Czym jest terminal płatniczy?
Terminal płatniczy, zwany inaczej terminalem POS (ang. Point of Sale, punkt sprzedaży), to urządzenie, które pozwala na przyjmowanie bezgotówkowych płatności od klientów w firmie (np. w sklepie lub zakładzie fryzjerskim). Najczęściej w ten sposób można realizować transakcję z wykorzystaniem karty płatniczej, ale wiele urządzeń obsługuje już płatności zegarkiem, telefonem lub wykonywanych poprzez system BLIK.
Jak działa terminal
Działanie terminala płatniczego wygląda następująco:
- klient wybiera docelową metodę płatności bezgotówkowej (np. smartwatchem wyposażonym w NFC);
- terminal płatniczy łączy się z wystawcą karty płatniczej (bankiem lub fintechem) za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego;
- następuje weryfikacja stanu konta oraz wydanie polecenia obciążenia rachunku kupującego, a następnie uznania rachunku sprzedawcy na określoną kwotę.
Jeżeli na rachunku kupującego nie ma wystarczającej ilości środków lub poda on błędne dane dostępowe, transakcja zostanie automatycznie anulowana.
W zależności od wybranego modelu czytnika kart kredytowych łączność z centrum autoryzacyjnym może następować w sposób przewodowy (standardowe modele stacjonarne) lub bezprzewodowy. W tym drugim przypadku terminale POS wykorzystują sieć internetową lub stacje bazowe operatora sieci komórkowej GPRS.
Stacjonarne terminale płatnicze znajdziesz np. na stacjach benzynowych lub w supermarketach. Czytniki mobilne, zwane niekiedy mPOS (ang. mobile Point of Sale), przydają się m.in. w restauracjach, kawiarniach lub w pracy kuriera. Są one wyposażone w akumulator i co pewien czas należy je naładować.
Jak wybrać czytnik kart bankowych?
Wybierając rodzaj terminala płatniczego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim duże znaczenie ma sposób łączenia się z centrum autoryzacyjnym. Terminale obsługujące Wi-Fi są nieco tańsze od urządzeń GPRS.
Poszczególne technologie mogą mieć problem z realizowaniem transakcji wszędzie tam, gdzie sygnał może ulec zakłóceniu (np. lokale położone w pomieszczeniach piwnicznych lub otoczone grubymi murami).
Dodatkowe funkcje terminali płatnicznych
Poza przyjmowaniem standardowych płatności czytnik kart bankomatowych może być wyposażony także w dodatkowe opcje. Są to np.:
- Cashback – możliwość wypłacenia gotówki przez właściciela karty podczas bezgotówkowego opłacania transakcji.
- Doładowanie konta telefonu komórkowego – poprzez drukowanie telekodu lub elektroniczne doładowanie konta telefonu.
- DCC (ang. Dynamic Currency Conversion) – polega na wyborze waluty płatności między lokalną a właściwą dla kraju wydania karty. Kwota obciążenia zawsze podawana jest przed sfinalizowaniem transakcji, dlatego klient z góry wie, ile zapłaci.
- Opłacanie rachunków – wygodna alternatywa dla przekazu pocztowego lub bankowości internetowych.
Część modeli współpracuje z urządzeniami drukującymi i może od razu wygenerować papierowe potwierdzenie sprzedaży.
Poszczególne urządzenia różnią się między sobą także stopniem szyfrowania danych. Na tym aspekcie zdecydowanie nie warto oszczędzać. Silne zabezpieczenia to dobrze chronione pieniądze Twoich klientów.
Kiedy warto wnioskować o terminal płatniczy?
Jako przedsiębiorca, możesz po prostu kupić terminal płatniczy. Jest to jednak dosyć drogie rozwiązanie, dlatego wiele firm wybiera jego dzierżawę. Warto pamiętać, że poszczególni dostawcy zajmujący się dostarczaniem czytników kart bankomatowych mogą oferować różne warunki współpracy, zakres serwisu, szkoleń oraz innych usług.
Dzierżawienie terminala wiąże się także z obowiązkiem uiszczania cyklicznych opłat:
- czynszu dzierżawy w stałej wysokości;
- Merchant Service Charge, którego wysokość zależy od branży oraz wysokości obrotów i obejmuje interchange fee (0,2% dla kart debetowych oraz 0,3% dla kart kredytowych), opłatę systemową oraz prowizję agenta rozliczeniowego.
Zazwyczaj im czas trwania umowy o korzystanie z terminala jest dłuższy, tym czynsz dzierżawy będzie niższy. W praktyce często opłaca się wystąpić o terminal przy zakładaniu konta firmowego, ponieważ możesz wtedy liczyć na atrakcyjniejsze warunki współpracy.
Niektóre banki oferują także dodatkowe promocje dla posiadaczy rachunku bankowego. Jeżeli złożysz wniosek o terminal płatniczy, możesz otrzymać premię pieniężną oraz darmową obsługę rachunku przez określony czas.
Często nowi klienci banku mogą liczyć na dodatkowe profity, jak np. bezpłatne przelewy mobilne, brak opłat za wydanie i utrzymanie karty płatniczej czy możliwość założenia darmowych rachunków pomocniczych w innych walutach niż PLN.
Konta firmowe z terminalem płatniczym
Czytnik kart kredytowych możesz wybrać jako element konta biznesowego w ofercie różnych banków. Są to m.in.:
- Bank Santander – w ramach korzystania z rachunku „Konto Firmowe Godne Polecenia”;
- Bank PKO BP – w ramach rachunku dla firm „Konto Firmowe w PKO BP”;
- Bank Pekao S.A. – w ramach rachunku „Konto Przekorzystne Biznes”.
Przed złożeniem wniosku o czytnik kart bankomatowych powinieneś porównać ze sobą poszczególne oferty i znaleźć tę, która odpowiada Ci najbardziej.
Program Polska Bezgotówkowa daje możliwość zawnioskowania do jednego spośród 24 dostawców o bezpłatną instalację terminala oraz darmową obsługę transakcji przez okres 12 miesięcy. Jednorazowo przedsiębiorca może otrzymać do 3 terminali (do 20 w sektorze prywatnego transportu międzymiastowego). Jedynym warunkiem jest brak umowy z agentem rozliczeniowym w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Jakie korzyści daje terminal płatniczy?
Korzystanie z terminala to duże ułatwienie dla przedsiębiorcy. Dzięki płatnościom bezgotówkowym można zapomnieć o kolejkach przy kasach i żmudnym liczeniu gotówki na początku i końcu zmiany. To także mniejsze ryzyko kradzieży. Elektroniczne płatności są dobrze chronione (choć nadal trzeba uważać na ataki cyfrowych przestępców!).
Wdrożenie terminali w firmie pozwala na dywersyfikację źródeł zysku poprzez świadczenie innych usług poza sprzedażą towarów (np. oferowanie doładowań do telefonu).
Terminal stanowi również duże ułatwienie dla klientów, którzy nie muszą już nosić przy sobie gotówki i mają praktycznie nieograniczony dostęp do posiadanych środków finansowych (nie licząc limitów ustawionych na rachunku bankowym).
Jeżeli prowadzisz biznes, z pewnością jest to rozwiązanie, które warto rozważyć jako alternatywę dla tradycyjnej metody rozliczeń gotówkowych.
Źródła
- "Polacy chętnie płacą bezgotówkowo, ale wciąż nie wszędzie mogą" - Związek Banków Polskich