ranking kont - logo serwisu

Konta firmowe online

Wybierz najlepsze konto dla Twojej firmy... i zyskaj premię!

Konta firmowe zapewniają korzyści dla przedsiębiorców prowadzących różne formy działalności. Tu znajdziesz konta firmowe, które możesz założyć online, z premią na start. 

ZOBACZ KONTA FIRMOWE

Polecane konta dla firm

iKonto Biznes
logo Alior Banku

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 / 8 zł

Przelewy online

0 zł

Bankomaty

0 / 5 zł / 3% min. 5 zł

Konto Firmowe Online
logo Santander Banku

Prowadzenie konta

0 zł*

* W promocji prowadzenie konta jest bezterminowo i bezwarunkowo darmowe.

Karta płatnicza

0 zł*

Przelewy online

0 zł*

Bankomaty

0 zł*

Konto Przekorzystne Biznes
logo Banku Peako

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0/8 zł

Przelewy online

0 zł

Bankomaty

0/5 zł

BIZnest Konto
nowe logo Nest Banku

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 zł

Przelewy online

0 zł

Bankomaty

0 / 6 zł

mBiznes Sntandard
logo Santander Banku

Prowadzenie konta

0 zł*

*Uczestnicy promocji korzystają z konta i określonych usług bez opłat. Szczegóły poniżej.

Karta płatnicza

0 zł*

Przelewy online

0 zł

Bankomaty

0/1,5 zł

Konto Firmowe
PKO BP logo

Prowadzenie konta

0 / 12 zł

Karta płatnicza

0 / 10 zł

Przelewy online

0 / 1 zł

Bankomaty

0 / 3,5 % min. 5 zł

Plus Konto Biznes
logo Alior Banku

Prowadzenie konta

10 zł

Karta płatnicza

9 zł

Przelewy online

0 / 1 zł

Bankomaty

2 zł

Rachunek 4x4
logo Alior Banku

Prowadzenie konta

0 zł

Karta płatnicza

0 / 8 zł

Przelewy online

0 / 0,5 zł

Bankomaty

0 / 5 zł / 3 % min. 5 zł

Szukasz konta firmowego? Jesteś we właściwym miejscu. Na naszej stronie znajdziesz najlepiej oceniane konta bankowe dla firm. Gdy wybierzesz ofertę, która Cię interesuje, wtedy możesz zapoznać się z wnikliwą analizą rachunku firmowego.

Jeśli przed podjęciem decyzji chcesz zapoznać się z istotnymi informacjami na temat kont firmowych, przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rachunek firmowy - kilka istotnych informacji na wstępie

Wybór konta firmowego nie należy do najprostszych zadań. Przekonać o tym mogą się nie tylko właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej.

Firmowe konto, znacząco różni się od standardowego konta osobistego (ROR). Inne są przede wszystkim opłaty, a konta firmowe odróżniają się również, jeśli chodzi o kluczowe cechy rachunku i usługi powiązane z kontem.

To dlatego niektórzy przedsiębiorcy, dopiero zaczynający rozwijać własną działalność, zadają sobie pytanie: czy konto firmowe jest konieczne? Właściciele nowo powstałych firm zastanawiają się również, czy na potrzeby działalności gospodarczej nie lepiej wykorzystywać "standardowe" połączenie czyli konto osobiste i konto oszczędnościowe, które posłuży do gromadzenia ewentualnych nadywżek.

Już na wstępie warto wiedzieć, że prawo nie narzuca obowiązku zakładania rachunku firmowego dla każdej osoby, prowadzącej działalność gospodarczą. Konto dla firmy jest wymagane tylko w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba realizacji przelewu z wykorzystaniem MPP (Mechanizmu Podzielonej Płatności). Dzieje się to w sytuacji gdy łącznie zostaną spełnione ściśle określone warunki:

 • należność brutto dla całej faktury przekracza 15 000 zł;
 • chociaż jedna pozycja w fakturze dotyczy towarów i usług wrażliwych, określonych w załączniku 15 ustawy o VAT - to np. paliwa, stal, metale szlachetne;
 • zarówno sprzedawca, jak i nabywca są podatnikami VAT.

Nie trudno wyciągnąć wniosek, że ta sytuacja nie należy do najczęściej występujących, tym samym konto firmowe często nie jest wymagane. Czy w związku z tym warto wykorzystywać zwykły rachunek dla klientów indywidualnych na potrzeby prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej?

Konto firmowe - czy warto?

Nawet jeśli nie jest to wymagane przez przepisy, to czy warto otworzyć rachunek firmowy? W tym miejscu skoncentrujemy się na perspektywie osób prowadzących mikro działalność oraz małe firmy - oczywiste wydaje się, że w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw, konto bankowe dla firm jest praktycznie niezbędne.

Jednak nawet w przypadku mikro przedsiębiorców, argumentów przemawiających na korzyść założenia kontra firmowego jest sporo.

1. Lepsza kontrola finansów

Przede wszystkim konto firmowe sprawdzi się w celu oddzielenia spraw prywatnych od tych, związanych z działalnością zawodową. Każdy przedsiębiorca wie, z iloma dodatkowymi wyzwaniami - szczególnie na początku rozwoju działalności - trzeba się mierzyć. Konto firmowe daje większą kontrolę i stawia wyraźną granicę między tym co prywatne, a tym co związane z działalnością firmy.

2. Korzyści dla firmy

Banki mocno konkurują o pozyskanie nowych klientów (i radzą sobie z tym całkiem nieźle, bo według najnowszych danych za IV kwartał 2020 roku, tylko liczba klientów bankowości detalicznej przekroczyła 48 milionów). Nie ma co ukrywać, że klient biznesowy jest dla banku wartościowym klientem. W celu pozyskania użytkownika rachunku firmowego, instytucje muszą przygotować jakościową ofertę, która w sposób kompleksowy odpowie na potrzeby firm.

Dlatego otwierając rachunek firmowy, można liczyć na korzyści i wsparcie związane rozwojem działalności. Często spotykanym benefitem jest udostępnienie terminala płatniczego bez opłat, a czasami z dodatkową premią (przykładem takiej oferty jest konto firmowe w Nest Banku).

Przedsiębiorcy często mogą również liczyć na wsparcie w zakresie księgowości online, pomoc prawną i informatyczną. Produkty są dostępne w ramach bankowości elektronicznej bez dodatkowych opłat lub w formie usług świadczonych przez zewnętrzną firmę współpracującą z bankiem - wtedy dla klientów banku, który oferuje usługi w ramach takiej współpracy, zwykle dostępna jest specjalna zniżka.

3. Premia na start

Aktualnie, do rachunków firmowych dołączone są atrakcyjne premie. Często przedsiębiorcy, którzy zakładają konto firmowe, mogą zyskać premię przekraczającą 1000 złotych. Bywa, że wartość nagród w puli jest blisko dwukrotnie wyższa.

Zdobycie pełnej puli nagród, często wiąże się z koniecznością spełnienia wymagających warunków aktywności. Jednak nawet cząstkowa premia wartości kilkuset złotych, może stanowić przydatną korzyść.

4. Dostęp do innych produktów dla firm

Na pewnym etapie rozwoju działalności może zajść potrzeba ubiegania się o inne produkty dla firm, takie jak np. kredyt gotówkowy na wsparcie rozwoju działalności.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają konto firmowe, mają ułatwiony dostęp do oferty tego rodzaju. Również w przypadku promocji lub limitowanych okazji, jako pierwsi dowiedzą się o dostępności oferty.

5. Korzyści wizerunkowe

Argumentem, przemawiającym na korzyść konta firmowego, są również... korzyści wizerunkowe. Gdy nawiązujesz współpracę z kontrahentem i realizujesz przelew z rachunku dla firm - a nie konta osobistego - wygląda to zwyczajnie bardziej profesjonalnie. Z pewnością nikt nie będzie mieć zastrzeżeń, w przypadku kiedy przelew otrzyma ze zwykłego konta dla klientów indywidualnych. Jednak gry realizujesz przelew z konta firmowego - tak jest zwyczajniej bardziej profesjonalnie.

Zobacz też

ikona - promocje

Poznaj najwyżej ocenione konta dla firm. Odwiedź: Ranking Kont Firmowych

Czy można założyć konto firmowe przez internet?

Konto firmowe można założyć online, bez wychodzenia z domu. Rachunki, które znajdziesz na tej stronie, udostępniają taką możliwość. Do najpopularniejszych metod zakładania konta firmowego przez internet należą:

 1. Umowa z kurierem - w tej sytuacji wniosek o konto składa się przez internet, a umowa jest podpisywana w umówionym terminie, podczas spotkania z kurierem.
 2. Wideo weryfikacja - wniosek składa się online, a weryfikacja tożsamości następuje podczas wideo rozmowy z ekspertem banku.
 3. Konto na selfie - proces otwierania konta odbywa się podobnie jak w przypadku wideo weryfikacji, ale zamiast rozmowy rozmowy wideo, należy przesłać zdjęcie twarzy oraz dostarczyć skany dowodu osobistego. Na tej podstawie bank dokonuje weryfikacji i aktywuje konto.

Ile trwa założenie konta firmowego online?

Konto firmowe online może być aktywne nawet w ciągu kilkunastu minut. Dzieje się tak w przypadku zawierania umowy z wykorzystaniem wideo weryfikacji oraz przy otwieraniu konta na selfie. W przypadku umowy z kurierem, proces zakładania rachunku trwa kilka dni.

Kto może założyć konto firmowe?

Konta firmowe są oferowane dla różnych firm, prowadzących różne formy działalności. Rachunek bankowy dla firm mogą założyć:

 • Jednoosobowe działalności gospodarcze,
 • Spółki: jawne, partnerskie, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe,
 • Wspólnicy spółek cywilnych,
 • Stowarzyszenia, spółdzielnie i fundacje,
 • A także: kościoły i parafie, związki wyznaniowe, publiczne jednostki oświatowe, szkoły i przedszkola.

Konto firmowe może być oferowane dla:

 • ograniczonej liczby podmiotów - np. tylko jednoosobowe działalności gospodarcze,
 • kilku różnych rodzajów podmiotów: np. jednoosobowe działalności gospodarcza oraz spółki,
 • wszystkich podmiotów z powyższej listy.

Różnice mogą wystąpić również jak chodzi o możliwości zakładania rachunku. Zazwyczaj przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, będą mieli najprostszą drogę do tego, żeby założyć konto firmowe przez internet.

To, dla jakiej grupy przedsiębiorców jest przeznaczona oferta, finalnie sprowadza się do decyzji po stronie banku. Możesz to sprawdzić po przejściu na stronę banku.

Sprawdź też:

Inne produkty na stronie

Chcesz poznać inne produkty? Sprawdź aktualne oferty, znajdź produkty dla siebie w pozostałych kategoriach.

Zobacz oferty
question-circlechevron-down-circle