RankingKont - logo serwisu
ikona kalendarza
31/10/2023

Na czym polega skimming karty do bankomatu i jak się przed nim zabezpieczyć?

Kradzież karty do bankomatu może przydarzyć się każdemu. Dzisiaj przestępcy stosują jednak także znacznie bardziej wyrafinowane metody. Jedną z nich jest klonowanie kart płatniczych, czyli tzw. skimming. Na czym polega takie działanie i czy można się przed nim uchronić?
ikona - strzałka w doł
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
kategorie miniaturka
Millennium aktualna promocja konta osobistego
Citi - Baner mobile
osoba wypłacająca gotówkę z bankomatu - obrazek przestawia człowieka narażonego na skimming
informacja - nowa ikona
Z tego artykułu dowiesz się, że:
 • Skimming to przestępstwo polegające na skopiowaniu zawartości karty płatniczej w celu stworzenia fałszywego instrumentu płatniczego.
 • Ofiarą skimmingu możesz paść w miejscach publicznych albo podczas wypłacania gotówki z bankomatu.
 • Aby zabezpieczyć się przed skopiowaniem danych karty, upewnij się, że bankomat nie ma żadnych podejrzanych elementów, a otoczenie jest bezpieczne. Możesz też korzystać z portfeli antykradzieżowych.

Czym jest skimming bankomatowy kart płatniczych?

Skimming to popularne oszustwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego lub chipa karty płatniczej. Oszuści wykorzystują pozyskane w ten sposób dane do zakodowania czystego kawałka plastiku (ang. white plastic), z pomocą którego będą mogli dokonywać transakcji bezgotówkowych lub wypłaty gotówki.

grafika przedstawia oszusta dokonującego kradzieży z wykorzystaniem mechanizmu skimmingu
Dokonując wypłaty z bankomatu możesz być narażony na popularne oszustwo: skimming.

Przestępstwo skimmingu bardzo łatwo jest przeoczyć, ponieważ właściciel instrumentu płatniczego nie traci go z portfela. Zwykle o kradzieży danych z karty dowiaduje się w momencie, kiedy pieniądze zaczynają znikać z konta.

przykład ikona

Fakt

Pozyskanie danych z karty pozwala łatwo dokonywać płatności w sieci, gdzie nie ma potrzeby podawania numeru PIN, a jedynie kod CVC/CVV zapisany w strukturze instrumentu płatniczego.

Jak działają skimmerzy?

ważne - ikona

Przestępstwa polegające na skimmingu można podzielić na dwa rodzaje:

 • skimming bezpośredni;
 • skimming pośredni.

Skimming bezpośredni polega na zamontowaniu urządzenia kopiującego przy bankomacie lub terminalu płatniczym.

Z kolei skimming pośredni to zeskanowanie danych z paska magnetycznego karty płatniczej w punkcie usługowym, np. na stacji benzynowej lub lotnisku, poprzez przyłożenie urządzenia kopiującego do kawałka plastiku.

Kradzież obejmuje następujące dane:

 • numer karty;
 • datę ważności;
 • imię i nazwisko właściciela;
 • kod CVC/CVV;
 • numer PIN (w przypadku ataku bezpośredniego).

Policja wskazuje również innego rodzaju działania przestępców, które kończą się kradzieżą danych karty, takie jak montaż chipów w terminalach POS lub włamania do sklepów internetowych z bazami danych kart klientów.

Możesz się wydawać, że sposobem na ochronę przed skimmingiem jest robienie zakupów wyłącznie w dużych, renomowanych sieciach sklepów. Niestety przykłady z życia tego nie potwierdzają. W lipcu bieżącego roku wykryto urządzenia do kopiowania danych kart płatniczych przynajmniej w pięciu placówkach sieci Walmart w Nowym Jorku.

Dlaczego skimming jest niebezpieczny?

Niebezpieczeństwo skimmingu nie polega wyłącznie na tym, że przestępca zrobi za twoje pieniądze zakupy w sieci albo wypłaci pieniądze z bankomatu. Głównym problemem jest to, że dane oryginalnej karty mogą trafić na rynek hakerski i stać się przedmiotem obrotu.

W rezultacie właściciel karty traci całkowitą kontrolę nad tym, kto ma dostęp do poufnych danych. Nie wie też, kiedy może spodziewać się ataku.

Czy można zabezpieczyć się przed skimmingiem?

Ofiarą skimmingu może paść każdy. Do kradzieży danych dochodzi zwykle wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewasz, np. w sklepowej kolejce lub bezpośrednio przy kasie. Czy w takim razie przed zagrożeniem można się zabezpieczyć?

ikona - bezpieczeństwo

Najlepszą ochroną przed skimmingiem bezpośrednim jest przyjrzenie się bankomatowi lub terminalowi płatniczemu przed umieszczeniem w nim karty. Twoją uwagę powinny zwrócić:

 • czytnik kart - nie powinien być w żaden sposób zmodyfikowany;
 • kamera skierowana na klawiaturę - może być uzywana do przechywytwania kodu PIN;
 • klawiatura do wprowadzania kodu PIN - podoobnie jak w przypadku czytnika, twoją uwagę powinny zwrócić jakiekolwiek modyfikacje.
ikona strzałki

Jak uchronić się przed skimmingiem bankomatowym?

Jeżeli którykolwiek z tych elementów wygląda na zmodyfikowany lub podmieniony – np. odstaje, jest krzywy, wizualnie różni się od reszty – zachowaj ostrożność, a najlepiej unikaj korzystania z danej maszyny. Możesz też zgłosić podejrzenie modyfikacji bankomatu na infolinii lub bezpośrednio na komisariacie Policji.

Nowsze bankomaty wyposażone są w tzw. antyskimmery, czyli specjalne nakładki chroniące kartę przed pobraniem danych (zwykle wykonane z półprzezroczystego, zielonego plastiku).

ikona strzałki

Jak uchronić się przed skimmingiem pośrednim?

W przypadku skimmingu pośredniego najlepszym rozwiązaniem jest zakup tzw. portfela antykradzieżowego. Z zewnątrz wygląda on zupełnie zwyczajnie, ale w środku przynajmniej jedna z przegród jest zabezpieczona przed transferem fal radiowych. To skuteczne rozwiązanie, ponieważ urządzenia wykorzystywane przez przestępców bazują właśnie na transferze RFID.

Wypłacając pieniądze z bankomatu, zachowaj czujność. Kieszonkowcy to nie jedyne zagrożenie dla twojego portfela, a skimming łatwo przeoczyć.

Jeżeli podejrzewasz, że ktoś mógł wejść w posiadanie danych twojej karty lub środki nagle zaczynają znikać z konta, niezwłocznie zastrzeż instrument płatniczy. Skontaktuj się z infolinią swojego banku albo specjalnym numerem alarmowym. System Zastrzegania Kart Płatniczych dostępny jest przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę pod numerem 828 828 828.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
artykuł na temat najbezpieczniejszych banków

Najbezpieczniejsze banki w Polsce - które zapewniają najlepszą (e-) ochronę?

PRZECZYTAJ → 
ochrona pieniędzy przed kradzieżą na karcie zbliżeniowej - artykuł

Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową? Skuteczne sposoby na ochronę karty

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia linię papilarną symbolizując bezpieczny sposób logowania na konto bankowe

Cyberbezpieczeństwo - 13 zasad jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross