ranking kont - logo serwisu

Jak zostać rentierem i dlaczego inwestowanie się opłaca?

ikona kalendarza
12/09/2023
Większość z nas kojarzy zarabianie pieniędzy z codziennym chodzeniem do pracy i nieustannym wykonywaniem podobnych czynności. A co, gdyby dało się utrzymać, czerpiąc zysk z pasywnych dochodów pochodzących z inwestycji? Na tym właśnie polega bycie rentierem. Jak stać się rentierem i efektywnie zarabiać na swoją przyszłość?
obrazek przedstawia drewnianego ludzika w kapeluszu stojącego na kupce monet, co symbolizuje posiadany status rentiera

Kim jest rentier?

Definicja rentiera na pozór wydaje się bardzo prosta. Jest to osoba utrzymująca się z dochodów pasywnych płynących od posiadanego kapitału. Rentierzy niekiedy nawet rezygnują z bycia na etacie i zajmują się reinwestowaniem zgromadzonych środków w taki sposób, aby możliwe było życie z otrzymywanych kwot lub odsetek.

ważne - ikona

W zależności od koniunktury opłacalne mogą okazać się inwestycje w różnego rodzaju aktywa, w tym:

  • akcje;
  • obligacje;
  • odsetki od wkładów bankowych;
  • inwestowanie w nieruchomości;
  • dochody uzyskiwane z oprocentowania powierzonego komuś kapitału.

Opracowanie przemyślanej strategii inwestowania pozwala zarobić na emeryturę bez obawy o wysokość odprowadzanych składek na ZUS i wydajność systemu emerytalnego.

Warto pamiętać, że – choć rentierstwo wydaje się gwarantować stały przypływ gotówki bez wykonywania pracy zarobkowej – w rzeczywistości gromadzenie kapitału na przyszłość wymaga żelaznej konsekwencji i stałego zaangażowania, aby zobaczyć stopę zwrotu z inwestycji przewyższającą inflację.

Inaczej zamiast bycia rentierem zgromadzisz po prostu przeciętne oszczędności.

Jak zostać rentierem?

W Polsce ponad 61 tysięcy osób spełnia kryteria HNWI (ang. High Net-worth Individual) [1]. Oznacza to, że wartość netto ich majątku przekracza 1 milion dolarów amerykańskich, czyli około 5 milionów złotych.

W internecie możesz bez trudu znaleźć wiele „złotych rad” dotyczących tego, jak zostać rentierem, ale niestety w rzeczywistości nie ma na to prostych sposobów. Kluczem do sukcesu jest z pewnością stała praca nad zwiększaniem poziomu swoich zarobków i odkładaniem kwoty, której nie potrzebujesz.

ikona kursora
  • Jedną z dróg wiodących do wolności finansowej jest więc obniżenie kosztów życia. Możesz to osiągnąć poprzez ograniczenie konsumpcjonizmu albo po prostu przeprowadzenie się do kraju, gdzie koszty życia są niższe.
  • Kolejną wskazówką jest dywersyfikacja zgromadzonych środków. Nawet posiadając duży kapitał, nie jesteś chroniony przed działaniem inflacji, wahaniami giełdowymi czy zmianami cen surowców. Dlatego ważne jest to, aby przewidzieć, jak zachowa się rynek przez najbliższe kilka lat.
  • Aby dobrze planować swoją przyszłość finansową, warto poznać przynajmniej podstawy analizy portfelowej albo powierzyć zarządzanie swoim budżetem specjaliście.

Wypracowanie pasywnego dochodu, który przewyższa inflację, z pewnością robi duże wrażenie, ale mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że większość osób, które dzisiaj posiadają majątki o wartości kilku milionów złotych, zaczynały od gromadzenia niewielkich kwot. Tym, co przyniosło im prawdziwy zysk, była cierpliwość i efekt procentu składanego.

przykład ikona

Warto wiedzieć

Procent składany to sposób oprocentowania wkładu pieniężnego, który polega na tym, że odsetki za dany okres podlegają kapitalizacji i są doliczane do kapitału. Następnie procent jest już naliczany od wyższej, „złożonej” kwoty. To dlatego mówi się, że pieniądz robi pieniądz.

Jeżeli nie wygrałeś bardzo wysokiej nagrody na loterii i nie otrzymałeś dużego spadku, jedynym sposobem na rentierstwo może więc być cierpliwość.

Ile tak naprawdę pieniędzy potrzebujesz, aby zostać rentierem? Statystyki pokazują, że wystarczy pasywny dochód z kapitału na poziomie 7 do 10%, aby cieszyć się wolnością finansową [2].

Przykłady osób, które uzyskały status rentiera

Jednym z najbardziej znanych rentierów jest John D. Rockefeller, który zgromadził majątek wart 660 milionów dolarów (według wartości dolara amerykańskiego na 2007 rok), działając bardzo aktywnie w przemyśle naftowym przez ponad 25 lat.

Cytowane wyżej statystyki pokazują jednak, że utrzymanie się z dochodu pasywnego staje się celem coraz większej liczby Polaków i nie jest pojęciem całkowicie abstrakcyjnym.

Na poparcie tej tezy można wskazać, że według danych NBP praktycznie co drugie mieszkanie kupowane jest z myślą o celu inwestycyjnym [3].

Czy bycie rentierem to same zalety?

Rentier to pojęcie, które wielu osobom może kojarzyć się z ciągłymi wakacjami i luksusem czasu wolnego w nieograniczonej ilości. Czy rzeczywiście tak jest?

Z pewnością kuszącą perspektywą jest wizja całkowitej niezależności i swobody finansowej oraz możliwość uzyskiwania dochodów bez pracy zarobkowej.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że fortuny nie biorą się z przysłowiowego powietrza. Warunkiem otrzymywania wysokich dywidend od spółek giełdowych albo czynszu najmu w wysokości kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie jest zainwestowanie bardzo wysokich, często mozolnie wypracowanych kwot.

ikona strzałki - obrazek

Rentierstwo – praca zawodowa i ryzyko utraty kapitału

Co więcej, spora część rentierów nie rezygnuje z pracy zawodowej, ale wręcz przeciwnie, dokłada jeszcze więcej starań, aby pomnożyć wypracowany majątek. Często duży kapitał ma podłoże rodzinne i jest gromadzony przez poprzednie pokolenia, jak w przypadku wspomnianej rodziny Rockefellerów.

Wreszcie trzeba zaznaczyć, że rentierstwo opiera się na inwestowaniu i decyzjach finansowych, a te nigdy nie są wolne od ryzyka. Zagrożeniem dla inwestorów jest m.in. inflacja, a na tę wpływa szereg czynników o zasięgu lokalnym (np. polityka Rady Polityki Pieniężnej), jak i globalnym (np. ceny energii). Zyski z inwestycji może skutecznie obniżyć również podatek od zysków kapitałowych, który obecnie w Polsce wynosi 19%.

Dodatkowo, jeżeli planujesz obracać papierami wartościowymi (np. akcje, obligacje, kontrakty CFD), musisz pamiętać, że podmioty notowane na giełdzie również funkcjonują w niestabilnym środowisku. Jest ono uzależnione nie tylko od faktycznej wartości spółki, ale nawet od nastrojów inwestorów czy planu zarządu na rozwój spółki.

Czy bycie rentierem w 2023 r. się opłaca?

W Polsce sytuacja ekonomiczna na przestrzeni ubiegłych kilku lat jest niezbyt stabilna, podobnie jak system podatkowy. Nie oznacza to jednak, że wypracowanie modelu czerpania zysków pasywnych się nie opłaca. Jeżeli planujesz zostać rentierem, zacznij patrzeć na swoje finanse w szerokiej perspektywie i zastanów się, jak możesz je najlepiej zainwestować, aby przynosiły zysk.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
Zdjęcie przedstawia komputer, dłoń wkładającą list w kopertę, notatnik oraz okulary, z pytaniem: czy można zamknąć konto przez Internet, w formie graficznego nagłówka artykułu

Czy można zamknąć konto bankowe przez internet?

PRZECZYTAJ → 
wypłata z bankomatu bez karty - artykuł

Wypłata z bankomatu bez karty - 2 najlepsze sposoby

PRZECZYTAJ → 
obrazek wyróżniający - przelewy czas realizacji

Ile idzie przelew bankowy i jak długo trwa zaksięgowanie przelewu?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram