Czym jest skimming bankomatowy kart płatniczych?
Skimming to popularne oszustwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego lub chipa karty płatniczej. Oszuści wykorzystują pozyskane w ten sposób dane do zakodowania czystego kawałka plastiku (ang. white plastic), z pomocą którego będą mogli dokonywać transakcji bezgotówkowych lub wypłaty gotówki.

Przestępstwo skimmingu bardzo łatwo jest przeoczyć, ponieważ właściciel instrumentu płatniczego nie traci go z portfela. Zwykle o kradzieży danych z karty dowiaduje się w momencie, kiedy pieniądze zaczynają znikać z konta.
Fakt
Pozyskanie danych z karty pozwala łatwo dokonywać płatności w sieci, gdzie nie ma potrzeby podawania numeru PIN, a jedynie kod CVC/CVV zapisany w strukturze instrumentu płatniczego.
Jak działają skimmerzy?
Przestępstwa polegające na skimmingu można podzielić na dwa rodzaje:
- skimming bezpośredni;
- skimming pośredni.
Skimming bezpośredni polega na zamontowaniu urządzenia kopiującego przy bankomacie lub terminalu płatniczym.
Z kolei skimming pośredni to zeskanowanie danych z paska magnetycznego karty płatniczej w punkcie usługowym, np. na stacji benzynowej lub lotnisku, poprzez przyłożenie urządzenia kopiującego do kawałka plastiku.
Kradzież obejmuje następujące dane:
- numer karty;
- datę ważności;
- imię i nazwisko właściciela;
- kod CVC/CVV;
- numer PIN (w przypadku ataku bezpośredniego).
Policja wskazuje również innego rodzaju działania przestępców, które kończą się kradzieżą danych karty, takie jak montaż chipów w terminalach POS lub włamania do sklepów internetowych z bazami danych kart klientów.
Możesz się wydawać, że sposobem na ochronę przed skimmingiem jest robienie zakupów wyłącznie w dużych, renomowanych sieciach sklepów. Niestety przykłady z życia tego nie potwierdzają. W lipcu bieżącego roku wykryto urządzenia do kopiowania danych kart płatniczych przynajmniej w pięciu placówkach sieci Walmart w Nowym Jorku.
Dlaczego skimming jest niebezpieczny?
Niebezpieczeństwo skimmingu nie polega wyłącznie na tym, że przestępca zrobi za twoje pieniądze zakupy w sieci albo wypłaci pieniądze z bankomatu. Głównym problemem jest to, że dane oryginalnej karty mogą trafić na rynek hakerski i stać się przedmiotem obrotu.
W rezultacie właściciel karty traci całkowitą kontrolę nad tym, kto ma dostęp do poufnych danych. Nie wie też, kiedy może spodziewać się ataku.
Czy można zabezpieczyć się przed skimmingiem?
Ofiarą skimmingu może paść każdy. Do kradzieży danych dochodzi zwykle wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewasz, np. w sklepowej kolejce lub bezpośrednio przy kasie. Czy w takim razie przed zagrożeniem można się zabezpieczyć?
Najlepszą ochroną przed skimmingiem bezpośrednim jest przyjrzenie się bankomatowi lub terminalowi płatniczemu przed umieszczeniem w nim karty. Twoją uwagę powinny zwrócić:
- czytnik kart - nie powinien być w żaden sposób zmodyfikowany;
- kamera skierowana na klawiaturę - może być uzywana do przechywytwania kodu PIN;
- klawiatura do wprowadzania kodu PIN - podoobnie jak w przypadku czytnika, twoją uwagę powinny zwrócić jakiekolwiek modyfikacje.
Jak uchronić się przed skimmingiem bankomatowym?
Jeżeli którykolwiek z tych elementów wygląda na zmodyfikowany lub podmieniony – np. odstaje, jest krzywy, wizualnie różni się od reszty – zachowaj ostrożność, a najlepiej unikaj korzystania z danej maszyny. Możesz też zgłosić podejrzenie modyfikacji bankomatu na infolinii lub bezpośrednio na komisariacie Policji.
Nowsze bankomaty wyposażone są w tzw. antyskimmery, czyli specjalne nakładki chroniące kartę przed pobraniem danych (zwykle wykonane z półprzezroczystego, zielonego plastiku).
Jak uchronić się przed skimmingiem pośrednim?
W przypadku skimmingu pośredniego najlepszym rozwiązaniem jest zakup tzw. portfela antykradzieżowego. Z zewnątrz wygląda on zupełnie zwyczajnie, ale w środku przynajmniej jedna z przegród jest zabezpieczona przed transferem fal radiowych. To skuteczne rozwiązanie, ponieważ urządzenia wykorzystywane przez przestępców bazują właśnie na transferze RFID.
Wypłacając pieniądze z bankomatu, zachowaj czujność. Kieszonkowcy to nie jedyne zagrożenie dla twojego portfela, a skimming łatwo przeoczyć.
Jeżeli podejrzewasz, że ktoś mógł wejść w posiadanie danych twojej karty lub środki nagle zaczynają znikać z konta, niezwłocznie zastrzeż instrument płatniczy. Skontaktuj się z infolinią swojego banku albo specjalnym numerem alarmowym. System Zastrzegania Kart Płatniczych dostępny jest przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę pod numerem 828 828 828.