Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl

Zobacz konto z najwyższą premią w Maju 2021

Jak wybrać konto walutowe dla firm? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się nad wyborem rachunku walutowego dla Twojej firmy? Dowiedz się w jaki sposób otworzyć firmowe konto walutowe dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i zobacz, na co należy zwrócić uwagę dokonując wyboru takiego rodzaju rachunku.
kalendarz ikona
autor ikona
kategorie ikona
Opublikowano: 
25 listopada 2020 
Autor: 
Łukasz Scheibinger
Kategoria: 
zysk ikona
Uwaga, promocja!
Sprawdź, jak możesz skorzystać w promocji, którą dla Ciebie wybraliśmy.
POKAŻ PROMOCJE
zyskaj nawet 960 zł z kontem w Alior Banku
Rekordowa premia - zyskaj 960 zł
W tym nawet 240 zł zwrotu za płatności mobilne w rok
11 korzyści do wyboru - dwie pierwsze za darmo (np. darmowe bankomaty)
Warunkowo darmowe konto
Otwórz konto w 100% online, bez wychodzenia z domu
wybór rachunku walutowego dla firm - obrazek artykułu

Kiedy warto otworzyć firmowe konto walutowe?

Gdy mówimy o przedsiębiorstwach i rozliczaniu w walutach, warto wiedzieć, że konto walutowe dla firmy nie jest obowiązkiem. Jak chodzi o konta firmowe w ogóle, to prowadzenie takiego rachunku nie jest wymagane w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej z wyjątkiem mocno sprecyzowanych sytuacji.

przykład - ikona

Konto firmowe - zasady

Kiedy wymagane jest konto firmowe:

 • gdy należność faktury przekracza 15 tysięcy brutto,
 • gdy przynajmniej jedna z pozycji dotyczy towarów wrażliwych wg załącznika 15 ustawy o VAT (są to np. węgiel brunatny, węgiel kamienny, roboty malarskie, szklarskie, betoniarskie... - w dokumencie znajdziemy ponad 150 pozycji, które precyzują zakres towarów),
 • gdy rozliczenie następuje między podatnikami VAT.

W takim przypadku transakcje objęte są MPP, czyli Mechanizmem Podzielonej Płatności.

Spełnienie wszystkich przesłanek określonych powyżej jest więc pewnego rodzaju szczególną sytuacją, a to znaczy, że w wielu przypadkach konto firmowe nie jest wymagane i często do prowadzenia własnej działalności możemy z powodzeniem wykorzystywać zwykłe konto osobiste.

Kiedy będzie potrzebne firmowe konto walutowe?

Konto walutowe dla firm wymagane jest jeszcze rzadziej. O ile w przypadku zwykłego konta firmowego mówimy o szczególnej sytuacji, tak w przypadku rachunku firmowego walutowego sytuacja musiałaby być... jeszcze bardziej szczególna.

Taki rachunek mógłby być wymagany w przypadku, gdy wartość faktury przekracza 15 tysięcy brutto, transakcja dotyczy towarów wrażliwych (zał. 15 ustawy o VAT), a rozliczenie następuje między podatnikami VAT i dodatkowo w obcej walucie, np. Euro.

Takie transakcje z pewnością są realizowane, jednak nawet bez wglądu do statystyk mogę powiedzieć, że to musi być mały odsetek wszystkich rozliczeń, dokonywanych między przedsiębiorstwami.

Dlaczego warto otworzyć konto walutowe dla firm?

Lepszym więc pytaniem jest, kiedy lub dlaczego takie konto warto otworzyć (a nie kiedy trzeba). 

Jak chodzi o Banki, to konta walutowe dla firm są promowane w podobny sposób, jak dzieje się to w przypadku zwykłych kont walutowych. Inaczej mówiąc - nie jest rodzaj drugorzędnego produktu, który jest spychany gdzieś na dalsze tło, jak to wygląda choćby w przypadku kont PRP (podstawowy rachunek płatniczy). Dlaczego tak się dzieje?

Moim zdaniem wynika to przede wszystkim z faktu zapotrzebowania na taki produkt ze strony przedsiębiorców. Z czego wynika takie zapotrzebowanie? Rachunek walutowy może zwyczajnie rozwiązać wiele problemów i usprawnić prowadzenie Twojej działalności. Poniżej znajdziesz kilka argumentów, dlaczego warto otworzyć firmowe konto walutowe, nawet pomimo tego, że w wielu przypadkach nie jest to wymagane.

dla początkujących

Argument #1 - Miej wszystko pod kontrolą

Jeśli prowadzisz swoją działalność, to z pewnością na bieżąco korzystasz z różnego rodzaju narzędzi, które pomagają Tobie lepiej kontrolować budżety i finanse przedsiębiorstwa, które prowadzisz.

I właśnie taki cel możesz zrealizować z kontem walutowym dla firm. Transakcje w walucie obcej obsługiwane przez taki rachunek - a nie zwykłe konto osobiste walutowe - będą łatwiejsze do rozliczenia.

Płatności realizowane w ten sposób są traktowane oddzielnie i nie będą mieszać się z transakcjami prywatnymi.

To może okazać się bardzo pomocne, szczególnie kiedy w jakimś momencie będziesz chciał wrócić do dawnych rozliczeń i znaleźć niuanse, które mogą okazać się bardzo ważne na którymś etapie rozwoju Twojej firmy (np. gdy zbliżasz się do rozliczenia rocznego).

dla początkujących

Argument #2 - Korzystaj z dodatkowych przywilejów

Jak dowiesz się za chwilę, przedsiębiorcy którzy chcą skorzystać z konta walutowego dla firm, często będą potrzebowali otworzyć także zwykłe konto firmowe. Takie rachunki często idą w parze z dodatkowymi przywilejami skrojonymi na potrzeby osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dokonując dobrego wyboru, możesz więc liczyć na dodatkowe korzyści - nawet takie, które nie wynikają bezpośrednio z prowadzenia konta w walucie.

Gdy otwierasz konto walutowe w parze z kontem firmowym, możesz uniknąć opłat, a dodatkowo zyskać - niekiedy nawet ponad 1000 zł premii za spełnienie określonych warunków aktywności. Dzisiaj jest dostępnych wiele promocji, które pozwalają względnie łatwo zyskać premię. Aktualne zestawienie najlepszych kont dla przedsiębiorców znajdziesz w Rankingu Kont Firmowych.

ZOBACZ RANKING
czy wiesz, że?

Podopowiedź

dla początkujących

Argument #3 - Zmniejsz koszty

Brak opłaty za przelew Europejski SEPA, niskie prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą, karta do konta bez dodatkowych opłat. Która z tych cech konta jest dla Ciebie najważniejsza?

Zanim podejmiesz decyzję odnośnie wyboru konta walutowego dla Twojej firmy, porównaj ofertę banków. Znajdź opcję, dzięki której zaoszczędzisz w kontekście prowadzenia Twojej działalności. Być może teraz posiadasz zwykłe konto walutowe, a w opcji "dla firm" możesz dodatkowo zredukować koszty?

Tak więc otwarcie konta walutowego dla firm może okazać się sposobem na pomniejszenie kosztów działalności. Zapoznaj się z najważniejszymi opłatami i wybierz ofertę, która jest bardziej korzystna. W dalszej części dowiesz się, na jakie opłaty warto szczególnie zwrócić uwagę.

Konto walutowe dla Firmy - jak otworzyć taki rachunek

W poprzedniej części mogłeś się dowiedzieć kiedy warto otworzyć rachunek walutowy dla firmy, nawet jeśli posiadanie takiego konta nie jest wymagane przez przepisy.

Kolejną rzeczą, jaką warto wiedzieć jest fakt, że konta walutowe dla firm, są w pewien sposób szczególnym przypadkiem.

Dzieje się tak dlatego, że jeśli rachunek tego rodzaju funkcjonuje jako osobne konto, niezależnie od konta firmowego - z reguły jego otwarcie wymaga wizyty w oddziale. Nie wystarczy wysłanie wniosku przez internet. Często z pozoru w ogóle nie ma możliwości, żeby otworzy takie konto online.

Firmowe konto walutowe - jak założyć online?

To jednak nie znaczy, że konta walutowego dla firmy nie otworzymy przez internet w ogóle. Wystarczy odrobina kreatywności i podążając za wskazówkami na stronie banku, możesz otworzyć konto walutowe online. Poniżej znajdziesz dwie praktyczne metody, dzięki którym dowiesz się, jak otworzyć taki rachunek przez internet.

ikona rankingu

Sposób #1 - Otwórz konto walutowe razem z kontem firmowym

Konto walutowe online można założyć przez internet razem z kontem firmowym.

Znajdując się na stronie wybranego rachunku walutowego klikamy "Otwórz konto" lub "Otwórz online" itp. (w zależności od strony banku), a następnie składamy wniosek o konto firmowe z dołączonym kontem walutowym.

Wówczas rachunek, który w teorii można otworzyć tylko w oddziale, otwieramy tak naprawdę online, przy czym towarzyszyć będzie mu "zwykłe" konto firmowe.

ikona rankingu

Sposób #2 - Otwórz konto walutowe w bankowości elektronicznej

Ten sposób możesz wykorzystać w przypadku, gdy posiadasz już konto firmowe.

Wtedy należy zalogować się do bankowości elektronicznej, a następnie wybrać zakładkę prezentującą ofertę banku. Chodzi o miejsce, w którym znajdziesz różne produkty banku.

Dalej wybieramy produkt - konto walutowe dla firm i postępujemy zgodnie ze wskazówkami.

Możliwe, że w takim przypadku rachunek będzie aktywny już w ciągu kilku minut.

Ale uwaga - nie wszystkie banki dają możliwość otwarcia konta tym sposobem. Czasem będzie trzeba też trochę "poszperać" - otworzyć aplikację mobilną i / lub spróbować znaleźć odpowiednią stronę w bankowości internetowej.

Konta walutowe dla firm nie należą do najpopularniejszych produktów, stąd może się zdarzyć, że będą trudniej dostępne np. zwykłe konta, czy inne, standardowe produkty jak np. kredyty. W takiej sytuacji skontaktuj się z infolinią banku i dopytaj o szczegóły. Możliwe, że konsultant skieruje Cię z powrotem do bankowości elektronicznej, podając wcześniej dokładne instrukcje, w jaki sposób można otworzyć rachunek.

Konto walutowe w oddziale

Alternatywny sposób, to otwarcie firmowego konta walutowego w oddziale banku. Takie rozwiązanie polecam wybrać praktycznie tylko w jednej sytuacji: gdy chcesz otworzyć konto walutowe jako osobny produkt, bez otwierania konta firmowego, gdy bank nie daje możliwości otwarcia takiego rachunku przez internet.

W takiej sytuacji wizyta w oddziale będzie niezbędna i będzie to właściwie jedyny sposób na otwarcie takiego rachunku.

W każdej innej sytuacji, polecam otworzyć firmowe konto walutowe online. Tak jest najwygodniej.

Cechy firmowego konta walutowego - nie tylko koszty

Konta walutowe względem "zwykłych" rachunków bankowych dla klientów indywidualnych lub firm, wyróżnia jedna cecha. Wybierając takie konto, należy przede wszystkim uwzględnić jego praktyczne wykorzystanie.

O ile w przypadku kont osobistych lub firmowych często zwracamy uwagę na bankowość elektroniczną, usługi dodatkowe dołączone do rachunku i wiele innych... Tak w przypadku konta firmowego walutowego patrzymy na znacznie mniej cech. Są to przede wszystkim:

 1. Dostępność walut
 2. Koszty najważniejszych operacji.
 3. Dopiero w dalszej kolejności pozostałe cechy - jak spread walutowy, dostępność usługi wielowalutowej czy usługi dedykowane dla przedsiębiorców (przy czym ten punkt często też jest związany z kosztami).

Przyjrzyjmy się bliżej tym cechom.

Konto firmowe w Euro

Euro jest podstawową walutą, jak chodzi o prowadzenie rachunku walutowego dla firm.

To znaczy, że zdecydowana większość firmowych kont walutowych pozwala na korzystanie z rachunku właśnie w walucie Euro.

Jeśli szukasz konta walutowego w Euro dla Twojej firmy, to w znajdujesz się w komfortowej sytuacji.

Po prostu wybierz rachunek, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Nie musisz dokonywać dodatkowej selekcji, ze względu dostępność Walut - konto w Euro znajdziemy w ofercie większości banków.

USD, GBP, CHF i pozostałe popularne waluty

Euro jest podstawową walutą, jak chodzi o prowadzenie rachunku walutowego dla firm.  To znaczy, że zdecydowana większość firmowych kont walutowych pozwala na korzystanie z rachunku właśnie w walucie Euro.  Jeśli szukasz konta walutowego w Euro dla Twojej firmy, to w znajdujesz się w komfortowej sytuacji.  Po prostu wybierz rachunek, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Nie musisz dokonywać dodatkowej selekcji, ze względu dostępność Walut - konto w Euro znajdziemy w ofercie większości banków.

EUR, USD, GBP, CHF - to najpopularniejsze waluty w jakich obsługiwane są rachunki w walucie obcej dla firm. Poza opisanym wcześniej Euro, w ofercie banków możemy najczęściej znaleźć konta dla firm w walutach takich jak: Dolar Amerykański, Funt Brytyjski, Frank Szwajcarski.

Te cztery waluty to pewnego rodzaju "podstawa" i o ile konto walutowe w Euro jest oferowane w większości banków, tak w przypadku gdy liczba kont walutowych dla firm ogranicza się do 3 lub 4 walut, wówczas najczęściej spotkamy się z takim "zestawem":

 • EUR, USD, GBP,
 • EUR, USD, GBP, CHF.

Czy to wszystkie możliwości jak chodzi o dostępność walut? Nie!

W ofercie niektórych banków stworzonej dla przedsiębiorców, znajdziemy też waluty takie jak: CZK, DKK, HUF, NOK, SEK, JPY...

Przykładem takiego konta jest mBiznes konto walutowe firmowe. Rachunek mBanku daje dostęp aż do 11 walut: wszystkich wymienionych do tej pory oraz HRK, czyli chorwackich kun, będących oczywiście walutą Chorwacji.

Inne cechy rachunku walutowego dla firm, na które warto zwrócić uwagę

Dostępność walut to podstawa, bo jeśli przykładowo rozliczasz się z kontrahentem w Funtach Brytyjskich, to wtedy dostępność GBP z pewnością będzie warunkować wybór danego konta. Na co należy zwrócić uwagę w następnej kolejności?

Są to dwie cechy:

 1. Koszty.
 2. Cechy rachunku.

Co kryje się pod hasłami, które mogą brzmieć dość enigmatycznie - "Koszty" i "Cechy rachunku"?

Koszty związane z prowadzeniem konta walutowego dla firm

Jeśli mówimy o kosztach związanych z rachunkiem firmowym, to najpierw zwróć uwagę na koszty uniwersalne:

 • prowadzenie rachunku,
 • obsługa karty debetowej.
 • wypłaty z bankomatów.

Jeśli takie koszty występują, zadaj sobie pytanie: jak można ich uniknąć? Oraz: czy jestem w stanie regularnie spełniać warunki, dzięki którym uniknę kosztów związanych z prowadzeniem tego konta?

Sprawdź też jakie są koszty specyficzne dla wykonywanej przez Ciebie działalności. To znaczy, jeśli regularnie rozliczasz się z kontrahentami z Niemiec w walucie Euro, sprawdź jaki jest koszt przelewu SEPA. Jeździsz na spotkania biznesowe do Czech? Sprawdź jakie są koszty wypłat z bankomatów za granicą.

Postaraj się znaleźć ofertę, gdzie koszt takich transakcji będzie najniższy.

Cechy rachunku walutowego dla firm

I wreszcie, zapoznaj się z dodatkowymi cechami konta walutowego. W tym miejscu sugeruję zwrócić uwagę szczególnie na dwie cechy:

 • usługa wielowalutowa - czy do karty dołączona jest usługa wielowalutowa, która pozwala na realizację transakcji w walutach obcych, bez kosztów przewalutowania? To szczególnie istotne, gdy posiadasz rachunki w kilku walutach podpiętych pod jedną kartę.
 • Spread walutowy - jaki spread walutowy, czyli różnica między kursem kupna a sprzedaży walut, w wybranym przez Ciebie banku? To jest ważne w przypadku, gdy będziesz wymieniać walutę bezpośrednio w banku, a nie w kantorze internetowym. Nawet jeśli korzystasz z kantorów internetowych, może się zdarzyć, że w nagłej potrzebie będziesz musiał dokonać wymiany bezpośrednio w banku.

Nie są to jedyne cechy rachunku, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź też inne możliwości, jakie bank udostępnia dla przedsiębiorców. Przykładami usług dołączonych do rachunków walutowych dla firm jest możliwość płacenia telefonem, możliwość negocjacji z dealerem przy wymianie większej kwoty lub dostęp do indywidualnej platformy walutowej.

Najciekawsze oferty kont walutowych dla firm

Jestem bardziej niż pewny, że posiadając te wszystkie informacje, z którymi mogłeś zapoznać się czytając ten artykuł, podejmiesz właściwą decyzję na temat wyboru konta walutowego dla Twojej firmy.

Swój research możesz zrobić zapoznając się z ofertą na stronach banków. Możesz po prostu wpisać w wyszukiwarkę "firmowe konto walutowe mBank", "firmowe konto walutowe ING" itp., aby zapoznać się bliżej z ofertą poszczególnych banków.

Możliwe, że już wkrótce takie porównanie, uwzględniające najważniejsze cechy rachunków walutowych dla firm, będzie dostępne również na naszej stronie. :)

Jeśli natomiast chcesz otworzyć konto walutowe bez wychodzenia z domu, zapoznaj się z rankingiem kont firmowych, w którym znajdziesz najlepsze rachunki dla osób prowadzących jednosobową działalność gospodarczą. Wybierz konto dla siebie, a wysyłając wniosek zaznacz opcję otwarcia rachunku razem z kontem firmowym. Powodzenia!

Udostępnij ten wpis:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
crosschevron-down-circlechevron-right-circle