Dlaczego firmę trzeba zarejestrować?
Rejestracja firmy to procedura, która pozwala na zalegalizowanie działalności gospodarczej.
Dzięki temu możesz bez obaw rozwijać swój biznes i optymalizować jego opodatkowanie poprzez obniżanie przychodów o koszty jego uzyskania. Masz też dostęp do publicznej opieki zdrowotnej i gromadzisz środki na przyszłą emeryturę, zupełnie jak pracownicy etatowi.
Obowiązujące przepisy pozwalają wprawdzie na prowadzenia działalności nierejestrowanej, ale jest ona związana z miesięcznym limitem przychodu. Jeśli będziesz chciał rozszerzyć zakres działania, najprawdopodobniej działalność nierejestrowana ci nie wystarczy.
Kodeks wykroczeń przewiduje karę ograniczenia wolności albo grzywny dla osoby, która prowadzi działalność gospodarczą bez rejestracji.
Czas potrzebny na założenie firmy
Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najmniej sformalizowana postać prowadzenia biznesu, a jej założenie jest szybkie.
JDG można założyć:
- Online – korzystając z kreatora wniosków dostępnego na stronie rządowej. Cały proces przypomina nieco robienie zakupów w internecie, kolejne okna uwzględniają poszczególne wybory przedsiębiorcy, np. w zakresie kodów PKD czy formy opodatkowania.
- W urzędzie – wniosek o zarejestrowanie działalności można złożyć osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika na formularzu CEIDG-1 w dowolnym urzędzie miasta lub gminy.
- Za pośrednictwem banku – niektóre banki oferują wsparcie przy zakładaniu własnej firmy. Usługa często idzie w parze z dostępem do księgowych lub kontem firmowym.
Jako przedsiębiorca prowadzący JDG sam wybierasz dzień, w którym twoją działalność uważa się za rozpoczętą. Nie może być ona wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Najszybszy sposób to złożenie wniosku online, ale procedura wymaga podstawowej znajomości przepisów regulujących działalność. Upewnij się, że wiesz, czym różnią się od siebie poszczególne wybory, których dokonujesz.
W przypadku osobowych spółek prawa handlowego (np. spółka jawna, partnerska) rejestracja podmiotu wymaga wpisu jednostki organizacyjnej do KRS, na który w dużych miastach trzeba czekać nawet kilka tygodni. Wyjątkiem są spółki, które możesz założyć przez system S-24 (np. jawna i komandytowa). Procedura rejestracyjna jest realizowana w całości online i przebiega znacznie szybciej.
Spółki kapitałowe działają jeszcze inaczej. Mogą one funkcjonować już od dnia podpisania umowy lub statutu jako spółki w organizacji. Osobowość prawną zyskują jednak dopiero z chwilą wpisu do KRS.
Jak wygląda zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej online?
Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej z wykorzystaniem kreatora online jest bardzo proste. Polega na podaniu podstawowych informacji dotyczących firmy, które po kolei będą wymagane na formularzu. Jego wypełnienie i wysłanie jest równoznaczne ze złożeniem druku CEIDG-1.
W Polsce od kilku lat obowiązuje zasada „jednego okienka”. Generator wniosków automatycznie utworzy za ciebie wnioski do:
- GUS-u – w celu nadania firmie numeru REGON;
- urzędu skarbowego – w celu wygenerowania numeru NIP;
- ZUS-u lub KRUS-u – aby zgłosić przedsiębiorcę jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Sprawdź, czy działalność, którą chcesz prowadzić, podlega opodatkowaniu VAT. Jeśli tak jest, konieczne będzie uzyskanie wpisu do rejestru podatników VAT przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Do tego czasu nie ma możliwości zarobkowania.
Elektroniczny generator dostępny na oficjalnej stronie rządu możesz wykorzystać także do zmiany danych dotyczących firmy (np. siedziby) lub zgłoszenia zawieszenia działalności.
Jak przyspieszyć zakładanie firmy?
Jeśli chcesz przyspieszyć zakładanie JDG, możesz zastanowić się przed rozpoczęciem wypełniania wniosku, które opcje cię dotyczą i jak wyobrażasz sobie własny biznes.
Dzięki temu nie będziesz marnował czasu na poszukiwanie np. kodów PKD. Upewnij się, że możesz korzystać z profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego, które wykorzystasz do zatwierdzenia wniosku.
W przypadku spółek prawa handlowego możesz wybierać te formy działalności gospodarczej, które zarejestrujesz przez S-24. Warto też z wyprzedzeniem dowiedzieć się, jakie formularze będą ci potrzebne. Od 2021 r. ich składanie jest możliwe wyłącznie w formie elektronicznej poprzez system PRS.
Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania
- Wyjątek stanowi działalność, która spełnia szczegółowe wymagania dochodowe. Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://rankingkont.pl/dzialalnosc-nierejestrowa/