ranking kont - logo serwisu

Pytanie

Czy podawanie numeru konta bankowego jest bezpieczne?

Tak, podawanie numeru konta bankowego na ogół jest bezpieczne, ale może wiązać się z ryzykiem. Podanie numer konta i podstawowych danych, wymaganych do realizacji przelewu nie stanowi zagrożenia. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, w jakich sytuacjach zadbać o szczególną ostrożność.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy poniżej
ikona piłka

Szybka piłka - konkretne odpowiedzi na popularne pytania.

czy podawanie nr konta bankowego jest bezpieczne?
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Fakt, że podawanie numeru konta należy uznać za czynność bezpieczną, wynika z danych, jakie są wymagane do realizacji przelewu bankowego.
 • Sam numer konta oraz imię i nazwisko odbiorcy to za mało, aby włamać się na cudze konto.
 • Zawsze powinieneś pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i zasad bezpieczeństwa.
 • W określonych sytuacjach nie należy podawać numeru konta, ponieważ może to skutkować nadużyciem. Przykłady znajdziesz w tym artykule.

Podawanie numeru konta - co jest potrzebne do realizacji przelewu?

Szukając odpowiedzi na pytanie o bezpieczeństwo udostępniania rachunku bankowego, warto zapytać się: jakie dane są wymagane w celu realizacji przelewu? Jest to:

 • imię i nazwisko odbiorcy,
 • numer rachunku bankowego odbiorcy, składający się z 26 cyfr,
 • kwota przelewu,
 • tytuł przelewu.

Z kolei dane, które nie są wymagane, (ale można je podać) to:

 1. Adres odbiorcy. Możesz spotkać się z informacją, że podanie danych adresowych jest konieczne do realizacji przelewu. To powszechna pomyłka. Do realizacji przelewu wystarczy imię i nazwisko odbiorcy.
 2. Data przelewu. Standardowo przelew realizowany jest z najbliższą sesją elixir, czyli w pierwszym możliwym terminie. Datę możesz podać w przypadku, gdy chcesz zrealizować przelew z datą przyszłą.
 3. Waluta. Jeśli realizujesz standardowy przelew eliksir, to jego walutą standardowo jest PLN. Walutę transakcji określasz w przypadku specjalnego rodzaju zlecenia: przelewu walutowego.

To właśnie dane, o które jesteś poproszony, są kluczową kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Sam numer konta, nazwa odbiorcy oraz kwota i tytuł przelewu, to za mało, aby wyrządzić krzywdę.

Podawanie numeru konta jest więc na ogół bezpieczne. Jednak w pewnych sytuacjach - o czym dowiesz się już za chwilę - może to wiązać się z pewnym zagrożeniem.

ikona rankingu
Najbezpieczniejsze konta bankowe

Najbezpieczniejsze i najwyżej ocenione konta bankowe.

AUTOPROMOCJA
ranking kont bankowych na rankingkont.pl - favicon

Pamiętaj też, że nawet wtedy, gdy korzystasz z najbezpieczniejszych rozwiązań, nie jesteś zwolniony z ostrożności. A z podawaniem numeru konta, jest trochę tak, jak z zabezpieczeniami antywirusowymi na komputerze - nawet najlepsza ochrona może okazać się nieskuteczna, jeśli zapomnisz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Kiedy możesz zacząć być podejrzliwy?

Chociaż co do zasady podanie numeru konta jest bezpieczne, to jednak sam fakt nie zwalnia z ostrożności.

W sytuacji, gdy ktoś prosi Cię o podanie numeru konta oraz dodatkowo inne dane - takie, które nie są wymagane do realizacji przelewu - możesz zacząć podejrzewać, że coś jest nie tak.

Ale też nie zawsze.

Wiele osób może uważać, że do realizacji przelewu jest wymagany adres odbiorcy. To powszechna pomyłka, która zdarza się nawet wśród pracowników niektórych oddziałów banków. Osoba, która prosi o adres, w celu realizacji przelewu, często nie ma złych intencji - może to wynikać z jej niewiedzy.

ikona strzałki

Kiedy nie wolno podawać numeru konta

Często jednak, w sytuacji, kiedy jesteś proszony o to, aby udostępnić więcej informacji, niż jest to wymagane do realizacji przelewu, może to wiązać się z ryzykiem i powinno zwrócić Twoją uwagę. Poznaj przykłady popularnych mechanizmów, z których korzystają oszuści. Zapoznaj się z nimi, aby zapewnić lepszą ochronę swoich pieniędzy.

bądź ostrożny
Uważaj, jeśli ktoś prosi Cię też o udostępnienie innych informacji.

Nie podawaj numeru konta! Czyli kiedy jest to niebezpieczne

Właściwie każda sytuacja, kiedy ktoś prosi Cię o coś więcej niż podstawowe dane wymagane do realizacji przelewu, może wiązać się z zagrożeniem utraty środków na koncie.

Poniżej znajdziesz przykładowe zdarzenia, kiedy nie należy podawać numeru konta.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... dostajesz maila od obcej, nieznajomej osoby, a treść wiadomości już na początku budzi twoje wątpliwości. Może to być informacja, że jesteś 1 000 000 gościem na stronie internetowej i wygrałeś nowego iPhone. Innym razem skontaktuje się z Tobą "prawnik z Nigerii" (tzw. oszustwo nigeryjskie lub nigeryjski szwindel) i przekaże informacje o tym, że rzekomo masz prawo do uzyskania spadku po zmarłym dalekim krewnym. To oszustwo. W takim przypadku podanie numeru konta może służyć do wzbudzenia zaufania. Szachraj może zakomunikować: "podaj numer konta, na który prześlemy pieniądze oraz swoje dane do... w celu autoryzacji". Nigdy nie podawaj takich informacji.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... dzwoni do Ciebie ktoś, kto podaje się za pracownika banku. Podobnie jak w przypadku nigeryjskiego szwindlu, w takiej sytuacji możesz zostać poproszony o podanie numeru konta wraz z innymi danymi. Nigdy nie należy udostępniać takich informacji. Uważaj, bo oszuści coraz sprawniej podszywają się pod pracowników banku. Opracowali metodę, dzięki której na ekranie Twojego telefonu w trakcie połączenia, może wyświetlić się nazwa banku. Zachowaj więc szczególną ostrożność.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... wraz z numerem konta, jesteś proszony o to, aby podać inne informacje - niewymagane do realizacji przelewu. W szczególności, gdy ktoś Cię pyta o hasła lub login do konta. Nigdy nie należy udostępniać takich informacji.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... w celu podania danych należy zalogować się na stronę internetową nieznajomego pochodzenia. Nigdy nie loguj się na takie strony. A w szczególności, gdy link do logowania otrzymałeś od obcej osoby na maila lub SMS-em. To z całą pewnością też jest oszustwem.

 • Nie podawaj numeru konta w połączeniu z innymi danymi gdy... na stronie sklepu internetowego (nawet jeśli jest on wiarygodny), wymagane jest logowanie bez certyfikatu SSL (czyli bez tzw. kłódki przy adresie). Nie uzupełniaj też formularzy online, na stronach, które nie są zabezpieczone przez SSL (a więc nie mają wspomnianej "kłódki"). W takiej sytuacji dane, które wysyłasz, nie są szyfrowane i dlatego są narażone na niebezpieczeństwo.

To jedynie kilka przykładów, które obrazują, kiedy podanie numeru konta nie jest bezpieczne. W rzeczywistości możliwości oszustwa jest znacznie więcej. Kończą się tam, gdzie kończy się ludzka kreatywność. Można więc powiedzieć, że jest ich nieskończenie wiele.

Zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Samo podanie numeru rachunku bankowego nie będzie stanowić zagrożenia. Jednak udostępnienie takiej informacji wraz z innymi danymi zwłaszcza w sytuacji, która od początku wzbudza wątpliwości, może wiązać się ze sporym ryzykiem.

Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady specjalistów od bezpieczeństwa. Coraz częściej banki udostępniają usługi zwiększające bezpieczeństwo klientów. Sprawdź, czy instytucja, w której posiadasz konto bankowe, oferuje usługę zwiększającą bezpieczeństwo klientów.

praktyczna zasada ikona

Praktyczna zasada

Jeśli sytuacja wzbudza Twoją wątpliwość, nigdy nie podawaj numeru konta, ani innych danych. Najpierw postaraj się wyjaśnić wszystkie obiekcje. Dopiero gdy będziesz mieć 100% pewności, że sytuacja nie stwarza zagrożenia, zdecyduj czy udostępnisz dane. 

Chroń swój komputer i urządzenie mobilne, stosując bezpieczne hasła lub kod PIN. Kiedy możliwe korzystaj z oprogramowania antywirusowego i firewalla. Instaluj aplikacje tylko z zaufanych źródeł. Nie otwieraj linków ani plików z wiadomości, które pochodzą z niezaufanych źródeł. Pamiętaj o dokonywaniu aktualizacji systemów i aplikacji na Twoich urządzeniach (włącz aktualizacje automatyczne). Nigdy nie udostępniaj swoich haseł i danych do logowania osobom postronnym.

Czy podawanie numeru konta jest bezpieczne? Podsumowanie

Zwykle podawanie numeru konta jest bezpieczne i możesz bez ryzyka udostępnić swój numer rachunku bankowego w celu realizacji przelewu. Sam numer konta w banku nie jest daną, którą można wykorzystać do włamania się na rachunek lub innego nadużycia. Zazwyczaj możesz więc bez ryzyka udostępnić swój numer rachunku bankowego.

Bądź jednak ostrożny, gdy sytuacja, budzi jakiekolwiek wątpliwości. Szczególnie w przypadku, gdy ktoś prosi cię o podanie twoich danych, które nie są konieczne do realizacji przelewu. Informacje takie jak: 

 • adres odbiorcy,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail,
 • tym bardziej jakiekolwiek dane do logowania (ich nigdy nie udostępniaj osobom trzecim!), nie są potrzebne do realizacji przelewu na Twoje konto.

Upewnij się, czy osoba, której podajesz swoje dane, rzeczywiście ich potrzebuje i nie udostępniaj żadnych informacji, dopóki nie masz 100% pewności, że jest to bezpieczne. Korzystając z udogodnień nowoczesnej bankowości, pamiętaj o zachowaniu zdrowego rozsądku. Tylko wtedy Twoje pieniądze będą bezpieczne.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
włamanie na konto bankowe - obrazek do artykułu

Ktoś włamał się na Twoje konto bankowe? Przeczytaj, co zrobić

PRZECZYTAJ → 
ochrona pieniędzy przed kradzieżą na karcie zbliżeniowej - artykuł

Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową? Skuteczne sposoby na ochronę karty

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia oszusta, co symbolizuje temat artykułu, który opowiada o tym, jak nie dać się oszukać

Uwaga, oszust! „Zarabiaj na bankach”, ale nie daj się wykorzystać

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle