ranking kont - logo serwisu

Kredyty dla studentów zaocznych i wieczorowych: warunki uzyskania kredytu

ikona kalendarza
15/11/2022
Czy student zaoczny i wieczorowy może otrzymać kredyt na studia i co decyduje o jego wysokości? Edukacja jest kosztownym procesem, na który nie każdy młody człowiek może sobie pozwolić - aby nie rezygnować z możliwości rozwoju, poszukaj źródła finansowania. Zanim udasz się do banku, poznaj najważniejsze cechy kredytów dla studentów zaocznych i wieczorowych.
kredyty na studia zaoczne i wieczorowe - obrazek artykułu

Czy studenci zaoczni i wieczorowi mogą ubiegać się o kredyt na studia?

Prestiżowe kierunki studiów to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

diagram - ikona

Praktyczny przykład - koszty studiów niestacjonarnych

Przykładowo, studia na Politechnice Warszawskiej w trybie niestacjonarnym w roku akademickim 2022/2023 to koszt do 5600 zł za semestr. Studenci na kierunku „Prawo” na uniwersytecie SWPS w Warszawie, zapłacą 10 900 zł za rok nauki. Znacznie wyższe są koszty nauki na wybranych kierunkach lekarskich oraz lekarsko dentystycznych - nawet ponad 20 000 zł za pół roku kształcenia (Warszawski Uniwersytet Medyczny).

Uczelnie zwykle dają możliwość rozłożenia czesnego na kilka lub nawet kilkanaście rat, więc nie będziesz musiał płacić tej kwoty jednorazowo. O szczegóły finansowania edukacji pytaj w dziekanacie.

Jeżeli jednak chcesz uregulować opłatę jednorazowo za cały semestr, możesz rozważyć ubieganie się o kredyt w banku komercyjnym. Studenci zaoczni i wieczorowi, którzy zwykle już pracują, są dla instytucji finansowej bardziej wiarygodnymi klientami niż osoby uczące się w trybie dziennym. Regularne dochody sprawiają, że zdolność kredytowa wnioskodawcy jest wyższa i może on liczyć na wyższą kwotę finansowania.

Banki nie wyodrębniają jednak oferty kredytowej dla studentów (wyjątek stanowi kredyt studencki). W przypadku ubiegania się o zwykły kredyt, będziesz więc musiał przejść całą procedurę kredytową na takich samych zasadach, jak pozostali klienci.

Jak oceniana jest zdolność kredytowa studenta?

Student jest traktowany przez bank tak samo, jak każda inna osoba fizyczna. Oznacza to, że przed udzieleniem kredytu bank zbada Twoją zdolność kredytową, oceniając:

 • dochody oraz ich stabilność (najlepiej oceniane są umowy o pracę na czas nieokreślony);
 • zabezpieczenie kredytu (np. inna nieruchomość);
 • wydatki i bieżące koszty utrzymania przyszłego kredytobiorcy (w tym koszty utrzymania dzieci);
 • historię kredytową znajdującą się w BIK.

Każda instytucja posługuje się własnymi kryteriami oceny zdolności kredytowej. Nawet jeśli w jednym czy dwóch otrzymałeś decyzję odmowną, nie oznacza to, że tak będzie za każdym razem. Zawsze pytaj o ofertę w kilku bankach.

wskazówka - ikona
Zapamiętaj

W dobie rosnących stóp procentowych, a pośrednio wskaźników ekonomicznych takich jak WIBOR, dostępność kredytów zmniejsza się, a poszczególne raty zobowiązania mogą rosnąć. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko związane ze wzrostem raty, możesz rozważyć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Znajdziesz go m.in. w ofercie ING Banku Śląskiego i BNP Paribas. Przed podpisaniem umowy sprawdź, na jak długo bank oferuje stałe oprocentowanie.

Kredyt studencki dla zaocznych studentów a kredyt na studia

Kredyt na studia należy odróżnić od kredytu studenckiego. Pierwszy produkt ma charakter ściśle komercyjny, każdy bank samodzielnie określa warunki jego udzielania i spłaty oraz ustalenia zdolności kredytowej.

Kredyt studencki jest inicjatywą wspieraną przez państwo. To nadal kredyt gotówkowy, ale przyznawany według korzystnych zasad. Warunki jego udzielania określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie kredytów studenckich.

ikona strzałki

W tych bankach możesz otrzymać kredyt studencki

Kredyt studencki jest przyznawany wyłącznie przez wybrane banki:

 • Pekao S.A.;
 • PKO BP;
 • BPS S.A.;
 • SGB Bank S.A. wraz z bankami współpracującymi, które przystąpiły do programu.

Kredyt studencki przysługuje bez względu na tryb nauki. Oznacza to, że mogą na niego liczyć studenci dzienni, zaoczni i wieczorowi. Aby otrzymać kredyt studencki na studia zaoczne, nie musisz wykazywać zdolności kredytowej. Wystarczy, że dochód jednej osoby w gospodarstwie domowym nie przekracza 3 tys. zł na osobę.

Kredyt studencki udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Dodatkowo jego spłatę może poręczyć BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) albo ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). Jeżeli osiągniesz bardzo dobre wyniki w nauce, masz prawo złożyć wniosek o częściowe umorzenie zobowiązania, nawet do 50% jego wysokości.

W odróżnieniu od kredytów komercyjnych te studenckie wypłacane są w comiesięcznych transzach w wysokości od 400 do 1 000 zł. Mogą je otrzymać studenci (do 30. roku życia) oraz doktoranci (do 35. roku życia). Pamiętaj, że kredyt studencki nie ma charakteru celowego. Sam decydujesz, na co chcesz go przeznaczyć.

studenci - obrazek

Dowiedz się więcej o kredytach studenckich:

Jeśli rozważasz ubieganie się o kredyt, weź pod uwagę zarówno standardową ofertę kredytową banków, jak i preferencyjne kredyty studenckie na studia zaoczne lub wieczorowe.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu

 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002468/O/D20182468.pdf
 • https://www.bip.pw.edu.pl/content/download/54718/519287/file/113_2022_decyzji%20op%C5%82aty%20polacy%20mieszkaj%C4%85cy%20w%20PL.pdf
 • https://swps.pl/oferta/warszawa/studia-jednolite-magisterskie/prawo
 • https://www.uczelnie.pl/najdrozsze-studia/
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Kontrybutorzy:
Łukasz Scheibinger
Dalsza lektura:
kredyty hipoteczne dla młodych - obrazek do artykułu

Kredyty hipoteczne dla młodych – informacje i wskazówki

PRZECZYTAJ → 
podpisanie umowy - obrazek

Umowa zlecenie dla studenta – wyjaśniamy najważniejsze kwestie z nią związane

PRZECZYTAJ → 
kredyty dla młodych - obrazek artykułu

Kredyty dla młodych. Zestawienie najważniejszych informacji

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka