ranking kont - logo serwisu

Jak założyć konto bankowe dla niepełnoletnich (przed osiemnastką)?

ikona kalendarza
08/03/2023
Dzisiaj trudno jest żyć bez konta bankowego. Pierwsze doświadczenia z tego typu rozwiązaniami mają już osoby przed 18 rokiem życia. Płatności elektroniczne przydają się na zakupach stacjonarnych, w sieci, a także podczas elektronicznej rozrywki. Zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje dotyczące konta dla niepełnoletnich, abyś mógł łatwiej odnaleźć się w świecie bankowości
konto dla nastolatka - obrazek
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Konto dla nastolatków założysz już po ukończeniu 13 roku życia.
  • Do otwarcia rachunku dla niepełnoletnich niezbędna jest zgoda rodzica, bez względu na to, w jakiej formie składasz wniosek.
  • Atrakcyjną ofertę konta dla nastolatków znajdziesz w Pekao S.A czy mBanku.

Czym jest konto dla niepełnoletnich?

Pojęcie „konto dla niepełnoletnich” jest używane do zbiorczego określenia wszystkich rachunków bankowych, które bank może założyć dla osoby poniżej 18 roku życia.

ikona ramki

Rodzje kont młodzieżowych

Warto jednak pamiętać, że banki rozróżniają:

  • konta dla dzieci – mogą być założone nawet dla osób młodszych niż 13 lat;
  • konta dla nastolatków – są oferowane młodym osobom między 13 a 18 rokiem życia.

Dlaczego granica akurat 13 lat oddziela jeden rodzaj rachunków od drugiego? Taka zasada wynika z obowiązujących przepisów.

żarówka ikona

Wraz z ukończeniem 13 roku życia młody człowiek nabywa tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych i do pewnego stopnia może samodzielnie decydować m.in. o swoich finansach

Wcześniej (przed 13 rokiem życia) prawo tej zdolności nie przyznaje, a wszystkie decyzje za dziecko podejmuje rodzic lub opiekun prawny.

Jak założyć rachunek dla nastolatka?

Procedura zakładania rachunku dla osoby niepełnoletniej między 13 a 17 rokiem życia nie jest skomplikowana. Większość banków oferuje obecnie możliwość otwarcia konta bez wychodzenia z domu (np. za pomocą metody na selfie lub wideoweryfikacji), ale możesz to zrobić również w każdym oddziale instytucji.

Aby osoba niepełnoletnia mogła otworzyć konto w placówce, cała procedura musi przebiegać w obecności rodzica lub opiekuna. Przy podpisywaniu umowy nastolatek pokazuje dokument potwierdzający tożsamość (np. ważną legitymację szkolną) oraz potwierdza niezbędne dane, tj. PESEL, adres i numer telefonu. Osoba dorosła okazuje dowód osobisty lub paszport, a także wyraża zgodę na podpisanie umowy.

Jeżeli otwierasz rachunek przez internet, rodzic albo opiekun również musi wyrazić na to zgodę. W niektórych bankach (np. Pekao S.A.) wniosek jest składany z panelu rodzica. Jeśli jednak chcesz, aby to kurier dostarczył dokumenty do podpisu, konto zostanie aktywowane dopiero z chwilą, gdy bank otrzyma kompletną dokumentację.

Czy konto dla niepełnoletnich ma jakieś ograniczenia?

Jako nastolatek możesz oczywiście wpłacać i wypłacać środki z konta, a także korzystać z bankowości internetowej. Jeśli chcesz, otrzymasz też kartę płatniczą przypisaną do rachunku. Nadal jednak niektóre rozwiązania będą niedostępne.

Dobrym przykładem jest np. złożenie wniosku o kredyt hipoteczny lub o wydanie karty kredytowej. Możesz o nie wystąpić dopiero po osiągnięciu pełnoletniości.

ikona do ramki z tekstem

Ciekawostka

Czasami opłaca się, aby rodzic i dziecko mieli konta w tym samym banku. Ułatwia to zarządzanie finansami i daje wiele możliwości, np. szybkie przelanie kieszonkowego lub podgląd operacji nieletniego przez osobę dorosłą.

Czy do założenia konta dla niepełnoletnich rodzic musi iść z dzieckiem do banku?

Aby założyć konto dla nastolatka w oddziale, niezbędna jest zgoda wyrażona przez rodzica lub opiekuna prawnego na piśmie. Nawet jeśli pójdziesz do banku samodzielnie, bank odmówi Ci zawarcia umowy o prowadzenie rachunku bankowego.

Pamiętaj, że nie możesz udać się do banku np. z dorosłym bratem lub dziadkiem. Osobie, która wyraża zgodę, musi przysługiwać władza rodzicielska.

W jakim banku warto założyć konto dla niepełnoletnich?

Oferty kont dla niepełnoletnich znajdziesz w wielu bankach. Z kontem gamingowym w Pekao S.A. możesz zyskać do 150 zł. Nie zapłacisz też nic za prowadzenie rachunku, obsługę karty płatniczej i wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą.

Młodzi użytkownicy z pewnością docenią możliwość graficznej personalizacji karty oraz aplikacji PeoPay. Konto oszczędnościowo-rozliczeniowe dla dziecka możesz uzupełnić rachunkiem oszczędnościowym Mój Skarb z atrakcyjnym oprocentowaniem 8% w skali roku.

Inną ciekawą opcją jest eKonto możliwości w mBanku. Tutaj również bank nie pobiera opłat za podstawowe usługi i gwarantuje bezpłatne wypłaty z bankomatów. Dodatkowo możesz korzystać z takich funkcji jak program oszczędnościowy Moje cele czy mOkazje, czyli zniżki i zwrot pieniędzy za zakupy w dużych sieciach handlowych.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
artykuł na temat karty płatniczej dla dziecka

Karta płatnicza dla dziecka - co trzeba o niej wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
Grafika przedstawiająca grupę młodzieży, która spędza razem czas i może korzystać z idealnego konta bankowego dla swojego wieku

Konto dla młodzieży. Wybierz najlepszy rachunek dla nastolatków!

PRZECZYTAJ → 
Zdjęcie dziecka, potencjalnego klienta banku, który może korzystać z rachunku bankowego dla osób poniżej 18 roku życia.

Konto dla dziecka - najważniejsze cechy rachunku dla najmłodszych

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram