Wiele osób nie widzi sensu wyrabiania karty płatniczej dla dziecka. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to rozsądne rozwiązanie, które pozwala zwiększyć bezpieczeństwo podczas operowania gotówką. Dzisiaj w większości miejsc można już płacić kartą płatniczą.
Zgodnie z prawem, z kart płatniczych zintegrowanych z kontem bankowym, może korzystać młodzież powyżej 13 roku życia (wtedy osoba nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych). Dla młodszych użytkowników banki przygotowały karty przedpłacone lub karty połączone z rachunkiem bankowym rodziców. Czytając ten artykuł dowiesz się czy są karty płatnicze dla dzieci (młodzieży) i jak można je uzyskać.
Karta płatnicza dla dziecka – czym jest?
Karty płatnicze dla dzieci są bardzo podobne do standardowych kart używanych przez osoby powyżej 18 roku życia. Rodzice, którzy pragną zapewnić swoim pociechom bezproblemowy dostęp do gotówki, mogą skorzystać z szerokiej oferty banków – w Polsce wiele instytucji oferuje tzw. konta młodzieżowe. Sama inwestycja w kartę płatniczą i konto bankowe dla dziecka nie wiąże się z dużym kosztem – miesięczne opłaty nie są wysokie, zdarza się też, że takie konta są całkowicie bezpłatne.
Karty płatnicze dla dzieci umożliwiają nie tylko dokonywanie płatności w sklepie i wypłacanie środków z bankomatu, ale też robienie zakupów w Internecie. Często działają one na takiej samej zasadzie jak zwykłe karty w wersji dla osób pełnoletnich.
Chcąc nadać karcie płatniczej dla dziecka nieco mniej poważny wygląd, są one dostępne w wersji ze specjalnymi szablonami graficznymi, które mogą się spodobać najmłodszym. Są też banki, które dają możliwość samodzielnego zaprojektowania wyglądu takiej karty.
Sporym udogodnieniem może okazać się forma takich kart. Poza standardową formą kart płatniczych, są one dostępne także w postaci breloka lub w kształcie możliwym do ukrycia w opasce czy też zegarku. Rozwiązania te nie dają możliwości korzystania ze wszystkich funkcji standardowej karty, jednak są często wybierane przez najmłodszych ze względu na młodzieżową, niestandardową formę.
Czy karty płatnicze dla dzieci są drogie w utrzymaniu?
Być może zastanawiasz się nad wyrobieniem karty, ale obawiasz się o wysokie koszty i to powstrzymuje Cię przed podjęciem decyzji? Aktualnie dostępne oferty są atrakcyjne jak chodzi o opłaty, a w wielu przypadkach są tańsze niż standardowe karty płatnicze dla osób powyżej 18 roku życia.
Ogólne koszty utrzymania karty nie są wysokie. W wielu sytuacjach dzieci z nich korzystające mogą korzystać z dodatkowych zniżek w wybranych sklepach czy lokalach usługowych – mogą one sięgnąć nawet 50%.
Czy karta płatnicza dla dziecka to bezpieczne rozwiązanie?
Nic dziwnego, że rodzice obawiają się przekazać dziecku kartę płatniczą z dużą ilością środków. Jest to jednak dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż powierzenie tej samej ilości pieniędzy w postaci gotówki. W przypadku zgubienia gotówki przez osobę niepełnoletnią, odnalezienie środków jest niemalże niemożliwe. Dziecko mające kartę płatniczą nie musi obawiać się utraty środków w przypadku jej zgubienia – można ją automatycznie zablokować.
Dodatkowo jako rodzic, możesz kontrolować wydatki swojej pociechy, poprzez ustawienie dziennego limitu wydatków czy też maksymalnej wartości jednorazowej transakcji. Rozwiązanie to daje pewien spokój rodzicom, a najmłodszych uczy efektywnego gospodarowania środkami. Opiekunowie mają zapewniony pełny wgląd w historię płatności dziecka, ale też mają możliwość zarządzania kartą online.
Przeczytaj też:
Jakie operacje może wykonać dziecko przy użyciu karty?
Karta płatnicza dla dziecka ma podobne funkcje, jak standardowa karta dla dorosłych. Osoba, która ukończyło 13 lat przy jej pomocy może:
- płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych w sposób tradycyjny lub zbliżeniowo,
- opłacać transakcje internetowe,
- wypłacać gotówkę z dowolnego bankomatu w Polsce i poza granicami kraju,
- wypłacać gotówkę w sklepach (usługa cashback),
- korzystać z wpłatomatów i wpłacać środki pieniężne na rachunek bankowy.
Z tego rozwiązania mogą korzystać dzieci (młodzież) do ukończenia maksymalnie 17 lub 18 roku życia (w zależności od oferty banku). Po osiągnięciu wspomnianego wieku, konto musi zostać przekształcone w standardowe konto dla dorosłych, co wiąże się z wymianą i zmianą warunków korzystania z karty.

Jak założyć kartę bankową dla dziecka?
Założenie karty bankowej dla dziecka jest bardzo proste – wystarczy otworzyć konto dla młodych. Konto może zostać utworzone wcześniej przed wydaniem karty, lub też w tym samym czasie. Wniosek można złożyć zarówno w oddziale, jak i przez telefon i Internet. Najwygodniejszą formą jest oczywiście złożenie wniosku przez Internet. Jest to szybkie rozwiązanie, które wymaga wypełnienia formularza i podpisania umowy, a po kilku dniach karta debetowa przyjdzie pod wskazany adres. W przypadku telefonicznego zakładania karty płatniczej wszystkie dane należy podać konsultantowi. Składając wniosek w oddziale, formalności są dopełniane z doradcą.
Po otrzymaniu karty płatniczej dla dziecka, należy pamiętać o obowiązku jej aktywacji. Bez wykonania tej czynności nie będzie możliwe zrealizowanie płatności. Ta czynność jest równie prosta i szybka do wykonania. Kartę bankową dla juniorów można aktywować za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej, ale też za pośrednictwem infolinii. Wystarczy nadać numer PIN, który każdorazowo będzie wymagany do potwierdzenia wykonania transakcji (wyjątek stanowią transakcję zbliżeniowe niskiej wartości, np. poniżej 30 zł).
Rodzice powinni przestrzec młodego użytkownika karty przed niepodawaniem nikomu numeru PIN i nie przechowywaniu jej w widocznym, łatwo dostępnym miejscu, szczególnie na różnego rodzaju wyjazdach (jak kolonie, obozy). Obowiązkiem dziecka przed dokonaniem pierwszej płatności jest podpisanie karty.