ranking kont - logo serwisu

Rachunek techniczny - krótko o najważniejszych cechach specjalistycznego konta bankowego

ikona kalendarza
02/05/2023
Kiedy zaciągasz w banku kredyt lub korzystasz z karty prepaid, twoje operacje dotyczące konkretnego produktu i stan finansów zapisywane są na odrębnym rachunku bankowym. Jest to tzw. rachunek techniczny. Wyjaśniamy, jakie są jego ograniczenia i gdzie znajduje on zastosowanie.
obrazek przedstawia narzędzia, co symbolizuje konto techniczne opisywane w tym artykule
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Rachunek techniczny to konto tworzone przez bank na potrzeby obsługi konkretnego produktu, np. kredytu lub lokaty.
 • Rachunek techniczny VAT jest tworzony na potrzeby split paymentu dla każdego przedsiębiorcy posługującego się kontem w banku.
 • Zakres dopuszczalnych operacji na koncie technicznym jest znacznie węższy niż w przypadku zwykłego ROR.

Na czym polega rachunek techniczny?

Z założenia rachunek techniczny służy do obsługi transakcji związanej z konkretnym produktem bankowym (np. kredytem) albo kwestii związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (rachunek VAT na potrzeby mechanizmu podzielonej płatności).

O ile posiadaczem ROR może być każdy, w przypadku rachunku technicznego zawsze będzie nim bank. Klient wprawdzie wybiera rodzaj usługi, z której korzysta, ale o „techniczną stronę” jej realizacji dba instytucja finansowa, m.in. poprzez zakładanie rachunków technicznych.

wskazówka - ikona

Warto wiedzieć

Z punktu widzenia przepisów konto techniczne nie jest rachunkiem osobistym, nie podlega więc egzekucji komorniczej. Rachunki ROR, z których przelewasz pieniądze na rachunek techniczny, mogą być objęte egzekucją na zasadach ogólnych.

Kiedy banki stosują rachunki techniczne?

Banki stosują rachunki techniczne przede wszystkim do:

 • lokat;
 • kredytów;
 • kart przedpłaconych wielokrotnego użytku.
element listy

Lokata

W pierwszym przypadku klient otrzymuje numer rachunku, na który wpłaca środki, które następnie trafią na lokatę. Na to samo konto techniczne wpływają pieniądze po upływie terminu zapadalności (czyli wraz z końcem lokaty). Dopiero w drugiej kolejności środki trafiają na wskazane konto bankowe.

element listy

Kredyt

Konto techniczne tworzone na potrzeby kredytu zazwyczaj obsługiwane jest automatycznie. System banku konkretnego dnia każdego miesiąca pobiera z rachunku określoną kwotę (ratę kapitałowo-odsetkową). Kredytobiorca nie musi już pamiętać o wykonaniu przelewu i nie ryzykuje np. błędnego podania numeru konta. Musi jedynie zadbać o regularny wpływ środków.

ikona do ramki z tekstem

Kiedy bank udziela ci kredytu hipotecznego, nie możesz spłacać zobowiązania z innego rachunku niż rachunek techniczny, np. swojego ROR. Jeśli chcesz nadpłacać zobowiązanie, najpierw musisz przelać odpowiednią kwotę na rachunek techniczny do obsługi kredytu, a następnie z tego rachunku technicznego wydać dyspozycję przelewu.

element listy

Karty prepaid

Karty prepaid to wygodne rozwiązanie dla firm. Korzystając z nich, możesz rozliczać delegacje, płatności służbowe czy wypłacać zaliczki. Znajdziesz je w ofercie m.in. mBanku oraz PKO BP. Rachunek techniczny dla firmowych kart przedpłaconych możesz zasilać wielokrotnie.

element listy

Inne przypadki, w których wykorzystuje się rachunek techniczny

Banki są zobligowane do zakładania również technicznych rachunków VAT dla przedsiębiorców (niezależnie od tego, czy posiadają oni status czynnego podatnika VAT). Te rachunki służą wyłącznie do wykonywania i odbierania płatności realizowanych w systemie split payment, czyli płatności podzielonej. 

Jeżeli przedsiębiorca ma kilka kont w jednym banku, tworzy się dla niego jeden rachunek techniczny. Kiedy jednak ma konta w kilku bankach, w każdym z nich jest tworzony osobny rachunek VAT, choć od niedawna jest możliwe przelewanie środków między nimi.

Ograniczenia rachunku technicznego

Ograniczone zastosowanie rachunku technicznego sprawia, że większość operacji w ich przypadku będzie niedostępna. Zakres możliwości ogranicza się zwykle do wykonywania przelewów, sprawdzania historii transakcji oraz dostępu do salda.

ikona - zakaz

Czego w takim razie nie możesz zrobić z rachunkiem technicznym?

 • Wypłacić środków zgromadzonych na rachunku technicznym (w kasie banku lub kartą płatniczą).
 • Ustanowić zlecenia stałego lub polecenia zapłaty.
 • Rozporządzić zgromadzonymi środkami na wypadek śmierci.
 • Ustanowić pełnomocnika do rachunku.
 • Przekształcić rachunek techniczny w konto wspólne.

Ograniczenia będą różniły się w zależności od produktu, np. w przypadku lokaty możesz wypłacić pieniądze na swój rachunek w banku, a przy pomocy karty prepaid zapłacisz w sklepie.

znak zapytania ikona

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące rachunku technicznego.

Rachunek techniczny służy wyłącznie do obsługi konkretnej usługi w banku np. kredytu lub lokaty. Pozwala na przeprowadzanie podstawowych operacji, np. sprawdzenie salda lub historii transakcji.

Przelew środków na rachunek techniczny można wykonać za pośrednictwem wpłatomatu, z rachunku bieżącego oraz składając odpowiednią dyspozycję w oddziale banku.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
Para trzymająca się za ręce nad brzegiem morza, symbolizująca wspólność majątkową małżonków.

Czym jest wspólność majątkowa w małżeńśtwie?

PRZECZYTAJ → 
płatności mobilne BLIK

BLIK: czym jest? Jak płacić BLIKIEM?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia model samolotu, co symbolizuje temat artykułu na temat płatności BLIKIEM za granicą

Czy płatności BLIK działają za granicą?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross