ranking kont - logo serwisu

Zostań w domu i bankuj online. 7 praktycznych porad

Kryzys związany z rozwojem epidemii koronawirusa ma ogromny wpływ na nasze codzienne funcjonowanie i przyzwyczajenia. W tym artykule znajdziesz garść praktycznych porad dotyczących bankowości elektronicznej dla początkujących uzytkowników i nie tylko.
zostań w domu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Obsługa konta online to bezpieczny i polecany sposób zarządzania rachunkiem bankowym. Nie tylko w czasach epidemii.
 • Otwórz konto przez internet, żeby ograniczyć kontakty z innymi ludźmi.
 • Nie musisz odwiedzać oddziału, aby zarządzać kontem bankowym - w tym celu wykorzystaj aplikację Twojego banku.
 • Płatności zbliżeniowe telefonem są bezpieczniejszą metodą niż płacenie przy użyciu gotówki.
 • Sprawy urzędowe załatwisz online, przez Profil Zaufany.
 • W tym artykule znajdziesz więcej takich porad.

Bezpieczne bankowanie w dobie kryzysu

Czas kryzysu związany z rozwojem epidemii koronawirusa ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i przyzwyczajenia. Ten tekst jest przeznaczony dla osób, które w przeszłości korzystały w ograniczonym stopniu rozwiązań bankowości internetowej i mobilnej lub nie korzystały z tego wcale. W tym artykule znajdziesz garść praktycznych porad, o tym jak efektywnie zarządzać swoimi finansami osobistymi bez konieczności wychodzenia z domu. Jak dowiesz się za chwilę, korzystanie z konta online to nie tylko wygodny sposób na zarządzanie finansami osobistymi, ale także... szansa na zysk! 

Jeśli natomiast na co dzień korzystasz z bankowości elektronicznej, to pewnie już teraz wykorzystujesz wiele rozwiązań, które znajdziesz poniżej. Możliwe jednak, że znajdziesz tutaj też coś nowego dla siebie.

1. Otwórz konto w 100% online (i zyskaj)

Czy wiesz, że konto w banku można otworzyć w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu, a czasami nawet bez bezpośredniego kontaktu z kurierem?

Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom, które wdrażają banki w celu usprawnienia obsługi klienta. Szczególnie w chwili obecnej banki prawdopodobnie będą kłaść nacisk na możliwość otwarcia rachunku w pełni online.

Jeśli więc z jakiegoś powodu nie jesteś zadowolony ze swojego rachunku, posiadasz ograniczone możliwości zarządzania budżetem przez internet albo zwyczajnie chcesz przestawić się na inne rozwiązanie - wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to w tym momencie.

Rachunek w 100% online można aktualnie (na dzień publikacji wpisu) założyć w takich bankach jak: Alior Bank, mBank, BNP Paribas, Idea Bank, Nest Bank, ING Bank Śląski, T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Pekao, Credit Agricole, Santander Bank Polska. Metody, które są wykorzystywane do założenia konta online: przelew weryfikacyjny, videorozmowa, selfie, podpisanie umowy z wykorzystaniem kodu SMS.

Otwierając nowe konto możesz wziąć udział w promocji bankowej i zyskać nawet kilkaset złotych. Spełnienie warunków w niektórych promocjach nie wiąże się z koniecznością wychodzenia z domu.

2. Pobierz aplikację mobilną Twojego banku

Jeśli zdecydujesz się na otwarcie nowego konta (co możesz zrobić w 100% przez internet), wtedy kolejnym krokiem do sprawnej obsługi rachunku jest pobranie aplikacji mobilnej banku.

Aplikacja mobilna banku to bezpieczny i wygodny sposób na zarządzanie kontem i szansa na skorzystanie z dodatkowych okazji. Niektórzy mogą zastanawiać się posiadanie aplikacji banku na telefonie jest bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie to temat na osobny artykuł, jednak posłużę się uproszczeniem: tak, jest bardzo bezpieczne, jeśli tylko stosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa (np. nie udostępniasz nikomu hasła lub numer PIN do logowania). Uważam, że aplikacja mobilna dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkownika rachunku oraz środków, które posiada.

Skąd możesz pobrać aplikację mobilną Twojego banku? Najlepiej zrobić to wchodząc na stronę banku, w którym posiadasz konto (tam łatwo znajdziesz odnośnik do pobrania aplikacji) lub bezpośrednio w sklepach z aplikacjami: Google Play (jeśli posiadasz system operacyjny Android) lub App Store. Jeśli decydujesz się pobrać aplikację bezpośrednio ze sklepu z aplikacjami, wtedy upewnij się że pobierasz właściwy plik (poznasz to nie tylko po nazwie, ale też dużej ilości ocen i pobrań).

Nigdy nie instaluj aplikacji bankowych z innych źródeł niż te wymienione powyżej! Aplikacji nie należy nigdy instalować ze stron internetowych innych niż strony banku albo z pliku niewiadomego pochodzenia, który możesz otrzymać np. na mailu lub pen drive. Możesz wtedy stać się ofiarą oszustwa i stracić swoje pieniądze. Bądź ostrożny i korzystaj tylko z zaufanych źródeł.

3. Płać zbliżeniowo telefonem​

Kolejnym krokiem do bezpiecznego bankowania z minimalną ilością kontaktów są płatności zbliżeniowe telefonem. To powszechnie akceptowany sposób płatności. Sam korzystam z tej metody już od kilku lat i jeszcze nigdy nie spotkałem się z sytuacją, kiedy dokonanie płatności telefonem było niemożliwe. W Polsce praktycznie wszędzie tam, gdzie można płacić kartą, można też płacić telefonem.

płatności zbliżeniowe telefonem
Płatności telefonem to wygodny i bezpieczny sposób finalizacji transakcji.

W jaki sposób zapłacić telefonem? W tym celu najlepiej wykorzystać aplikacje od Google, czyli mowa tutaj o Google Pay (dla użytkowników systemu Android) lub Apple Pay od Apple (dla użytkowników systemu iOS). Skorzystaj z odnośników powyżej, aby dowiedzieć się więcej na temat systemu, który Cię interesuje, na stronie producenta.

Płatności zbliżeniowe to szybki o bezpieczny sposób na opłacenie zakupów bez gotówki. Czy wiesz, że korzystając z płatności zbliżeniowych tez możesz zyskiwać? Tutaj na pierwszy plan wysuwa się oferta Alior Banku - Konto Jakże Osobiste - korzystając z którego możesz zyskać nawet 20 zł zwrotu za płatności telefonem w każdym miesiącu.

4. Wykorzystaj bankowość elektroniczną w pełni​

Kiedy posiadasz (nowe) konto bankowe, aplikację mobilną banku, a zamiast gotówki do płatności zbliżeniowych wykorzystujesz telefon - to jest dobry czas, aby przyjrzeć się bliżej możliwościom, które daje nam bankowość elektroniczna. Bankowość elektroniczna to system bankowości internetowej (czyli to, z czego korzystasz na stronie internetowej banku) oraz bankowość mobilna (czyli inaczej mówiąc aplikacja mobilna na Twoim telefonie). Te dwa systemy zazwyczaj posiadają bardzo zbliżone funkcje i rozwiązania.

Korzystając z bankowości elektronicznej, możemy samodzielnie wykonać najważniejsze operacje, dzięki temu praktycznie w ogóle nie musimy odwiedzać oddziałów banku. Bankowość elektroniczna daje nam możliwość między innymi:

 • dokonania przelewu na konto wybranego odbiorcy,
 • dokonania przelewu do ZUS i US,
 • opłacenia raty kredytu,
 • opłacenia dowolnego abonamentu,
 • ustawienia zlecenie stałego i dokonania modyfikacji zlecenia zapłaty,
 • ustawienia polecenie zapłaty i dokonania modyfikacji polecenia zapłaty,
 • dokonania przelewu natychmiastowego.
bankowość elektroniczna
Bankowość elektroniczna pozwala kompleksowo zarządzać kontem.

Bankowość mobilna i elektroniczna daje także morze możliwości, jak chodzi o wykonywanie dodatkowych operacji, związanych z naszymi finansami. Przykłady rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę to: menadżer finansów - aplikacja pozwalająca kontrolować wydatki, bezgotówkowe automatyczne płatności za przejazd autostradą czy mobilne skarbonki zwiększające skuteczność oszczędzania. Więcej na temat tych oraz innych rozwiązań możesz przeczytać w artykule o bankowości mobilnej.

5. Kupuj online, jeszcze taniej!​

Aktualnie dokonywanie zakupów online to już nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale często konieczność. W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na programy rabatowe, z których mogą skorzystać użytkownicy wybranych kont osobistych. Jako przykład wykorzystam jeden z moich rachunków (posiadam ich kilka, głównie ze względu na promocje) - tym rachunkiem jest konto osobiste Direct w ING z bankowością Moje ING.

Korzystając z tego konta mamy dostęp do kodów rabatowych - "Moje Rabaty" i programu Visa oferty. Przykładowe oferty rabatowe, z których mogę skorzystać w tym momencie: 20% zwrotu za zakupy w serwisie do zamawiania jedzenia online wolt.com, 10% zwrotu za zakupy w księgarni taniaksiazka.pl, 20 zł zwrotu za zakupy w sklepie odzieżowym Mohito, 15 zł zwrotu za zakupy w Auchan czy 25 zł zwrotu za zakupy w Decathlon.

Okres, kiedy większość czasu spędzamy w domach i w rzeczywistości często jesteśmy zmuszeni do dokonywania zakupów online, to być dobry czas na to, aby rozejrzeć się za dodatkowymi ofertami promocyjnymi. Różnego rodzaju oferty rabatowe dołączone do kont bankowych mogą teraz okazać się bardzo praktyczne i pomocne.

6. Załatwiaj sprawy urzędowe online

Korzystając z profilu zaufanego możesz załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Jeśli nie posiadasz profilu zaufanego, możesz go stworzyć w 100% online za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Poniżej są instytucje, które pozwalają aktualnie na stworzenie profilu zaufanego przez internet:

profil zaufany
Źródło obrazka: pz.gov.pl

Korzystając z profilu zaufanego możesz:

 • załatwić różnego rodzaju sprawy urzędowe i uzyskać odpisy,
 • zamówić dowód osobisty,
 • złożyć wniosek o świadczenie rodzinne,
 • zawnioskować o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
 • założyć firmę w CEIDG,
 • i wiele innych.
Kompletną listę spraw, które można załatwić online z wykorzystaniem profilu zaufanego możesz odszukać na stronie gov.pl.

7. Sprawdź promocje

Jeśli korzystasz z rachunku bankowego, a bank przeprowadza promocje dla obecnych użytkowników, to wtedy korzystając z bankowości elektronicznej będziesz prawdopodobnie jedną z pierwszych osób, która się o tym dowie. Takie promocje dla aktualnych użytkowników nie zdarzają się często, to fakt, ale jeśli trafi się okazja, to z reguły można w łatwy sposób zyskać dodatkową gotówkę.

Oprócz tego korzystając z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej możesz skorzystać także z innych produktów banku. Szczególnie jeśli otworzysz nowe konto, wtedy często możesz liczyć na promocyjne warunki w pierwszych miesiącach po otwarciu rachunku, jednak także obecni użytkownicy mogą skorzystać z promocyjnych ofert.

Produkty, na które warto zwrócić szczególną uwagę to:

 • konta oszczędnościowe z promocyjnym oprocentowaniem,
 • konta walutowe,
 • lokaty.

Niektóre instytucje bankowe oferują produkty przeznaczone wyłącznie dla użytkowników bankowości elektronicznej lub takie, przy których możemy liczyć na bardziej atrakcyjne warunki jeśli otworzymy je przez internet (np. lokata mobilna w Banku Millennium).

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje bankowości elektronicznej, z których najczęściej możemy skorzystać bez dodatkowych opłat. Są to na przykład wspomniane wcześniej aplikacje do zarządzania finansami (trener finansów, menedżer finansów), produkty oszczędnościowe (konta oszczędnościowe) oraz systemy pozwalające na osiąganie celów oszczędnościowych (jak automatyczne oszczędzanie lub mobilne skarbonki).

Bankuj online i zyskuj. Krótkie podsumowanie

Aktualnie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, żyjemy w czasie, kiedy możemy być pełni obaw o przyszłość. Uważam jednak, że szukanie dobrych wiadomości - zamiast koncentracji na złych informacjach, które codziennie napływają z mediów - jest dobrym sposobem, aby w lepszej kondycji przejść przez ten trudny okres. 

Jeśli wcześniej nie korzystałaś lub nie korzystałeś z różnego rodzaju przywilejów i udogodnień, na które mogą liczyć użytkownicy systemów bankowości elektronicznej, to być może jest dobry czas na to, aby bliżej zaprzyjaźnić się z takimi rozwiązaniami. Bankowość online to niezwykle wygodny sposób zarządzania finansami, który w rzeczywistości sprawdza się w każdym czasie. Wierzę, że informacje w tym artykule będą wartościowe i pomogą efektywnie korzystać z rozwiązań bankowości elektronicznej.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
numer rachunku bankowego - obrazek artykułu

Jak czytać numer rachunku bankowego i czym jest suma kontrolna numeru konta?

PRZECZYTAJ → 
jak sprawdzić ile masz pieniędzy na koncie

Jak sprawdzić stan konta bankowego?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat karty płatniczej dla młodzieży - obrazek

Od ilu lat można posiadać kartę płatniczą?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka