Czym jest Dotpay?
Dotpay to polski FinTech z siedzibą w Krakowie, który oferuje rozwiązania z zakresu płatności internetowych. Marka istnieje od 2001 roku i od tego czasu rozwija innowacyjne usługi. Właścicielem Dotpay jest holding "P24 DotCard", który w swoim portfolio posiada takie marki jak Dotpay, eCard oraz Przelewy24 i tym samym jest jednym z największych dostawców usług płatniczych online w Polsce.
Co ważne, to fakt, że P24 DotCard jest nowym właścicielem Dotpaya. Działalność spółki jest konsekwencją połączenia Dotpay oraz Przelewy 24. O ile wcześniej Przelewy 24 i Dotpay, to były konkurencyjne marki, tak teraz, choć nadal pozostają niezależne, to działają w ramach jednej organizacji, można powiedzieć "grają w jednej drużynie".
Ma to ważne konsekwencje zarówno dla klientów, jak również dla sprzedawców. Jak zawsze przy tego rodzaju połączeniach jest trochę zamieszania, szumu informacyjnego i pewnego rodzaju niepewności. Czy jest się czego obawiać? Spójrzmy bliżej na ten problem.
Dotpay łączy się z Przelewy24 - jakie ma to konsekwencje?
Przede wszystkim, co może okazać się najważniejszą informacją, żadna marka - ani Dotpay ani Przelewy 24 - nie znikną rynku. Zachowane zostają siedziby, adresy kontaktowe, jak również nie zmieniają się opiekuni biznesowi klientów.
Co istotne, to że nie tylko marki nie znikną z rynku, ale również oferowane przez nie usługi będą w dalszym ciągu rozwijane. W wyniku połączenia zapowiadany jest dalszy rozwój usług oferowanych zarówno przez Dotpay, jak również Przelewy 24. Ze względu na komplementarność rozwiązań dostarczanych przez poszczególne podmioty, korzyści mają odnieść wszystkie marki wchodzące w skład grupy (także marka eCard). To na pewno może dobrze wpłynąć także na rozwój rozwiązań E-commerce klientów.
Nie znajdziemy natomiast konkretnych informacji na temat integracji platform czy połączenia usług. Odpowiedź na pytanie z tym związane, którą możemy znaleźć na stronie firmy, jest bardzo ogólnikowa i ciężko wyciągnąć z tego jakiekolwiek wnioski. Nic jednak nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało dojść do takiej integracji usług.
Przeglądając źródła dostępne w internecie, w szczególności te z oficjalnej strony marki, można odnieść wrażenie, że tak ogólnie, to dużo się nie zmieni. Mogłoby się nawet wydawać, ze najważniejszą zmianą jest tutaj szybszy rozwój produktów, dzięki wzajemnemu wsparciu. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie. Jest jest jedna, bardzo ważna zmiana, a konkretnie...
Docelowo marką wiodącą ma zostać Przelewy24. I konsekwencje widoczne są już dzisiaj, choćby przez to, że nie można zarejestrować nowego konta na stronie Dotpay. Po kliknięciu "Załóż konto" na stronie dotpay.pl, jesteśmy automatycznie przenoszeni na stronę Przelewy24, a rejestracja na dotpay.pl jest zwyczajnie niemożliwa. Dlatego też, jeśli otwierasz nowy sklep internetowy, nie możesz już skorzystać z usług Dotpay. Nowe konto obecnie możesz zarejestrować tylko na stronie Przelewy24.
Jak wcześniej wspomniałem, to jednak nie oznacza, że Dotpay zniknie z rynku. Klienci, którzy w swoich sklepach wykorzystują system płatności Dotpay, nadal będą mogli z niego korzystać. Zapowiadany jest dalszy rozwój produktu i rozszerzanie jego możliwości. Dotpay nie znika z rynku i będzie nadal rozwijany.
W związku z powyższym, dziwić może decyzja o zablokowaniu rejestracji nowych użytkowników. Prywatnie, jako osoba interesująca się technologiami i posiadająca pewne doświadczenie marketingowe, nie do końca rozumiem dlaczego blokowana jest możliwość rejestracji nowych klientów dla produktu, który istnieje i jest nadal rozwijany. To bardzo odważny i stanowczy krok, który prawdopodobnie wynika z obranej strategii i planów na przyszłość. Czy decyzja okaże się słuszna? Dowiemy się z pewnością już za kilkanaście miesięcy.
Pomimo faktu tego, że nie można zarejestrować już nowego konta na Dotpay (co być może jeszcze ulegnie zmianie), postanowiłem przyjrzeć się bliżej temu, co do zaoferowania ma właśnie system płatności internetowych Dotpay, za pośrednictwem którego możemy opłacić zamówienia ze sklepu internetowego.
Faktem jest, że system nadal funkcjonuje i często możemy się z nim spotkać na różnych stronach sklepów internetowych. W dalszej części poznasz najważniejsze funkcjonalności Dotpay.
O produkcie, czyli jakie możliwości daje system płatności internetowych Dotpay
Dotpay daje dostęp do szerokiego zakresu płatności internetowych i pozwala natychmiastowo opłacić zamówienie ze strony sklepu internetowego, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzięki DotPay, możemy opłacić zakupy w internecie, wykorzystując kartę płatniczą, BLIKA, zapłacimy wykorzystując portfele elektroniczne, uzyskamy dostęp do oferty płatności odroczonych PayPoo oraz sporo innych możliwości. Metody płatności jakie aktualnie udostępnia Dotpay:
- PayByLink - wszystkie dane przelewu są wpisywane automatycznie, co nie tylko zwiększa wygodę, ale też pozwala uniknąć pomyłek; realizacja płatności trwa kilkanaście sekund.
- Karty płatnicze: one-click - bez logowania; płatności cykliczne - karta może zostać obciążona cyklicznie, co eliminuje ryzyko nieterminowych wpłat; płatności kartą przez telefon IVC (Interactive Voice Response).
- Płatności odroczone: dokonaj zakupów teraz i zapłać nawet o 30 dni później od daty zamówienia. Operatorzy dostarczające rozwiązanie płatności odroczonych dla Dotpay to: Kupuj teraz i PayPo
- Portfele elektroniczne: Apple Pay, Google Pay, Masterpass, Cinkciarz Pay.
- BLIK: BLIK Level 0 - płatności BLIKIEM bezpośrednio na stronie sklepu; BLIK one-click - po zapamiętaniu użytkownika możliwe jest dokonywanie płatności bez kodu BLIK; BLIK recurring - płatności powtarzalne (cykliczne) BLIKIEM; czeki BLIK - dokonywanie płatności za zakupy, z wykorzystaniem czeku BLIK.
- Raty online,
- Terminale POS,
- Płatności gotówkowe,
- Płatności walutowe.
Pytanie, które w tym miejscu może się pojawić, to czy znajdując się na stronie sklepu internetowego, który oferuje płatności Dotpay, można skorzystać z tych wszystkich rozwiązań, jakie udostępnia Dotpay? Odpowiedź brzmi: z reguły nie. Dzieje się tak z dwóch prostych przyczyn:
- Właściciel sklepu podejmuje decyzje z jakich rodzajów płatności będzie korzystać w swoim sklepie. O ile płatności BLIK, PayByLink czy karty płatnicze, to bardzo popularne rozwiązania (miesięcznie dokonuje się dziesiątki milionów takich transakcji), tak inne metody są już znacznie mniej popularne i w wielu sklepach mogłyby w ogóle nie znaleźć zastosowania. Weźmy na przykład płatności na terminalu POS za zakupy w sklepach internetowych - to musi być niezwykle rzadka sytuacja. To mogłoby mieć zastosowanie na przykład, gdy klient dokonuje zakupów w sklepie internetowym, prowadzonym przez salon fryzjerski i następnie opłaca łącznie usługę wykonaną w salonie oraz zakupy przez internet. Jak często możemy się spotkać z takim wykorzystaniem terminala? Raczej niezbyt często.
- Kolejna kwestia, którą należy uwzględnić jest taka, że nawet jeśli właściciel sklepu udostępnia możliwość dokonywania pewnego rodzaju płatności, to nie zawsze klient ma możliwość realizacji takiej transakcji, ze względu na ograniczenia dostępu do usługi. Weźmy na przykład płatności cykliczne BLIK. W dniu publikacji artykułu, z płatności cyklicznych BLIK mogą skorzystać Klienci banków: ING oraz Banku Pekao. To znaczy, że nawet jeśli sklep internetowy daje taką możliwość, to posiadając konto w innym banku, zwyczajnie nie będziesz mógł wykonać takiej transakcji. Wtedy pozostaje skorzystać z innych, dostępnych metod płatności. Dobra wiadomość jest taka, że dostępność tego rodzaju rozwiązań regularnie się zwiększa.
O Dotpay - podsumowanie
Dotpay to polski FinTech, który istnieje i rozwija swoją działalność od 2001 roku. W wyniku połączenia z Przelewy 24, właścicielem Dotpay (oraz marek Przelewy24 i eCard) jest teraz holding P24 DotCard. W konsekwencji konsolidacji zapowiadany jest dalszy rozwój wszystkich produktów znajdujących się w portfolio firmy, jednak marką wiodącą ma być Przelewy 24.
Choć Dotpay nie znika z rynku, to już teraz została zablokowana możliwość nowych rejestracji, a użytkownicy którzy chcą utworzyć nowe konto, są automatycznie przekierowani na stronę Przelewy 24. Mimo wszystko produkt ma się nadal rozwijać, a Klienci którzy już wdrożyli rozwiązanie w swoim sklepie, wciąż mogą z niego korzystać.
Dotpay daje dostęp do szerokiej gamy płatności za zakupy internetowe, rozpoczynając od najbardziej popularnych: PayByLink, Karty płatnicze, BLIK, portfele elektroniczne, kończąc na mniej powszechnych, jak płatności odroczone, raty online, terminale POS (do opłacenia zakupów internetowych), płatności gotówkowe i walutowe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów płatności, jak również samej usługi Przelewy 24, zapraszam Cię do przeczytania innych artykułów, które już wkrótce znajdziesz na tej stronie.