ranking kont - logo serwisu

Staż - praktyczne spojrzenie na pierwsze kroki na drodze rozwoju kariery

staż - obrazek wyróżniający
Kończysz studia lub nadal się uczysz i już myślisz o zdobywaniu pierwszych doświadczeń zawodowych. Bardzo możliwe, że na twojej uczelni spotykasz się z dziesiątkami ofert stażów i praktyk. Jeśli nie ufasz reklamom na kolorowych ulotkach i z rezerwową podchodzisz do wizerunkowych wysiłków twojego przyszłego pracodawcy, sprawdź praktyczny punkt widzenia osoby, która taki staż odbyła i poznaj obowiązki stażysty od kuchni.
ikona - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
  • Programy stażowe organizowane niezależnie przez firmy działające na rynku, różnią się od stażu z urzędu pracy.
  • Za staż możesz otrzymać wynagrodzenie, w niektórych przypadkach przekraczające nawet 5000 zł brutto.
  • Staż zwykle trwa od 3 do 6 miesięcy. W szczególnych przypadkach (staże menedżerskie), może potrwać nawet przez 2-3 lata.
  • Stażysta może otrzymywać zadania podobne do pracowników etatowych, ale jego stopień samodzielności jest znacznie mniejszy.

„Staż” a Staż z urzędu pracy - wyjaśnijmy różnicę

W poprzednim artykule szczegółowo wyjaśniliśmy, czym jest staż z urzędu pracy. Z kolei ten tekst koncentruje się na stażach organizowanych niezależnie, przez organizacje prowadzące własne programy stażowe. To przykładowo duża międzynarodowa korporacja, która co roku zatrudnia określoną ilość absolwentów na staż w lokalnej centrali.

Czy za staż otrzymasz wynagrodzenie?

Na rynku pracy spotkasz się zarówno z ofertami odbywania stażu bez wynagrodzenia, jak i stażu płatnego. Poświęć czas na wyszukanie ciekawej oferty, ponieważ warto, żebyś za wykonywaną pracę otrzymał choć minimalne wynagrodzenie. Płatne programy stażowe znajdziesz najłatwiej w ofercie dużych międzynarodowych firm oraz renomowanych polskich przedsiębiorstw.

wynagrodzenie stazysty
Wybierając dobrą ofertę stażową, możesz liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie.

Pensja stażysty może być rzeczywiście atrakcyjna. Przykładowo, firma Mars, Incorporated w materiałach udostępnionych na swojej stronie informuje o "konkurencyjnym wynagrodzeniu", jednak nie podaje konkretnej kwoty. Wystarczy jednak krótki research na stronach z ofertami pracy i szybko można się przekonać, że uczestnicy programu otrzymają wynagrodzenie wartości blisko 6000 zł brutto. Przyznasz, że to przyzwoita stawka na start?

Nawet jeśli nie aplikujesz na jeden z najbardziej prestiżowych programów stażowych w kraju, to i tak warto już od pierwszych dni budować dobre nawyki i przedsiębiorczą postawę. Poszukaj więc oferty, za którą otrzymasz wynagrodzenie. Nawet jeśli nie będzie to wygórowana kwota (bo powiedzmy otwarcie, że propozycję wynagrodzenia przekraczającą 5000 PLN w trakcie stażu otrzymają nieliczni), to jednak wciąż warto rozejrzeć się za płatnym stażem.

ikona rankingu
Konto na staż

Wybierasz się na staż? Otwórz konto, na które otrzymasz wynagrodzenie i odbierz premię na start.

AUTOPROMOCJA

Otrzymując pieniądze za pracę, nie tylko będziesz miał poczucie rozwoju zawodowego, ale także możesz, krok po kroku, zacząć budować zdrowe nawyki finansowe związane z planowaniem budżetu osobistego.

Ile trwa staż?

W przypadku gdy mówimy o stażach organizowanych przez prywatne firmy, bez udziału instytucji publicznej takiej jak urząd pracy, długość praktyk określa podmiot, które je organizuje. Firma przede wszystkim ma na względzie własne potrzeby biznesowe, ale również uwzględnia sytuację studenta.

I tak często spotkasz się z ofertami 3-miesięcznych stażów. Są one organizowane w okresie wakacyjnym, dlatego nie będziesz mieć najmniejszych problemów, aby połączyć pracę z obowiązkami na uczelni.

Inne popularne warianty to staże 6- i 12-miesięczne.

Istnieje też szczególny rodzaj stażu, tzw. staż menedżerski, który służy kształtowaniu kompetencji zarządczych często z docelowym planem zatrudnienia, trwa on przez okres od roku do nawet trzech lat! Staże menedżerskie są organizowane przez duże firmy, takie jak Coca-Cola, Bosch czy P&G.

wskazówka - ikona
Jak długo trwa staż
  • 3 miesiące - programy stażowe wakacyjne,
  • 4 - 6, 9, 12 miesięcy - inne programy stażowe,
  • 1 - 3 lata - staże przygotowujące do pełnienia funkcji menedżerskich, najczęściej z docelowym planem zatrudnienia.
ikona strzałki

Dla kogo jest staż?

Staż jest organizowany dla studentów, którzy chcą zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Żaki kształcące się w systemie bolońskim, największe szanse na dostanie się na staż mają po ukończeniu studiów licencjackich lub inżynierskich, choć i studenci pierwszego stopnia mogą dostać się na płatne praktyki.

Jak wygląda staż w dużej firmie? Wspomnienia praktykanta

A jak wygląda to od strony praktycznej? Zanim rozpocząłem pracę na etacie i – później – otworzyłem własną działalność gospodarczą, w trakcie studiów odbyłem aż 4 (!) staże! Podzielę się z tobą doświadczeniami, tak żebyś nie miał obaw przed rozpoczęciem swoich pierwszych praktyk.

ikona strzałki

Staż w oddziale dużego banku

Swój pierwszy staż odbyłem w oddziale dużego banku. Na ofertę praktyk natknąłem się na stronie polskiego oddziału organizacji (wcześniej znajomy z uczelni podpowiedział mi, że jest to ciekawa możliwość, którą warto sprawdzić). Uzupełniłem formularz online i zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, przeprowadzoną w języku angielskim.

Ubiór w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na staż

Na rozmowę przyszedłem ubrany w garnitur i dzisiaj wiem, że chociaż aplikowałem do bardzo prestiżowej firmy (znajdującej się w rankingu Fortune Global 500), tak formalny strój nie był wymagany. Elegancka koszula, schludne, czyste, ciemne buty w większości przypadków załatwią sprawę. Aplikujesz na staż, a nie na wysokie stanowisko kierownicze.

Przebieg stażu

Na stażu zajmowałem się aktualizacją stron intranetowych organizacji. Choć początkowo aplikowałem do działu marketingu, to ze względu na posiadane wcześniej doświadczenie, przekierowano mnie do zespołu zajmującego się pracą związaną z obsługą wewnętrznych stron www.

Dlatego jeśli nie masz pewności, jaką komórkę organizacyjną wybrać, możesz liczyć, że bardziej doświadczeni koledzy z działu kadr wskażą ci właściwą drogę.

W pracy posiadałem duży zakres samodzielności, ale wiele rzeczy musiałem skonsultować z osobami, które opiekowały się stażystami. Nigdy nie było z tym najmniejszego problemu, choć nie obyło się bez małych nieporozumień.

Po stażu otrzymałem propozycję pracy w pełnym wymiarze godzin, ale ze względu na inne plany, nie skorzystałem z tej możliwości.

ikona strzałki

Staż w centrali firmy FMCG

Kolejnym ciekawym projektem był staż w centrali dużej firmy FMCG. W dużej mierze ze względu na proces rekrutacyjny, który składał się z czterech etapów.

ikona - poradnik
Rekrutacja na staż

Przykładowy proces rekrutacyjny na staż, etapy:

  • Uzupełnienie formularza internetowego.
  • Testy online.
  • Rozmowa telefoniczna z przedstawicielem firmy.
  • Assesment center.
żarówka ikona

Na ogół, im bardziej atrakcyjną ofertę stażu wybierasz, tym trudniejszy proces rekrutacji ciebie czeka i / lub będziesz rywalizować z większą ilością kandydatów na to samo stanowisko.

W trakcie „centrum oceny”, które trwało przez kilka godzin, grupa ośmiu kandydatów była opiniowana na podstawie pracy grupowej, rozwiązywania indywidualnych zadań oraz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z menedżerem zatrudnionym w firmie.

Na stażu spotkałem studentów z całego kraju, nawiązaliśmy dobre relacje (nie zabrakło wspólnego weekendowego wypadu nad morze) i miałem okazję zrealizować ciekawy projekt marketingowy.

Za staż otrzymywałem konkurencyjne wynagrodzenie, ale też proces rekrutacji był bardzo wymagający i trwał przez około dwa miesiące. Po stażu dostałem propozycję przedłużenia umowy, którą przyjąłem i wtedy… O tym dowiesz się już w innym odcinku.

ikona strzałki

Czy warto iść na staż?

W oparciu o własne doświadczenie uważam, że zdecydowanie warto iść na staż, ponieważ:

  • Jest to dobre przetarcie, zanim rozpoczniesz „prawdziwą” pracę w firmie.
  • Masz szanse poznać sporo ciekawych osób. Szczególnie jeśli aplikujesz do dużej firmy, jest możliwość, że program stażowy wraz z tobą rozpocznie wielu twoich rówieśników.
  • Jeśli w trakcie stażu pokażesz się z dobrej strony, a firma będzie miała plan rozwoju związany z twoim stanowiskiem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że otrzymasz wtedy ofertę pracy.
  • Jest szansa, że ze wsparciem bardziej doświadczonych kolegów przełamiesz swoje bariery. Początkowo byłem bardzo nieśmiały w mojej nowej pracy, ale dzięki dobrej atmosferze w zespole, szybko przestałem być niepewny.
Ocena Artykulu
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - założyciel serwisu
Łukasz Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
student - podpisanie umowy

Status studenta a umowa o pracę. Kiedy takie rozwiązanie się opłaci?

PRZECZYTAJ → 
studenci dofinansowanie działalności

Dofinansowanie dla studentów na działalność gospodarczą - poznaj 4 możliwości

PRZECZYTAJ → 
działalność gospodarcza studenta - obrazek artykułu

Czy student może założyć firmę? Kompletne wyjaśnienie

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka