ranking kont - logo serwisu

Etui na kartę płatniczą. Czy to skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą środków?

ikona kalendarza
07/09/2020
Płatności zbliżeniowe są coraz popularniejsze, korzystamy z nich coraz częściej ze względu na wygodę i szybkość dokonywania transakcji. Posiadamy wiele kart płatniczych z możliwością płatności zbliżeniowych i istnieje przekonanie, że właśnie za ich pośrednictwem złodzieje mogą pozbawić nas środków z konta. Wiele osób decyduje się więc na etui na karty bankomatowe z zabezpieczeniem, jednak ich skuteczności należy się bardzo dokładnie przyjrzeć.
etui na kartę płatniczą - obrazek
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Euti ochronne na kartę płatniczą, w założeniu służy do ochrony przed realizacją niepożądanych transakcji.
  • O ochronę karty płatniczej dbają przede wszystkim banki i wydawcy karty (jak Visa czy Mastercard).
  • Dokonując płatności zawsze zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek (nieważne czy posiadasz etui czy nie).
  • Etui na kartę płatniczą traktuj raczej jako gadżet, a nie sposób na zapewnienie bezpieczeństwa środków.

Co to jest etui antykradzieżowe?

Etui na kartę płatniczą miało kiedyś  zupełnie inną funkcję. Służyło do porządkowania kart bankowych oraz pomagało w utrzymaniu porządku w torbie, plecaku i portfelu. W erze płatności zbliżeniowych zaczęto jednak wprowadzać w nich zmiany. Wiele firm promuje je jako bezpieczne etui na kartę płatniczą.

Co to właściwie oznacza? Karty z funkcją płatności zbliżeniowej posiadają specjalny system, umożliwiający nam dokonywania takich transakcji. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala płatniczego, aby zostały z konta pobrane pieniądze. Cały proces trwa kilka sekund i do określonej kwoty, najczęściej 50-100 zł, nie wymaga wprowadzania pinu.

Etui ochronne na kartę ma na celu zabezpieczenie jego zawartości przed skanowaniem, a więc przed pobraniem środków z konta przez osoby do tego nieupoważnione. Producenci reklamują swoje etui antykradzieżowe jako produkty wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które zakłócają fale radiowe. Jedną ze stosowanych technologii jest RFID, którą również wykorzystuje się w portfelach. Etui zabezpieczające karty przed skanowaniem ma więc stanowić ochronę przed kradzieżą.

jak działa euti RFID na kartę?

Jak działa etui RFID na kartę?

Etui RFID na kartę jest jednym z częściej pojawiających się rozwiązań, jeżeli chodzi o ochraniacze na kartę zbliżeniową. Etui RFID na kartę wykorzystuje technologię blokującą. Umieszcza się w nim specjalną warstwę materiału, chroniąca przed pozyskaniem danych za pomocą technologii RFID z karty, która się w nim znajduje.

Technologia RFID polega na przesyłaniu danych i zasilania elektronicznego układu czytnika, aby rozpoznać i odkodować kartę płatniczą. Jest to system identyfikacji radiowej, składający się z odbiornika, nadajnika, anteny i dekodera. Aby możliwe było nawiązanie integracji, obiekt również musi posiadać układ elektroniczny i antenę. RFID wykorzystywane jest nie tylko w transakcjach zbliżeniowych, ale też m.in. w pomiarach czasu na zawodach sportowych. Jak właściwie działa taki system?

Urządzenie z RFID umożliwia wysyłanie i odbieranie informacji, co odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Łączą się one za pomocą anteny w nadajniku i odbiorniku. To pozwala odczytać zapisane dane. Czas trwania takiego procesu jest bardzo krótki, trwa to jedynie kilka milisekund. Ważne jest również, że takie urządzenie ma zasięg do 5 metrów, ale w przypadku kart zbliżeniowych został on maksymalnie skrócony. Dane będą przesłane tylko wtedy, kiedy pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem wytworzy się pole magnetyczne.

Skuteczność etui zabezpieczającego karty przed skanowaniem

Technologia RFID jest zarówno udogodnieniem, jak też zagrożeniem dla wielu branży, w tym również bankowej. Może ułatwić innym osobom pozyskanie środków pieniężnych z kont bez zgody i wiedzy ich właścicieli, dlatego nawet przy zabezpieczeniu w portfelu trzeba zachować ostrożność w miejscach publicznych. Trzeba wiedzieć, że odzież, jak kurtka, spodnie czy bluza, a także torba i saszetka nie zapewniają pełnej ochrony. Czy zatem bezpieczne etui na kartę płatniczą zmniejsza ryzyko kradzieży?

Tego typu osłona na kartę płatniczą może być wyposażona w specjalną warstwę materiału, jednak nigdy nie możemy mieć 100% pewności, że nasze środki są w takim miejscu bezpieczne. Są różnego rodzaju osłony na kartę, mniej i bardziej skuteczne o lepszych i gorszych warunkach do zakłócania sygnału.

O ochronę płatności zbliżeniowych dbają przede wszystkim banki. Wprowadzają one coraz bardziej zaawansowane metody ochrony i zabezpieczenia, a także stwarzają lepsze warunki swoim klientom do samodzielnego zarządzania bezpieczeństwem kart.

bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych

Jak banki dbają o bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych?

Płatności zbliżeniowe do niedawna były możliwe jedynie do kwoty 50 zł. W ostatnim czasie limit ten został zwiększony do 100 zł, co wynika z konieczności zachowania większego bezpieczeństwa i mniejszego kontaktu ze względu na koronawirusa. To jest pewnego rodzaju zabezpieczenie przed kradzieżą z konta dużych kwot pieniędzy.

W kartach zbliżeniowych wykorzystuje się szyfrowanie danych, czyli klucze jednorazowych transakcji. To pozwala wyeliminować ryzyko odczytu danych karty i powtórzenie tej samej transakcji. Ponadto właściciel karty może sam ustalić limit dzienny płatności zbliżeniowych. To również jeden ze sposobów na zabezpieczenie swoich środków na koncie. Banki oferują swoim klientów różne opcje ochrony, za które zapłacimy symboliczne kilka złotych. Etui antykradzieżowe może być tylko dodatkiem do takiego rozwiązania. Nigdy nie należy go traktować jako jedyną formę zabezpieczenia płatności zbliżeniowych.

Osłona na kartę jako praktyczny gadżet

Ochraniacz na kartę zbliżeniową niech będzie tylko ciekawym gadżetem i jednocześnie ochroną przed jej uszkodzeniem. Szczególnie metalowe etui na kartę płatniczą chroni ją przed zarysowaniami, pęknięciem czy też zabrudzeniem. Wszelkie uszkodzenia niekorzystnie wpływają na jej działanie.

A gdzie kupić etui na karty zbliżeniowe? Znajdziemy je praktycznie w każdym sklepie z elektroniką i telefonami komórkowymi. Niektórzy operatorzy sieci komórkowych oferują je w ramach gratisów. Coraz więcej jest ich też w sklepach internetowych z gadżetami, a w wersji eleganckiej w sklepach z galanterią skórzaną.

Futerał na kartę płatniczą niech pozostanie miejscem do jej przechowywania i ochrony przed uszkodzeniem. Jeżeli chcesz lepiej zadbać o zabezpieczenie płatności zbliżeniowych, zapytaj w swoim banku o dodatkowe opcje ochrony. Etui RFID na kartę potraktuj jako dodatek.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
płacenie za pomocą telefonu - bezpieczeństwo tego sposobu

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

PRZECZYTAJ → 
ochrona pieniędzy przed kradzieżą na karcie zbliżeniowej - artykuł

Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową? Skuteczne sposoby na ochronę karty

PRZECZYTAJ → 
kod CVC - obrazek artykułu

Czym jest kod CVC na karcie płatniczej i do czego się go wykorzystuje?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram