ranking kont - logo serwisu

Konto dla młodzieży. Wybierz najlepszy rachunek dla nastolatków!

ikona kalendarza
30/03/2023
Dostęp do konta bankowego to dzisiaj standard. Korzystamy z rachunku na co dzień, np. robiąc zakupy w internecie lub płacąc abonament za VOD. Aby ułatwić swojemu dziecku start w dorosłe życie, rozważ założenie dla niego konta młodzieżowego. Dzięki temu łatwiej będzie mu poruszać się w świecie finansów. W tym artykule zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje dotyczące młodzieżowych kont bankowych.
Grafika przedstawiająca grupę młodzieży, która spędza razem czas i może korzystać z idealnego konta bankowego dla swojego wieku
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Konto dla młodzieży jest przeznaczone dla osób między 13 a 18 rokiem życia. Do jego założenia niezbędne jest wyrażenie zgody przez przedstawiciela ustawowego.
  • Rachunki dla nastolatków wyróżniają się przede wszystkim brakiem opłat oraz dostępem do nowoczesnych rozwiązań takich jak BLIK lub autooszczędzanie.
  • Wybierając konto dla nastolatka, zwróć uwagę na dodatkowe usługi, np. możliwość szybkiego doładowania multimediów lub ubezpieczenie.
  • Obecnie konta dla nastolatków znajdziesz już w większości ofert polskich banków.

Co to jest konto dla młodzieży?

Pod pojęciem konta dla młodzieży kryją się rachunki bankowe przeznaczone dla młodych osób, między 13 a 18 rokiem życia. Z punktu widzenia obowiązujących przepisów to szczególny okres, kiedy nastolatek zyskuje możliwość do podejmowania pewnych decyzji we własnym imieniu, ale nie jest ona jeszcze pełna. W prawie cywilnym używa się określenia ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

To ograniczenie polega na konieczności potwierdzenia działań nastolatka przez przedstawiciela ustawowego – opiekuna lub rodzica. Dopiero wtedy czynność prawna staje się ważna i wywiera skutek prawny.

wskazówka - ikona
Ciekawostka

Ze względu na konieczność każdorazowego potwierdzania działań osoby z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych mówi się o czynnościach prawnych „kulejących”.

W odróżnieniu od konta dla dziecka poniżej 13 roku życia rachunek młodzieżowy zakłada nastolatek. Może to zrobić w oddziale banku, ale coraz częściej instytucje oferują wariant otwarcia rachunku przez internet (np. Konto Przekorzystne w Pekao S.A. otworzysz z panelu rodzica w aplikacji, Konto 360⁰ w Banku Millennium założysz przez Millenet lub aplikację mobilną).

W każdym przypadku konieczne będzie wyrażenie zgody przez przedstawiciela ustawowego:

  • w oddziale poprzez podpisanie formularza zgody;
  • w bankowości internetowej poprzez akceptację założenia rachunku przez dziecko.

Czym wyróżnia się konto dla młodzieży?

Konto dla młodzieży to taka „prawie dorosła” wersja rachunku bankowego i związanych z nim usług. Dziecko zwykle otrzymuje już dostęp do aplikacji mobilnej, ale jest ona okrojona względem wersji przeznaczonej dla pełnoletnich użytkowników (np. w Banku Millennium pojawia się możliwość zakupu biletów do kina lub doładowania telefonu, ale nadal nastolatek nie może ubiegać się o kredyt).

ilustracja przedstawiająca sylwetkę młodej osoby, symbolizującą wyjątkowe potrzeby osób, które korzystają z rachunku bankowego dla młodzieży
Konto dla młodzieży ma szczególne cechy, które sprawiają, że będzie z niego łatwiej korzystać osobom młodym.

Konta młodzieżowe wyróżniają się przede wszystkim brakiem opłat za podstawowe usługi banku, takich jak prowadzenie rachunku, wydanie karty płatniczej, przelewy internetowe i wypłata gotówki z krajowych lub zagranicznych bankomatów (dotyczy to wyłącznie prowizji banku krajowego, właściciel urządzenia nadal może naliczać prowizję).

ikona do ramki z tekstem

Warto wiedzieć

Niektóre banki do założenia konta dla nastolatka wymagają, aby rodzic również posiadał rachunek w danej instytucji. Taki warunek wprowadziły np. Pekao S.A. oraz ING Bank Śląski. Nie znajdziesz go m.in. w mBanku i banku Credit Agricole.

Czy warto założyć konto bankowe dla młodych?

Konto bankowe dla młodzieży to okazja, aby twoje dziecko nauczyło się zarządzać własnym budżetem i oszczędzać. Formalnie może już gospodarować swoimi pieniędzmi, ale nadal znajduje się pod „parasolem ochronnym” – nie zawrze skutecznie bez twojej zgody żadnych umów, które pociągałyby za sobą daleko idące skutki finansowe. Okres pomiędzy 13 a 18 rokiem życia możesz wykorzystać więc jako ciąg dalszy edukacji finansowej.

ikona - nagroda w promocji

Premie dla nastolatków

Banki przyciągają młodych użytkowników nie tylko niskimi kosztami, ale również możliwością otrzymania różnego rodzaju nagród. W Pekao S.A. dziecko może zgarnąć nawet 150 zł kieszonkowego, a w Santander Banku z Kontem Jakie Chcę dla młodych – 100 zł.

ikona prezentu

Bonusy z kontem dla młodzieży są łatwiejsze do zgarnięcia niż w przypadku rachunków dla pełnoletnich użytkowników. Najczęściej nie jest wymagane zapewnienie regularnego wpływu środków na konto, ale np. kilka płatności BLIK lub logowanie do aplikacji.

Młody człowiek może korzystać też z nowoczesnych sposobów płatności, takich jak BLIK, Garmin Pay czy Google Pay, o ile bank je obsługuje.

Brak opłat czy atrakcyjne akcje promocyjne to po prostu próba pozyskania klienta, który zwiąże się z daną instytucją na wiele lat. Nie wiążą się z żadnymi haczykami i kruczkami prawnymi.

Jak wybrać młodzieżowe konto bankowe?

Nastolatek, który chce założyć konto bankowe, może wybierać spośród wielu ofert. Łatwo jest pogubić się w gąszczu promocji i poszczególnych warunków, dlatego przygotowaliśmy dla ciebie listę cech, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze konta.

ikona nagłówka
Brak opłat lub niskie koszty prowadzenia rachunku

Dobre konto dla nastolatka to takie, które jest bezpłatne bezwarunkowo. Młody człowiek poza kieszonkowym najczęściej nie ma żadnych innych źródeł dochodów, dlatego konieczność regularnego uiszczania opłat jest dla niego uciążliwa.

ikona nagłówka
Dostępne możliwości oszczędzania

Jeśli konto w banku ma pełnić funkcję edukacyjną, poszukaj oferty, która pozwala na założenie atrakcyjnego rachunku oszczędnościowego albo włączenie funkcji autooszczędzania. W ten sposób nastolatkowi łatwiej będzie zrozumieć, skąd biorą się oszczędności i jak je gromadzić.

ikona nagłówka
Dodatkowe opcje dla młodych

Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych osób, oferując specjalnie zaprojektowane rozwiązania. Poza różnymi formami płatności bezgotówkowych (np. BLIK, Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay) w ofercie możesz znaleźć takie opcje jak prośba o kieszonkowe czy możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej przez aplikację.

Zanim wyrazisz zgodę na założenie rachunku przez dziecko, zapoznaj się nie tylko z ogólną „rozkładówką” dostępną na stronie danego produktu, ale zajrzyj również do regulaminu.

Sprawdź, co dzieje się z kontem po ukończeniu przez posiadacza 18 roku życia i jakie są ograniczenia dotyczące korzystania z usługi. Dziecko nie musi tego wszystkiego rozumieć szczegółowo, ale ty, jako rodzic lub opiekun, powinieneś. W razie wątpliwości pytaj o szczegóły pracowników banku.

Przykłady rachunków dla młodzieży

Poniżej znajdziesz przykłady kilku kont bankowych dla nastolatków z wyszczególnieniem ich głównych zalet.

logo banku Peako

Konto Przekorzystne w banku Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. kusi brakiem opłat oraz dostępem do nowoczesnych płatności (od 17 roku życia). Nastolatek może skorzystać z rachunku oszczędnościowego z preferencyjnym oprocentowaniem (oferta ograniczona czasowo), a także programu rabatowego „Bezcenne Chwile” od Mastercard.

logo banku Peako

eKonto Możliwości w mBanku

mBank wyróżnia się przede wszystkim intuicyjną i doskonale działającą aplikacją z wbudowanym przewodnikiem po najważniejszych funkcjach. Konto daje możliwość sięgnięcia do programu mOkazje oraz skorzystania ze wsparcia cyfrowego CyberSecure. Do zakupów w sieci przyda się karta wirtualna.

logo Credit Agricole

Konto dla Ciebie GO! w Credit Agricole

Credit Agricole oferuje przejrzystą aplikację CA24, która daje dostęp m.in. do usług BLIK oraz skanera kodów QR. Tutaj również znajdziesz program rabatowy (Klub Rabatowy), a także usługę autooszczędzania pod nazwą CA Saver.

Kartę można spersonalizować, korzystając spośród jednego z ponad 100 gotowych wzorów.

ING - logo

Konto Mobi dla dziecka w ING Banku Śląskim

W banku ING skorzystasz na braku opłat, a dziecko doceni możliwość personalizacji aplikacji oraz grafiki karty. Masz też dostęp do kodów rabatowych przez Moje ING i możesz łatwo płacić za multimedia (np. gry, serwisy streamingowe, filmy oraz muzykę).

Ciekawym rozwiązaniem jest dostęp do ubezpieczenia w jednym z trzech wariantów (Standard, Optimum oraz Premium), a także ochrony Assistance.

znak zapytania ikona

Odpowiedzi na pytania

Poniżej znajdziesz krótkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Wiele polskich banków oferuje konta dla nastolatków, w tym: bank Pekao S.A., ING Bank Śląski, bank PKO BP, mBank, bank Credit Agricole, Santander Bank Polska i Bank Millennium.

Konto dla osób pomiędzy 13 a 18 rokiem życia zakłada nastolatek, ale rodzic musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy (lub przynajmniej jeden przedstawiciel ustawowy). Rachunek można otworzyć w oddziale banku, a coraz częściej również przez internet.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
ozsczędzanie dla dziecka

Oszczędzanie dla dziecka - jakie są najlepsze sposoby?

PRZECZYTAJ → 
konto dla niepełnoletnich

Konto bankowe dla niepełnoletnich - jak działa taki rachunek?

PRZECZYTAJ → 
Rodzic odkładający monety, inwestując w przyszłość dziecka, symbolizując założenie lokaty dla dziecka

Lokata dla dziecka: czy warto ją założyć?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram