ranking kont - logo serwisu

Darmowe konto firmowe: jak znaleźć bezpłatny rachunek dla przedsiębiorców?

ikona kalendarza
07/12/2023
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą, a niekiedy wręcz muszą, założyć konto firmowe. To rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego przeznaczonego dla przedsiębiorców, który oferuje korzystne rozwiązania z punktu widzenia biznesu. Dlaczego prowadzenie konta dla firm się opłaca i jak wybrać idealną ofertę dla siebie?
darmowe konto firmowe - obrazek wyróżniający artykuł
ikona symbolizująca kluczowe spostrzeżenia
Kluczowe spostrzeżenia
 • Darmowe konto firmowe to rachunek dla przedsiębiorców, z którego można korzystać bez opłat.
 • Wybierając rachunek, warto korzystać z gotowych porównań kont. Obecnie atrakcyjne promocje oferują m.in. Pekao S.A., Santander Bank Polska oraz Nest Bank.
 • Najlepsze konta firmowe za 0 zł to nie tylko oszczędność, ale także dodatkowe korzyści dla działalności gospodarczej.

Czym jest darmowe konto firmowe?

Konto bankowe dla firm stworzone jest dla przedsiębiorców, niezależnie od formy organizacyjno-prawnej działalności gospodarczej. Prowadzenie firmy w formie spółki prawa handlowego (np. jawnej lub z o.o.) wiąże się z obowiązkiem korzystania z odrębnego rachunku bankowego. Decyduje się na to także wiele osób prowadzących małą, jednoosobową działalność gospodarczą, choć formalnie nie muszą one tego robić.

Opłata za prowadzenie konta firmowego jest zwykle wyższa niż w przypadku produktów dla osób fizycznych i może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Czy możesz uniknąć tych kosztów? Jak najbardziej!

przykład ikona

Rozwiązaniem jest darmowe konto bankowe dla przedsiębiorców. Za prowadzenie takiego rachunku nie ponosisz opłat, a jednocześnie masz dostęp do wszystkich benefitów związanych z produktami dla osób prowadzących działalność, np.:

 • darmowych przelewów do ZUS-u i US;
 • usług przeznaczonych dla firm;
 • oddzielenia transakcji prywatnych od służbowych.

Przykłady darmowych kont firmowych

Poniżej znajdziesz krótki ranking kont firmowych. Zebraliśmy w nim najlepsze oferty dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

logo Banku Pekao

Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao S.A.

Z Kontem Przekorzystnym Biznes możesz otrzymać nawet 2 tys. zł w prezencie, w tym 200 zł za założenie konta zdalnie. Bank Pekao dożywotnio zwalnia też przedsiębiorców, którzy wybrali ten rachunek, z opłat za prowadzenie konta.

Na co jeszcze możesz liczyć?

 • Brak opłat za terminal POS oraz Księgowość z Żubrem przez 2 lata;
 • darmowe wpłatomaty Pekao S.A. do 100 tysięcy złotych;
 • darmowe przelewy Elixir.

Aby otrzymać pełną premię, musisz spełnić szereg warunków, w tym:

 • przynajmniej raz połączyć się z platformą księgowości Pekao;
 • uzyskać 3% zwrotu wartości transakcji przy użyciu karty Mastercard;
 • zawrzeć umowę o POS z bankiem;
 • zawrzeć pierwszą umowę finansowania z Pekao S.A. (np. leasing).
logo Santander Banku

Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Banku

Wybierając prowadzenie rachunku w Santander Bank Polska, zyskujesz:

 • darmowe prowadzenie konta (pod warunkiem 1 przelewu do ZUS-u w miesiącu na kwotę minimum 200 zł);
 • jedno darmowe konto walutowe (dla waluty EUR, GBP lub USD);
 • bezpłatne przelewy do ZUS-u i US;
 • 10 darmowych przelewów Elixir w miesiącu.

Korzystając z oferty promocyjnej otrzymujesz także do 2 900 zł za aktywność (500 zł od organizatora promocji oraz 2 400 zł od banku) oraz 10 przelewów natychmiastowych BlueCash za 0 zł. Jeśli wyrazisz zgody marketingowe, możesz za darmo wypłacać pieniądze z bankomatów w kraju i za granicą (nie dotyczy to opłaty Surcharge pobieranej przez operatora sieci urządzeń).

nowe logo Nest Banku

BIZNest Konto

Konto firmowe w Nest Banku przyciąga klientów premią do 1400 zł oraz brakiem opłat za:

 • prowadzenie konta;
 • przelewy do ZUS-u i US;
 • wpłaty i wypłaty BLIKIEM z bankomatów oraz kartą z bankomatów sieci Euronet;
 • kartę debetową VISA;
 • kody autoryzacyjne w bankowości elektronicznej.

Oferta Nest Banku wyróżnia się na tle konkurencji tym, że brak opłat obowiązuje niezależnie od liczby płatności, sumy transakcji kartą oraz wysokości miesięcznych wpływów na konto. Korzystasz z promocyjnych warunków nawet wtedy, gdy twoja firma ma słabszy okres.

Dlaczego warto zdecydować się na rachunek firmowy bez opłat?

Obecnie praktycznie w każdym banku znajdziesz konta dla przedsiębiorców. Dlaczego warto wybierać akurat darmowe rachunki?

ikona - informacja
 • Brak opłat za rachunek dla swojej firmy to realna oszczędność kilkuset złotych w skali roku. Dla dużych firm taka kwota może wydawać się mało istotna, ale jeśli dopiero zaczynasz swój biznes, każda złotówka jest ważna.
 • Zakładając konto firmowe bez opłat, unikasz też cyklicznych wydatków. Są one szczególnie dotkliwe, kiedy biznesowo masz akurat słabszy miesiąc i zleceń jest mniej.

Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?

Porównanie ze sobą kont firmowych nie jest prostym zadaniem. Poszczególne produkty różnią się między sobą detalami. Często też będziesz musiał zajrzeć do regulaminu, aby zrozumieć, jak tak naprawdę działa dana promocja. Jak wybrać dobre konto firmowe? Przy ocenie ofert bankowych kieruj się kilkoma, prostymi zasadami.

ikona strzałki

Dodatkowe opłaty

Przede wszystkim zwróć uwagę na wysokość opłat. Bezwarunkowo darmowe konta zdarzają się rzadko. Znacznie częściej bank będzie od ciebie wymagał spełnienia określonych warunków. Część usług reklamowanych jako darmowe może taka być jedynie przez określony czas. Po upływie terminu wskazanego w regulaminie będziesz musiał płacić za nie według cennika opłat i prowizji.

ikona strzałki

Dostępne usługi

Najlepsze konta bankowe to nie tylko brak obciążeń, ale także dostęp do dodatkowych usług, np. wsparcia księgowego. W takich przypadkach oszczędzasz podwójnie, ponieważ nie płacisz za pomoc specjalisty.

ikona strzałki

Porządek w przelewach

Rachunek dla przedsiębiorcy pomoże też utrzymać porządek w rachunkowości firmy oraz zagwarantuje działanie zgodnie z prawem. Pamiętaj, że wyłącznie rachunki firmowe mogą być zgłaszane na białą listę podatników VAT.

Jeżeli twoi kontrahenci korzystają z mechanizmu split payment, nie możesz tej płatności przyjąć na rachunek prywatny. W takiej sytuacji cała kwota po prostu wróci do nadawcy, który będzie musiał ponowić przelew, a ty otrzymasz pieniądze z opóźnieniem.

Jak mądrze korzystać z darmowego konta dla firmy?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub planujesz ją założyć, korzystaj z kont firmowych i wybieraj rozwiązania, które rzeczywiście będą ci potrzebne. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego produktu. Możesz korzystać z kilku rachunków jednocześnie, aby maksymalizować swoje korzyści.

Jeżeli wybrałeś bezpłatne konto, które jest całkowicie darmowe, nie musisz się martwić o opłaty. Jeśli jednak zwolnienie z opłat jest warunkowe, upewnij się z wyprzedzeniem, że jesteś w stanie spełnić wymagania stawiane przez bank.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
mBank zakładanie firmy - obrazek artykułu

Zakładanie firmy w mBanku, czyli jak założyć firmę przez stronę banku

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia emeryta, który trzyma plik dokumentów, co symbolizuje temat artykułu

Czy zatrudnienie emeryta lub rencisty się opłaca?

PRZECZYTAJ → 
Uśmiechnięta kobieta pakująca paczki z towarem przy laptopie, rozważając korzyści wynikająće z posiadania konta firmowego

Czy konto firmowe może być kontem osobistym?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka