ranking kont - logo serwisu

Usługi elektroniczne w administracji publicznej. Jaka jest ich rola w biznesie?

ikona kalendarza
04/09/2023
Mało kto lubi spędzać czas w kolejkach w oczekiwaniu na wizytę w urzędzie. Na szczęście obecnie coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu, korzystając z usług świadczonych przez internet za pośrednictwem portali e-administracji. Na czym polegają usługi elektroniczne w biznesie i jak z nich korzystać?
obrazek przedstawia osobę, korzystającą z laptopa, co symbolizuje usługi elektroniczne w biznesie
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Usługi elektroniczne są realizowane przez publicznych lub prywatnych dostawców z wykorzystaniem sieci telekomunikacyjnej.
  • Dostęp do e-usług umożliwia uporanie się z wieloma sprawami bez wychodzenia z domu.
  • Usługi elektroniczne są szczególnie przydatne dla przedsiębiorców, którzy za pośrednictwem internetu załatwią wiele spraw dotyczących swojej firmy.
  • Korzystając z nowoczesnych rozwiązań, nie należy zapominać o bezpieczeństwie cyfrowym.

Czym są e-usługi?

Usługi elektroniczne (e-usługi) są świadczone z wykorzystaniem sieci telekomunikacyjnej, np. internetu. Jest to proces zautomatyzowany i w znacznej mierze nie wymaga kontaktu z doradcami czy konsultantami. Systemy wykorzystują określone dane wprowadzone przez usługobiorcę, a następnie na ich podstawie generują określone informacje zwrotne lub wprowadzają zmiany w funkcjonujących rejestrach. 

ikona - strzałka

E-usługi są coraz chętniej wykorzystywane przez administrację publiczną. Korzystając z dostępnych portali, obywatel może załatwić przez internet szereg spraw, w tym np.:

  • sprawdzić liczbę swoich punktów karnych;
  • złożyć wniosek o dowód osobisty;
  • potwierdzić swoją tożsamość poprzez profil zaufany;
  • złożyć wniosek o odpis aktu stanu cywilnego albo księgi wieczystej;
  • zgłosić urodzenie dziecka;
  • uzyskać kartę EKUZ;
  • zgłosić zameldowanie tymczasowe lub stałe;
  • uzyskać zaświadczenie o niekaralności.

Aby móc zacząć korzystać z e-usług administracji publicznej, wystarczy mieć dostęp do internetu oraz dysponować profilem zaufanym w celu potwierdzenia tożsamości osoby składającej wniosek. Więcej informacji na temat usług elektronicznych znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl. Warto regularnie zaglądać na tę stronę, ponieważ Ministerstwo Cyfryzacji regularnie poszerza wachlarz dostępnych rozwiązań.

Przykłady usług elektronicznych dla przedsiębiorców

Realizacja wybranych usług z wykorzystaniem sieci ma szczególne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić wiele czasu i skupić się na prowadzeniu swojej firmy. Jakie informacje istotne dla biznesu możesz uzyskać przez internet?

ikona kursora

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

Platforma prowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwia generowanie oraz przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych (np. ZUS ZUA) oraz rozliczeniowych (np. ZUS DRA). Za jej pośrednictwem złożysz też wniosek lub pismo w sprawie oraz umówisz się na e-wizytę.

ikona kursora

Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl

Konto przedsiębiorcy pozwala na załatwienie wielu formalności związanych z firmą wpisaną do CEIDG. W ten sposób możesz:

  • zarejestrować działalność gospodarczą;
  • zmienić dane wpisanej firmy;
  • zawiesić, wznowić lub zamknąć działalność;
  • zgłosić pełnomocnika lub prokurenta;
  • sprawdzić status złożonych wniosków.

E-usługi dostępne są także dla osób prowadzących spółki. Możesz np. złożyć dokumenty rejestracyjne przez Platformę Rejestrów Sądowych lub wystąpić o wyciąg albo zaświadczenie z Krajowego Rejestru Sądowego.

ikona kursora

Portal podatkowy online

Przydatnym rozwiązaniem dla firm jest też e-portal podatkowy. Umożliwia on złożenie deklaracji do właściwego urzędu skarbowego w zakresie takich świadczeń publicznoprawnych jak podatek dochodowy, VAT, akcyza czy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Korzyści z e-usług dla przedsiębiorców

Korzystanie z usług elektronicznych ma dla przedsiębiorcy sporo zalet – np. zmniejszenie czasu potrzebnego na składanie wniosków czy możliwość załatwienia sprawy poza godzinami pracy urzędów.

ikona - nowoczesny nagłówek

Oszczędność czasu i wygoda

Zasadniczą korzyścią płynącą z e-usług jest oszczędność czasu oraz możliwość dostępu do serwisów przez całą dobę. Właściwy wniosek złożysz, nie wychodząc z domu, bez konieczności czekania w kolejkach czy wielokrotnych wizyt w celu uzupełnienia dokumentacji.

ikona - nowoczesny nagłówek

Dostęp do spraw urzędowych przez całą dobę

Dostęp do informacji przez całą dobę oznacza, że możesz z nich korzystać również poza godzinami pracy danej placówki, w tym w dni wolne. Wielu przedsiębiorców pracuje przez siedem dni w tygodniu, dlatego dostęp do aktualnych danych jest dla nich niezwykle istotny.

ikona - nowoczesny nagłówek

Automatyzacja świadczenia usług

Usługi generowane automatycznie przez komputer i przesyłane bezpośrednio wnioskodawcy pozwalają uzyskać informacje znacznie szybciej, bez potrzeby oczekiwania, aż urzędnik zapozna się z twoim wnioskiem i przygotuje odpowiedź. W ten sposób można skrócić czas realizacji np. założenia działalności gospodarczej do minimum.

Wady usług w formie cyfrowej

Wykorzystanie technologii komunikacyjnej do realizacji różnego rodzaju procesów to nie tylko korzyści dla przedsiębiorcy, ale również możliwe zagrożenia i ryzyko. Na które z nich powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

ikona strzałki - obrazek

Bezpieczeństwo danych a wykorzystanie technologii informacyjnej

Warto pamiętać, że usługodawca odpowiada wyłącznie za aspekty telekomunikacyjne, czyli sprawnie działający serwer oraz funkcjonalność witryny. Nie ponosi jednak odpowiedzialności za błędy i problemy związane z korzystaniem z usługi, jeżeli za ich wygenerowanie odpowiedzialny jest sam użytkownik. W szczególności dotyczy to korzystania ze sprzętu zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem i wynikających z tego utraty lub zniekształcenia danych wejściowych albo wyjściowych.

Istotnym problemem jest też kompatybilność. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną każdy usługodawca musi ujawnić wymagania sprzętowe niezbędne do sprawnego korzystania z danego serwisu lub aplikacji. Upewnij się, że twój komputer je spełnia.

ikona strzałki - obrazek

Bariery w korzystaniu z usług elektronicznych

Usługi elektroniczne nie zawsze sprawdzą się w przypadku biznesów, które od lat prowadzone są w sposób „klasyczny”, bez dostępu do nowoczesnych technologii. Niewielki sklep osiedlowy, jednoosobowa firma zajmująca się pracami remontowymi czy zakład fryzjerski zazwyczaj doskonale funkcjonują bez e-administracji, ponieważ potrzeby przedsiębiorców w takim zakresie są bardzo niewielkie.

Usługi i produkty w formie cyfrowej wymagają też przyswojenia nowej wiedzy, a niekiedy również opanowania zasad funkcjonowania nowego oprogramowania. Dla przedsiębiorców, którzy swoje kariery w biznesie zaczynali jeszcze przed transformacją ustrojową, może okazać się to dużym wyzwaniem.

Jak wybrać dostawcę usługi elektronicznej?

Wybierając dostawcę usług świadczonych z wykorzystaniem internetu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pozwolą zminimalizować ryzyko strat biznesowych.

  • Przed skorzystaniem z platformy upewnij się, czy znajdziesz na niej to, czego potrzebujesz. W przypadku usług administracji publicznej kluczowe informacje znajdziesz na stronie głównej witryny. Nie musisz też korzystać ze wszystkich dostępnych możliwości cyfrowych. Może się okazać, że część spraw szybciej i prościej załatwisz osobiście.
  • Zwracaj uwagę na wiarygodność dostawcy usługi. O ile w przypadku rządowych programów i platform bezpieczeństwo cyfrowe jest w zasadzie gwarantowane, to jeżeli chodzi o prywatnych dostawców nigdy nie możesz mieć tej pewności.
  • Postaraj się znaleźć informacje dotyczące poziomu zabezpieczeń kryptograficznych i stosowanych technologii uniemożliwiających dostęp do danych osobom nieuprawnionym. Dobrym przykładem oprogramowania prywatnego do realizacji zadań publicznych jest program e-PIT rekomendowany przez Ministerstwo Finansów.

E-usługi a rozwój przedsiębiorczości

E-usługi wspierają działanie firm na wiele sposobów. Pozwalają oszczędzić czas, a także upraszczają i przyspieszają wiele czynności, które można wykonać bez wychodzenia z domu.

Obecnie przedsiębiorca, który chce korzystać z nowych technologii, ma szerokie pole manewru i łatwo może dobrać zakres wsparcia cyfrowego do swoich potrzeb. Przed wyborem dostawcy usług należy jednak starannie zweryfikować jego wiarygodność.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
kiedy warto założyć konto firmowe? obrazek artykułu

Kiedy założenie konta firmowego ma sens i jak to zrobić?

PRZECZYTAJ → 
Uśmiechnięta kobieta pakująca paczki z towarem przy laptopie, rozważając korzyści wynikająće z posiadania konta firmowego

Czy konto firmowe może być kontem osobistym?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat Białej Listy podaatniuków

Czym jest biała lista podatników VAT i dlaczego warto ją sprawdzać?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross