ranking kont - logo serwisu

Zastrzeżenie i blokada karty płatniczej – jak szybko zablokować dostęp do środków na koncie?

ikona kalendarza
21/09/2023
Jeżeli zgubiłeś kartę lub została ona skradziona, istnieje spore ryzyko, że ktoś skorzysta ze zgromadzonych na twoim koncie środków. Aby uniknąć utraty pieniędzy, warto jak najszybciej złożyć wniosek o zastrzeżenie karty do banku, który ją wydał. Jak to zrobić i co daje zablokowanie dostępu do karty płatniczej? Czym zastrzeżenie karty różni się od blokady?
obrazek prezentuje kartę z kłódką, co symbolizuje proces zastrzegania karty płatniczej
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Banki umożliwiają zarówno nieodwracalne zastrzeżenie karty płatniczej, jak i jej czasową blokadę.
 • Aby zastrzec kartę, możesz skorzystać z zautomatyzowanej infolinii.
 • Zastrzeżenie karty powoduje przeniesienie odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje na bank, ale sprawia, że instrument płatniczy przestaje być zdatny do użytku.
 • Z blokady możesz korzystać wielokrotnie za każdym razem, kiedy potrzebujesz zabezpieczyć środki na rachunku.

Zastrzeżenie a blokada karty płatniczej

Zastrzeżenie karty polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości autoryzowania jakichkolwiek transakcji z jej użyciem. Po zastrzeżeniu instrument płatniczy staje się bezużyteczny. Aby móc realizować transakcje bezgotówkowe, konieczne będzie zamówienie nowej karty w oddziale banku.

W odróżnieniu od zastrzeżenia banki umożliwiają również blokadę karty, która ma charakter tymczasowy. Kiedy poszczególne rozwiązania będą przydatne?

przykład ikona

Różnica mędzy zastrzeżeniem a blokadą karty

 • Z zastrzeżenia karty skorzystasz przede wszystkim w razie zgubienia lub kradzieży instrumentu płatniczego.
 • Czasowa blokada sprawdzi się w przypadku np. imprez masowych albo zostawienia karty w hotelu podczas wyjazdu na wakacje. Po zdjęciu blokady karta odzyskuje pełną funkcjonalność.

W jaki sposób zastrzec kartę do bankomatu?

Zastrzeżenie karty będzie wyglądało nieco inaczej w zależności od tego, czy blokujesz dostęp telefonicznie, czy korzystasz z aplikacji mobilnej swojego banku.

ikona - nowoczesny nagłówek

Telefoniczny System Zastrzegania Kart

Jeżeli chcesz zastrzec kartę, możesz skontaktować się bezpośrednio ze swoim bankiem. Wymaga to jednak znajomości numeru kontaktowego lub szukania go w pośpiechu w internecie.

ikona - strzałka

Kto może skorzystać z Telefonicznego Systemu Zastrzegania Kart?

W Systemie partycypuje większość polskich banków z wyjątkiem:

 • mBanku;
 • Banku Pocztowego;
 • Toyota Banku;
 • Nest Banku.

ikona - strzałka

Jak zastrzec kartę korzystając z Systemu?

Jeżeli zastrzegasz kartę np. w Pekao S.A. lub PKO BP, wystarczy, że zadzwonisz pod uniwersalny numer 828 828 828. System rozpoznawania mowy wbudowany w infolinię automatycznie przekieruje rozmowę i połączy cię z obsługą danego banku. Operatorem systemu jest Związek Banków Polskich.

Nie ma możliwości zastrzeżenia kilku kart jednocześnie (chyba że zostały one wydane przez ten sam bank). Jeżeli w wyniku kradzieży utraciłeś cały portfel, a wraz z nim kilka instrumentów płatniczych, niestety konieczne będzie kilkukrotne połączenie się z systemem. Usługa jest całkowicie bezpłatna. Jedyne koszty, jakie mogą się pojawić, to te, które naliczy twój teleoperator.

System zastrzegania kart działa przez 24 godziny na dobę i można połączyć się z nim, będąc za granicą. Wystarczy jedynie dopisać prefix +48. Jest to szczególnie ważne dla osób, które podróżują często i w obrębie różnych stref czasowych.

Zastrzeganie kart płatniczych jest proste i w dużej mierze odbywa się automatycznie. Pracownik banku poprosi cię jedynie o dane niezbędne do identyfikacji zarówno karty, jak i użytkownika. To może być np. numer karty lub kod CVV, ale także imię i nazwisko, numer PESEL albo data urodzenia.

ikona strzałki - obrazek

Zastrzeżenie karty w aplikacji mobilnej

Kartę możesz zastrzec również bezpośrednio w aplikacji mobilnej, potrzebujesz jedynie dostępu do internetu. Odpowiednia opcja znajduje się zwykle w panelu o nazwie “Zarządzanie kartami” lub innej podobnej.

karta wirtualna w aplikacji Moje ING
Zastrzeganie karty w aplikacji mobilnej ING (przykład). Wybierz pole "Zastrzeż kartę".

Wystarczy wybrać instrument płatniczy do którego chcesz odciąć dostęp i zatwierdzić dyspozycję. Dana karta stanie się nieaktywna z chwilą zatwierdzenia operacji.

ikona strzałki - obrazek

Kto może zastrzec kartę płatniczą?

Zastrzeżenia karty może dokonać przede wszystkim jej użytkownik. Banki przyjmują też zgłoszenia od przypadkowych znalazców instrumentu płatniczego pod warunkiem, że poda on swoje dane identyfikacyjne oraz informacje znajdujące się na karcie.

Niektóre banki dopuszczają możliwość dokonania zastrzeżenia przez osobę trzecią, działającą w imieniu użytkownika karty, np. rodzica. Pracownik poprosi jednak zgłaszającego o podanie jego danych osobowych, a także informacji pozwalających na zweryfikowanie posiadacza karty, np. jego numeru PESEL. Z taką procedurą spotkasz się m.in. w banku Pekao S.A.

Kto odpowiada za nieautoryzowane transakcje po zastrzeżeniu karty płatniczej?

Szybkie zastrzeżenie karty jest istotne, ponieważ minimalizuje ryzyko utraty zgromadzonych na niej środków. Nawet jeżeli złodziej lub przypadkowy znalazca nie zna numeru PIN, może zrealizować transakcje o wartości poniżej 100 zł, które zazwyczaj nie wymagają podania kodu dostępowego.

Równie istotne jest to, że od momentu zastrzeżenia karty odpowiedzialność za wszystkie nieautoryzowane transakcje przechodzi na bank na podstawie art. 46 Ustawy o usługach płatniczych[1].

ikona cytatu

Zgodnie z ust. 2 wspomnianego artykułu płatnik (czyli posiadacz karty) odpowiada za nieautoryzowane transakcje płatnicze do wysokości równowartości 50 euro w walucie polskiej (na dzień 20 września 2023 roku to kwota około 232 zł), ustalonej przy zastosowaniu kursu średniego NBP z dnia dokonania transakcji, jeżeli była ona skutkiem:

 • posłużenia się utraconym przez płatnika albo skradzionym płatnikowi instrumentem płatniczym;
 • przywłaszczenia instrumentu płatniczego.

Powyższy przepis oznacza, że bank pokrywa operacje przekraczające równowartość 50 euro.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy płatnik nie miał możliwości stwierdzenia utraty, kradzieży lub przywłaszczenia instrumentu płatniczego przed wykonaniem transakcji płatniczej (art. 46 ust. 2a pkt 1 Ustawy o usługach płatniczych). W tym przypadku odpowiedzialność zostaje przerzucona na bank niezależnie od wartości transakcji. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy płatnik działał umyślnie.

Tymczasowa blokada karty

Blokada karty pozwala na zabezpieczenie środków, kiedy idziesz np. na siłownię lub na basen. Z usługi możesz korzystać wielokrotnie i w każdym momencie, a w aplikacjach mobilnych jest ona dostępna pod jednym przyciskiem.

Do odblokowania instrumentu płatniczego niezbędne jest podanie ustawionego wcześniej hasła. Zablokować możesz każdy rodzaj karty:

 • debetową;
 • kredytową;

Podobnie, jak w przypadku zastrzeżenia karty, blokada uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek transakcji, w tym zbliżeniowych, za pomocą karty wirtualnej oraz w sieci przy użyciu kodu CVC/CVV. Nie pozwala także na wpłacanie lub wypłacanie środków.

Warto wiedzieć jednak, że blokada nie zabezpiecza przed korzystaniem z usługi BLIK, ani nie uniemożliwia wykonywania przelewów.

znak zapytania - ikona

Na jak długi czas można zablokować kartę?

Maksymalny okres blokady karty wygląda inaczej w poszczególnych bankach. W ING Banku Śląskim wynosi on 30 dni. Po upływie tego terminu bank automatycznie zamknie kartę, jeżeli użytkownik jej nie odblokuje. Z kolei w Banku Millennium maksymalny czas blokady jest wyznaczony datą ważności instrumentu płatniczego.

Próba dokonania transakcji przy użyciu zablokowanej karty spowoduje, że użytkownik otrzyma powiadomienie w aplikacji lub za pomocą komunikatu SMS (takie rozwiązanie zastosował Bank Millennium, pozostałe banki mogą stosować inne kanały komunikacji z klientem).

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia osobę trzymającą smartfona w ręku, co sybmolizuje czek BLIK, opisywany w tym artykule

Czek BLIK - czym jest i jak działa?

PRZECZYTAJ → 
prawo jazdy - obrazek

Prawo jazdy - ile kosztuje? Jak długo trzeba czekać? Odpowiedzi na często zadawane pytania

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę, która zakłada konto bankowe przez internet

Ranking najlepszych sposobów na założenie konta bankowego (2024 r.)

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross