RankingKont - logo serwisu
ikona kalendarza
27/06/2023

Działalność nierejestrowana, czyli jak prowadzić firmę bez rejestracji

Praca na własny rachunek zwykle kojarzy się z obowiązkiem zarejestrowania działalności gospodarczej. Obowiązujące przepisy przewidują jednak alternatywne rozwiązanie w postaci działalności nierejestrowanej. Oto krótki poradnik prowadzenia biznesu bez rejestracji dla wszystkich osób, które rozważają założenie własnej firmy, ale nie są jeszcze pewne, czy nadszedł na to właściwy moment.
ikona - strzałka w doł
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
kategorie miniaturka
baner prezentujący zimową ofertę Millennium Banku z możliwością zyskania 500 zł w promocji - wersja na urządzeniea stacjonarne
baner prezentujący zimową ofertę Millennium Banku z możliwością zyskania 500 zł w promocji - wersja mobilna
obraz przedstawia zabieganego przedsiębiorce, który prowadzi działalność nierejestrową
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Prowadzenie działalności nierejestrowanej to rozwiązanie skierowane do osób, które chcą zacząć pracować na własny rachunek, ale nie są jeszcze pewne, czy ich pomysł na biznes spotka się z zainteresowaniem potencjalnych klientów.
 • Decydując się na działalność nierejestrowaną, korzystasz z szeregu ułatwień, w tym braku oskładkowania ZUS oraz uproszczonej ewidencji sprzedaży.
 • Działalność bez rejestracji wiąże się z ograniczeniami w zakresie maksymalnej kwoty przychodu oraz zakazu wcześniejszego prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie są warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia szeregu formalności, w tym przede wszystkim zarejestrowania firmy, opłacania składek do ZUS-u, a także wystawiania faktur lub rachunków.

Działalność nierejestrowana to swojego rodzaju etap przejściowy, który pozwala na prowadzenie działalności biznesowej bez uzyskiwania wpisu w CEIDG oraz rejestracji w ZUS jako płatnik składek. Rozwiązanie przewidziane dla osób, które chcą zacząć pracować na własny rachunek, ale nie są pewne, czy ich pomysł na zarabianie pieniędzy okaże się skuteczny.

ikona - strzałka

Podstawowe zasady prowadzenia działalności nierejestrowanej zostały uregulowane w Ustawie prawo przedsiębiorców[1]. Zgodnie z tym przepisem nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną:

 • której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia;
 • która w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Te warunki muszą być spełnione łącznie. Jeżeli więc w ciągu ostatnich 5 lat prowadziłeś jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) chociażby przez jeden dzień, nie będziesz mógł korzystać z działalności nierejestrowanej. Wyjątkiem jest jedynie zawieszenie działalności, które zostało zrównane z jej niewykonywaniem.

przykład ikona
Przykład

Pan Marcin prowadzi działalność nierejestrowaną w zakresie tworzenia grafiki komputerowej i co miesiąc sprzedaje z tego tytułu usługi za kwotę 1000 zł brutto. Roczny dochód do wykazania w PIT-36 wyniesie więc 12 000 zł brutto.

Warto zapamiętać, że rząd podjął decyzję o podniesieniu płacy minimalnej aż dwukrotnie w 2023 r. Co za tym idzie, maksymalny przychód z działalności nierejestrowej wyniesie odpowiednio 1745 zł miesięcznie do dnia 30 czerwca oraz 1800 zł do 31 grudnia (stan na czerwiec 2023 r.).

ważne - ikona

To ważne

Z dniem 1 lipca 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja art. 5 prawa przedsiębiorców. Ustawodawca zdecydował o podniesieniu progu maksymalnego przychodu z tytułu działalności nierejestrowanej do 75% (z 50%). To znaczy, że Pan Marcin, prowadzący nierejestrową działalność w zakresie tworzenia grafiki komputerowej, co miesiąc będzie mógł uzyskać przychód wysokości do 2700 zł brutto.

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną są zwolnione z obowiązku wystawiania faktur. Muszą ją jednak wystawić, jeżeli klient zażąda tego w terminie 3 miesięcy od dnia dostarczenia towaru lub usługi. Co do zasady wystarczy więc, że wystawią nabywcy rachunek.

Działalność nierejestrowana a podatki i ZUS

Obrót z działalności nierejestrowanej dokumentujesz w uproszczonej ewidencji sprzedaży. To dokument, który musi zawierać następujące informacje:

 • liczbę porządkową;
 • kwotę sprzedaży;
 • datę sprzedaży;
 • kwotę sprzedaży narastająco od początku roku.
przykład ikona
Przykład

Pani Monika sprzedała w styczniu rękodzieło za kwotę 300 zł brutto. Jako kwotę sprzedaży oraz kwotę narastającą należy więc wpisać w ewidencji wartość 300 zł. W lutym udało się jej sprzedać wytwory za kwotę 800 zł brutto. Wartością sprzedaży w lutym będzie więc 800 zł, ale wartością narastającą już 1 100 zł (800 zł + 300 zł).

Przychód z działalności nierejestrowanej należy wykazać w rocznym zeznaniu PIT-36 po odliczeniu kosztów jego uzyskania (np. zakupu materiałów, elementów wyposażenia biura).

Na formularz znajdziesz rubrykę przewidzianą specjalnie w tym celu – „Działalność nierejestrowana” oraz przypisane do niej pola: dochód, przychód i koszty. Aby obliczyć przychód, dodaj wszystkie kwoty, które klienci zapłacili za otrzymane towary lub usługi.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie wiąże się z obowiązkiem odprowadzania składek do ZUS-u. Nie musisz też składać żadnych deklaracji w tym zakresie.

Kiedy trzeba zarejestrować działalność?

Jeżeli w którymkolwiek miesiącu wartość przychodu przekroczy ustawowy próg maksymalny, masz obowiązek zarejestrować się w CEIDG.

Termin na złożenie wniosku wynosi 7 dni od momentu przekroczenia limitu (nie od końca miesiąca). Wniosek o wpis JDG możesz złożyć przez internet, korzystając z kreatora online. Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzenie działalności gospodarczej, mogą skorzystać z systemu ulg i zwolnień w zakresie ZUS-u, więc koszty związane z działalnością nie wzrosną od razu.

Po złożeniu wniosku online automatycznie otrzymasz numery NIP i REGON. Zostaniesz zgłoszony do ZUS-u, więc nie musisz robić tego samodzielnie.

Zalety i wady działalności nierejestrowanej

korzysci - ikona

Podstawową zaletą działalności nierejestrowanej jest maksymalne uproszczenie rozliczeń z fiskusem. Decydując się na taką formę zarobkowania, nie musisz prowadzić księgowości, a jedynie ewidencję sprzedaży. Nie płacisz też obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne i jednocześnie nie wyczerpujesz okresów ulgowych z tego tytułu.

Przedsiębiorca nierejestrowany nie ma obowiązku uzyskiwania wpisu do CEIDG, nie otrzymuje numerów NIP i REGON. Nie będzie musiał występować o wpis do rejestru podatników VAT. Co do zasady nie ma obowiązku wystawiania faktur, chyba że klient tego zażąda.

wady - ikona

Zasadniczą wadą omawianego rozwiązania jest limit wynagrodzenia z tytułu działalności nierejestrowanej. To dobry pomysł, jeżeli chcesz „wyczuć rynek”, ale trudno będzie ci utrzymać się, wyłącznie prowadząc biznes w tak ograniczonym zakresie. Warto jednak rozważyć połączenie działalności nierejestrowanej z etatem albo umową cywilnoprawną, które zapewnią ci dodatkowe źródło przychodu.

Pamiętaj też, że przedsiębiorca nierejestrowany nadal musi realizować swoje szczególne obowiązki w relacji z konsumentami[2]. Upewnij się, że znasz podstawowe założenia ustawodawcy w tym zakresie, aby nie zetknąć się na początku swoje przygody z biznesem z Rzecznikiem Praw Konsumenta. Jeżeli szukasz dodatkowych materiałów związanych z działalnością nierejestrowaną, polecamy poradnik na stronie rządu Rzeczypospolitej, w którym kompleksowo omówiono prowadzenie działalności bez rejestracji.

FAQ - najważniejsze pytania nt. działalności nierejestrowej

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na popularne pytania dotyczące działalności nierejestrowanej.

Jako działalności nierejestrowanej nie można wykonywać biznesu, który został poddany reglamentacji państwowej w jakiejkolwiek formie. Nie ma znaczenia, czy wymagana jest koncesja, licencja, pozwolenie, czy tylko wpis do rejestru działalności regulowanej.

Pełnoletniość nie stanowi kryterium dopuszczalności wykonywania działalności nierejestrowanej. Pamiętaj jednak o ogólnych ograniczeniach w tym zakresie wynikających z prawa cywilnego. Zawarcie umowy w innych kwestiach niż bieżące sprawy życia codziennego będzie wymagało wyrażenia zgody przez przedstawiciela ustawowego (rodzica lub opiekuna).

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

 1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000646/U/D20180646Lj.pdf [dostęp: 27.06.2023 r.]
 2. Warto zapoznać się z treścią dyrektywy cyfrowej, dyrektywy towarowej oraz dyrektywy Omnibus, które w istotnym stopniu modyfikują dotychczasowy reżim ochrony konsumenta.
Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
zakładanie firmy online - artykuł

Założenie firmy przez internet - ABC zakładania działalności gospodarczej online

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia kobietę-przedsiębiorcę, co symbolizuje użytkownika rachunku dla stowarzyszenia

Jak wybrać darmowe konto bankowe dla stowarzyszenia?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia budynek, co symoblizuje urząd pracy opisywany w tym artykule

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram