ranking kont - logo serwisu

Konto walutowe dla firm: jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Zastanawiasz się nad wyborem rachunku walutowego dla Twojej firmy? Sprawdź polecaną ofertę, dowiedz się w jaki sposób otworzyć konto firmowe walutowe i zobacz, na co zwrócić uwagę gdy wybierasz taki rachunek.
obrazek przedstawia banknoty w różnych walutach, co symbolizuje wybór dobrego rachunku walutowego dla firm

Konto firmowe walutowe - polecana oferta (2024)

Tutaj dowiesz się o najważniejszych cechach firmowych kont walutowych oraz kiedy posiadanie takiego rachunku jest konieczne.

Jeśli szukasz konta walutowego dla swojej firmy sprawdź Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao. Z tym rachunkiem zyskujesz dostęp do 19 kont pomocniczych w różnych walutach bez dodatkowych opłat.

Konto Przekorzystne Biznes
Wise - logo

Zalety

Bezpłatne konta pomocnicze w 19 walutach obcych (EUR, USD, GBP, CHF i więcej).

Teraz promocja: brak opłat za prowadzenie konta - bezterminowo i 2000 zł premii w puli.

Wady

Oferta oszczędnościowa dla firm

Dla tych, którzy pytali o Ranking...

Jeden z czytelników podziękował za udostępnienie poradnika (do usług!), wyrażajac niezadowolenie z braku Rankingu. Odpowiadając na zapotrzebowanie, rekomenduję zapoznanie się z ofertami promocyjnymi kont firmowych Banków:

Fakt - konkurencja na rynku jest bardzo silna, a konta, które znalazły w pierwszej trójce - piątce w rankingach - mają sporo do zaoferowania, warto więc zapoznać się z opisami promocji. Tymczasem przejdźmy do kolejnego punktu programu!

Kiedy warto otworzyć firmowe konto walutowe?

W kontekście rozliczeń walutowych warto wiedzieć, że w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, konto walutowe dla firmy nie jest obowiązkowe. Teoretycznie w celu płatności walutowych, przedsiębiorcy mogliby korzystać ze zwykłego rachunku dla klientów indywidualnych. To dlatego, że gdy chodzi o konta firmowe, to prowadzenie takiego rachunku nie jest wymagane w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Wyjątek stanowią mocno sprecyzowane sytuacje.

ikona w ramce

Konto firmowe - zasady

Kiedy wymagane jest konto firmowe:

  • gdy należność faktury przekracza 15 tysięcy brutto,
  • gdy przynajmniej jedna z pozycji dotyczy towarów wrażliwych wg załącznika 15 ustawy o VAT (są to np. węgiel brunatny, węgiel kamienny, roboty malarskie, szklarskie, betoniarskie... - w dokumencie wymieniono ponad 150 pozycji, które precyzują zakres towarów objętych regulacją),
  • gdy rozliczenie następuje między podatnikami VAT.

W takim przypadku transakcje objęte są MPP, czyli Mechanizmem Podzielonej Płatności. Do realizacji płatności potrzebne więc będzie konto firmowe. Czy jednak dla celów firmowych warto jest korzystać z rachunku osobistego? Odpowiedź nasuwa się sama

Kiedy będzie potrzebne firmowe konto walutowe?

Konto walutowe dla firm wymagane jest jeszcze rzadziej. O ile w przypadku zwykłego konta firmowego mówimy o szczególnej sytuacji, tak w przypadku rachunku firmowego walutowego ciężko w ogóle znaleźć przepisy regulujące tę kwestię.

Przedsiębiorcy traktują jednak temat posiadania konta inaczej niż klienci indywidualni. Rachunek walutowy dla firm posłuży do obsługi bieżących płatności walutowych, regulacji zobowiązań i przyjmowania przelewów od kontrahentów, którzy siedzibę swojej firmy posiadają poza granicami.

Dlaczego warto otworzyć konto walutowe dla firm?

Jeśli jednak nie masz pewności czy warto jest otworzyć konto walutowe dla firmy, albo zastanawiasz się jak takie konto wybrać, zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Warto wiedzieć, że banki promują konta walutowe dla firm są w sposób podobny jak dzieje się to w przypadku zwykłych kont walutowych. Inaczej mówiąc - nie są rodzajem produktu, który jest spychany gdzieś na dalsze tło, jak to wygląda choćby w przypadku kont PRP (podstawowy rachunek płatniczy). Dlaczego?

Moim zdaniem wynika to przede wszystkim z faktu zapotrzebowania na taki produkt ze strony przedsiębiorców. Rachunek walutowy może zwyczajnie rozwiązać wiele problemów i usprawnić prowadzenie działalności biznesowej. Poniżej znajdziesz kilka argumentów, dlaczego warto otworzyć firmowe konto walutowe.

ikona - argument

Podpowiedź

Gdy otwierasz konto walutowe w parze z kontem firmowym, możesz zyskać nawet czterocyfrową premię za spełnienie określonych warunków aktywności. Aktualne zestawienie najlepszych kont dla przedsiębiorców z dostępnymi promocjami, znajdziesz w rankingu kont firmowych.

Zobacz Ranking

Konto walutowe dla Firmy - jak otworzyć taki rachunek

W poprzedniej części mogłeś się dowiedzieć czy i kiedy warto otworzyć rachunek walutowy dla firmy. Kolejną kwestia nad jaką należy się zastanowić, to w jak założyć konta walutowe dla firmy.

Warto wiedzieć, ze ten produkt, jest na swój sposób szczególny. Dzieje się tak dlatego, że jeśli taki rachunek funkcjonuje jako osobne konto, niezależnie od konta firmowego - jego założenie zwykle wymaga wizyty w oddziale. Często z pozoru w ogóle nie ma możliwości, żeby otworzy takie konto online, jednak:

1) Niektóre banki udostępniają możliwość otwarcia takiego konta online - wystarczy uzupełnić wniosek, a w odpowiedzi skontaktuje się z Tobą konsultant, z którym ustalisz wszystkie formalności.

2) Są sposoby, żeby otworzyć takie konto firmowe walutowe online, bez wychodzenia z domu nawet kiedy w teorii nie jest to możliwe. Jak to zrobić?

Firmowe konto walutowe - jak założyć online?

Oto kilka sposobów jak otworzyć konto dla firm online (nawet w przypadku, kiedy teoretycznie jest to niemożliwe).

Konto walutowe w oddziale

Alternatywny sposób, to otwarcie firmowego konta walutowego w oddziale banku. Takie rozwiązanie polecam wybrać praktycznie tylko w jednej sytuacji: gdy chcesz otworzyć konto walutowe jako osobny produkt, bez otwierania konta firmowego. Jednocześnie bank nie daje możliwości otwarcia takiego rachunku przez internet.

Wtedy wizyta w oddziale będzie niezbędna i będzie to właściwie jedyny sposób na otwarcie takiego konta.

W każdej innej sytuacji otwarcie konta online będzie zwyczajnie wygodniejsze.

Cechy firmowego konta walutowego

Wiesz już czy warto otworzyć firmowe konto walutowe oraz jak założyć taki rachunek online. A jakie cechy są najbardziej istotne w kontekście takiego produktu?

Konta walutowe wyróżnia jeden element.

Wybierając taki rachunek, należy przede wszystkim uwzględnić jego praktyczne wykorzystanie. Dodatkowe funkcjonalności schodzą na drugi plan.

Najbardziej istotne okażą się więc takie cechy rachunku jak:

  1. Dostępność walut w ofercie. Podstawowe waluty to: EUR, USD, GBP, CHF. Pozostałe - w zależności od zapotrzebowania.
  2. Dostępność usługi wielowalutowej (płatności zagraniczne bez prowizji).
  3. Koszty wypłat z bankomatów.
  4. Koszty najważniejszych operacji na koncie, w szczególności koszty przelewów zagranicznych.
  5. Dopiero w dalszej kolejności pozostałe usługi, np. specjalna oferta dla przedsiębiorców.

Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym cechom kont walutowych.

Konto firmowe w Euro

Euro jest podstawową walutą, jak chodzi o prowadzenie rachunku walutowego dla firm.

Jeśli szukasz konta walutowego w Euro dla Twojej firmy, wtedy znajdujesz się w komfortowej sytuacji.

Po prostu wybierz rachunek, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Nie musisz dokonywać dodatkowej selekcji, ze względu dostępność walut - konto w Euro znajdziesz w ofercie większości banków.

USD, GBP, CHF oraz pozostałe popularne waluty

Euro jest podstawową walutą, jak chodzi o prowadzenie rachunku walutowego dla firm.   To znaczy, że zdecydowana większość firmowych kont walutowych pozwala na korzystanie z rachunku właśnie w walucie Euro.    Jeśli szukasz konta walutowego w Euro dla Twojej firmy, to w znajdujesz się w komfortowej sytuacji.   Po prostu wybierz rachunek, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Nie musisz dokonywać dodatkowej selekcji, ze względu dostępność Walut - konto w Euro znajdziemy w ofercie większości banków.

Euro, Dolar Amerykański, Funt Szterling (Funt Brytyjski) i Frank Szwajcarski, to najpopularniejsze waluty dostępne w ramach oferty kont walutowych dla firm.

Poza opisanym Euro, w ofercie banków często znajdziemy konta dla firm w walutach takich jak: Dolar Amerykański, Funt Brytyjski, Frank Szwajcarski.

Te cztery waluty to są pewnego rodzaju fundamentem. W przypadku gdy liczba kont walutowych dla firm ogranicza się do 3 lub 4 walut, wówczas najczęściej spotkamy się z takim "zestawem":

  • EUR, USD, GBP,
  • EUR, USD, GBP, CHF.

Czy to wszystkie możliwości, jeśli chodzi o dostępność walut? Zdecydowanie nie!

W ofercie niektórych banków przeznaczonej dla przedsiębiorców, znajdziemy też waluty: CZK, DKK, HUF, NOK, SEK, JPY...

Przykładem takiego konta jest mBiznes konto walutowe firmowe. Rachunek mBanku daje dostęp aż do 11 walut: wszystkich wymienionych do tej pory oraz HRK, czyli chorwackich kun, będących walutą Chorwacji.

Inne cechy rachunku walutowego dla firm, na które warto zwrócić uwagę

Dostępność walut to podstawa. Na co należy zwrócić uwagę w następnej kolejności?

Generalnie możemy wyszczególnić dwa punkty:

  1. Koszty.
  2. Korzyści powiązane z kontem.

Koszty związane z prowadzeniem konta walutowego dla firm

Jeśli mówimy o kosztach związanych z rachunkiem firmowym, to najpierw zwróć uwagę na koszty uniwersalne:

  • prowadzenie rachunku,
  • obsługa karty debetowej.
  • koszty wypłat z bankomatów w kraju i za granicą.

Jeśli takie koszty występują, sprawdź: jak można ich uniknąć. Zadaj sobie również pytanie: czy jestem w stanie regularnie spełniać warunki, żeby uniknąć kosztów związanych prowadzeniem takiego konta? Oraz: czy jest dostępna promocja, w której mogę wziąć udział, żeby uniknąć najważniejszych opłat (np. przez okres 12 miesięcy lub bezterminowo).

Sprawdź też jakie są koszty specyficzne dla wykonywanej przez Ciebie działalności. Jeśli regularnie rozliczasz się z kontrahentami z Niemiec w walucie Euro, zobacz jaki jest koszt przelewu SEPA. Jeździsz na spotkania biznesowe do Czech? Sprawdź jakie są koszty wypłat z bankomatów za granicą.

Postaraj się znaleźć ofertę, gdzie koszt takich transakcji będzie najniższy.

Cechy rachunku walutowego dla firm

I wreszcie, zapoznaj się z dodatkowymi cechami konta walutowego. Warto zwrócić uwagę szczególnie na dwie cechy:

  • usługa wielowalutowa - czy do karty dołączona jest usługa wielowalutowa, która pozwala na realizację transakcji w walutach obcych, bez kosztów przewalutowania? To szczególnie istotne, gdy posiadasz rachunki w kilku walutach, podpięte pod jedną kartę płatniczą.
  • Spread walutowy - jaki spread walutowy, czyli różnica między kursem kupna a sprzedaży walut, w wybranym przez Ciebie banku? W przypadku, gdy będziesz wymieniać walutę bezpośrednio w banku, a nie w kantorze internetowym czy stacjonarnym, to właśnie spread walutowy będzie miał istotny wpływ na koszt transakcji.

Sprawdź też inne możliwości, jakie bank udostępnia dla przedsiębiorców. Przykładami usług dołączonych do rachunków walutowych dla firm jest możliwość negocjacji z dealerem przy wymianie większej kwoty lub dostęp do indywidualnej platformy walutowej.

Jak wybrać rachunek walutowy dla firm? Krótkie podsumowanie

Jestem bardziej niż pewny, że podążając za wskazówkami w tym artykule, podejmiesz odpowiednią decyzję odnośnie wyboru konta walutowego dla Twojej firmy. Ofertę banków znajdziesz na ich stronach internetowych, możesz o nią dopytać na infolinii lub odwiedzić najbliższy oddział, aby uzyskać dostęp do szczegółowych informacji.

Jeśli natomiast chcesz otworzyć konto walutowe bez wychodzenia z domu, zapoznaj się z rankingiem kont firmowych, w którym znajdziesz najlepsze rachunki dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wybierz konto dla siebie i otwórz je razem z rachunkiem walutowym. Powodzenia!

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia biuro, co symbolizuje temat artykułu o dotacjach z urzędu pracy

Jak otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy na działalność gospodarczą?

PRZECZYTAJ → 
Stos monet, zegar i kalkulator zoraz klepsydra z karteczką 'deadline' symbolizują zbliżający się termin płatności za fakturę

Co możesz zrobić, jeżeli klient nie zapłacił faktury w terminie?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia budynek, co symoblizuje urząd pracy opisywany w tym artykule

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram