logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
15/12/2021
autor ikona
Maciej Szukała

Czy płatności zegarkiem są bezpieczne i jak z nich korzystać?

Z pewnością zwróciłeś uwagę, że część osób płaci w sklepach, korzystając ze smartwatchy. Tego rodzaju płatności zbliżeniowe to stosunkowo nowa funkcja, która od kilku lat z powodzeniem działa w telefonach komórkowych. Od niedawna jest stosowana także w zegarkach smart. Przeczytaj, jak działa płatność smartwatchem, czy jest bezpieczna i kiedy możesz z niej skorzystać.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
płatności zegarkiem - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
W skrócie

Podsumowanie najważniejszych informacji:

 • Płatności smartwatchem wykorzystują bezprzewodową komunikacją radiową NFC.
 • Technologia NFC jest bezpieczna, a producenci elektroniki stosują wielopoziomowe zabezpieczenia.
 • Choć poszczególne firmy produkujące smartwatche wykorzystują różne systemy do płatności zbliżeniowych, ich zasada działania jest podobna, a sposób obsługi prosty.
 • Większość banków w Polsce współpracuje już z urządzeniami NFC.
 • Płatność zegarkiem to rozwiązanie, z którego skorzystasz na wakacjach, podczas treningu, a także w czasie codziennych zakupów. Jest równie uniwersalna, jak transakcje kartą płatniczą.

Przeczytaj artykuł lub od razu przeskocz do sekcji, która Cię interesuje.

Jak działają płatności zegarkiem?

Płatności smartwatchem wykorzystują wbudowany w zegarku moduł NFC (ang. Near Field Communication). Komunikacja bliskiego zasięgu to nic innego jak radiowy standard, który pozwala na błyskawiczną wymianę danych między urządzeniami. Działa w oparciu o wytwarzanie lub modulowanie pola elektromagnetycznego.

Transfer NFC działa na odległość kilku centymetrów (nie więcej niż 20) i funkcjonuje w paśmie 2 GHz. W zależności od wersji chipu NFC prędkość przesyłu danych będzie wynosiła od 106 do 848 kbit/s. Jest to technologia bezprzewodowa, która pozwala na nawiązanie połączenia i wymianę informacji w czasie krótszym niż 0,1 s.

Technologia NFC nie wymaga parowania urządzeń i zużywa bardzo mało energii (podobną klasę energetyczną osiąga dopiero Bluetooth Smart 4.0 i jego nowsze wersje).

Czy płatność smartwatchem jest bezpieczna?

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że płatność zegarkiem to transakcja, która w żaden sposób nie jest zabezpieczona, to tylko pozory. Jakie rozwiązania stosują producenci elektroniki i banki, aby ochronić dostęp do kont swoich klientów?

Dobrym przykładem jest firma Garmin – producent światowej klasy elektroniki sportowej, lotniczej i żeglarskiej. W swoich zegarkach z modułem NFC Garmin stosuje kilkustopniowe zabezpieczenie:

 • dostęp do trybu płatności jest zabezpieczony numerem PIN (odrębnym od numeru PIN karty);
 • transakcja automatycznie anuluje się, jeżeli nie zostanie sfinalizowana w ciągu 1 minuty;
 • zegarek ponownie domaga się PIN-u, jeżeli wbudowany czujnik tętna straci kontakt z ręką użytkownika;
 • w przypadku utraty zegarka dane karty płatniczej można za pomocą kilku kliknięć usunąć z aplikacji Garmin Connect.
płatności smartwatchem - obrazek
Płatności zegarkiem zyskują coraz większą popularność.

Z kolei banki mogą wymagać podania numeru PIN do karty dla wybranych transakcji, a także ograniczyć liczbę (lub wartość) transakcji z wykorzystaniem NFC w ciągu 24 godzin. Pamiętaj też, że numer Twojej karty nie jest udostępniany sprzedawcy!

W praktyce okazuje się, że dla złodzieja kradzież smartwatcha z NFC jest zwykle mało opłacalna. Dostęp do danych jest bardzo utrudniony i wymaga złamania zabezpieczeń nie tylko zegarka, ale także banku.

Jak działają poszczególne systemy płatności zegarkiem?

Większość dostawców korzysta z technologii tokenizacji. Polega ona na wygenerowaniu za każdym razem indywidualnego „tokena”, czyli numeru konta wirtualnego gwarantującego bezpieczne połączenie między numerem karty płatniczej a kontem użytkownika usługi płatniczej.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Płatność smartwatchem będzie nieznacznie różnić się w zależności do tego, z którego systemu korzystasz. Pierwsze kroki, czyli tworzenie portfela i dodanie danych karty do aplikacji, wyglądają jednak podobnie. Czym różnią się poszczególne systemy płatności zbliżeniowych NFC i gdzie je znajdziesz?

Google Pay

System firmy Google wykorzystuje Google Pay app. Sama obsługa aplikacji jest bardzo prosta. Po przytknięciu zegarka do terminalu poczujesz wibrację lub usłyszysz sygnał dźwiękowy. Jeżeli dodałeś kilka kart, domyślnie będzie wybierana ta, która została dodana jako pierwsza lub inna, którą wskazałeś jako domyślną w zegarku.

Apple Pay

Apple Wallet to aplikacja zaprojektowana przez firmę Apple. Aby płacić smartwatchem, wystarczy dodać dane karty kredytowej lub debetowej do pamięci urządzenia. Ta sama procedura działa w zegarkach, tabletach, telefonach i komputerach marki Apple.

Garmin Pay

Żeby korzystać z usługi płatności w zegarkach marki Garmin, musisz w aplikacji Connect wybrać swoje urządzenie i dodać wirtualny portfel, czyli dane karty (lub kart). Z poziomu portfela możesz w dowolnym momencie usunąć lub czasowo zawiesić kartę.

FitBit Pay

W celu skorzystania z płatności za pomocą zegarków Fitbit musisz pobrać aplikację o tej samej nazwie na telefon komórkowy i dodać do niej dane swojej karty. Następnie wystarczy sparować zegarek z telefonem i gotowe. W tym przypadku nie musisz dodatkowo konfigurować samego smartwatcha (np. przez wprowadzenie numeru PIN), aby robić płatności zegarkiem.

Co ciekawe, w Polsce do tej pory nie został wdrożony system płatności Samsung Pay, który na świecie zyskał już sporą popularność. Aby mieć pewność, że Twój bank współpracuje z danym producentem elektroniki, sprawdź aktualne dane na stronie producenta zegarków:

Wystarczy, że na stronie wyszukasz interesujący Cię kraj.

Firmy takie jak Garmin czy Apple regularnie aktualizują te informacje na swoich witrynach, w miarę jak nawiązują współpracę z kolejnymi instytucjami finansowymi. Pamiętaj też, aby regularnie aktualizować aplikację, którą instalujesz na swoim urządzeniu. To gwarancja, że korzystasz z najnowszej wersji zabezpieczeń.

Kiedy skorzystasz z płatności zegarkiem?

Płatność z użyciem systemu NFC to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy:

 • często podróżują i nie chcą ciągle pamiętać o pilnowaniu karty płatniczej;
 • uprawiają sport i unikają zabierania zbędnego balastu na treningach biegowych czy kolarskich;
 • chcą mieć pewność, że ich pieniądze są bezpieczne i zawsze dostępne.

Płatność smartwatchem gwarantuje Ci dostęp do środków finansowych, gdziekolwiek jesteś. Dzięki temu nie musisz zabierać z domu portfela ani nawet karty do bankomatu. Jeżeli bank, w którym masz konto, współpracuje z systemem płatności, za wszystkie zakupy zapłacisz tak samo wygodnie, jak tradycyjną kartą debetową lub kredytową.

Z zegarkiem NFC na nadgarstku stajesz się dużo bardziej elastyczny, a same transakcje są proste, szybkie i bezpieczne.

Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dotarłeś do końca artykułu - ale to nie koniec twojej przygody! Obejrzyj aktualne rankingi. Porównaj, jak wypada twoje konto i poszukaj lepszej oferty z premią na start.
ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - testy aplikacji
Ranking Darmowych Kont
ikona - promocje
Promocje Bankowe 
RankingKont.pl - obrazek tła
O autorze
Maciek Szukala
Maciej Szukała
Copywriter specjalizujący się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Współpracuje m.in. z kancelariami prawnymi, pomagając w budowaniu marki i wizerunku. Z wykształcenia prawnik z uprawnieniami radcy prawnego.
Wszystkie posty autora →
Przeczytaj Wyróżnione Artykuły
wpłata BLIKIEM - obrazek

Wpłata BLIK - Jak Wpłacać Pieniądze Na Konto Bez Karty?

ZOBACZ → 
Aion Bank już w Polsce - obrazek artykułu

Aion Bank już w Polsce - najważniejsze informacje

ZOBACZ → 
NFC - technologia do bezprzewodowego przesyłania plików i płatności smartfonem

Płatności NFC w telefonie - czym są i jak działają?

ZOBACZ → 
crosschevron-down-circle