Pytanie

Jak płacić kartą zbliżeniową?

Użycie karty zbliżeniowej to jedna z częściej stosowanych dzisiaj form płatności. Kartę wystarczy jedynie zbliżyć do terminala płatniczego na odległość kilku centymetrów. Kartą zbliżeniowo bez wpisywania PIN-u zapłacimy za rachunek na kwotę do 100 zł. Dowiedz się więcej na temat tego, jak płacić kartą zbliżeniową z dalszej części artykułu.
kalendarz ikona
Opublikowano: 9 listopada 2020 
autor ikona
Autor: Redakcja  
ikona piłka
Krótka piłka - w artykułach z tej serii znajdziesz krótkie, konkretne odpowiedzi na często zadawane pytania.
logo Revolut
ikona popularne
Wyróżniona oferta w Kwietniu 2021
ikona popularne

Zalety

Niskie koszty - plany zaczynają się od 0 zł

Darmowa karta walutowa

Dostęp do bezpłatnych bankomatów w Polsce i za granicą

Wady

Brak BLIKA

Brak polskiego numeru konta

Zbyt innowacyjny, jeśli preferujesz standardowe rozwiązania

Darmowy test
artykuł na temat płatności zbliżeniowych kartą

Jak zapłacić kartą zbliżeniowo?

Aby możliwe było wykonanie płatności zbliżeniowo, musi być do tego przystosowany terminal. Obecnie praktycznie wszystkie posiadają taką funkcję. Czytnik zbliżeniowy przez dłuższy czas jest nieaktywny. Kiedy przyłożymy do niego wtedy kartę, nie zostaną z konta pobrane środki. Czytnik musi zostać aktywowany, czego dokonuje sprzedawca.

A jak przykładać kartę zbliżeniową? Nie musi się ona znajdować w bardzo bliskiej odległości. Nie ma również konieczności podawania karty sprzedawcy. Kartę zbliżamy do terminala na odległość ok. 4-5 centymetrów. Ważne jest, aby zrobić to we właściwym miejscu, które jest oznaczone specjalnym symbolem płatności zbliżeniowych. Zazwyczaj obszar ten znajduje się na przodzie terminala, innym razem na jednym z jego boku. W przypadku problemów sprzedawca powinien wskazać właściwe miejsce.

Po przyłożeniu karty usłyszymy charakterystyczny dźwięk, oznaczający jej akceptację. Jeżeli rachunek jest na kwotę nie wyższą niż 100 zł, nie musimy podawać PIN-u. W przypadku większej kwoty wyświetlony zostaje na ekranie terminala komunikat z prośbą o wpisanie kodu PIN. Limit 100 zł obowiązuje od marca 2020 i jest efektem działań związanych z epidemią koronawirusa. Celem jego wprowadzania było maksymalne ograniczenie kontaktu między ludźmi w sklepach i miejscach usługowych. Wcześniej limit wynosił 50 zł.

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak się płaci kartą zbliżeniowo, ale również czy jest to bezpieczna forma płatności. Przede wszystkim warto bliżej przyjrzeć się samej procedurze płatności. Karta jest przez cały czas w naszej dłoni, nie podajemy jej sprzedawcy. Na ekranie terminala wyświetlają się wszystkie ważne informacje, przede wszystkim kwota, na jaką dokonujemy płatności. Możemy więc sprawdzić, czy płacimy rzeczywiście tyle, ile kosztują wybrane towary lub usługi.

Problemem jest jednak kradzież lub zaginięcie karty. Wiedząc, jak płacić kartą zbliżeniową, mamy świadomość, że brak znajomości PIN-u nie jest przeszkodą w jej użyciu. Każdy, kto wejdzie w jej posiadanie, może dokonać transakcji. Z tego powodu wprowadzono limity. W przypadku jednorazowej płatności jest to 100 zł. Ponadto zazwyczaj 3-5 transakcja dzienna wymaga już zatwierdzenia kodem PIN.  To kolejna forma zabezpieczenia przed ewentualną utratą większej sumy pieniędzy. 

ikona Rankingu 9

Które konto jest najlepsze?

Które konto jest najlepsze? Ile premii można zyskać otwierając rachunek? Zapoznaj się z Rankingiem Kont Osobistych i zobacz najlepsze oferty w aktualnym zestawieniu.

Szybka reakcja po utracie karty płatniczej

Kiedy zauważysz, że nie masz karty w portfelu czy etui, gdzie zawsze ją przechowujesz i podejrzewasz, że ją zgubiłeś lub została Ci skradziona, natychmiast zareaguj. Możesz chwilowo bądź całkowicie zastrzec kartę. Pierwsza opcja pozwala na jej odblokowanie, kiedy zostanie znaleziona. Druga zaś jest równoznaczna z koniecznością zamówienia nowej. Zastrzec kartę możesz przez aplikację bankową lub kontaktując się telefonicznie z infolinią swojego banku.

Jak używać karty zbliżeniowej bezpiecznie? Zawsze sprawdzaj komunikaty na terminalu, ustal dzienne limity, przechowuj kartę w trudno dostępnym miejscu, a wpisując PIN postaraj się, aby był niewidoczny dla innych osób.

Jak korzystać z karty zbliżeniowej? Obowiązujące limity

limity płatności zbliżeniowych obrazek (2)

Za bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych odpowiada zarówno bank, producent terminali, jak również klient. Jedną z form zabezpieczenia jest limit pojedynczej transakcji bez potrzeby podawania PIN-u. Już wiesz, że obecnie wynosi on 100 zł. Jeśli dokonujemy płatności na kwotę niższą, nie musimy wpisywać ustalonego wcześniej PIN-u.

Warto również zwrócić uwagę na sam PIN. Niech nie będzie on datą urodzenia lub ciągiem takich samych cyfr. Ma być on trudny do rozszyfrowania. Wpisując go za każdym razem w bankomacie czy też na terminalu płatniczym, postaraj się, aby był niewidoczny dla innych osób.

A jak płacić kartą zbliżeniową, aby mieć pewność, że nie wydamy dziennie więcej, niż zakładamy? Do tego służy opcja ustawiania dziennego limitu. Banki zazwyczaj z góry zakładają, że takich transakcji w sumie dziennie możemy wykonać na konkretną kwotę, my możemy ją dowolnie modyfikować. Jest to kolejna forma zabezpieczenia karty zbliżeniowej na wypadek jej kradzieży. Ponadto, bank zazwyczaj ustala dzienny limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u (np.3). Kiedy już zostanie on już wykorzystany, kolejne transakcje odbywają się już z koniecznością jego podania.

Paypass i Visa payWave – technologie płatności zbliżeniowych

W Polsce są dwie, wiodące organizacje, obsługujące płatności kartą, również zbliżeniowo. Jedna z nich to Visa i jej technologia płatności zbliżeniowych Visa payWave. Jest to technologia zgodna z międzynarodowym standardem EMV i stanowi rozwinięcie standardu kart bezprzewodowych ISO/IEC 14443. Swój odpowiednik karty zbliżeniowej ma również MasterCard. Jest to technologia Paypass. Sposób korzystania z obu tych kart jest dokładnie taki sam. Podczas płatności trzeba jednak zwrócić uwagę, czy dany terminal obsługuje tego rodzaju transakcje.

Płatności zbliżeniowe nie tylko kartą. Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Wiesz już, jak się płaci kartą zbliżeniową, a czy wiesz, że możesz podobne płatności wykonywać też telefonem? Dla wielu jest to bardzo wygodna alternatywa, ponieważ nie musimy zawsze mieć przy sobie portfela z kartą płatniczą. Aby jednak było to możliwe, telefon musi posiadać technologię NFC, która jest dostępna w większości nowoczesnych smartfonów. Wymagane jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji bankowej, a następnie stworzenie cyfrowej karty płatniczej.

W celu dokonania płatności, należy uruchomić aplikację i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Następnie zbliżamy telefon do terminala płatniczego. W niektórych przypadkach wymagane jest potwierdzenie operacji na wyświetlaczu terminala. Podobnie jak przy zbliżeniowych płatnościach kartą, również w tym przypadku mamy limity. PIN nie jest wymagany przy kwotach do 100 zł. Przy wyższych musimy wpisać PIN na klawiaturze terminala. Te same zasady obowiązują w limitach dziennych. W podobny sposób funkcjonują też płatności Google Pay i Apple Pay. Mamy też możliwość płatności BLIKIEM z wykorzystaniem 6-cyforwego kodu generowanego w aplikacji.

Udostępnij ten wpis:

chevron-down-circlechevron-right-circle