Na czym polega rachunek techniczny?
Z założenia rachunek techniczny służy do obsługi transakcji związanej z konkretnym produktem bankowym (np. kredytem) albo kwestii związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (rachunek VAT na potrzeby mechanizmu podzielonej płatności).
O ile posiadaczem ROR może być każdy, w przypadku rachunku technicznego zawsze będzie nim bank. Klient wprawdzie wybiera rodzaj usługi, z której korzysta, ale o „techniczną stronę” jej realizacji dba instytucja finansowa, m.in. poprzez zakładanie rachunków technicznych.
Kiedy banki stosują rachunki techniczne?
Banki stosują rachunki techniczne przede wszystkim do:
- lokat;
- kredytów;
- kart przedpłaconych wielokrotnego użytku.
Lokata
W pierwszym przypadku klient otrzymuje numer rachunku, na który wpłaca środki, które następnie trafią na lokatę. Na to samo konto techniczne wpływają pieniądze po upływie terminu zapadalności (czyli wraz z końcem lokaty). Dopiero w drugiej kolejności środki trafiają na wskazane konto bankowe.
Kredyt
Konto techniczne tworzone na potrzeby kredytu zazwyczaj obsługiwane jest automatycznie. System banku konkretnego dnia każdego miesiąca pobiera z rachunku określoną kwotę (ratę kapitałowo-odsetkową). Kredytobiorca nie musi już pamiętać o wykonaniu przelewu i nie ryzykuje np. błędnego podania numeru konta. Musi jedynie zadbać o regularny wpływ środków.
Kiedy bank udziela ci kredytu hipotecznego, nie możesz spłacać zobowiązania z innego rachunku niż rachunek techniczny, np. swojego ROR. Jeśli chcesz nadpłacać zobowiązanie, najpierw musisz przelać odpowiednią kwotę na rachunek techniczny do obsługi kredytu, a następnie z tego rachunku technicznego wydać dyspozycję przelewu.
Karty prepaid
Karty prepaid to wygodne rozwiązanie dla firm. Korzystając z nich, możesz rozliczać delegacje, płatności służbowe czy wypłacać zaliczki. Znajdziesz je w ofercie m.in. mBanku oraz PKO BP. Rachunek techniczny dla firmowych kart przedpłaconych możesz zasilać wielokrotnie.
Inne przypadki, w których wykorzystuje się rachunek techniczny
Banki są zobligowane do zakładania również technicznych rachunków VAT dla przedsiębiorców (niezależnie od tego, czy posiadają oni status czynnego podatnika VAT). Te rachunki służą wyłącznie do wykonywania i odbierania płatności realizowanych w systemie split payment, czyli płatności podzielonej.
Jeżeli przedsiębiorca ma kilka kont w jednym banku, tworzy się dla niego jeden rachunek techniczny. Kiedy jednak ma konta w kilku bankach, w każdym z nich jest tworzony osobny rachunek VAT, choć od niedawna jest możliwe przelewanie środków między nimi.
Ograniczenia rachunku technicznego
Ograniczone zastosowanie rachunku technicznego sprawia, że większość operacji w ich przypadku będzie niedostępna. Zakres możliwości ogranicza się zwykle do wykonywania przelewów, sprawdzania historii transakcji oraz dostępu do salda.
Czego w takim razie nie możesz zrobić z rachunkiem technicznym?
- Wypłacić środków zgromadzonych na rachunku technicznym (w kasie banku lub kartą płatniczą).
- Ustanowić zlecenia stałego lub polecenia zapłaty.
- Rozporządzić zgromadzonymi środkami na wypadek śmierci.
- Ustanowić pełnomocnika do rachunku.
- Przekształcić rachunek techniczny w konto wspólne.
Ograniczenia będą różniły się w zależności od produktu, np. w przypadku lokaty możesz wypłacić pieniądze na swój rachunek w banku, a przy pomocy karty prepaid zapłacisz w sklepie.
FAQ
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące rachunku technicznego.
Rachunek techniczny służy wyłącznie do obsługi konkretnej usługi w banku np. kredytu lub lokaty. Pozwala na przeprowadzanie podstawowych operacji, np. sprawdzenie salda lub historii transakcji.
Przelew środków na rachunek techniczny można wykonać za pośrednictwem wpłatomatu, z rachunku bieżącego oraz składając odpowiednią dyspozycję w oddziale banku.