Czy staż i praktyki to jedno i to samo?
W mowie potocznej między pojęciami praktyk a stażu często stawiamy znak równości. Obie formy kształcenia służą przecież temu samemu – student ma zdobyć wiedzę i doświadczenie w zawodzie, który będzie później wykonywał. Okazuje się jednak, że praktyki studenckie i staż zawodowy funkcjonują na innych zasadach. Poznaj najważniejsze różnice między nimi.
Kto organizuje staż, a kto praktyki?
Staże organizowane są zwykle przez firmy prywatne lub państwowe, a także agencje pozarządowe. W większym stopniu niż praktyki przypominają klasyczny stosunek pracy – zazwyczaj spędzasz w zakładzie pełne 8 godzin i zdobywasz wiedzę niezbędną na konkretnym stanowisku.
Staż nie jest obowiązkowy, ale jego ukończenie pozwoli ci lepiej poznać dany zawód i zdobyć podstawowe kwalifikacje. Część ofert skierowana jest również do absolwentów.
Warto wiedzieć - gdzie szukać stażu?
Kto jest organizatorem praktyk?
Z kolei praktyki studenckie organizowane są przez uczelnię i stanowią obligatoryjny element procesu kształcenia. Ich zaliczenie jest niezbędne do ukończenia studiów. Czasami będziesz mógł zadecydować, gdzie chcesz je odbyć, ponieważ uczelnia daje studentom wybór między różnymi miejscami pracy.
Dzień praktykanta trwa zwykle krócej niż 8 godzin, a zakres jego obowiązków nie jest tak sprecyzowany, jak w przypadku stażysty.
Jak dostać się na praktyki studenckie lub staż?
Aby zrealizować praktyki studenckie, musisz zapisać się na nie przez system USOS i odebrać dziennik praktyk. Powinien on być regularnie wypełniany, a następnie zatwierdzony przez opiekuna przydzielonego do ciebie w danym miejscu pracy.
Wskazówka: zaliczenie praktyki na podstawie aktywności zawodowej
Aplikacja na staż jest nieco trudniejsza i bardziej przypomina rozmowę o pracę, ponieważ rywalizujesz z innymi kandydatami. Pracodawca przeprowadzi z Tobą wywiad i oceni złożone dokumenty aplikacyjne.
Jak długo trwa staż i praktyki?
Czas trwania stażu może wynosić od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Decyduje o tym umowa między pracodawcą a stażystą (lub urzędem pracy, jeżeli oferta jest umieszczana przez PUP). Stażysta pracuje w wymiarze 40 godzin tygodniowo, dlatego studentom w trybie dziennym może być trudno pogodzić taką quasi-pracę z nauką. Możesz wtedy poszukać np. krótszych staży wakacyjnych.
Praktyki najczęściej trwają kilka tygodni. Wiele uczelni stara się je zorganizować w okresie ferii zimowych lub wakacji, aby studenci nie musieli łączyć nauki z dodatkowymi zajęciami. Godzinowy wymiar praktyk jest zwykle elastyczny. Na niektórych kierunkach studiów mogą być one podzielone na kilka części, rozłożonych między kolejne semestry nauki.
Czy za odbycie stażu lub praktyk należy się wynagrodzenie?
Wynagrodzenie za staż jest już standardem i wielu pracodawców umieszcza o tym wzmiankę w treści ogłoszenia. Oczywiście pensja nie będzie równie wysoka, jak w przypadku etatowych pracowników, ale niemal na pewno za naukę otrzymasz pieniądze.
Wynagrodzenie za praktyki studenckie nadal budzi wiele kontrowersji. Część firm nie przewiduje go w ogóle lub oferuje skromną pensję, twierdząc, że benefitem dla praktykanta jest możliwość nauki zawodu.
Czy darmowe praktyki zawsze są złe?
Nie zawsze powinieneś od razu skreślać darmowe staże i praktyki. Czasami firma oferuje możliwość zdobycia unikalnego know-how i poznania niszowej branży.
Jeżeli zależy ci na wynagrodzeniu, nie jesteś na straconej pozycji. Sprawdź ofertę renomowanych firm, lub organizacji, które zwyczajnie cieszą się dobrą opinią. Jest duża szansa, że wybierając solidnego pracodawcę, unikniesz pracy za darmo.
Warto również spojrzeć w stronę firm z kapitałem zagranicznym. Często panuje w nich inna kultura organizacyjna, a przedsiębiorcy chętniej premiują zaangażowanie ze strony praktykantów lub stażystów.
Jak kończą się praktyki lub staż?
Po ukończeniu stażu możesz liczyć na opinię od pracodawcy. Jeżeli jest ona pozytywna, właśnie otrzymałeś silny argument do negocjacji podczas kolejnych rozmów kwalifikacyjnych. Zdecydowanie warto się nią pochwalić! Najlepszym absolwentom stażu firmy oferują nawet zatrudnienie.
Praktyki kończą się wpisaniem opinii do dziennika praktyk przez opiekuna. Niekiedy możesz być również poproszony o napisanie sprawozdania, w którym opiszesz przebieg spotkań.
Czy warto angażować się podczas stażu lub praktyk?
Zarówno staż, jak i praktyki mogą być okazją do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Staraj się nie traktować ich wyłącznie jako okazji do zarobku lub przykrego obowiązku, ale spójrz na nie z szerszej perspektywy. Twój rozwój zawodowy będzie trwał jeszcze wiele lat. Im szybciej go rozpoczniesz i lepiej ukierunkujesz, tym dalej zajdziesz.
Bardzo często praktyczna styczność z zawodem ułatwia podjęcie późniejszych decyzji, np. o realizacji kursów doszkalających lub zwiększeniu zaangażowania w trakcie nauki. Może to przełożyć się na zdobycie atrakcyjnego zatrudnienia w przyszłości.
Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu
- https://www.programkariera.pl/wp-content/uploads/2021/06/SWResearch_ForwardPR_sta%C5%BC-student%C3%B3w-2021.pdf