ranking kont - logo serwisu

Czym są terminale płatnicze i czy warto je wdrożyć w firmie?

ikona kalendarza
13/01/2022
Płatności kartą są powszechnie uważane za szybkie, bezpieczne i wygodne. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster, aż 66% odbiorców towarów i usług preferuje tę formę płatności1. Z tego względu wyposażenie firmy w terminal płatniczy może okazać się trafną decyzją, która zwiększy dochody ze sprzedaży. Przeczytaj, czym jest czytnik kart bankomatowych i jak go mądrze wybrać.
terminale płatnicze - obrazek do artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Terminal płatniczy pozwala na obsługę bezgotówkowych transakcji w lokalu przedsiębiorcy.
 • Poszczególne modele czytników różnią się między sobą technologią łączności z centrum autoryzacyjnym oraz pakietem obsługiwanych usług.
 • O wdrożenie terminala warto wnioskować przy zakładaniu konta firmowego – wiele banków oferuje atrakcyjne warunki współpracy dla przedsiębiorców.
 • Czytnik kart bankomatowych to ułatwienie dla przedsiębiorcy oraz jego klientów. Może przełożyć się na zwiększenie zysków z prowadzonej działalności.

Czym jest terminal płatniczy?

Terminal płatniczy, zwany inaczej terminalem POS (ang. Point of Sale, punkt sprzedaży), to urządzenie, które pozwala na przyjmowanie bezgotówkowych płatności od klientów w firmie (np. w sklepie lub zakładzie fryzjerskim). Najczęściej w ten sposób można realizować transakcję z wykorzystaniem karty płatniczej, ale wiele urządzeń obsługuje już płatności zegarkiem, telefonem lub wykonywanych poprzez system BLIK.

ikona terminala płatniczego

Jak działa terminal

Działanie terminala płatniczego wygląda następująco:

 • klient wybiera docelową metodę płatności bezgotówkowej (np. smartwatchem wyposażonym w NFC);
 • terminal płatniczy łączy się z wystawcą karty płatniczej (bankiem lub fintechem) za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego;
 • następuje weryfikacja stanu konta oraz wydanie polecenia obciążenia rachunku kupującego, a następnie uznania rachunku sprzedawcy na określoną kwotę.

Jeżeli na rachunku kupującego nie ma wystarczającej ilości środków lub poda on błędne dane dostępowe, transakcja zostanie automatycznie anulowana.

W zależności od wybranego modelu czytnika kart kredytowych łączność z centrum autoryzacyjnym może następować w sposób przewodowy (standardowe modele stacjonarne) lub bezprzewodowy. W tym drugim przypadku terminale POS wykorzystują sieć internetową lub stacje bazowe operatora sieci komórkowej GPRS.

Stacjonarne terminale płatnicze znajdziesz np. na stacjach benzynowych lub w supermarketach. Czytniki mobilne, zwane niekiedy mPOS (ang. mobile Point of Sale), przydają się m.in. w restauracjach, kawiarniach lub w pracy kuriera. Są one wyposażone w akumulator i co pewien czas należy je naładować.

Jak wybrać czytnik kart bankowych?

Wybierając rodzaj terminala płatniczego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim duże znaczenie ma sposób łączenia się z centrum autoryzacyjnym. Terminale obsługujące Wi-Fi są nieco tańsze od urządzeń GPRS.

Poszczególne technologie mogą mieć problem z realizowaniem transakcji wszędzie tam, gdzie sygnał może ulec zakłóceniu (np. lokale położone w pomieszczeniach piwnicznych lub otoczone grubymi murami).

ikona terminala płatniczego

Dodatkowe funkcje terminali płatnicznych

Poza przyjmowaniem standardowych płatności czytnik kart bankomatowych może być wyposażony także w dodatkowe opcje. Są to np.:

 • Cashback – możliwość wypłacenia gotówki przez właściciela karty podczas bezgotówkowego opłacania transakcji.
 • Doładowanie konta telefonu komórkowego – poprzez drukowanie telekodu lub elektroniczne doładowanie konta telefonu.
 • DCC (ang. Dynamic Currency Conversion) – polega na wyborze waluty płatności między lokalną a właściwą dla kraju wydania karty. Kwota obciążenia zawsze podawana jest przed sfinalizowaniem transakcji, dlatego klient z góry wie, ile zapłaci.
 • Opłacanie rachunków – wygodna alternatywa dla przekazu pocztowego lub bankowości internetowych.

Część modeli współpracuje z urządzeniami drukującymi i może od razu wygenerować papierowe potwierdzenie sprzedaży.

Poszczególne urządzenia różnią się między sobą także stopniem szyfrowania danych. Na tym aspekcie zdecydowanie nie warto oszczędzać. Silne zabezpieczenia to dobrze chronione pieniądze Twoich klientów.

Kiedy warto wnioskować o terminal płatniczy?

Jako przedsiębiorca, możesz po prostu kupić terminal płatniczy. Jest to jednak dosyć drogie rozwiązanie, dlatego wiele firm wybiera jego dzierżawę. Warto pamiętać, że poszczególni dostawcy zajmujący się dostarczaniem czytników kart bankomatowych mogą oferować różne warunki współpracy, zakres serwisu, szkoleń oraz innych usług.

Dzierżawienie terminala wiąże się także z obowiązkiem uiszczania cyklicznych opłat:

 • czynszu dzierżawy w stałej wysokości;
 • Merchant Service Charge, którego wysokość zależy od branży oraz wysokości obrotów i obejmuje interchange fee (0,2% dla kart debetowych oraz 0,3% dla kart kredytowych), opłatę systemową oraz prowizję agenta rozliczeniowego.

Zazwyczaj im czas trwania umowy o korzystanie z terminala jest dłuższy, tym czynsz dzierżawy będzie niższy. W praktyce często opłaca się wystąpić o terminal przy zakładaniu konta firmowego, ponieważ możesz wtedy liczyć na atrakcyjniejsze warunki współpracy.

obrazek terminala płatniczego
Terminal płatniczy: obrazek poglądowy

Niektóre banki oferują także dodatkowe promocje dla posiadaczy rachunku bankowego. Jeżeli złożysz wniosek o terminal płatniczy, możesz otrzymać premię pieniężną oraz darmową obsługę rachunku przez określony czas.

Często nowi klienci banku mogą liczyć na dodatkowe profity, jak np. bezpłatne przelewy mobilne, brak opłat za wydanie i utrzymanie karty płatniczej czy możliwość założenia darmowych rachunków pomocniczych w innych walutach niż PLN.

ikona strzałki

Konta firmowe z terminalem płatniczym

Czytnik kart kredytowych możesz wybrać jako element konta biznesowego w ofercie różnych banków. Są to m.in.:

Przed złożeniem wniosku o czytnik kart bankomatowych powinieneś porównać ze sobą poszczególne oferty i znaleźć tę, która odpowiada Ci najbardziej.

Program Polska Bezgotówkowa daje możliwość zawnioskowania do jednego spośród 24 dostawców o bezpłatną instalację terminala oraz darmową obsługę transakcji przez okres 12 miesięcy. Jednorazowo przedsiębiorca może otrzymać do 3 terminali (do 20 w sektorze prywatnego transportu międzymiastowego). Jedynym warunkiem jest brak umowy z agentem rozliczeniowym w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jakie korzyści daje terminal płatniczy?

Korzystanie z terminala to duże ułatwienie dla przedsiębiorcy. Dzięki płatnościom bezgotówkowym można zapomnieć o kolejkach przy kasach i żmudnym liczeniu gotówki na początku i końcu zmiany. To także mniejsze ryzyko kradzieży. Elektroniczne płatności są dobrze chronione (choć nadal trzeba uważać na ataki cyfrowych przestępców!).

Wdrożenie terminali w firmie pozwala na dywersyfikację źródeł zysku poprzez świadczenie innych usług poza sprzedażą towarów (np. oferowanie doładowań do telefonu).

Terminal stanowi również duże ułatwienie dla klientów, którzy nie muszą już nosić przy sobie gotówki i mają praktycznie nieograniczony dostęp do posiadanych środków finansowych (nie licząc limitów ustawionych na rachunku bankowym).

Jeżeli prowadzisz biznes, z pewnością jest to rozwiązanie, które warto rozważyć jako alternatywę dla tradycyjnej metody rozliczeń gotówkowych.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia banknoty w różnych walutach, co symbolizuje wybór dobrego rachunku walutowego dla firm

Konto walutowe dla firm: jak wybrać i na co zwracać uwagę?

PRZECZYTAJ → 
zdjęcie przedstawia przedsiębiorcę, co symbolizuje temat artykułu, który kompleksowo opisuje zagadnienie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza bez tajemnic

PRZECZYTAJ → 
mikrorachunek podatkowy - obrazek artykułu

Co to jest mikrorachunek podatkowy i jak z niego korzystać?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka