ranking kont - logo serwisu

Zakładanie firmy w mBanku, czyli jak założyć firmę przez stronę banku

Planujesz założenie działalności gospodarczej? Możesz to zrobić na różne sposoby. Jednym z najwygodniejszych jest założenie firmy przez internet. W tym celu możemy uzupełnić wniosek na stronie rządowej lub uzupełnić specjalny formularz na stronie Banku. Taką możliwość daje mBank. W tym artykule dowiesz się, jak założyć firmę w banku, a za przykład posłuży właśnie konto od mBanku.
mBank zakładanie firmy - obrazek artykułu
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 08/03/2024
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Załóż konto i firmę z mBankiem - o korzyściach posiadania konta firmowego

Osoby decydujące się na rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej, często stają przed koniecznością podjęcia decyzji odnośnie wyboru rachunku bankowego. Konto firmowe wprawdzie nie zawsze jest obowiązkowe (właściwie to w wielu przypadkach, na potrzeby firmy można wykorzystywać rachunek osobisty), ale korzystanie z produktu przeznaczonego dla przedsiębiorców, ma wiele zalet.

Posiadanie rachunku firmowego zwyczajnie jest wygodne. Nie musisz się martwić o rozdzielenie spraw prywatnych od zawodowych, a dodatkowo możesz skorzystać z oferty dedykowanej dla firm, co z oczywistych względów, nie jest przywilejem osób korzystających ze zwykłych kont osobistych na potrzeby własnej działalności.

Wybrane dla Ciebie

Często oferowaną promocją jest brak opłat za konto firmowe, nawet przez 2 lata po założeniu rachunku. Zwykle jest to jeden z elementów składowych promocji, podczas gdy pula nagród jest znacznie wyższa i nierzadko sięga ponad 1000 zł.

To argumenty, przemawiające za tym, żeby rejestrując nową działalność gospodarczą, założyć również konto bankowe dla firm. Niektóre instytucje, jak mBank, pozwalają na założenie z firmy i rachunku bankowego jednocześnie. Jak to działa?

Czy warto założyć firmę w banku? Przede wszystkim wygoda

Nie jest tajemnicą, że początki działalności gospodarczej, wiążą się z ogromną ilością formalności, jakich należy dopilnować, aby ruszyć naprzód.

Jeśli znajdujesz się teraz na tym etapie, pomocna może okazać się lista 10 pytań, jakie należy sobie zadać, przed założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

Tematy, na jakie warto zwrócić uwagę na tym etapie, to nie tylko nazwa firmy i kod PKD, ale też forma opodatkowania, sposób prowadzenia księgowości, a nawet to czy... rejestracja nowej firmy jest w ogóle konieczna (na początku, gdy dochód jaki osiągasz nie jest wysoki, możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrową).

Zakładam jednak, że jesteś już po podjęciu decyzji odnośnie startu swojej działalności. Jak złożyć wniosek? Można to zrobić w formie tradycyjnej, czyli w urzędzie. Można to zrobić na stronie rządowej, pod adresem biznes.gov.pl. Można to też zrobić przez stronę banku - korzystając z usług bankowości elektronicznej lub uzupełniając specjalny formularz dla nowych klientów.

Założenie konta i firmy za jednym razem

Wróćmy do naszego przykładu. Najważniejszym argumentem przemawiającym na korzyść założenia konta i firmy w mBanku, jest wygoda. W jednym momencie rejestrujemy firmę i składamy wniosek o konto firmowe.

zwolnienie z opłat bankowych dla firm to jedna z cech promocji mBanku
Konto + firma za razem? Jak najbardziej!

Warto zaznaczyć, że w tym celu nie trzeba być klientem mBanku. Wniosek mogą złożyć również nowi klienci. W tym przypadku proces może się odrobinę wydłużyć, ponieważ konieczna będzie weryfikacja tożsamości. Wciąż jednak możemy to zrobić bez wychodzenia z domu - z pomocą kuriera albo w najbliższej placówce mBanku.

Z kolei samo założenie firmy z mBankiem, jest względnie proste. Wniosek wypełniasz przez internet (możesz to zrobić również w placówce banku lub kontaktując się z infolinią). Proces jest bardzo prosty, a zgodnie z informacjami na stronie mBanku, całość może potrwać zaledwie 10 minut (warto jednak wcześniej przygotować wszystkie potrzebne informacje, jak np. nazwa firmy).

Jeśli na etapie składania wniosku pojawi się problem, możesz skontaktować się bezpłatnie z księgową z serwisu SuperKsiegowa.pl, w celu wyjaśnienia swoich wątpliwości.

Gdy z sukcesem zakończysz etap składania wniosku, otrzymasz SMS-a oraz e-mail z informacją, że Twoja firma została zarejestrowana. Dostaniesz powiadomienie o nadaniu numeru NIP, REGON oraz aktywacji rachunku.

Pamiętaj o formularzu ZZA w ZUS i formularzu VAT-R (tylko płatnicy VAT)

Gdy zakładasz firmę przez internet w banku wnioskując o konto firmowe, powinieneś pamiętać o dopełnieniu innych formalności.

 • Formularz ZZA ZUS - to zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS-ie. Dokument ten musisz uzupełnić i złożyć samodzielnie. Na tej stronie ZUS jest instrukcja jak dokonać zgłoszenia przez internet.
 • Jeśli jesteś płatnikiem VAT, należy złożyć formularz VAT-R. Z płacenia VAT zwolnieni są przedsiębiorcy, których sprzedaż nie przekracza 200 000 zł rocznie oraz firmy, sprzedające wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT. Jeśli masz wątpliwości, możesz je wyjaśnić, kontaktując się z księgową na etapie składania wniosku. Z kolei wzór formularza VAT-R znajdziesz na tej stronie.

Polecamy

ikona - promocje

Sprawdź najlepsze konta dla firm na stronie: Ranking Kont Firmowych

mBiznes Konto Standard - o rachunku słów klika

W tym miejscu może pojawić się pytanie odnośnie tego, jakie korzyści wiążą się z korzystaniem z konta firmowego. W przypadku mBanku, cechą która jest nieodłącznie związana z instytucją, jest wysoka jakość bankowości elektronicznej. mBank posiada jedną z najlepszych aplikacji mobilnych. Jest to jednak dość ogólne stwierdzenie. A co konkretnie wyróżnia ich konto dla firm?

Najważniejsze cechy rachunku mBanku dla przedsiębiorców, znajdziesz poniżej. Uwaga - są one związane z limitowaną czasowo ofertą promocyjną!

1. Po pierwsze - brak opłat

Otwierając konto w promocji, od dnia zawarcia umowy, przez 24 kolejne miesiące, nie poniesiemy żadnych opłat. Koszty kształtują się więc następująco:

 • 0 zł - prowadzenie rachunku
 • 0 zł - przelewy internetowe w PLN w kraju (ELIXIR)
 • 0 zł - przelewy internetowe w EUR SEPA do krajów UE oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii
 • 0 zł - opłata za pierwszą kartę debetową Mastercard Debit Business lub Visa Business Debit
 • 0 zł - wypłaty w PLN z bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronet, Santander Bank Polska w kraju
 • 0 zł - wpłaty w PLN we wpłatomatach: mBanku, Planet Cash, Cashline, Euronet w Polsce.

Warto zaznaczyć, że nie trzeba spełniać przy tym żadnych warunków aktywności.

2. Po drugie - łatwa premia (300 zł)

Kolejną korzyścią związaną z uczestnictwem w promocji mBanku, jest łatwa premia do zdobycia - nawet 300 zł jednorazowej premii za otwarcie rachunku bieżącego.

W tym przypadku należy spełnić warunek aktywności:

 • w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy, dokonaj transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 1 000 zł.

3. Po trzecie - usługi dla firm (mOrganizer)

Oczywiste jest, że rachunki firmowe wiążą się z korzyściami, które są przeznaczone dla przedsiębiorców. Takim rozwiązaniem oferowanym przez mBank, jest mOrganizer finansów. W ramach usługi, możesz skorzystać z modułów:

 • Moje koszty
 • Asystent Finansowy
 • Moja Księgowość
 • Monitoring płatności

W promocji dołączonej teraz do rachunku mBiznes konto Standard, z wymienionych powyżej usług można korzystać przez 6 miesięcy od dnia zawarcia konta, bez dodatkowych opłat. Jest więc to dobry czas na przetestowanie rozwiązań i podjęcie decyzji, z których produktów chcemy korzystać w dłuższym horyzoncie czasowym.

mBank - zakładanie firmy: realna korzyść czy zwykły marketing?

"Załóż firmę i konto przez internet" brzmi hasło mBanku. W tym miejscu chcę zastanowić się przez chwilę czy w związku z rozwiązaniem oferowanym przez mBank, wiąże się realna korzyść czy raczej należy traktować to w kategorii zwykłego hasła reklamowego?

Do korzyści zakładania firmy tym sposobem, na pewno należy wygoda. Całość zrealizujemy bez wychodzenia z domu, uzupełnienie wniosku może potrwać nawet 10 minut, a tożsamość potwierdzimy na spotkaniu z kurierem.

Z drugiej jednak strony takie dokumenty jak formularz ZZA ZUS oraz VAT-R (dla płatników podatku VAT), należy złożyć samodzielnie. Jest to więc druga strona medalu.

I gdyby na tym etapie zakończyć nasze rozważania, to można by stwierdzić, że właściwie to bilans Za i Przeciw, wychodzi mniej więcej po równo.

Jest jednak jedna rzecz, która robi sporą różnice. Jest nią promocja dołączona do rachunku. Otwierając konto tym sposobem zyskujemy brak opłat przez 24 miesiące (nie obciążamy naszej działalności dodatkowymi kosztami), względnie proste do uzyskania 300 zł premii oraz pół roku gratis korzystania z usług dla firm.

Warto więc założyć firmę w mBanku. Szczególnie w okresie trwania promocji.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obowiązek posiadania konta firmowego - artykuł

Obowiązek posiadania konta firmowego – czy to ułatwienie dla przedsiębiorcy?

PRZECZYTAJ → 
kiedy warto założyć konto firmowe? obrazek artykułu

Kiedy założenie konta firmowego ma sens i jak to zrobić?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia przedsiębiorcę przy biurku, który chce zgłosić rachunek firmowy na białą listę

Jak zgłosić konto firmowe na białą listę podatników?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle