Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl
ikona popularne

Pytanie

Czy podawanie numeru konta bankowego jest bezpieczne?

Tak, podawanie numeru konta bankowego jest bezpieczne. Podanie numer konta i podstawowych danych, wymaganych do realizacji przelewu nie stanowi zagrożenia. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się w jakich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność.
kalendarz ikona
Opublikowano: 8 października 2020 
ikona piłka
Krótka piłka - w artykułach z tej serii znajdziesz krótkie, konkretne odpowiedzi na często zadawane pytania.
mBank logo
Limitowana promocja mBanku
DALEJ
Szczegóły na stronie mBank S.A.
Zostało jeszcze:
wniosków
W oparciu o informacje udostępnione przez Organizatora promocji. Ostatnia aktualizacja 23.09.2021.
czy podawanie nr konta bankowego jest bezpieczne?
spis treści ikona

Tutaj dowiesz się...

Widzisz tutaj nieaktualną informację? Zobacz, co zrobić!

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Daj znać! popraw@rankingkont.pl

Podawanie numeru konta - co jest potrzebne do realizacji przelewu?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli co jest potrzebne do realizacji przelewu bankowego.

Do realizacji przelewu bankowego wymagane są:

 • imię i nazwisko odbiorcy
 • numer rachunku bankowego odbiorcy składający się z 26 cyfr
 • kwota przelewu
 • tytuł przelewu

Dane, które nie są wymagane, ale można je podać to:

 • adres odbiorcy. Czasem możesz spotkać się z informacją, że podanie danych adresowych jest konieczne do realizacji przelewu. Jednak do realizacji przelewu nie musisz podawać adresu odbiorcy. Wystarczy imię i nazwisko.
 • Data przelewu - standardowo przelew realizowany jest z najbliższą sesją elixir, czyli w pierwszym możliwym terminie. Datę możesz podać w przypadku, gdy chcesz zrealizować przelew z datą przyszłą.
 • Waluta - jeśli realizujesz standardowy przelew elixir, to jego walutą jest PLN i nie trzeba nic w tej kwestii zmieniać. Jeśli chcesz zrealizować przelew w innej walucie, można ją określić w formularzu przelewu walutowego.

To właśnie dane, o które jesteś poproszony są kluczową kwestią, jak chodzi o bezpieczeństwo.

Sam numer konta, nazwa odbiorcy oraz kwota i tytuł przelewu, to za mało, aby wyrządzić komuś krzywdę. To jednak nie zwalnia z ostrożności.

Kiedy możesz zacząć być podejrzliwy?

Jak dowiedziałeś się na wstępie, podanie numeru konta jest bezpieczne, ale zawsze należy zachować zdrowy rozsądek.

Gdy ktoś prosi Ciebie o podanie numeru konta oraz dodatkowo inne dane - takie, które nie są wymagane do realizacji przelewu - wtedy możesz zacząć podejrzewać, że coś jest nie tak.

Wiele osób może uważać, że do realizacji przelewu jest wymagany adres odbiorcy. To powszechna pomyłka, która zdarza się nawet wśród pracowników niektórych oddziałów banków. W tym przypadku osoba, która prosi o adres, w celu realizacji przelewu, zazwyczaj nie ma złych intencji, a może to wynikać z jej niewiedzy.

Jeżeli natomiast w celu realizacji przelewu zostaniesz poproszony - oprócz numeru konta - również o inne dane, jak na przykład numer telefonu lub adres e-mail - wtedy potrzebna będzie wzmożona czujność. Podanie informacji, które nie są wymagane do realizacji przelewu bankowego wraz z numerem konta bankowego, może stanowić zagrożenie i nie należy tego robić bez upewnienia się, że na pewno jest to bezpieczne.

W rzeczywistości do realizacji przelewu, oprócz kwoty, wystarczy numer konta bankowego i nazwa odbiorcy oraz dowolny tytuł przelewu. Jeśli jesteś proszony o to, aby udostępnić więcej informacji, to może wiązać się z ryzykiem i powinno zwrócić Twoją uwagę.

bądź ostrożny

Nie podawaj numeru konta! Czyli kiedy jest to niebezpieczne

Właściwie każda sytuacja, kiedy ktoś prosi Cię o coś więcej niż podstawowe dane wymagane do realizacji przelewu, może wiązać się z zagrożeniem utraty środków na koncie.

Poniżej znajdziesz przykładowe sytuacje, kiedy nie należy podawać numeru konta.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... dostajesz maila od obcej, nieznajomej osoby o dziwnej treści. Może to być informacja, że jesteś 1 000 000 gościem na stronie internetowej i wygrałeś nowego iPhona. Innym razem skontaktuje się z Tobą afrykański "prawnik" i przekaże informacje o tym, że masz prawo do uzyskania spadku po zmarłym, dalekim krewnym. Uważaj, to oszustwo! W takim przypadku podanie numeru konta może służyć do wzbudzenia zaufania - "podaj numer konta, na który prześlemy pieniądze oraz swoje dane do... w celu autoryzacji". Nigdy nie podawaj takich informacji.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... wraz z numerem konta, jesteś proszony o to, aby podać inne informacje, niewymagane do realizacji przelewu, w szczególności takie, jak np. Twoje dane do logowania. Nigdy nie należy udostępniać takich informacji.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... w celu podania danych należy zalogować się na stronę nieznajomego pochodzenia, w szczególności gdy link do niej otrzymałeś od obcej osoby na maila lub SMS-em. To najprawdopodobniej jest oszustwo.

 • Nie podawaj numeru konta w połączeniu z innymi danymi gdy... na stronie sklepu internetowego, nawet jeśli jest on wiarygodny, wymagane jest logowanie na stronie niezabezpieczonej certyfikatem SSL (czyli bez kłódki przy adresie) lub gdy na stronie znajduje się formularz, a witryna nie jest zabezpieczona SSL-em (czyli znowu kłódka). Nawet jeśli właściciele takich stron nie mają złych intencji, to dane, które wysyłasz nie są szyfrowane i jest to niebezpieczne.

To jedynie kilka przykładów, mających na celu zobrazowanie, kiedy podanie numeru konta nie jest bezpieczne. W rzeczywistości możliwości oszustwa jest znacznie więcej. Kończą się tam, gdzie kończy się kreatywność, czyli... właśnie.

Nie chodzi więc o to, aby poznać wszystkie możliwe zagrożenia i chronić się przed każdym z nich, a jedynie zrozumieć kiedy podawanie twoich danych - w tym numeru konta bankowego - może być niebezpieczne. Pozwoli to lepiej chronić się przed sytuacjami, które narażają nas na niebezpieczeństwo.

Zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Samo podanie numeru rachunku bankowego nie będzie stanowić zagrożenia. Jednak udostępnienie takiej informacji wraz z innymi, wrażliwymi danymi, zwłaszcza w sytuacji, która od początku wzbudza wątpliwości, prawie zawsze będzie wiązać się z ryzykiem.

Niektóre banki oferują usługi dodatkowo zwiększające bezpieczeństwo - przykładem takiego rozwiązania jest Cyber Rescue, dołączona do konta w mBanku.

praktyczna zasada ikona

Praktyczna zasada

Jeśli sytuacja wzbudza Twoją wątpliwość, nigdy nie podawaj numeru konta, ani innych danych. Postaraj się wyjaśnić wszystkie wątpliwości i dopiero gdy będziesz mieć 100% pewności, że sytuacja nie stwarza zagrożenia, zdecyduj czy chcesz udostępnić swoje dane. Kiedy osoba, z którą rozmawiasz wyraźnie unika odpowiedzi, odpowiada wymijająco lub nie potrafi w prosty sposób wyjaśnić celu przetwarzania danych - nie ryzykuj i nie podawaj swoich danych.

Zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chroń swój komputer i urządzenie mobilne stosując bezpieczne hasła lub kod PIN. Kiedy możliwe korzystaj z oprogramowania antywirusowego i firewalla. Instaluj aplikacje tylko z zaufanych źródeł. Nie otwieraj linków ani plików z wiadomości, które pochodzą z niezaufanych źródeł. Pamiętaj o dokonywaniu aktualizacji systemów i aplikacji na Twoich urządzeniach (włącz aktualizacje automatyczne). Nigdy nie udostępniaj swoich haseł i danych do logowania osobom trzecim.

Pamiętaj o tych kilku zasadach, żeby bezpiecznie korzystać z konta w banku. (Więcej o bezpieczeństwie dowiesz się już wkrótce, czytając inny artykuł na tej stronie.)

Czy podawanie numeru konta jest bezpieczne? Podsumowanie

Zazwyczaj podawanie numeru konta jest bezpieczne i możesz bez ryzyka udostępnić swój numer rachunku bankowego w celu realizacji przelewu. Samo konto w banku nie jest daną, którą można wykorzystać w celu nadużycia. Możesz więc bez ryzyka udostępnić swój numer rachunku bankowego.

Twoją uwagę powinna zwrócić każda sytuacja, która budzi jakiekolwiek wątpliwości. Szczególnie w przypadku, gdy ktoś prosi Cię o podanie Twoich danych, które nie są konieczne do realizacji przelewu, wtedy należy zachować ostrożność. Informacje takie jak adres odbiorcy, numer telefonu czy adres e-mail, a tym bardziej jakiekolwiek hasła (!), nie są potrzebne do realizacji przelewu na Twoje konto.

Upewnij się czy osoba / firma, której podajesz swoje dane rzeczywiście ich potrzebuje. Jeśli masz wątpliwość - dopytaj o szczegóły. Nie udostępniaj żadnych informacji dopóki nie masz 100% pewności, że będą one bezpieczne i wykorzystane we właściwym celu.

czy wiesz, że?

Czy wiesz, że?...

Numer rachunku bankowego to za mało, żeby zidentyfikować jego właściciela. Jednak mając sam numer rachunku bankowego, możemy określić jaki bank jest właścicielem konta. Jak to zrobić? Dowiesz się o tym czytając artykuł: jaki to bank?

To również może Cię zainteresować

Przelew natychmiastowy - szybki przelew za darmo? To możliwe!

Przelew natychmiastowy - jak nazwa wskazuje - pozwala na ekspresowy transfer środków na konto odbiorcy. Jak wykonać taki przelew za darmo?
Czytaj całość → 

Ile można mieć kont bankowych?

Z badań przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku przez Narodowy Bank Polski wynika, że przynajmniej jedno konto bankowe posiada niemal 90% osób pełnoletnich. Jednocześnie, więcej „bankuje” kobiet niż mężczyzn (blisko 91%). Powoli rośnie także świadomość młodszych użytkowników usług finansowych. Konta stały się na tyle powszechne, że trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Przeczytaj, ile można mieć kont bankowych i kiedy kilka kont bankowych się opłaca!
Czytaj całość → 

Dwa konta w jednym banku – czy to dobry pomysł?

Według raportu przygotowanego przez PRnews.pl łączna liczba klientów bankowości detalicznej w Polsce w IV kwartale 2020 roku wyniosła ok. 48 milionów. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, należy dodać, że podana liczba nie jest efektem błędu czy roztargnienia. Taka sytuacja oznacza, że część spośród Polaków posiada więcej niż jedno konto bankowe. Jednocześnie jego otworzenie wymaga spełnienia formalności i powinno być poprzedzone rzetelną analizą informacji na temat warunków korzystania z produktów finansowych oferowanych przez poszczególne banki. Dlaczego zatem wielu z nas decyduje się na posiadanie więcej niż jednego konta?
Czytaj całość → 
bubblecrosschevron-down-circlechevron-right-circle