logo RankingKont.pl
kalendarz ikona
08/10/2020
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Pytanie

Czy podawanie numeru konta bankowego jest bezpieczne?

Tak, podawanie numeru konta bankowego jest bezpieczne. Podanie numer konta i podstawowych danych, wymaganych do realizacji przelewu nie stanowi zagrożenia. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się w jakich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy pod reklamą
ikona piłka
To jest cykl artykułów z konkretnymi odpowiedziami na popularne pytania.
czy podawanie nr konta bankowego jest bezpieczne?
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje
 • Fakt, że podawanie numeru konta należy uznać za czynność bezpieczną, wynika z danych, jakie są wymagane do realizacji przelewu bankowego.
 • Sam numer konta oraz imię i nazwisko odbiorcy, to za mało, aby włamać się na cudze konto.
 • Zawsze powinieneś pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i zasad bezpieczeństwa.
 • W określonych sytuacjach nie należy podawać numeru konta, ponieważ może to skutkować nadużyciem. Przykłady znajdziesz w tym artykule.

Podawanie numeru konta - co jest potrzebne do realizacji przelewu?

Warto zadać sobie pytanie: jakie dane są wymagane w celu realizacji przelewu?

Są to:

 • imię i nazwisko odbiorcy,
 • numer rachunku bankowego odbiorcy składający się z 26 cyfr,
 • kwota przelewu,
 • tytuł przelewu.

Z kolei dane, które nie są wymagane, (ale można je podać) to:

 1. Adres odbiorcy. Możesz spotkać się z informacją, że podanie danych adresowych jest konieczne do realizacji przelewu. To powszechna pomyłka. Do realizacji przelewu nie musisz podawać adresu odbiorcy. Wystarczy jego imię i nazwisko.
 2. Data przelewu. Standardowo przelew realizowany jest z najbliższą sesją elixir, czyli w pierwszym możliwym terminie. Datę możesz podać w przypadku, gdy chcesz zrealizować przelew z datą przyszłą.
 3. Waluta. Jeśli realizujesz standardowy przelew elixir, to jego walutą jest PLN jest to standardem. Tylko w przypadku przelewu walutowego, określasz walutę transakcji.

To właśnie dane, o które jesteś poproszony są kluczową kwestią, jak chodzi o bezpieczeństwo. Sam numer konta, nazwa odbiorcy oraz kwota i tytuł przelewu, to za mało, aby wyrządzić komuś krzywdę.

Podawanie numeru konta jest więc generalnie jest bezpieczne. Jednak w pewnych sytuacjach - o czym dowiesz się już za chwilę - może to wiązać się z pewnym zagrożeniem.

Pamiętaj też, że nawet wtedy, gdy korzystasz z najbezpieczniejszych rozwiązań, nie jesteś zwolniony z ostrożności. A z podawaniem numeru konta, jest trochę tak, jak z zabezpieczeniami antywirusowymi na komputerze - nawet najlepsza ochrona może okazać się nieskuteczna, jeśli zapomnisz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Kiedy możesz zacząć być podejrzliwy?

Chociaż co do zasady podanie numeru konta jest bezpieczne, to jednak sam fakt nie zwalnia z ostrożności.

W sytuacji gdy ktoś prosi Cię o podanie numeru konta oraz dodatkowo inne dane - takie, które nie są wymagane do realizacji przelewu - możesz zacząć podejrzewać, że coś jest nie tak.

Ale też nie zawsze.

Wiele osób może uważać, że do realizacji przelewu jest wymagany adres odbiorcy. To powszechna pomyłka, która zdarza się nawet wśród pracowników niektórych oddziałów banków. Osoba, która prosi o adres, w celu realizacji przelewu, często nie ma złych intencji - może to wynikać z jej niewiedzy.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Często jednak, w sytuacji kiedy jesteś proszony o to, aby udostępnić więcej informacji niż jest to wymagane do realizacji przelewu, może to wiązać się z ryzykiem i powinno zwrócić Twoją uwagę. Już za chwilę znajdziesz przykłady popularnych mechanizmów, z których korzystają oszuści. Zapoznaj się z nimi, aby zapewnić lepszą ochronę swoich pieniędzy.

bądź ostrożny
Choć podawanie numeru konta bankowego generalnie jest bezpieczne, to powinieneś uważać - szczególnie jeśli ktoś prosi Cię też o udostępnienie innych informacji.

Nie podawaj numeru konta! Czyli kiedy jest to niebezpieczne

Właściwie każda sytuacja, kiedy ktoś prosi Cię o coś więcej niż podstawowe dane wymagane do realizacji przelewu, może wiązać się z zagrożeniem utraty środków na koncie.

Poniżej znajdziesz przykładowe zdarzenia, kiedy nie należy podawać numeru konta.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... dostajesz maila od obcej, nieznajomej osoby, a treść wiadomości... może budzić wątpliwości. Może to być informacja, że jesteś 1 000 000 gościem na stronie internetowej i wygrałeś nowego iPhona. Innym razem skontaktuje się z Tobą "prawnik z Nigerii" (tzw. "oszustwo nigeryjskie" lub "nigeryjski szwindel") i przekaże informacje o tym, że rzekomo masz prawo do uzyskania spadku po zmarłym dalekim krewnym. To oszustwo. W takim przypadku podanie numeru konta może służyć do wzbudzenia zaufania - "podaj numer konta, na który prześlemy pieniądze oraz swoje dane do... w celu autoryzacji". Nigdy nie podawaj takich informacji.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... dzwoni do Ciebie ktoś, kto podaje się za pracownika banku. Podobnie jak w przypadku nigeryjskiego szwindlu możesz zostać poproszony o podanie numeru konta wraz z innymi danymi. Nigdy nie należy udostępniać takich informacji. Uważaj, bo oszuści potrafią bardzo dobrze podszywać się pod pracowników banku. Ostatnio opracowali metodę, dzięki której na ekranie Twojego telefonu w trakcie połączenia, może wyświetlić się nazwa banku. Zachowaj więc szczególną ostrożność.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... wraz z numerem konta, jesteś proszony o to, aby podać inne informacje - niewymagane do realizacji przelewu. W szczególności gdy ktoś Cię pyta o hasła lub login do konta. Nigdy nie należy udostępniać takich informacji.

 • Nie podawaj numeru konta gdy... w celu podania danych należy zalogować się na stronę internetową nieznajomego pochodzenia. Nigdy nie loguj się na takie strony. A w szczególności, gdy link do logowania otrzymałeś od obcej osoby na maila lub SMS-em. To z całą pewnością też jest oszustwem.

 • Nie podawaj numeru konta w połączeniu z innymi danymi gdy... na stronie sklepu internetowego (nawet jeśli jest on wiarygodny), wymagane jest logowanie bez certyfikatu SSL (czyli bez tzw. kłódki przy adresie). Nie uzupełniaj też formularzy online, na stronach które nie są zabezpieczone przez SSL (a więc nie mają "kłódki"). Nawet jeśli właściciele takich stron nie mają złych intencji, to dane, które wysyłasz nie są szyfrowane i dlatego są narażone na niebezpieczeństwo.

To jedynie kilka przykładów, które mają na celu zobrazowanie, kiedy podanie numeru konta nie jest bezpieczne. W rzeczywistości możliwości oszustwa jest znacznie więcej. Kończą się tam, gdzie kończy się ludzka kreatywność... Można więc powiedzieć, że jest ich nieskończenie wiele.

Nie chcę więc pokazywać Ci wszystkich możliwych zagrożeń i tłumaczyć jak chronić się przed każdym z nich. Chcę, żebyś zrozumiał kiedy podawanie twoich danych - w tym numeru konta bankowego - może być niebezpieczne. Pozwoli Ci to lepiej chronić się przed sytuacjami, które narażają Cię na niebezpieczeństwo.

Pamiętaj, że zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Samo podanie numeru rachunku bankowego nie będzie stanowić zagrożenia. Jednak udostępnienie takiej informacji wraz z innymi danymi zwłaszcza w sytuacji, która od początku wzbudza wątpliwości, może wiązać się ze sporym ryzykiem.

Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady specjalistów od bezpieczeństwa. Na przykład klienci mBanku mogą korzystać z darmowej usługi Cyber Rescue. Zapewnia bezpłatne, całodobowe wsparcie specjalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie mBanku.

praktyczna zasada ikona

Praktyczna zasada

Jeśli sytuacja wzbudza Twoją wątpliwość, nigdy nie podawaj numeru konta, ani innych danych. Najpierw postaraj się wyjaśnić wszystkie obiekcje. Dopiero gdy będziesz mieć 100% pewności, że sytuacja nie stwarza zagrożenia, zdecyduj czy udostępnisz dane. Kiedy osoba, z którą rozmawiasz wyraźnie unika odpowiedzi, długo zastanawia się jak odpowiedzieć na Twoje pytanie lub odpowiada wymijająco albo nie potrafi w prosty sposób wyjaśnić celu przetwarzania danych - nie ryzykuj i nie udostępniaj wrażliwych informacji.

Chroń swój komputer i urządzenie mobilne stosując bezpieczne hasła lub kod PIN. Kiedy możliwe korzystaj z oprogramowania antywirusowego i firewalla. Instaluj aplikacje tylko z zaufanych źródeł. Nie otwieraj linków ani plików z wiadomości, które pochodzą z niezaufanych źródeł. Pamiętaj o dokonywaniu aktualizacji systemów i aplikacji na Twoich urządzeniach (włącz aktualizacje automatyczne). Nigdy nie udostępniaj swoich haseł i danych do logowania osobom postronnym.

Czy podawanie numeru konta jest bezpieczne? Podsumowanie

Zwykle podawanie numeru konta jest bezpieczne i możesz bez ryzyka udostępnić swój numer rachunku bankowego w celu realizacji przelewu. Sam numer konta w banku nie jest daną, którą można wykorzystać do włamania się na rachunek lub innego nadużycia. Zazwyczaj możesz więc bez ryzyka udostępnić swój numer rachunku bankowego.

Twoją uwagę powinna zwrócić każda sytuacja, która budzi jakiekolwiek wątpliwości. Szczególnie w przypadku, gdy ktoś prosi Cię o podanie Twoich danych, które nie są konieczne do realizacji przelewu. Informacje takie jak adres odbiorcy, numer telefonu czy adres e-mail, a tym bardziej jakiekolwiek dane do logowania (ich nigdy nie udostępniaj osobom trzecim), nie są potrzebne do realizacji przelewu na Twoje konto.

Upewnij się czy osoba, której podajesz swoje dane rzeczywiście ich potrzebuje. Jeśli masz wątpliwość - dopytaj o szczegóły. Nie udostępniaj żadnych informacji dopóki nie masz 100% pewności, że jest to bezpieczne.

Korzystaj z możliwości i udogodnień, jakie daje nowoczesna bankowość, ale zawsze pamiętaj o zachowaniu zdrowego rozsądku. Tylko wtedy Twoje pieniądze będą bezpieczne.

Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dotarłeś do końca artykułu - ale to nie koniec twojej przygody! Obejrzyj aktualne rankingi. Porównaj, jak wypada twoje konto i poszukaj lepszej oferty z premią na start.
ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - testy aplikacji
Ranking Darmowych Kont
ikona - promocje
Promocje Bankowe 
RankingKont.pl - obrazek tła

Zobacz Najlepsze Oferty w Rankingach

ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - rankingi
Ranking Kont Firmowych
ikona - analizy ofert
Konta dla Młodych
ikona - promocje
Najlepsze Promocje w Bankach
Najlepsze kontaNajtańsze konta

Konta Osobiste - Top 3 w Listopadzie 2022

Najtańsze Rachunki - Top 3 w Listopadzie 2022

Najlepsze Konta dla Firm - Listopad 2022

To też może Cię zainteresować

crosschevron-down-circle