ranking kont - logo serwisu
kalendarz ikona
09/11/2020

Pytanie

Jak płacić kartą zbliżeniową?

Użycie karty zbliżeniowej to jedna z częściej stosowanych dzisiaj form płatności. Kartę wystarczy jedynie zbliżyć do terminala płatniczego na odległość kilku centymetrów. Kartą zbliżeniowo bez wpisywania PIN-u zapłacimy za rachunek na kwotę do 100 zł. Dowiedz się więcej na temat tego, jak płacić kartą zbliżeniową z dalszej części artykułu.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy pod reklamą
ikona piłka
To jest cykl artykułów z konkretnymi odpowiedziami na popularne pytania.
artykuł na temat płatności zbliżeniowych kartą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • W celu zrealizowania płatności, kartę zbliżeniową należy przyłożyć na odległość ok. 4-5 centymetrów od terminala.
  • Płatności kartą bez PIN są możliwe maksymalnie do kwoty 100 zł. Obowiązuje też ilościowy, dzienny limit płatności bez podawania kodu PIN.
  • Gdy zgubisz kartę, natychmiast zastrzeż ją w aplikacji mobilnej Twojego banku lub kontaktując się z infolinią.
  • Zbliżeniową płatność kartą, możesz również wykonać z wykorzystaniem wirtualnej karty w Twoim telefonie.

Jak zapłacić kartą zbliżeniowo?

Aby możliwe było wykonanie płatności zbliżeniowo, musi być do tego przystosowany terminal. Obecnie praktycznie wszystkie posiadają taką funkcję. Czytnik zbliżeniowy przez dłuższy czas jest nieaktywny. Kiedy przyłożymy do niego wtedy kartę, nie zostaną z konta pobrane środki. Czytnik musi zostać aktywowany, czego dokonuje sprzedawca.

A jak przykładać kartę zbliżeniową? Nie musi się ona znajdować w bardzo bliskiej odległości. Nie ma również konieczności podawania karty sprzedawcy. Kartę zbliżamy do terminala na odległość ok. 4-5 centymetrów. Ważne jest, aby zrobić to we właściwym miejscu, które jest oznaczone specjalnym symbolem płatności zbliżeniowych. Zazwyczaj obszar ten znajduje się na przodzie terminala, innym razem na jednym z jego boku. W przypadku problemów sprzedawca powinien wskazać właściwe miejsce.

Po przyłożeniu karty usłyszymy charakterystyczny dźwięk, oznaczający jej akceptację. Jeżeli rachunek jest na kwotę nie wyższą niż 100 zł, nie musimy podawać PIN-u. W przypadku większej kwoty wyświetlony zostaje na ekranie terminala komunikat z prośbą o wpisanie kodu PIN. Limit 100 zł obowiązuje od marca 2020 i jest efektem działań związanych z epidemią koronawirusa. Celem jego wprowadzania było maksymalne ograniczenie kontaktu między ludźmi w sklepach i miejscach usługowych. Wcześniej limit wynosił 50 zł.

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak się płaci kartą zbliżeniowo, ale również czy jest to bezpieczna forma płatności. Przede wszystkim warto bliżej przyjrzeć się samej procedurze płatności. Karta jest przez cały czas w naszej dłoni, nie podajemy jej sprzedawcy. Na ekranie terminala wyświetlają się wszystkie ważne informacje, przede wszystkim kwota, na jaką dokonujemy płatności. Możemy więc sprawdzić, czy płacimy rzeczywiście tyle, ile kosztują wybrane towary lub usługi.

Problemem jest jednak kradzież lub zaginięcie karty. Wiedząc, jak płacić kartą zbliżeniową, mamy świadomość, że brak znajomości PIN-u nie jest przeszkodą w jej użyciu. Każdy, kto wejdzie w jej posiadanie, może dokonać transakcji. Z tego powodu wprowadzono limity. W przypadku jednorazowej płatności jest to 100 zł. Ponadto zazwyczaj 3-5 transakcja dzienna wymaga już zatwierdzenia kodem PIN.  To kolejna forma zabezpieczenia przed ewentualną utratą większej sumy pieniędzy. 

Szybka reakcja po utracie karty płatniczej

Kiedy zauważysz, że nie masz karty w portfelu czy etui, gdzie zawsze ją przechowujesz i podejrzewasz, że ją zgubiłeś lub została Ci skradziona, natychmiast zareaguj. Możesz chwilowo bądź całkowicie zastrzec kartę. Pierwsza opcja pozwala na jej odblokowanie, kiedy zostanie znaleziona. Druga zaś jest równoznaczna z koniecznością zamówienia nowej. Zastrzec kartę możesz przez aplikację bankową lub kontaktując się telefonicznie z infolinią swojego banku.

Jak używać karty zbliżeniowej bezpiecznie? Zawsze sprawdzaj komunikaty na terminalu, ustal dzienne limity, przechowuj kartę w trudno dostępnym miejscu, a wpisując PIN postaraj się, aby był niewidoczny dla innych osób.

Jak korzystać z karty zbliżeniowej? Obowiązujące limity

Za bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych odpowiada zarówno bank, producent terminali, jak również klient. Jedną z form zabezpieczenia jest limit pojedynczej transakcji bez potrzeby podawania PIN-u. Już wiesz, że obecnie wynosi on 100 zł. Jeśli dokonujemy płatności na kwotę niższą, nie musimy wpisywać ustalonego wcześniej PIN-u.

limity płatności zbliżeniowych obrazek (2)
Obowiązują limity płatności zbliżeniowych. Po ich przekroczeniu będziesz musiał podać kod PIN.

Warto również zwrócić uwagę na sam PIN. Niech nie będzie on datą urodzenia lub ciągiem takich samych cyfr. Ma być on trudny do rozszyfrowania. Wpisując go za każdym razem w bankomacie czy też na terminalu płatniczym, postaraj się, aby był niewidoczny dla innych osób.

A jak płacić kartą zbliżeniową, aby mieć pewność, że nie wydamy dziennie więcej, niż zakładamy? Do tego służy opcja ustawiania dziennego limitu. Banki zazwyczaj z góry zakładają, że takich transakcji w sumie dziennie możemy wykonać na konkretną kwotę, my możemy ją dowolnie modyfikować. Jest to kolejna forma zabezpieczenia karty zbliżeniowej na wypadek jej kradzieży. Ponadto, bank zazwyczaj ustala dzienny limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u (np.3). Kiedy już zostanie on już wykorzystany, kolejne transakcje odbywają się już z koniecznością jego podania.

Paypass i Visa payWave – technologie płatności zbliżeniowych

W Polsce są dwie, wiodące organizacje, obsługujące płatności kartą, również zbliżeniowo. Jedna z nich to Visa i jej technologia płatności zbliżeniowych Visa payWave. Jest to technologia zgodna z międzynarodowym standardem EMV i stanowi rozwinięcie standardu kart bezprzewodowych ISO/IEC 14443. Swój odpowiednik karty zbliżeniowej ma również MasterCard. Jest to technologia Paypass. Sposób korzystania z obu tych kart jest dokładnie taki sam. Podczas płatności trzeba jednak zwrócić uwagę, czy dany terminal obsługuje tego rodzaju transakcje.

Płatności zbliżeniowe nie tylko kartą. Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Wiesz już, jak się płaci kartą zbliżeniową, a czy wiesz, że możesz podobne płatności wykonywać też telefonem? Dla wielu jest to bardzo wygodna alternatywa, ponieważ nie musimy zawsze mieć przy sobie portfela z kartą płatniczą. Aby jednak było to możliwe, telefon musi posiadać technologię NFC, która jest dostępna w większości nowoczesnych smartfonów. Wymagane jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji bankowej, a następnie stworzenie cyfrowej karty płatniczej.

W celu dokonania płatności, należy uruchomić aplikację i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Następnie zbliżamy telefon do terminala płatniczego. W niektórych przypadkach wymagane jest potwierdzenie operacji na wyświetlaczu terminala. Podobnie jak przy zbliżeniowych płatnościach kartą, również w tym przypadku mamy limity. PIN nie jest wymagany przy kwotach do 100 zł. Przy wyższych musimy wpisać PIN na klawiaturze terminala. Te same zasady obowiązują w limitach dziennych. W podobny sposób funkcjonują też płatności Google Pay i Apple Pay. Mamy też możliwość płatności BLIKIEM z wykorzystaniem 6-cyforwego kodu generowanego w aplikacji.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
zyskaj 250 zł w promocji Santander Banku

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
czym jest saldo konta? - obrazek artykulu

Czym jest saldo konta i co warto o nim wiedzieć?

PRZECZYTAJ → 
na czym polega konto oszczędnościowe? obrazek artykułu

Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe?

PRZECZYTAJ → 
czym różni się kredyt od pożyczki? obrazek do artykułu

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram