ranking kont - logo serwisu

Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową? Skuteczne sposoby na ochronę karty

Chcesz wiedzieć jak zabezpieczyć swoją kartę płatniczą z funkcją zbliżeniową? Szukasz sposobów na to, jak zwiększyć ochronę karty? Poznaj kilka skutecznych metod, które zwiększą bezpieczeństwo Twojej karty zbliżeniowej.
ochrona pieniędzy przed kradzieżą na karcie zbliżeniowej - artykuł
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Na bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych wpływa kilka czynników.
  • Dzięki limitowi płatności bez PIN-u, 3-D secure i autoryzacji mobilnej czy systemom ochrony zapewnianym przez wydawcę karty, płatności zbliżeniowe można uznać za bezpieczne.
  • Zwiększyć bezpieczeństwo transakcji zbliżeniowych przez ustawienie limitów, kupno dodatkowego ubezpieczenie karty lub płacenie kartą wirtualną (w telefonie).

Zabezpieczenie karty płatniczej - kilka dobrych informacji na początek

Czy to, że karty zbliżeniowe są niebezpieczne jest prawdą? Nie, to nie jest prawdą.

To tylko mit, który krąży w towarzystwie miejskich legend, mówiących o tym, jak to złodzieje mieliby "wyczyścić komuś konto skanując informacje z karty użytkownika", gdzieś w komunikacji miejskiej.

Zamiast wierzyć takim opowieściom, poznaj jak w rzeczywistości wygląda kwestia bezpieczeństwa kart zbliżeniowych. I w tym przypadku możesz... pozytywnie się zaskoczyć. Ponieważ już na wstępie chcę Ci powiedzieć, że karty zbliżeniowe generalnie są bezpieczne, a Ty już na etapie otwarcia konta bankowego otrzymasz kartę, która spełnia normy bezpieczeństwa. Chcesz wiedzieć więcej?

Bezpieczeństwo zapewniane przez dostawcę karty

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że karty płatnicze zabezpiecza ich wydawca (jak Visa czy MasterCard). Przy tak dużej skali działania - np. transakcje Mastercard są realizowane w 32 milionach punktów na całym świecie - kwestie bezpieczeństwa są dla tych firm bardzo istotne.

Jak czytamy w artykule na portalu cyberdefence24.pl, "dzięki wielowarstwowemu zabezpieczaniu płatności cyfrowych Visa utrzymuje liczbę transakcji oszukańczych na historycznie niskim poziomie nieprzekraczającym 0,1 procenta”. Dalej dowiemy się też, że "odsetek transakcji oszukańczych kartami zbliżeniowymi Visa na całym świecie spadł o 33% pomiędzy 2017 a 2018 r., zaś w Europie zmniejszył się o 40% pomiędzy 2017 a 2018 r."

Transakcje bez PIN-u

Kolejna warstwa zabezpieczeń, to autoryzacja transakcji kodem PIN. W przypadku płatności zbliżeniowych, wszystkie transakcje w sklepach stacjonarnych, o wartości powyżej 100 zł, wymagają autoryzacji płatności z wykorzystaniem kodu PIN.

Co w przypadku transakcji poniżej tej kwoty? Tutaj teoretycznie możemy płacić bez PIN. W praktyce jedna na kilka transakcji w ciągu dnia będzie wymagała autoryzacji kodem PIN (np. co trzecia lub co czwarta) - niezależnie od kwoty (szczególnie jeśli płatność nie przekracza 100 zł). To stanowi dodatkową formę zabezpieczenia.

3-D secure i autoryzacja mobilna

Odpowiednikiem kodu PIN dla transakcji w internecie, jest zabezpieczenie 3-D Secure. Ta metoda autoryzacji polega na tym, że transakcje realizowane online, wymagają dodatkowego potwierdzenia z wykorzystaniem kodu autoryzacyjnego, który najczęściej jest wysyłany przez SMS.

W niektórych przypadkach można zrezygnować z autoryzacji kodem SMS, na rzecz innej formy uwierzytelnienia, np. w aplikacji mobilnej banku.

Chargeback

Usługą z której możemy skorzystać w przypadku nieautoryzowanych transakcji kartą płatniczą, jest chargeback (w języku polskim "obciążenie zwrotne"). To mechanizm ochrony kupujących, który polega na możliwości uzyskania zwrotu niesłusznie pobranych środków z karty na podstawie reklamacji. To kolejne zabezpieczenie karty płatniczej.

Jak skutecznie zabezpieczyć kartę zbliżeniową?

Zatem jak możesz się przekonać, płatności kartą zbliżeniową generalnie są bezpieczne. Wciąż jednak pozostaje niewielki odsetek nieautoryzowanych transakcji.

W takim razie jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową, żeby niemal niemal całkowicie zminimalizować ryzyko? Mam dla Ciebie 4 podpowiedzi, dzięki którym możesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej karty.

1. Ustaw limity

Krok pierwszy, to ustawienie limitów na koncie. Zazwyczaj już w momencie otwarcia konta, takie limity są zdefiniowane.

W ustawieniach aplikacji mobilnej lub na Twoim koncie internetowym, możesz zmienić wartość tych limitów tak, aby poczuć się bezpieczniej. Jeśli przykładowo standardowy limit został zdefiniowany na poziomie "do wysokości salda", co znaczy że możesz płacić kartą tak długo, jak na Twoim koncie są pieniądze - zmień go na niższy.

Możesz ustawić bardzo niski limit dzienny np. 500 zł, w przypadku, jeśli większość transakcji jakie dokonujesz kartą nie przekracza tej kwoty. Wtedy, gdy dokonujesz pojedynczych płatności o większej wartości, limit możesz jednorazowo podnieść. Zrobisz to szybko w aplikacji mobilnej, bez dodatkowych opłat.

Możesz też ustawić wyższy limit np. 10 000 zł, co jest bardzo wysokim limitem, to fakt, ale na pewno bezpieczniejszym niż "do wysokości salda". Bo co, gdy na Twoim koncie znajdzie się okrągły milion? :-)

Oprócz tego warto wiedzieć, że limity ustawimy zarówno dla płatności kartą w sklepach stacjonarnych, jak również dla płatności w internecie czy dla wypłat gotówki z bankomatów.

2. Dodatkowe ubezpieczenie karty

Możesz też przyjrzeć się z bliska ofercie banku, w którym posiadasz konto. Czasem w ofercie jest możliwość skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia karty, które zwiększa ochronę "plastiku". Koszt tego typu usługi nie jest wysoki i zazwyczaj wynosi kilka złotych w miesiącu.

Przykładowo, klienci którzy posiadają konto w Banku Millennium, mogą skorzystać z ubezpieczenia "Ochrona Karty" dostępnego w ramach "Pakietu Bezpieczeństwa", którego miesięczny koszt nie przekracza 5 zł.

W przypadku karty zbliżeniowej objętej takim ubezpieczeniem - nawet jeśli zostanie ona wykorzystana w celu zrealizowania płatności bezgotówkowych, jeszcze zanim zostanie zastrzeżona (konkretnie - na 72h przed zastrzeżeniem) - wtedy taka płatność nie obciąży właściciela rachunku.

Ofertę banku w którym posiadasz konto, znajdziesz na jego stronie internetowej lub kontaktując się z infolinią.

3. Korzystaj z karty w telefonie

dodanie karty (1)

Na pewno słyszałeś o płatnościach mobilnych. Ale czy wiesz, że karta płatnicza w telefonie jest bezpieczniejsza w użytku, niż... zwykła karta?

Może jest to trochę wbrew intuicji, ale tak jest w rzeczywistości! Dzieje się to za sprawą kilku rzeczy. Przede wszystkim systemy płatności mobilnych, takie jak Google Pay czy Apple Pay, nie przechowują danych z karty, ani nie udostępniają ich sprzedawcy. Zamiast tego tworzą wirtualny alias karty, który jest wykorzystywany do zrealizowania transakcji.

Poza tym, korzystanie z Google Pay czy Apple Pay wymaga blokady ekranu dlatego nikt nie uzyska dostępu do danych, nawet w przypadku gdy urządzenie zostanie skradzione.

Dodatkowo w przypadku Apple Pay, każda transakcja wymaga autoryzacji dlatego nawet w przypadku kradzieży, nie ma możliwości korzystania z kart płatniczych zarejestrowanych w tym systemie.

4. Wybierz odpowiednią kartę

Czy wiesz, że niektóre banki pozwalają dokonać wyboru jednej z kilku kart płatniczych? Zdarza się, że karty płatnicze mogą się różnić w obrębie tego samego rachunku.

Tak jest w przypadku Konta Otwartego na Ciebie w BNP Paribas. Użytkownicy mają do wyboru jedną z trzech kart:

  1. "Karta Otwarta na Dzisiaj" - najtańszy wariant,
  2. "Karta Otwarta na Świat" - dla podróżujących,
  3. "Karta Otwarta na eŚwiat" - dla aktywnych w sieci.

Ten trzeci wariant, czyli Karta Otwarta na eŚwiat idzie w parze z ubezpieczeniem "Cyber Pomoc", co zapewnia dodatkową ochronę karty, nie tylko w sieci. Jeśli zależy Ci na tym, aby chronić swoją kartę, zastanów się nad wyborem tego wariantu.

Bezpieczne etui na karty zbliżeniowe - czy warto?

karta płatnicza - obrazek
Czy opłaca się skorzystać z etui na kartę płatniczą?

Często pojawiającym się pytaniem w kontekście kart zbliżeniowych jest to, czy warto korzystać z etui na kartę płatniczą jako formy zabezpieczenia płatności zbliżeniowych. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy karta zbliżeniowa będzie dobrze chroniona, jeśli owiniemy ją folią aluminiową.

Chcesz poznać moje zdanie? Jeśli takie sposoby miałyby w jakikolwiek sposób chronić użytkowników, to tylko na zasadzie działania efektu placebo i przez zwiększenie komfortu psychicznego, który wynika ze świadomości, że posiadasz dodatkową ochronę danych osobowych na karcie. 

Zdecydowanie w tym przypadku polecam zachować zdrowy rozsądek i chłodną głowę. Do zabezpieczenia transakcji kartą płatniczą wykorzystuj rozwiązania oferowane przez bank i dostawców karty. Etui na kartę płatniczą oraz inne "wynalazki" potraktuj raczej jako ciekawostkę.

Zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa

Nawet najlepsze zabezpieczenie karty płatniczej, może nie uchronić Cię przed utratą środków na koncie, jeśli nie będziesz zachowywać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętaj, aby nie udostępniać danych z 'plastiku' osobom trzecim. Nie udostępniaj danych na karcie, jeżeli cokolwiek wzbudza twoją wątpliwość. Przechowuj kartę w bezpiecznym miejscu. Dokonując wypłat z bankomatów, zasłoń ręką kod PIN, tak aby inne osoby nie mogły go zobaczyć (podobnie w przypadku płatności w sklepie). Jeśli zgubisz kartę, jak najszybciej zablokuj ją na infolinii banku.

W tym artykule mogłeś znaleźć kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak możesz zabezpieczyć Twoją kartę zbliżeniową. Jeśli kartę płatniczą będziesz wykorzystywać w sposób zdroworozsądkowy, to w połączeniu z ochroną, jaką zapewnia bank i wydawca 'plasitku', ryzyko niepożądanego użycia środków na Twoim koncie ograniczysz prawie do zera.

Chcąc zwiększyć swoje bezpieczeństwo, opieraj się przede wszystkim na tym, co oferują instytucje takie jak banki. Pomysły, jak etui RFID w celu zabezpieczenia potraktuj raczej z dystansem i ewentualnie jako dodatek - nie jako podstawowe zabezpieczenie.

źródła - ikona

Źródła

  • Bezpieczeństwo kart Mastercard®, https://www.mastercard.pl/pl-pl/klienci-indywidualni/funkcjonalnosci-i-benefity/bezpieczenstwo.html
  • Czy płatności kartą Visa są bezpieczne, https://www.cyberdefence24.pl/czy-platnosci-karta-visa-sa-bezpieczne
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
artykuł na temat najbezpieczniejszych banków

Najbezpieczniejsze banki w Polsce - które zapewniają najlepszą (e-) ochronę?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę trzymającą w dłoni telefon oraz kartę płatniczą, a także laptop i koszyk sklepowy, co symbolizuje bezpieczne zakupy w sieci

Fałszywy sklep internetowy – jak go rozpoznać? Nie daj się oszukać w sieci!

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia linię papilarną symbolizując bezpieczny sposób logowania na konto bankowe

Cyberbezpieczeństwo - 13 zasad jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka