ranking kont - logo serwisu

Zniżki z legitymacją studencką, z których warto skorzystać

ikona kalendarza
13/10/2022
Status studenta to możliwość korzystania ze zniżek w kinach, teatrach oraz niższe zobowiązania podatkowe, ale nie tylko. Sprawdź, z jakich zniżek mogą korzystać studenci i dowiedz się, ile możesz zyskać z twoją legitymacją studencką.
studenci - obrazek
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Zniżki z legitymacją studencką przysługują od momentu uzyskania statusu studenta. Legitymacja stanowi jedynie formalne potwierdzenie tego faktu.
  • Zniżki dla studentów przysługują w wielu miejscach, m.in. kinach, muzeach, teatrach, a nawet liniach lotniczych.
  • Po ukończeniu 26. roku życia ze zniżek na legitymację studencką możesz korzystać jedynie wtedy, gdy pozwala na to regulamin danej usługi. Wyjątkiem jest ulga na transport lokalny.
  • Osoby młode mogą założyć tzw. konto studenckie, które zwykle jest bardzo tanie w utrzymaniu. Upewnij się w banku, co zyskujesz, otwierając taki rachunek.

Jak możesz otrzymać legitymację studencką?

Legitymację studencką otrzymuje każda osoba, która została przyjęta na studia bez względu na kierunek oraz tryb odbywania nauki (dzienny, zaoczny, wieczorowy). Formalnie studentem stajesz się po immatrykulacji, ale legitymacja stanowi oficjalne potwierdzenie tego statusu i pozwala zweryfikować, czy nadal się uczysz.

ikona rankingu
Najlepsze konto dla studenta
Chociaż do otwarcia konta dla młodych nie potrzebujesz legitymacji, to możesz sporo zyskać. Największe zalety konta studenckiego, to niskie koszty prowadzenia rachunku i możliwość odebrania premii na start. Zobacz aktualny ranking kont studenckich.
AUTOPROMOCJA

Jak uzyskać zniżki na legitymacje? Przede wszystkim, aby plastikowy dokument elektroniczny uprawniał do ubezpieczenia zdrowotnego oraz szeregu ulg i zniżek, musi być opatrzony aktualną naklejką ELS z hologramem oraz datą ważności i numerem seryjnym uczelni wyższej.

Od niedawna legitymacje studenckie dostępne są również w formie elektronicznej jako e-dokument (tzw. mLegitymacja). Legitymacja elektroniczna jest uruchamiana poprzez aplikację mObywatel i wyświetla się na ekranie smartfona. Wystarczy, że ją okażesz, aby potwierdzić status studenta oraz korzystać z ulg i zwolnień.

Zniżki na Legitymację Studencką - 9 Sytuacji, Kiedy Dokonasz Tańszych Zakupów

Jako student możesz korzystać z wielu różnych ulg i rabatów. Dla wielu osób to istotna oszczędność pieniędzy na co dzień.

1) Zniżki na legitymację studencką w transporcie zbiorowym

Zniżka na legitymację studencką dotyczy przede wszystkim ulgowych cen biletów na przejazd komunikacją autobusową lub kolejową. Za przejazd zapłacisz jedynie połowę pełnej kwoty. Upewnij się, czy zniżka studencka nie łączy się z promocjami oferowanymi przez konkretnych przewoźników, np. przedsprzedażową ofertą „Wcześniej Taniej” oraz „Super Promo” dostępnym w PKP Intercity. Pierwsza z nich to nawet 30% rabatu od ceny bazowej.

2) Zniżka na legitymację studencką a status ESN

Od września 2017 roku linie lotnicze Ryanair współpracują z Erasmus Student Network. Studenci mogą korzystać z 10% zniżki na 4 loty oraz bezpłatnego przewozu bagażu rejestrowanego. Skorzystanie ze zniżki wymaga rejestracji na ESNcard.org oraz stronie programy myRyanair.

3) Zniżki na legitymację studencką a kultura i rekreacja

Wiele firm, które świadczą usługi rozrywkowe, zachęca młodych ludzi do korzystania ze swojej oferty. Sieć kin Cinema City oferuje bilety ulgowe uczniom i studentom. Podobnie działają Multikino oraz kina Helios.

Wybrane muzea, np. Muzeum Narodowe w Warszawie, również przewidują bilety ulgowe dla studentów do 26. roku życia.

żarówka ikona

Wskazówka!

Zgodnie z art. 10 ustawy o muzeach w jednym z dni tygodnia wstęp na wystawy stałe w każdym muzeum musi być darmowy. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, staraj się wybierać dni, w które nie zapłacisz za wizytę

4) Zniżki w gastronomii

Tańszy lunch dla studenta? Sprawdź gdzie zjesz taniej! Jak podaje portal kulinaria.trojmiasto.pl, studenci mogą zjeść od 10 do nawet 20 procent taniej, za okazaniem legitymacji. Przykładowe oferty:

  • 10% zniżki w Hola Tapas oraz w wegańskim Falovcu,
  • Masna Micha oferuje 15% rabatu na wszystkie dania w wybranych godzinach,
  • Rabat w North Fish, Papa Diego czy Express Oriental wynosi nawet 20%.

O ile przykłady dotyczą Trójmiasta to podobne zniżki - zwłaszcza w przypadku sieciówek - są dostępne także w innych miastach studenckich.  

5) Rabaty dla młodych na produkty firmy Apple

Obecnie firma Apple oferuje wysokie zniżki (nawet do kilkuset złotych) dla tych, którzy kupują sprzęt elektroniczny w celach edukacyjnych. Z promocji skorzystają:

  • studenci oraz osoby przyjęte na studia, które nie uzyskały jeszcze statusu studenta;
  • rodzice kupujący produkty dla studentów;
  • nauczyciele i pracownicy wszystkich typów szkół.

6) Tańszy Spotify dla studentów

Jesteś studentem i słuchasz Spotify? Skorzystaj z ofert Premium przez jeden miesiąc za darmo. Później zapłacisz tylko 9,99 zł miesięcznie. 

Warunkiem skorzystania z usługi jest ukończone 18 lat i studiowanie na jednej z zatwierdzonych uczelni wyższych. Z oferty Premium dla Studentów możesz korzystać maksymalnie przez okres 4 lat.

7) Zniżki na zakupy u innych firm technologicznych

Nie tylko Spotify i Apple, ale również inne firmy technologiczne oferują upusty dla studentów:

  • Z usługi Creative Cloud od firmy Adobe skorzystasz już za 19,99 Euro miesięcznie, czyli o ponad 45% taniej niż w standardzie.
  • Kwalifikujący się uczniowie, studenci i pedagodzy mogą bezpłatnie zarejestrować się w usłudze Office 365 Education, która pozwala bez opłat korzystać z wybranych aplikacji Office 365.
  • Nie tylko banki, ale również firmy działające w obszarze cyberbezpieczeństwa kuszą klientów ofertami promocyjnymi. Jeśli jesteś studentem i zdecydujesz się skorzystać z oferty CyberGhost VPN otrzymasz 79% ekskluzywnej zniżki (aktualne na październik 2022).

8) Zniżki na internet

Internet dla studenta, to nie tylko niskie koszty usługi, ale przede wszystkim elastyczność, jaką gwarantuje krótki czas umowy.

  • W ofercie Orange dla studentów, możesz wybrać internet światłowowdowy z możliwością rezygnacji z umowy nawet z miesięcznym okresem wypowiedzenia. 
  • Zamiawając internet stacjonarny w Play umowę możesz podpisać nawet na 6 miesięcy.
  • Również UPC udostępnia ofertę internetu z umową na 6 miesięcy. 

9) Zniżki dla sportowców

Uprawiasz aktywnie sport? Zobacz, jaką ofertę przygotowały instytucje, z których usług korzystasz. Możesz liczyć na:

  • Zniżki na siłownie i basen (przykładowo w promocji "Aktywny student" wrocławskie żaki uzyskają tańszą wejściówkę na siłownie i baseny rekreacyjne w ofercie Aquaparku).
  • Tańszy Paintball i Laserowy Paintball.
  • Zniżki na korzystanie z usług wybranych kręgielni i klubów bilardowych.
student

Sprawdź propozycje organizacji studenckich na twojej uczelni

Zobacz też, co do zaoferowania mają organizacje studenckie działające na Twojej uczelni. To jednostki, które organizują rozmaite projekty we współpracy z firmami z różnych branż - czasami mogą zaoferować dostęp do wybranych produktów i usług na preferencyjnych warunkach (np. tańszy kredyt studencki, zniżki w lokalach gastronomicznych czy darmowe wejściówki na studencką imprezę).

Przykłady organizacji studenckich to: Niezależne Zrzeszenie Studentów, AIESEC, Zrzeszenie Studentów Polskich, a także koła naukowe i sekcje sportowe.

Co dzieje się ze zniżkami na legitymację studencką po 26. roku życia?

Czy po ukończeniu 26 roku życia nadal możesz korzystać ze zniżek studenckich? Istotny jest nie tylko Twój wiek, ale również termin ważności legitymacji studenckiej.

termin

Ważność legitymacji studenckiej a dostęp do zniżek

Zgodnie z treścią rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów legitymacja studencka zachowuje ważność do dnia:

  • ukończenia studiów;
  • zawieszenia w prawach studenta;
  • skreślenia z listy studentów;
  • 31 października roku ukończenia studiów (w przypadku studiów I stopnia).

W określonych przez prawo przypadkach legitymacja jest unieważniana z urzędu (np. przeniesienia studenta na inną uczelnię) lub na wniosek (np. w razie uszkodzenia dokumentu).

Większość zniżek, z których korzystasz jako student, np. ulg na ksero, wizyt w klubach lub zakupów w księgarniach, jest wprowadzona przez właściciela firmy. Jeżeli ustali on w regulaminie, że zniżki na legitymację studencką przysługują jedynie do 26. roku życia, to okazanie dokumentu po przekroczeniu tego wieku nie daje prawa do ulg.

Wyjątkiem od tej zasady jest ulga na przejazd publicznymi środkami komunikacji miejskiej. Zgodnie z art. 105 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce studentowi przysługuje 50% zniżki na bilety.

Zwróć uwagę, że ustawa nie wprowadza kryterium wieku, co oznacza, że rabat przysługuje również po ukończeniu 26. roku życia – pod warunkiem że masz ważną legitymację z hologramem ELS, która potwierdza Twój status studenta.

Zniżka na legitymację studencką nie obowiązuje po 26. roku życia w transporcie kolejowym i autobusowym zbiorowym bez względu na status studenta, chyba że wynika to wprost z regulaminu danego przewoźnika.

żarówka ikona

Warto wiedzieć

Jeśli miasto, w którym studiujesz, wprowadza ograniczenia wiekowe dla studentów na korzystanie z transportu lokalnego mocą uchwały, takie działanie jest niezgodne z przepisami Ustawy o szkolnictwie wyższym. Masz prawo odmówić przyjęcia kary finansowej, a w razie sporu prawo jest po Twojej stronie.

Bonus: konto studenckie, czyli rachunek bankowy... ze zniżką

W ofertach wielu banków znajdziesz rachunki bankowe adresowane do osób między 18 a 26 rokiem życia. Są one potocznie nazywanie kontami dla młodych lub kontami studenckimi. Bank nie może jednak odmówić Ci założenia takiego konta, nawet jeśli nie masz statusu studenta lub osoby uczącej się.

Jeśli planujesz założyć konto dla młodych i korzystać z powiązanych z nim zniżek, nie musisz przedstawiać przy podpisywaniu umowy legitymacji ani zaświadczenia z dziekanatu o przysługującym Ci statusie studenta danej uczelni. Zniżki z legitymacją studencką i bez niej będą takie same, ponieważ zależą od spełnienia kryterium wieku.

żarówka ikona

Warto wiedzieć

Jeśli założenie konta w banku nie jest uzależnione od posiadania przez Ciebie statusu studenta, bank nie ma może więc żądać od Ciebie okazania takiego dokumentu, ani tym bardziej kserowania go. Byłoby to niezgodne z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych.

Konto bankowe dla studenta to rachunek, który charakteryzują dwa istotne elementy.

  1. Rachunek bankowy dla studenta jest tańszy od zwykłego ROR (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego). Najlepsze konta studenckie są bezwarunkowo darmowe.
  2. Konto otworzysz przez internet i możesz zyskać premię, nawet 200 złotych na start. Poniżej znajdziesz wyróżnione oferty kont studenckich:
logo Banku Peako

Konto Przekorzystne dla Młodych

  • Bezwarunkowo darmowy rachunek bankowy.
  • Dostęp do konta przez aplikację PeoPay.
  • Nawet 200 złotych premii.
mBank logo

eKonto możliwości

  • Bezwarunkowo darmowy rachunek bankowy.
  • Dostęp do konta przez aplikację mBanku.
  • Nawet 350 złotych premii.
ING - logo

Konto Mobi

  • Darmowe prowadzenie konta i obsługa karty.
  • Dostęp do konta przez aplikację Moje ING.
  • Zyskaj do 250 złotych premii.

Zakładasz Konto Studenckie? Przeczytaj Regulamin

Popularne stało się powiedzenie Radka Kotarskiego, autora kanału Polimaty - "Nic bardziej mylnego" (powstała nawet książka o takim tytule). Może się wydawać, że student nie jest atrakcyjnym klientem dla banku, ale... nic bardziej mylnego. Celem instytucji jest przyciągnięcie studentów na dłużej i przekonanie, że warto korzystać z usług banku w przyszłości.

Coraz więcej studentów decyduje się też na podjęcie pracy lub założenie firmy w okresie studiów, aby zdobyć praktykę lub zarobić pieniądze. Z raportu „Student w pracy” przeprowadzonego w 2019 r. przez Polską Radę Biznesu wynika, że około 80% osób studiujących podejmuje pracę zarobkową. Konto bankowe często okażę się więc niezbędne. Jakie cechy powinno mieć atrakcyjne konto dla młodych?

Zapoznając się z regulaminem konta studenckiego sprawdź:

  • opłaty za prowadzenie konta i wydanie karty płatniczej;
  • opłaty za wypłaty i wpłaty gotówki z bankomatu w Polsce i za granicą oraz w oddziale banku;
  • opłaty za przelewy krajowe (zwykłe i natychmiastowe) oraz zagraniczne;
  • wygodę korzystania z aplikacji bankowej;
  • zniżki i rabaty w sieciach partnerskich banku;
  • czy jest dostępna premia za otwarcie konta.

W trakcie studiów korzystaj ze zniżek i rabatów. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy!

źródła - ikona

Źródła

  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000661/O/D20210661.pdf
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001668/U/D20181668Lj.pdf
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970050024/U/D19970024Lj.pdf
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000661/O/D20210661.pdf
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001668/U/D20181668Lj.pdf
  • https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R0679&from=PL
  • https://prb.pl/wp-content/uploads/2019/04/Raport-Student-w-Pracy-2019-wyniki-.pdf
Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Kontrybutorzy:
Łukasz Scheibinger
Dalsza lektura:
kredyty dla młodych - obrazek artykułu

Kredyty dla młodych. Zestawienie najważniejszych informacji

PRZECZYTAJ → 
praktyka - obrazek artykułu

Praktyki a Staż – najważniejsze różnice

PRZECZYTAJ → 
praktyki na studiach - obrazek

Czemu służą praktyki na studiach i gdzie można je znaleźć?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram