje regularne wypłacanie gotówki na bieżące potrzeby. Warto wiedzieć, jak robić to bezpiecznie – przeczytaj, jak włożyć kartę do bankomatu.
wkładanie karty do bankomatu - obrazek

Jak korzystać z bankomatu?

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu jest proste. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą Ci bez strachu korzystać z takich urządzeń. Przyjrzyjmy się procedurze wypłacania gotówki.

Jak się wkłada kartę do bankomatu?

Każdy bankomat ma zlokalizowany na przedniej ścianie czytnik, który służy do wsunięcia karty płatniczej. Dla zapewnienia lepszej widoczności może on być też podświetlony. Kartę zawsze wsuwaj awersem do góry – tak, aby elektroniczny chip był skierowany w stronę bankomatu.

karta widziana od góry - obrazek
Chip powinien być skierowany w stronę bankomatu. Obrazek poglądowy.

Takie ułożenie nie jest przypadkowe, ponieważ trzycyfrowy kod CVC karty znajduje się wtedy na jej niewidocznej stronie. Nawet gdyby Twoje działania były monitorowane przez kamerę, przestępca i tak nie podejrzy numeru zabezpieczającego.

Niektóre banki oraz instytucje finansowe poszły o krok dalej, i nie tylko trzycyfrowy kod CVC, ale również caly numer karty znajduje się na jej odwrocie. To dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Takie rozwiązanie oferuje np. w bank Citi Handlowy (karta Citi Simplicity) oraz fintech Curve.

Wybór języka i usługi

Poszczególne opcje w bankomacie możesz wybierać najczęściej na dwa sposoby. Jednym z nich są przyciski umieszczone po bokach ekranu, które korespondują ze znajdującymi się tuż obok nich hasłami. Nowsze urządzenia są również wyposażone w ekran dotykowy, co pozwala dokonywać wyboru bezpośrednio na ekranie urządzenia.

ikona rankingu

Wybierz konto z bezpłatnymi bankomatami

Korzystaj z konta z darmowymi bankomatami i odbierz premię na start!

ZOBACZ: Ranking Kont Osobistych »
Premie do 350 zł
AUTOPROMOCJA
ranking kont bankowych na rankingkont.pl - favicon

Wiele bankomatów umożliwia wybór języka. Oprócz polskiego zwykle będzie to angielski, niemiecki, francuski, a od niedawna również ukraiński.

Jeśli urządzenie pozwala tylko na wypłacanie gotówki w sposób standardowy (bez BLIK-a), kolejnym krokiem jest podanie 4-cyfrowego numeru PIN identyfikującego klienta.

W bankomatach, które obsługują także wpłatę pieniędzy (są to tzw. recyclery, czyli urządzenia umożliwiające zarówno wpłatę jak i wypłatę gotówki), może to wyglądać to nieco inaczej – w pierwszej kolejności wybierasz tryb, z którego będziesz korzystał (wpłata lub wypłata gotówki), a dopiero potem podajesz PIN i zatwierdzasz go.

Wybór opcji

Kolejnym krokiem jest wybór opcji spośród dostępnych.

ikona ramki

Dostępne warianty

Jeśli zdecydujesz się na wpłatę gotówki, do dyspozycji masz:

 • wypłatę środków na konto,
 • zmianę PIN-u do karty,
 • wypłatę BLIK-iem,
 • doładowanie telefonu,
 • sprawdzenie salda.

Lista dostępnych możliwości może się nieco różnić w zależności od urządzenia, z którego korzystasz. Przykładowo, w pierwszym kwartale 2020 roku korzystając z kodu BLIK, pieniądze można było wypłacić z 20 000 bankomatów, co stanowi ponad 95% urządzeń dostępnych na rynku.

Jeśli wybierzesz wypłatę gotówki, możesz ręcznie wprowadzić żądaną kwotę lub kliknąć jedną z widocznych na wyświetlaczu.

Pamiętaj, że w bankomacie nie zawsze dostaniesz dowolną kwotę, ponieważ każda maszyna dysponuje własnym zasobem gotówki. Jeśli jej zabraknie, urządzenie nie będzie w stanie zrealizować zlecenia i wyświetli komunikat określający maksymalną ilość pieniędzy, jaką jest w stanie wypłacić. Możesz też skorzystać z opcji „szybkiej wypłaty” niewielkiej kwoty (najczęściej 50 zł).

Po zakończeniu transakcji możesz otrzymać jej papierowe potwierdzenie. Jeśli się na to zdecydujesz, nigdy nie zostawiaj go przy bankomacie – zawiera ono szczegółowe dane identyfikacyjne Twojej karty, a niekiedy także saldo. Upewnij się, że po wypłaceniu gotówki odebrałeś z urządzenia kartę do bankomatu.

Wypłata gotówki bez karty

Jeśli nie chcesz zastanawiać się, jak wkładać kartę do bankomatu i pamiętać o jej zabraniu, możesz wybrać opcję wypłaty gotówki bez karty, korzystając z BLIK-a. Bankomaty, które oferują takie rozwiązanie są oznaczone logo BLIK. Jak to działa?

 • Pierwszym krokiem jest wybór wypłaty gotówki z wykorzystaniem systemu BLIK. Następnie podaj swój numer PIN i wybierz kwotę, którą chcesz podjąć z bankomatu.

 • Kolejny etap wymaga skorzystania ze smartfona. Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej swojego banku wybierz opcję „płatności zbliżeniowe BLIK” lub po prostu „BLIK”, a następnie wygeneruj 6-cyfrowy kod. Wpisz go na ekranie bankomatu, korzystając z klawiatury numerycznej.

zrzut ekranu z aplikacji PeoPay, prezentujący możliwość wygenerowania kodu BLIK bez konieczności logowania się do aplikacji mobilnej
W aplikacji PeoPay, kod BLIK możesz wygenerować przed zalogowaniem się do aplikacji mobilnej.
 • Ostatni krok to akceptacja transakcji w telefonie kodem PIN. Pozostaje już tylko odebrać gotówkę i ewentualne potwierdzenie.

Płatność za pomocą urządzenia z wirtualnym portfelem

Jeszcze inną możliwością wypłacania pieniędzy bez karty jest skorzystanie z urządzenia, które ma wbudowany moduł NFC i obsługuje jeden z systemów:

 • Google Pay;
 • Garmin Pay;
 • Apple Pay;
 • Fitbit Pay.

Nie każdy bankomat będzie obsługiwał transakcje zbliżeniowe. Ta możliwość jest wciąż znacznie mniej dostępna niż przykładowo wypłaty BLIK. Przed dokonaniem wypłaty zbliżeniowej musisz dodać dane swojej karty do wirtualnego portfela.

Przetestuj różne sposoby wypłaty gotówki z bankomatu i sprawdź, który z nich najbardziej Ci odpowiada.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
konto bez karty: obrazek

Konto bankowe bez karty: gdzie i jak najlepiej je otworzyć?

PRZECZYTAJ → 
jak szybko założyć konto w banku?

Ile trwa założenie konta w banku? Jak długo trzeba czekać na aktywację?

PRZECZYTAJ → 
kredyt odnawialny - obrazek artykułu

Co to jest kredyt odnawialny i jak działa?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka