logo serwisu Ranking Kont porównującego najlepsze oferty produktów finansowych oraz udostępniającego wartościowe i unikalne opracowania

Prawo jazdy - ile kosztuje? Jak długo trzeba czekać? Odpowiedzi na często zadawane pytania

Prawo jazdy jest to dokument wydany przez organy państwowe, który potwierdza uprawnienia właściciela do prowadzenia pojazdów na drogach publicznych. Ile zapłacisz za prawo jazdy? Jak długo czeka się na wyrobienie dokumentu? Czy za brak prawa jazdy przy kontroli grozi kara? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania!
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
prawo jazdy - obrazek

5 odpowiedzi na pytania dotyczące prawa jazdy

W tym tygodniu na blogu pojawił się artykuł, który odpowiada na 8 pytań związanych z posiadaniem dowodu osobistego. Z tamtego tekstu dowiesz się jak wyrobić dowód osobisty, co zrobić w przypadku zgubienia dokumentu tożsamości, czym jest nowy e-dowód... Podobne pytania pojawiają się również w przypadku prawa jazdy. I warto na nie znać odpowiedź.

Z listy możesz wybrać odpowiedź na pytanie, które interesuje Cię najbardziej. Kliknij w punkt, który jest dla Ciebie najważniejszy i od razu przeskocz do miejsca, w którym znajdziesz wyjaśnienie właściwego zagadnienia. Ten artykuł możesz też czytać "normalnie" - od początku do końca. 

Pytanie #1

Ile kosztuje prawo jazdy?

Na koszt wyrobienia prawa jazdy kategorii B składa się wiele czynników. Najważniejszym z nich jest cena kursu na prawo jazdy. Oprócz tego należy uwzględnić również koszty badań lekarskich, egzaminów (egzamin praktyczny i teoretyczny), a także koszty związane z wyrobieniem prawa jazdy (wydanie dokumentu, zdjęcia).

Co ciekawe wartość ceny kursu, która ma największy wpływ na koszt wyrobienia prawa jazdy, jest również wartością... najbardziej zmienną. Cena kursu na prawa jazdy zależy przede wszystkim od:

 1. Miasta, w którym zamierzasz zrealizować kurs. W dużych miastach cena może być wyższa niż w mniejszych miejscowościach. Przykładowo, za kurs w Warszawie czy Krakowie, zapłacisz więcej niż w przypadku gdy nauki pobierasz w Chełmie lub Kędzierzynie-Koźlu.
 2. Ośrodka szkolenia kierowców (szkoły jazdy), jaki zamierzasz wybrać. Poszczególne szkoły jazdy konkurują między sobą - także cenowo. Cena może być również uzależniona od dostępności terminów w danej szkole nauki jazdy, ilości zapisanych kursantów itp.
REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Również inne czynniki, takie jak np. inflacja, mogą mieć wpływ na zmianę ceny kursu w czasie.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Jaka w takim razie jest cena kursu? Przejrzałem ponad 100 ofert kursów w różnych miastach (zarówno w małych miejscowościach, jak również dużych miastach posiadających +500 000 mieszkańców). Ceny kształtują się następująco:

 • 1400 zł - to najniższa cena kursu na prawo jazdy kategorii B (wykłady i praktyka). Tyle zapłacą kursanci, decydujący się zrealizować kurs w Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS w Biłgoraju w województwie lubelskim.
 • 3900 zł - to najwyższa cena kursu na prawo jazdy kategori B (wykłady i praktyka), którą będą musieli ponieść kursanci warszawskiej szkoły jazdy Auto Szkoła LAMBO, realizujący kurs w trybie weekendowym.
  (Ceny aktualne na dzień 29 marca 2022).

Są to jednak skrajne wartości. W praktyce ceny często oscylują w przedziale kwotowym 2000 - 3000 zł i naturalnie są niższe ceny mogą liczyć klienci realizujący kursy w przypadku mniejszych miastach. Natomiast średnia cena kursu na prawo jazdy wynosi 2488 złotych.

więcej informacji - ikona

Cena kursu na prawo jazdy

Średnia cena kursu prawo jazdy kategorii B w Polsce wynosi 2488 zł.

Jak to policzyłem →

Dla każdego województwa wybrałem 6 ośrodków nauczania kierowców. 3 szkoły jazdy dla miasta wojewódzkiego (w przypadku woj. kujawsko-pomorskiego oraz woj. lubuskiego wybrałem kolejno miasta: Bydgoszcz i Zielona Góra) oraz 3 mniejsze miejscowości (np. dla województwa dolnośląskiego to: Jelenia Góra, Wałbrzych i Głogów)*. Wybierałem najlepsze szkoły w rankingu na stronie superprawojazdy.pl w danych miastach. Jeśli np. szkoła na pozycji numer 1 nie udostępniała informacji o cenach kursów - wtedy wybrałem szkołę z pozycji nr 2 itd. Dalej, jeśli wybrana przeze mnie szkoła udostępniała kilka kursów w różnych cenach (np. 2450, 2650, 2700, 2900), wtedy wyliczałem wartość średnią i tę kwotę uwzględniałem w tabeli do obliczenia finalnej, średniej ceny kursu w kraju prawa jazdy w Polsce. Pod uwagę brałem tylko kursy: teoria + praktyka lub e-learning + praktyka. Z obliczeń wykluczyłem kursy: tylko praktyka oraz tylko teoria. Przy obliczeniach nie brałem pod uwagę takich czynników jak: skrzynia biegów (zazwyczaj była to jednak skrzynia: manualna lub rodzaj skrzyni biegów nie został określony), sposób rozliczenia (np. raty własne), godziny kursów (poranne, wieczorowe), trybu (np. ekspresowy) oraz tego czy termin kursu był określony czy niedookreślony ("kiedy zbierze się grupa").

Do obliczeń użyłem tylko cen kursy prawa jazdy w kategorii B. Obliczenia wykonałem według danych udostępnionych na dzień 29 marca 2022. Wyniki zaokrągliłem do pełnych złotówek.

Dla zainteresowanych udostępniam tabelę w excelu, w której można znaleźć wyliczenia (wiem, trzeba było nie spać na wykładach z tabel przestawnych. ;) Wierzę, że na to jeszcze przyjdzie pora).

Tabelę z obliczeniami możesz pobrać z tego miejsca.

*Wyjątki: W przypadku Opola wybrałem tylko jedną szkołę jazdy, ponieważ tylko jeden OSK w tym mieście udostępniał cenę kursu. W przypadku województwa Podlaskiego wybrałem 3 miasta także ze względu na mniejszą dostępność ofert.

Jakie są inne koszty wyrobienia prawa jazdy?

W przypadku pozostałych kosztów, sprawa jest znacznie prostsza:

 • Stały koszt badania lekarskiego wynosi: 200 zł
 • Zdjęcie do prawa jazdy to koszt ok. 30 zł
 • Egzamin teoretyczny kosztuje: 30 zł
 • Egzamin praktyczny kosztuje: 140 zł
 • Wydanie dokumentu to koszt stały, który wynosi: 100,50 zł
więcej informacji - ikona

Koszt wyrobienia prawa jazdy

Całościowo, koszt wyrobienia prawa jazdy wynosi średnio: 2988,5 zł

Uwaga, koszty wyrobienia prawa jazdy mogą wzrosnąć, szczególnie wtedy gdy:

 • zdecydujesz się wykupić dodatkowe godziny szkoleniowe ("jazdy") przed egzaminem,
 • nie zdasz egzaminu i będziesz musiał do niego podchodzić kilkukrotnie.

Pytanie #2

Jak długo czeka się na prawo jazdy?

Przeszedłeś już cały proces szkolenia, a wielotygodniowe starania zakończyły się sukcesem - zdajesz egzamin. W takiej sytuacji chcesz jak najszybciej odebrać dokument, wsiąść do samochodu i cieszyć się z możliwości, jakie dają Ci uprawnienia kierowcy.

Nie będzie to jednak możliwe od razu!

W momencie kiedy zdajesz egzamin, rozpoczyna się proces, którego zwieńczeniem jest wydanie dokumentu prawa jazdy. Ośrodek egzaminacyjny przekazuje stosowną informację do właściwego urzędu. Ty musisz uzupełnić wymagane dokumenty i złożyć je w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania oraz uiścić opłatę za wydanie dokumentu.

Formalności możesz załatwić osobiście w urzędzie lub online, wykorzystując w tym celu Profil Zaufany.

Cały proces wyrobienia prawa jazdy potrwa najkrócej 9 dni roboczych. Zazwyczaj czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy wynosi ok. 14 dni roboczych, a w przypadku kiedy pojawią się inne problemy (np. podasz niewłaściwe dane we wniosku i wymagana będzie poprawka) - czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy.

żarówka ikona

Mała dygresja

W tym miejscu pozwolę sobie na małą dygresję. Pamiętaj, że sam fakt nabycia uprawnień do kierowania pojazdami nie świadczy, że z miejsca stajesz się doświadczonym kierowcą, który poradzi sobie w każdej sytuacji na drodze. Przekonasz się, że potrzeba przejechać wiele tysięcy kilometrów "za kółkiem", żeby zdobyć odpowiednią wprawę. Podróżowanie w towarzystwie doświadczonego kierowcy może mieć ogromną wartość, szczególnie zaraz po odebraniu uprawnień. Na drodze spotka Cię wiele niespodzianek, a prowadząc samochód ponosisz odpowiedzialność za zdrowie i życie (sic!) - swoje i innych uczestników ruchu. Nie tylko znajomość przepisów, ale również pokora, to cechy bardzo dobrze widziane u świeżo upieczonych kierowców. Mamy wystarczająco dużo krzyży na drodze i nie potrzeba już ich więcej. Prawko posiadam od wielu lat, przejechałem sporo ponad 100 000 kilometrów za kierownicą - wiem o czym mówię. ;)

Czas oczekiwania na wydanie dokumentu może się wydłużyć w przypadku cudzoziemców, którzy chcą wymienić zagraniczne prawo jazdy na polski dokument. W przypadku gdy o wymianę dokumentu wnioskuje osoba z kraju, w którym nie obowiązuje konwencja wiedeńska, konieczne będzie zdanie dodatkowego egzaminu z teorii.

ikona - analizy ofert

Status wydania dokumentu

Aktualny status wydania prawa jazdy znajdziesz na stronie https://info-car.pl/. W tym serwisie załatwisz również wiele innych spraw, dla kierowców. Zarejestrujesz pojazd, zapłacisz za wydanie dowodu rejestracyjnego oraz sprawdzisz czy Twój dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru.

Pytanie #3

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy? Czym grozi brak prawa jazdy przy kontroli?

Od 5 grudnia 2020, kiedy w życie wszedł pakiet deregulacyjny dla kierowców, nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy. W przypadku kontroli drogowej, wystarczy sam dowód osobisty. Tyle potrzeba, żeby policjanci mogli sprawdzić czy posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdem.

Jak już z pewnością wiesz, nie jest wymagane również posiadanie dowodu osobistego w formie plastikowej - wystarczy dokument w Twoim telefonie. Skorzystaj z aplikacji mObywatel, żeby nie musieć nosić przy sobie plastikowego dokumentu.

Podczas jazdy samochodem, nie musisz posiadać również dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia ważności polisy OC w formie papierowej. Policjant może sprawdzić wszystkie dane w CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli systemie informatycznym, który zbiera dane z CEK - Centralnej Ewidencji Kierowców oraz CEP - Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Pytanie #4

Gdzie znajduje się numer prawa jazdy?

Każdy dokument posiada swój własny numer prawa jazdy. Numer ten, jest na dokumencie oznaczony cyfrą 5. Znajdziesz go na przodzie "prawka". Umiejscowienie tego numeru może się różnić w zależności od wersji prawa jazdy, jaką posiadasz (co zależy m.in. od daty wydania dokumentu).

Numer prawa jazdy, to co innego niż numer druku prawa jazdy. Numer druku znajdziesz na odwrocie, w pobliżu kodu kreskowego. Numer druku prawa jazdy - w przeciwieństwie do numeru prawa jazdy - nie został opisany na legendzie dokumentu.

Jeśli masz wątpliwości co do tego gdzie znajduje się numer prawa jazdy, możesz posiłkować się legendą dokumentu, którą znajdziesz na odwrocie.

Pytanie #5

Czy można posiadać numer rejestracyjny w telefonie?

Niektórzy kierowcy zastanawiają się czy można posiadać numer rejestracyjny w telefonie. Odpowiedź brzmi - tak! Z pomocą znowu przychodzi aplikacja mObywatel. Dzięki wbudowanej usłudze mPojazd, w swoim telefonie możesz przechowywać dowód rejestracyjny. Usługa daje jeszcze więcej możliwości.

ikona aplikacji mobilnej

Aplikacja mObywatel dla kierowców

Dzięki aplikacji mObywatel uzyskasz dostęp do:

 • dowodu rejestracyjnego w telefonie,
 • informacji o ubezpieczeniu,
 • karty pojazdu,
 • szczegółów pojazdu.

Jak widzisz, nie tylko nie musisz posiadać dokumentów w przypadku kontroli drogowej, ale nawet nie musisz z nich korzystać w sensie fizycznym. Wszystkie potrzebne informacje są dostępne w Twoim telefonie.

Z dokumentu prawa jazdy w telefonie (mPojazd) możesz skorzystać w przypadku:

 • kontroli drogowej,
 • kontroli policji.

Z dokumentu nie możesz skorzystać w sytuacji kiedy:

 • odbierasz odholowany pojazd.

Najważniejsze informacje dotyczące prawa jazdy. Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniłem najważniejsze zagadnienia związane z posiadaniem prawa jazdy. Bez znaczenia czy jesteś na etapie stawiania pierwszych kroków, czy też jesteś doświadczonym kierowcą - znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Szczególnie pomocna może okazać się możliwość przechowywania dokumentów w telefonie. Nie bój się korzystać z nowoczesnych rozwiązań - możesz na tym sporo zyskać! Nie tylko jako użytkownik konta bankowego, ale również jako kierowca. :)

źródła - ikona

Źródła

 • Ile się czeka na prawo jazdy po zdaniu egzaminu w 2021 roku?, https://www.uniqa.pl/porady-komunikacja/ile-czeka-sie-na-prawo-jazdy-po-zdaniu-egzaminu/
Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały! Tutaj możesz podzielić się swoją opinią, dzięki czemu będziemy mogli udoskonalić serwis.


Zobacz Polecane Promocje
baner prezentujący aktualną promocję Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
baner prezentujący aktualną promocję BNP Paribas z możliwym zyskiem do 420 zł
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
blokada środków na koncie bankowym - obrazek

Blokada Środków na Koncie Bankowym: Czym jest? Rodzaje Blokad

PRZECZYTAJ → 
instrukcje dotyczące płatności telefonem

Jak płacić iPhonem, urządzeniem z Androidem oraz telefonem bez NFC? (instrukcje)

PRZECZYTAJ → 
blokada konta przez komornika - obrazek do artykułu

Jak przebiega blokada konta przez komornika i co warto o niej wiedzieć?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross