logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
10/08/2021
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Bezpłatne konto oszczędnościowe online - jaki rachunek wybrać?

Chcesz otworzyć bezpłatne konto oszczędnościowe przez internet? Za chwilę dowiesz się jakie są najważniejsze cechy takiego rachunku (to nie tylko wysokość oprocentowania), a także poznasz 4 wybrane oferty oraz innowacyjną propozycję nowego, internetowego banku.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
bezpłatne konto oszczędnościowe - obrazek artykułu
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 04/11/2021
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Bezpłatne konto oszczędnościowe - to dzisiaj standard

Chcesz założyć rachunek oszczędnościowy przez internet - taki, za który nie będziesz musiał ponosić opłat? To nie problem.

Darmowe konto oszczędnościowe, to dzisiaj standard.

A co konkretnie znaczy, że konto oszczędnościowe jest darmowe? Otwarcie takiego rachunku, ani prowadzenie konta, nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych opłat. Z takiego konta możesz korzystać za bezwarunkowe 0 zł. Inaczej mówiąc - nie musisz spełniać żadnych warunków, żeby uniknąć kosztów związanych z prowadzeniem konta.

Zanim wybierzesz konto, oczywiście warto sprawdzić czy jest ono bezpłatne, ponieważ mogą zdarzyć się odstępstwa od tej reguły, jest jednak mało prawdopodobne, że tak może się wydarzyć - brak opłat za prowadzenie rachunku oszczędnościowego, jest pewnego rodzaju rynkowym standardem.

Polecamy

ikona - promocje

Szukasz oprocentowanego rachunku? Sprawdź dostępne oferty na stronie: Konto Oszczędnościowe

Za co bank może naliczyć opłaty?

Rachunek oszczędnościowy, to bardzo elastyczny sposób na pomnażanie kapitału. Dostęp do środków zgromadzonych na koncie można uzyskać praktycznie w każdej chwili, a wybranie gotówki z rachunku w dowolnym momencie, nie wiąże się z żadnymi karami umownymi lub utratą zgromadzonych odsetek.

Fakt, że konto oszczędnościowe jest bezwarunkowo darmowe, nie znaczy jednak, że za taki rachunek bank nie naliczy żadnych opłat. Często spotykanym kosztem, który należy uwzględnić, jest opłata za wypłatę pieniędzy z konta oszczędnościowego.

opłaty za konto oszczędnościowe - obrazek
Za niektóre operacje, związane z korzystaniem z konta oszczędnościowego, bank może naliczyć opłaty.

To właśnie za wypłatę gotówki - transfer środków na inne konto - bank może naliczyć opłatę. Często pierwsza taka operacja w miesiącu jest darmowa, ale już druga (i każda kolejna) wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. W takiej sytuacji, w praktyce pierwszy przelew gotówki w miesiącu będzie darmowy, ale drugi i każdy kolejny zostanie obciążony jednorazową opłatą (np. w kwocie 9 złotych od przelewu).

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku polecenia przelewu w walucie obcej. Tutaj występują jednak różnice względem zwykłego transferu środków w PLN. Każda operacja walutowa będzie wiązać się z koniecznością poniesienia prowizji, a opłata za takie zlecenie będzie wyższa, niż w przypadku przelewu w polskich złotych.

Konto oszczędnościowe przez internet - z kontem osobistym czy bez?

Interesuje Cię dobre darmowe konto oszczędnościowe internetowe? Zanim dokonasz wyboru oferty, warto zadać sobie pytanie: czy takie konto należy otworzyć razem z rachunkiem osobistym czy osobno, a więc bez ROR?

Oczywiście można wybrać jeden z dwóch wariantów (konto z ROR lub bez), jednak w obecnej sytuacji bardziej opłaca się założyć rachunek oszczędnościowy razem z ROR.

To za sprawą niskich stóp procentowych. Konta oszczędnościowe bez ROR mają bardzo niskie oprocentowanie (niekiedy nawet 0,01%), a więc odkładanie środków na takim rachunku jest mało opłacalne.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Lepiej sytuacja wygląda w przypadku kont oszczędnościowych z ROR. Takie oferty mają kilka zalet:

  • przede wszystkim wyższe oprocentowanie - nowi klienci, w ramach oferty promocyjnej, mogą skorzystać z wyższego oprocentowania niż standardowo. Wyższe oprocentowanie obowiązuje przez okres trzech miesięcy, a czasami nawet przez rok od otwarcia konta.
  • Dodatkowa premia na start - w parze z wyższym oprocentowaniem często idzie również dodatkowa premia - nawet kilkaset złotych na start, przy spełnieniu określonych warunków aktywności.

Te argumenty sprawiają, że w obecnej sytuacji otwarcie rachunku oszczędnościowego razem z ROR, jest zdecydowanie bardziej opłacalnym wariantem dla oszczędzających.

A jeśli już o ofertach, które się opłacają mowa - na jakie propozycje warto zwrócić uwagę?

Darmowe konto oszczędnościowe internetowe - 4 wybrane oferty

Wybrałem dla Ciebie 4 oferty, które podzieliłem na dwie kategorie:

  • "zwykłe" konta oszczędnościowe (2 propozycje),
  • konta oszczędnościowe do systematycznego oszczędzania (2 propozycje).

Tradycyjne konta oszczędnościowe

Rachunek Oszczędzam w Credit Agricole
logo Credit Agricole

Rachunek Oszczędzam w Credit Agricole, to konto z oprocentowaniem promocyjnym na poziomie 1,5% i kwartalną kapitalizacją odsetek, które obowiązuje do kwoty 20 000 zł. Po okresie promocji standardowe oprocentowanie konta waha się od 0,01 do 0,4%. Dodatkowo teraz można zyskać do 500 zł premii za otwarcie tego rachunku i spełnienie warunków aktywności.

Konto oszczędnościowe w Getin Banku
logo Getin Bank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe, to rachunek z oprocentowaniem do 2%, które obowiązuje przez okres nawet 12 miesięcy od otwarcia konta. Kwota objęta promocyjnym oprocentowaniem wynosi do 10 000 zł. Należy spełnić określone warunki aktywności, aby móc skorzystać z tego oprocentowania.

Osoby posiadające większe oszczędności, mogą korzystać z podwyższonego oprocentowania wysokości 0,5% w skali roku dla kwot do 400 000 zł.

Konta oszczędnościowe do systematycznego oszczędzania

Konto do systematycznego oszczędzania, działa na takich samych zasadach, jak zwykłe konto oszczędnościowe, z tą różnicą że wpłaty na taki rachunek są dokonywane automatycznie, z wykorzystaniem wcześniej ustalonych reguł (to np. zaokrąglenie transakcji opłacanej kartą do pełnej kwoty lub doliczenie procentowej wartości do zrealizowanej sprzedaży). Warto zwrócić szczególną uwagę na te dwie oferty:

Smart Saver w ING
ING - logo

Smart Saver to system automatycznego oszczędzania od ING Banku Śląskiego. Oprocentowanie rachunku wynosi 1,6%, a wpłat na konto można dokonywać do kwoty do 5 000 zł. Dodatkowo w promocji konta osobistego można zyskać do 160 zł premii.

Rachunek "Moje Cele" w mBanku
mBank logo

"Moje Cele" to system automatycznego oszczędzania od mBanku z oprocentowaniem do 1,7% przez okres 3 miesięcy od otwarcia konta dla kwoty do 10 000 zł. Dodatkowo w promocji eKonta osobistego można zyskać do 250 złotych.

Lubisz innowacje? Sprawdź ofertę oszczędnościową internetowego Aion Banku

Osoby, które wolą tradycyjne rozwiązania, z pewnością będą preferować ofertę tradycyjnych kont oszczędnościowych. Ci, którzy nie boja się innowacji, mogą skorzystać z dobrze oprocentowanej oferty kont do automatycznego oszczędzania. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, może również zainteresować Cię oferta nowego banku internetowego.

Aion Bank swoją działalność w Polsce rozpoczął w sierpniu 2021 roku. Jest to w pełni internetowy bank, co znaczy że jego oferta jest dostępna wyłącznie online. Bank oferuje niestandardowy, subskrypcyjny model - za konto zapłacisz abonament. Najtańszy plan cenowy jest darmowy; są dostępne również opcje abonamentowe za 29,99 zł miesięcznie i 49,99 zł.

Jednym z wyróżników oferty Aion Banku, jest darmowe konto oszczędnościowe z oprocentowaniem na poziomie 1%, 1,25% lub 1,5% na koncie w PLN oraz 0,5%, 0,75% lub 1% rocznie na koncie w EUR. Wysokość oprocentowania jest zależna od planu abonamentowego, który wybierze klient.

Ofertę wyróżnia nie tylko konkurencyjne oprocentowanie, ale również fakt, że bank nie ustala limitu kwotowego dla posiadanych oszczędności. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które chcą ulokować wyższe kwoty na rachunku.

Konto oszczędnościowe w Aion Banku
Aion Bank logo
Konto oszczędnościowe w PLN oprocentowane na poziomie 1%, 1,25% lub 1,5% albo konto oszczędnościowe w EUR oprocentowane 0,5%, 0,75% lub 1% rocznie bez limitu kwotowego - to rozwiązania wyróżniające ofertę Aion Banku. Z naszym kodem możesz przetestować ofertę All-Inclusive przez okres 2 miesięcy bez opłat.
Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
Citi Handlowy promocja
Autor
Łukasz Scheibinger autor
Łukasz Scheibinger
Założyciel serwisu Rankingkont.pl. Ma wykształcenie ekonomiczne. Doświadczenie zawodowe zdobywał przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE i USA.
Wszystkie posty autora →
Podobne Artykuły
jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego - obrazek artykułu

Jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego?

ZOBACZ → 
co to jest kapitalizacja odsetek?

Czym jest kapitalizacja odsetek i co warto o niej wiedzieć?

ZOBACZ → 
na czym polega konto oszczędnościowe? obrazek artykułu

Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe?

ZOBACZ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle