ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
26/06/2020

Konto oszczędnościowe bez konta osobistego - czy to wciąż możliwe?

. konto oszczędnościowe bez rachunku osobistego
Czy warto otwierać konto oszczędnościowe bez konta osobistego? Jakie są najlepsze konta oszczędnościowe bez ror? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając ten wpis.
ikona - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
  • Dzisiaj trudno odszukać dobrą ofertę konta oszczędnościowego bez ROR.
  • Konto oszczędnościowe bez konta osobistego zwykle będzie miało niższe oprocentowanie.
  • Kolejnym argumentem na korzyść konta oszczędnościowego z ROR jest fakt, że takie konto można otworzyć z premią na start.
  • W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat obydwu rozwiązań.

Konto oszczędnościowe bez ror - to rozwiązanie, którego mogą poszukiwać osoby mające mocno sprecyzowane oczekiwania. Czy jesteś wśród nich? Zastanawiasz się jak znaleźć najlepszą ofertę konta oszczędnościowego bez konta osobistego?

Czytając ten artykuł dowiesz się więcej na temat konta oszczędnościowego bez ror.

Konto oszczędnościowe bez konta osobistego - jak znaleźć najlepszą ofertę?

Konto oszczędnościowe bez rachunku ror to bardzo mocno sprecyzowane wymaganie. I jak czasem w takich przypadkach bywa - oferta jest dosyć mocno zawężona. Szczególnie w ostatnich miesiącach, trudno znaleźć ciekawą ofertę konta oszczędnościowego, bez konieczności otwierania konta osobistego.

Wszystkiemu "winne" są niskie stopy procentowe. To właśnie stopy procentowe, które są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, powodują niskie oprocentowanie produktów oszczędnościowych jak lokaty czy konta. Przekłada się to też na niższe oprocentowanie kredytów i pożyczek, jednak w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, to jest korzystną sytuacją z perspektywy klienta bo powoduje, że koszty pożyczki czy kredytu, a tym samym kwota do spłaty są niższe.

Mamy więc niskie (rekordowo) stopy procentowe. A co z inflacją? To kolejny czynnik, który warto jest uwzględnić w kontekście wyboru konta oszczędnościowego bez ror. Wskaźnik inflacji (w kwietniu 2020 wyniósł 3,4%) aktualnie jest znacznie wyższy, w porównaniu do wysokości oprocentowania na rachunkach ror bez kont osobistych. To prowadzi oczywistego wniosku. W przypadku inflacji powyżej 3% i oprocentowaniu kont oszczędnościowych na poziomie 1-2% lub mniej, trudno mówić o zysku z oszczędności.

Mimo wszystko, postaram się znaleźć dobre konto oszczędnościowe bez konta osobistego.

Jednym z niewielu banków, który daje możliwość otwarcia rachunku oszczędnościowego bez ror jest ING Bank Śląski. Jednak ich rachunek - Otwarte Konto Oszczędnościowe jest aktualnie oprocentowane poniżej 1%. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku konta Mega Oszczędnościowego w Alior Banku. mBank, PKO BP - w tym przypadku oprocentowanie wynosi także poniżej 1%. Szukam oferty konta oszczędnościowego bez ror z oprocentowaniem wyższym od 1%, ale takich rachunków po prostu nie można znaleźć w ofercie (jest czerwiec 2020).

Sytuacja wygląda niezbyt korzystnie. Na chwilę obecną konta oszczędnościowe bez ROR mają niskie oprocentowanie, znacznie poniżej poziomu inflacji. Takie konta mają również niskie oprocentowanie względem ich odpowiedników, do których jest dołączone konto osobiste.

Jak się za chwilę przekonasz, otwierając konto osobiste, na koncie oszczędnościowym można zyskać znacznie więcej.

Może warto założyć konto osobiste (mimo wszystko)

Co sprawia, że Klienci szukają rachunku oszczędnościowego bez ror? Z pewnością jednym z najważniejszych czynników jest chęć pozostania niezależnym i nie wiązania się z instytucją, a konto osobiste to przecież dodatkowe formalności. Szczególnie w przypadku promocji, które zazwyczaj wymagają udzielenia zgód marketingowych, ten aspekt umowy z bankiem może okazać się uciążliwy.

Jeśli jest to dla Ciebie bariera nie do przejścia i na pierwszym miejscu stawiasz swoją niezależność, wtedy trzeba przyznać otwarcie, że pole manewru jest ograniczone. Szukając konta oszczędnościowego będziesz musiał skoncentrować się na rachunku bez konta osobistego, tym samym Twoje możliwości będą dość mocno limitowane.

Jeżeli jesteś bardziej elastyczna w tym aspekcie, wtedy możesz odnieść więcej korzyści:

  • oprocentowanie na kontach oszczędnościowych dołączonych do kont osobistych jest znacznie wyższe, (czasami nawet o 2-3 punkty procentowe więcej - przekonaj się o tym odwiedzając ranking kont oszczędnościowych gdzie poznasz aktualną ofertę)
  • możesz odnieść dodatkową korzyść w promocji rachunku osobistego, co pozwala na jednorazowy zysk w kwocie od 100 do nawet 300-400 zł. Czasami jednym z elementów promocji jest podwyższone oprocentowanie właśnie na koncie oszczędnościowym.

Gdy chcesz zyskać dostęp do lepszej oferty, musisz włożyć w to trochę wysiłku.

Jeśli potrzebujesz konta oszczędnościowego bez rachunku osobistego, a potencjalny zysk z odsetek ma dla Ciebie znaczenie drugorzędne, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe bez konta osobistego (nawet pomimo tego, że oprocentowanie w takim przypadku będzie zwyczajnie niższe).

Ale w przypadku gdy jesteś gotowa zaangażować w to trochę więcej energii i najważniejszym kryterium wyboru jest dla Ciebie zysk, jaki możesz osiągnąć, wtedy z najlepszego oprocentowania będziesz mogła skorzystać na koncie oszczędnościowym dołączonym do konta osobistego.

Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym najczęściej w promocji

Najlepsze konto oszczędnościowe jest najczęściej powiązane z ROR

W ten sposób, powoli zbliżam się do końca artykułu. Jeśli nie wyłączyłeś strony aż do tej pory, to zakładam, że jesteś gotowy założyć konto oszczędnościowe, razem z kontem osobistym (być może też w promocji). Jeśli nie odstrasza Cię to, że będziesz potrzebować na to trochę więcej czasu, to wtedy mam jeszcze jedną wskazówkę. Najlepsze oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest najczęściej dostępne w promocji. Co to znaczy tak konkretnie?

Z reguły sytuacja wygląda w ten sposób, że bank oferuje podwyższone oprocentowanie konta oszczędnościowego przez jakiś okres czasu - np. pierwsze 4 czy 6 miesięcy po otwarciu rachunku. Później oprocentowanie spada i niejednokrotnie wynosi tyle, ile na koncie oszczędnościowym bez ROR. Dlatego najlepszym rozwiązaniem patrząc przez pryzmat zysku z oszczędności, jest otwieranie kont oszczędnościowych w promocji i korzystanie z wyższego oprocentowania tylko w okresie promocyjnym. Później można otworzyć kolejne konto i zyskać wyższe oprocentowanie. I później kolejne. To jednak wersja, która sprawdzi się tylko w przypadku najbardziej zaangażowanych użytkowników. :-)

kategoria wpisu - ikona
kategoria wpisu:
Comment & Rating (#7)
Szukaj artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - założyciel serwisu
Ł. Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
artykuł o systematycznym oszczędzaniu

Na czym polega systematyczne oszczędzanie?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego - obrazek artykułu

Jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
bezpłatne konto oszczędnościowe - obrazek artykułu

Bezpłatne konta oszczędnościowe: jak wybrać najlepiej oprocentowany rachunek?

PRZECZYTAJ PORADNIK →